AVmania.e15.cz

Jak dobře vybrat set-top-box pro DVB-T

Na trhu je velké množství přijímačů pro příjem pozemního digitálního vysílání. Jakou výbavu můžete mít? A jaký potřebujete?

Přechod z analogového pozemního televizního vysílání na digitální se týká nebo bude týkat nás všech. Převážná obyvatel této republiky využívá právě tohoto způsobu šíření televizního signálu a tak dříve či později se přechod bude týkat i vás (pokud se vás již nedotkl). Ne každý z nás při přechodu na digitál zahodí „zastaralý“ televizor s analogovým tunerem a vymění jej za nejmodernější, nejplošší a největší televizor, jenž přijdou obdivovat všichni sousedi ze širokého dalekého okolí. My ostatní si rádi ponecháme naše osvědčené televizní přístroje a dokoupíme si pouze externí přijímač pro pozemní digitální vysílání, který známe spíše pod názvem set-top-box pro DVB-T.

Na trhu je velké množství set-top-boxů, ale ty se dají rozdělit do několika základních kategorií podle jejich výbavy a možností, které nám nabízí. Rozdíly mezi některými jsou opravdu pouze ve značce a v ceně, u jiných si skutečně připlatíte za užitečné funkce a výbavu. Jaký set top box je pro vás vhodný?

Vybírejte podle výstupů

Je několik možností podle čeho si můžete svůj set-top-box vybrat. Předem záleží na tom, kolik výstupů a jaké výstupy (audio či video) potřebujete. Nejlevnější nabízí pouze jediný SCART konektor. Takový STB je vhodný, pokud chcete sledovat digitální televizi v jednom televizním přijímači a nepotřebujete programy nahrávat. Je to levné a jednoduché řešení a v takovém případě nemusíte skutečně kupovat vybavenější přístroje.

Máte-li starší DVD či VHS rekordér, na který chcete digitální pořady nahrávat, pak si dejte pozor, aby na vašem přístroji byly SCART konektory dva. Jeden potom slouží pro připojení k televizoru a druhý pro připojení k vašemu rekordéru, na který chcete nahrávat. Pro připojení videorekordéru může sloužit také klasický kompozitní videovýstup (3x cinch), který většina set top boxů nabízí také (pomocí redukce cinch/scart lze rekordér připojit) – řešení to není ale příliš praktické. Takže pokud máte rekordér, vždy si zkontrolujte, zda má STB dva SCART výstupy.

Klepněte pro větší obrázek

Když doma máte novější LCD televizor a ještě jste jej koupili bez digitálního tuneru, možná podlehnete pokušení a zvolíte přístroj s nejmodernějším HDMI výstupem. V poslední době se takové set-top-boxy dají pořídit i pod 1 000 korun, někdy si ale zbytečně připlácíte pouze za tento výstup. I když STB vybavené HDMI konektorem většinou nabízí i upscaling na vysoké rozlišení (720p/1080i), nečekejte žádné zázraky v nárůstu kvality obrazu. Samotný televizor ze SCART vstupu často dokáže udělat tutéž práci lépe. Navíc u starších LCD televizorů bývá pouze jediný HDMI vstup a tímto si jej zbytečně obsadíte.

Pokud chcete ze set-top-boxu vyvést ještě samostatně digitální zvuk AC3 pro domácí kino pomocí digitálního výstupu, tak se opět na STB raději podívejte. Kromě toho, aby tam vůbec byl ověřte si, že je takový, jaký potřebujete (digitální/optický). Ve velké většině naleznete totiž pouze koaxiální digitální výstup.

Ti nejméně nároční, co hledají jenom něco jednoduchého ke starému televizoru na chatu, který má pouze anténní konektor, si musí dát pozor a zvolit STB s RF modulátorem. Ten převede digitální signál do analogové podoby a přes anténní výstup jej zase pošle ven. RF modulátor není ve všech set-top-boxech a tak dejte při nákupu pozor. Ujistěte se, že u toho vašeho vyhlédnutého je.

Jednotunerový či dvoutunerový?

Důležitým rozhodnutím při nákupu set-top-boxu je volba, zda bude mít jeden či dva digitální tunery. Tuto volbu zvažte zejména tehdy, když chcete ještě nahrávat pořady na připojený postarší DVD/HDD rekordér či VHS rekordér. Díky tomu budete mít možnost jeden pořad sledovat a jiný nahrávat. Dvoutunerový model se vyrábí i v jednoduchých variantách bez vestavěného pevného disku a takový přístroj může být pro vás ta pravá volba. Další využití je sledování rozdílných pořadů na dvou televizorech z jediného STB.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednotunerové set-top-boxy jsou často velmi malé, a tak je můžete schovat téměř kamkoliv

Bez pevného disku či s ním?

Nemáte-li doma DVD/HDD rekordér může pro vás být zajímavou volbou koupě STB s vestavěným pevným diskem. Díky tomu budete moci pořady nejen nahrávat, ale například zastavit (pomocí funkce time-shift), a zajít si třeba do ledničky pro jedno orosené. Po návratu klidně pořad budete sledovat od místa, kde jste skončili. Uložené filmy ve velké většině případů lze přes USB převést do počítače a například vypálit na DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Zda má ale přijímač skutečně USB výstup a zda lze záznam bez problému skutečně převést, to si v těchto případech ověřte ještě před nákupem vybraného STB. Zajímavou možností je také možnost koupě cenově výhodějšího dvoutunerového STB, které má navíc možnost přidání pevného disku později. Když po čase budete chtít nahrávat pořady, tak stačí vložit disk o vámi vybrané kapacitě a máte vystaráno.

Koupě set-top-boxu s pevným diskem je naopak zbytečná, pokud máte doma DVD/HDD rekordér bez digitálního tuneru. Pak vám pro jeho další využití skutečně stačí pouze dvoutunerový set top box a nemusíte zbytečně kupovat dražší přístroj s pevným diskem.

Nemáte zatím signál? Zvažte kombinovaný STB (DVB-T + DVB-S)

Bydlíte-li v oblast, kam zatím pozemní digitální vysílání nedospělo, může pro vás být zajímavé pořídit kombinovaný set-top-box, zvládající jak pozemí, tak satelitní příjem. Později, až k vám digitalizace dospěje, tak si pořady naladíte na jediném přístroji. Také to pro vás může být řešení pro oblasti, kde již pozemní vysílání je, ale chcete příjem kombinovat. Některé pořady pak přijímáte klasicky ze země zdarma, z nebe pak pouze ty, které si vyberete.

Klepněte pro větší obrázek

Při koupi kombinovaného přijímače se zajímejte, jakým způsobem jsou pořady ukládány a jak se tunery přepínají. Některé přístroje mají nezávislé předvolby a mezi tunery musíte přepínat, jiné nabízí uložení do jednoho seznamu a vy můžete stanice libovolně kombinovat.

CI sloty a přídavné dekodéry

Některé set-top-boxy nabízí také CI slot pro případný příjem placeného digitálního vysílání, nicméně v našich podmínkách se zatím o něm v nejbližší době neuvažuje. Druhým důvodem, proč vám někdo může tvrdit, že je dobré CI slot mít, tak je možnost vložení karty umožňující příjem HD televize vysílané v MPEG4. Bohužel příjem je to jediné, co zatím karta má za úkol. Vysoké rozlišení bude totiž převedeno zpět na SD, a tak se na HD obraz stejně nepodíváte. Slot pro kartu má ale opravdový smysl u kombinovaných přijímačů, kde jej využijete pro satelit.

Vysoké rozlišení aneb top modely

Na trhu naleznete také několik přijímačů (např. Topfield TF7710 HTCI), které nabízí i příjem HDTV neboli televize s vysokým rozlišením. Na HDMI výstupu tak máte k dispozici obraz s vysokým rozlišením 720p/1080i. Vzhledem k tomu, že kromě zkušebního vysílání se zatím regulérní celoplošná varianta v nejbližší době nechystá, nemá investice příliš velké opodstatnění. Pokud funkce nevyužijete, je zbytečné si za ně připlácet.

Klepněte pro větší obrázek

Další výbavou, která se může někomu hodit, je vybavení set-top-boxu čtečkou paměťových karet či USB konektorem. Zda to využijete, záleží pouze na vás, nicméně minimálně USB konektorem jsou již obvykle vybaveny DVD přehrávače, takže opět je většinou investice do téhle výbavy zbytečná.

Závěrem poznámka. Ať už si vybere set-top-box jakýkoliv, tak nezapomínejte na poslední pravidlo dobrého nákupu. Prohlédněte si dálkové ovládání. Vezměte ho do ruky a otestujte si, zda vám vyhovuje rozmístění i velikost tlačítek a zda jsou popisky dobře čitelné. Pokud nikoliv, tak si nesnažte zvykat, ale kupte si raději úplně jiný přístroj – výběr na trhu je opravdu velmi pestrý.

Další článekSouvisející články


celkem 30 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám set top… Honza 14. 7. 2016, 19:34
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám set top… Honza 14. 7. 2016, 19:33
Já jsem si přečet toto <a rel="nofollow" hre… danielos 25. 10. 2011, 22:12
Ahoj potřeboval bych poradit! Mám set-top-bo… Pavel 16. 2. 2011, 21:00
Nevim jaky Tmac 22. 6. 2010, 21:35
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Kvalitní poslech na Bluetooth sluchátkách není samozřejmost, hlavní roli hrají kodeky, které musíte hlídat na straně sluchátek i na straně telefonu. Jak se v nich vyznat?

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

Vybrali jsme nejlepší současné Bluetooth reproduktory

Vybrali jsme nejlepší současné Bluetooth reproduktory

Vybrali jsme 11 bezdrátových reproduktorů, které ve své cenové třídě nabídnou ten nejlepší zvuk doma i na cestách. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti.

12 vánočních tipů na nejlepší sluchátka na cesty

12 vánočních tipů na nejlepší sluchátka na cesty

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímač až po soundbary.

11 tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

11 tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 2 000 Kč.