Jak dobře vybrat přenosný Bluetooth reproduktor

Jak dobře vybrat přenosný Bluetooth reproduktor

Pokud nechcete spoléhat na nekvalitní reproduktor vestavěný ve vašem telefonu, je elegantním řešením bezdrátový reproduktor. Jak si správně vybrat?

Bluetooth reproduktory urazily za poslední roky notný kus cesty a značně se také rozšířila jejich nabídka na trhu. Vyrábí je spousta firem, ale ještě rozmanitější je jejich cenový rozptyl – od 300 Kč za typický malý kruhový Bluetooth reproduktor až po Multiroom reproduktor s Wi-Fi připojením a dalšími pokročilými funkcemi za 10 000 Kč a více. Pravda – s reproduktorem za 300 Kč si proti samotnému telefonu příliš nepolepšíte, zhruba kolem tisícovky ale koupíte takový, který dokáže ozvučit celou místnost i hlubšími tóny.

Kvalita zvuku

Objektivního informací se o kvalitě zvuku na základě technických parametrů či pohledem na reproduktor nedopídíte. Nicméně vám takovéto informace dokážou napovědět. Jako první jde o velikost zařízení; čím větší jsou proporce těla, tím větší do nich mohou být namontovány měniče (nebo jen měnič). To do značené míry ovlivňuje schopnost hrát nižší frekvence.

Od malého kruhového reproduktoru s nicotnou hmotností nemůžete chtít mohutné basy. Ty mají nízký kmitočet, pro jeho reprodukci potřebujete velký měnič, či dlouhý chod měniče. Nebo obojí. Se vzrůstajícími rozměry a délkou chodu se snižuje frekvence, kterou je měnič schopen zahrát.

Svou roli hraje i použitý materiál těla, jeho hustota, hmotnost celého zařízení a spousta dalších faktorů. Správným namícháním těchto ingrediencí můžete zásadně měnit charakteristiku zvuku, což je pochopitelně know-how každého výrobce. Navíc si k tomu musíte přidat i softwarovou stránku věci, která umí velkou měrou kompenzovat případné hardwarové nedostatky či přímo vylepšovat některé záležitosti, které je potřeba vyzdvihnout.

Ve své podstatě tak mohou dva stejně vypadající reproduktory se stejnými technickými parametry hrát naprosto odlišně. Poměrně nic neříkající údaj v podobě frekvenčního rozsahu nemusíte brát vůbec vážně, toto číslo nenapoví o charakteristice zvuku vůbec nic. Bez tolerančního pásma jde o hodnoty, které mohou být jakékoliv.

Podobně je na tom také hudební výkon a počet reproduktorů, do jisté míry získáte základní přehled, ale rozhodně se nenechte unést pouze čísly. Vyšší výkon zpravidla neznamená lepší zvuk, ale jen hlasitější projev. Nikdo netvrdí, že při maximální hlasitosti bude reproduktor poslouchatelný.

U levných zařízení se obvykle u dynamické hudby rychle dostanete na limit a zvuk je pak při vyšší hlasitosti může být nepříjemně zkreslený. Počet reproduktorů může, ale nemusí být důležitý, z hlediska stereo efektu je téměř nulový; měniče jsou totiž velmi blízko u sebe. Ale z hlediska rozložení zátěže nebo menší směrovosti zvuku to dává smysl. Dva reproduktory, každý o výkonu 6 W (RMS), není třeba budit tak moc, jako jeden 10W (RMS) měnič, abyste dosáhli stejné hlasitosti. Výkony měničů pochopitelně nelze prostě sečíst.

Zpět ke stereu: některé jednoměničové reproduktory se umí v případě vlastnění dvou kusů spojit do režimu stereo. Pokud dáte reproduktory dostatečně daleko od sebe, můžete docílit stereoefektu, a to poměrně dobře slyšitelného. Zde má pořízení dvou levnějších reproduktorů smysl.

Velmi důležitou součástí u menších přenosných BT reproduktorů jsou již zmiňované tzv. pasivní zářiče (někdy označované též měniče). Technických řešení je více, ale často se používá jen neaktivní membrána, která se rozechvěje pohyby aktivního měniče. Často se pasivní zářiče montují na zadní stranu, neboť nízké frekvence jsou nesměrové, případně se dá použít i odraz o zeď či jinou pevnou překážku, aby zvuk dostal prostor a více se „rozlil“ a lépe zaplnil celou místnost. Pasivní měniče je možné i ladit, podobně jako u aktivních měničů jde o velikost pasivu, materiál atd. Pasivní měnič tak může pomoci zvýraznit jen některé části spektra, které třeba aktivní měniče nepokrývají dostatečně.

K vodě i na hory

Velkým hitem jsou v poslední době reproduktory, které můžete mít zavěšené na batohu a odolají i dešti a prachu. Pořídit si můžete modely, které „umí“ úplné ponoření do vody a zcela prachotěsné. Odolnost vůči povětrnostním vlivům udávají výrobci buď slovně, nebo přímo stupněm krytí IP xx, kde první číslo signalizuje stupeň krytí před vniknutím cizích předmětů (0x až 6x) a druhé číslo před vniknutím vody (x0 až x9). U obou pak platí, že čím vyšší, tím lepší.

Kupříkladu IP 56 znamená částečnou ochranu proti prachu a proti vlnobití, tedy proti prudce tryskající vodě. A IP 67 pak úplnou prachotěsnost a ochranu proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky maximálně jeden metr. Ovšem až IP x8 znamená úplnou odolnost vůči ponoření do vody, a to za podmínek, jaké určí výrobce zařízení, odolnost proti ponoření do vody například neznamená, že stříkající voda je také zcela bezpečná. Pro odolnost vůči dešti ale vyžadujte alespoň IP x4 či IP x5. A ano – zvýšená odolnost může mít (a zpravidla má) negativní vliv na reprodukovaný zvuk.

Funkce a možnosti připojení

Při výběru reproduktoru se zajímejte nejen o to, jak hraje a jak vypadá, ale také o to, jak snadno se přenáší a hlavně jaké funkce nabídne. Najdou se i takové reproduktory, ze kterých si snadno uděláte FM rádio, mohou přehrávat audio soubory už z vložené paměťové anebo USB flashdisku, nebo obsahují svítilnu, LED displej či jim lze vyměnit baterie. Ne vždy však tyto funkce pracují optimálně a doporučíme požadovanou nadstandardní funkci otestovat – kupříkladu FM rádio může mít špatný příjem, mnohdy mnohem horší kvalitu zvuku než streamovaná z mobilu, případně se může špatně ovládat.

Příjem lze mnohdy vyřešit buď změnou polohy reproduktoru, nebo připojením Micro-USB kabelu. U audio souborů zase nemusí reproduktor podporovat všechny formáty (typicky chybějící podpora bezztrátových FLAC či WMA), ale ještě horší je pak nemožnost přecházet mezi skladbami.

Tou stěžejní funkcí je u těchto reproduktorů bezdrátový přenos a reprodukce zvuku, a to prostřednictvím rozhraní Bluetooth. Může být proto také důležité, jakou verzi Bluetooth reproduktor podporuje. Tou nejnižší bývá  stařičké BT 2.0 (bez EDR) s přenosovou rychlostí 721 kb/s, s EDR se u BT 2.0 a BT 2.1 pak zvýší na 3 Mb/s. Až Bluetooth 3.0 přináší teoretickou rychlost maximálně 24 Mb/s, stejně jako BT 4.0/4.1/4.2. Vyšší verze Bluetooth přináší nejen vyšší kvalitu přenosu, ale také jeho větší spolehlivost, delší výdrž a některé nadstandardní funkce.

A protože nejen bezdrátově se dá přenášet zvuk, tak i klasický analogový vstup (zpravidla jack 3,5 mm) se vám může hodit. Případně USB výstup se hodí pro připojení smartphonu a dobíjení při reprodukci, výrobci s tím u větších BT reproduktorů počítají. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud