Popravdě levná sluchátka se kupují naprosto stejně jako sluchátka jiná, jen u těch levných se mnoho lidí nesprávně domnívá, že koupí jakýchkoliv, hlavně co nejlacinějších sluchátek, „vyzrají“ na výrobce a výrobce těch dražších. Častý dotaz zní, jak vylepšit zvuk. Právě kvalitnější sluchátka jsou tou nejsnadnější a nejistější cestou.
Velmi často k MP3 přehrávačům či mobilním telefonům dostane člověk naprosto základní sluchátka. Velmi doporučujeme je vyměnit, zejména pecky. Velmi častým důvodem nákupu bývá ztráta či poškození těch originálních. Pokud se tak stane, berte to jako pokyn osudu, že máte konečně pořídit něco lepšího.

Jaká sluchátka se dají koupit? Jak při nákupu správně postupovat? I u levných sluchátek je dobré zvolit správnou konstrukci. Pokud si totiž koupíte nevhodná sluchátka, tak kromě špatného zvuku je budete poslouchat zbytečně hlasitě, což vede k trvalému poškození sluchu. Ale podívejme se na výběr od začátku.
Jak sluchátka budete nosit
Sluchátka mohou na hlavě, na uších či v uších držet různými způsoby. Nejznámějším a zároveň nejstarším typem je hlavový most, v přenosné sféře dominuje uchycení pomocí ucha a to několika odlišnými systémy.

Kos PortaPro a Sennheiser PX100: Asi nejznámější levná, ale dobrá sluchátka
Hlavový most je část spojující mušle sluchátek. Častým výrobním materiálem je železný, popř. ocelový pásek, levnější modely mají most tvořen plastem různé pružnosti a kvality. Častěji se ale setkáte s posuvným typem, který umožňuje nastavit rozměry pro danou velikost hlavy. U levných sluchátek dejte pozor zejména na mechanickou odolnost.


Týlní most si lze zjednodušeně představit jako most hlavový posunut do oblasti týla. Bývá vyroben z plastu, gumy, či oceli. Most funguje jako spoj dvou mušlí a jakýsi druhotný podpůrný systém. Sluchátka drží především díky přítlaku k uším nebo za pomoci ušních úchytů. Bývá méně pohodlný a hůře drží, horší kontakt s s uchem znamená horší zvuk, doporučujeme vyzkoušet, než koupíte (a raději nekupovat).


Pecky a špunty nedisponují žádným mostem či úchytem. V uších je drží mušle a jejich tvar, který se snaží přiblížit kruhovitému zvukovodu. Pecky spočívají na jeho vyústění (a vypadávají při rychlejím pohybu), špunty musíte zasadit hlouběji (a nemusí každému vyhovovat). Oba systémy jsou náchylné na ergonomii.
Vnitřní části ucha bývají tvarově odlišné, a proto můžou pecky či špunty v některých místech nepříjemně tlačit. Výrobci jsou si toho naštěstí vědomi, a tak přibalují ke špuntům i výměnné nástavce různých velikostí a tvarů, i u těch nejlevnějších by měly být tři velikosti, ti náročnější mohou zvolit speciální odlitky přesně dle ucha.
Je otevřeno, nebo uzavřeno?
Pokud si vybíráte větší sluchátka, tak i v nejlevnější cenové relaci bývají dva druhy.
Uzavřená sluchátka mají vnější strany mušlí tvořeny zvukově neprůchodným materiálem, většinou plastem, může to ale být i dřevo, kov atd. Tato konstrukce nabízí lepší izolační schopnosti. Posluchač není do určité míry rušen okolními ruchy a okolí je na oplátku izolované od něj.


Uzavřená konstrukce má dvě podstatná negativa. Měnič nereprodukuje zvuk jen směrem k uchu, ale i na opačnou stranu směrem ven. Nemá možnost volného šíření do prostoru, narazí na neprůchodnou překážku a odrazí se zpět.
U levných uzavřených sluchátek se to ve finále projeví na celkové reprodukci v podobě jakéhosi "kelímkového zabarvení", zvuk duní, je zastřený, nevyrovnaný. Druhým negativem je úbytek basů, který je způsoben neschopností dostatečného vychýlení membrány, případně je zvuk posunut níže. U levných sluchátek se to řeší zesílením basů, které pak deformují celkové podání.



Otevřená jsou z vnější strany mušlí zvukově průchodná, tvořená nejčastěji kovovou, či plastovou mřížkou. Tato konstrukce umožňuje dosáhnout přirozeného zvuku ve všech frekvenčních pásmech. Zvuk nenaráží na žádné překážky a může se volně šířit směrem do prostoru. Na rozdíl od uzavřených modelů, má otevřená konstrukce špatné izolační vlastnosti, a tak mohou sluchátka "ven" hrát téměř jako malé reproduktory.
Pokud to nevyžaduje situace, vyhněte se raději levným uzavřeným sluchátkům. Za stejnou cenu dostanete u otevřených protějšků zpravidla kvalitnější reprodukci.
Nad 1 000 Kč už se dají zakoupit sluchátka obou konstrukcí, která mohou snadno vyhovovat, z otevřených si ale vyberete snáze.