AVmania.e15.cz

Jack Reacher: Nevracej se - recenze filmu

Vážně nebo nevážně? Tvůrci i napodruhé hledají způsob, jak příběhy bývalého armádního vyšetřovatele v podání Toma Cruise představit.

Jim Grant (1954) je britský rodák, který se po odchodu z manchesterské televize Granada vrhl na spisovatelskou dráhu. V roce 1998 se usadil v Americe, rok předtím pod literárním pseudonymem Lee Child vydal první román s postavou bývalého velitele 110. jednotky americké vojenské policie Jacka Reachera. Jmenoval se Jatka. Od té doby vyšlo dalších devatenáctých knížek s touto postavou. Jednadvacátá, nazvaná Noční škola, vyjde zanedlouho, 8. listopadu.

Sázka na dřívější spolupracovníky

Podle devátého románu Výstřel (2005) z této útěšně rostoucí knižní série vznikl před čtyřmi lety film Jack Reacher: Poslední výstřel. Režíroval ho scenárista a režisér Christopher McQuarrie, který s Tomem Cruisem už předtím spolupracoval na válečném filmu Valkýra. Od pátého dílu pak přebral vedení úspěšné špionské série Mission Impossible - Národ grázlů, k níž přibude v jeho režii příští rok další pokračování. Podílet by se měl i na dvojce Top Gunu, ale to je hudba o něco vzdálenější budoucnosti.

Tom Cruise jako herec a producent rád spolupracuje s osvědčenými tvůrci z minulosti a v agentských postavách se mu evidentně zalíbilo. Obojí je vidět i na druhém filmovém příběhu Jacka Reachera, který vznikl podle knižní předlohy Nevracej se (2013). Osmnácté v pořadí z této série.

Oním spolupracovníkem z minulosti je scenárista, režisér a producent Edward Zwick, z jehož filmografie známe tituly jako Glory, Krvavý diamant, Odpor nebo Tah pěšcem. S Tomem Cruisem před třinácti lety natočil historický epos Poslední samuraj. K dvojce Jacka Reachera si po vzoru svého předchůdce napsal i scénář, v kooperaci s Richardem Wenkem (Equalizer, Sedm statečných) a Marshallem Herskovitzem (Láska a jiné závislosti), který byl i scenáristou Posledního samuraje.

Kombinace Johna McClanea, Ethana Hunta i Sherlocka Holmese

Pokud pátá mise agenta Ethana Hunta vydělala v kinech okolo 700 milionů dolarů, první Jack Reacher měl tržby o půl miliardy nižší. Zaplatil se ale, a tak nyní přichází do kin pokračování, při němž už neřešíme, že představitel hlavní role je asi o pětadvacet centimetrů menší než jeho knižní předobraz.

Cruisovi ta role dobře sedla, i když do tvrďácké ztuhlosti Clinta Eastwooda, jíž se zjevně v prvním díle inspiroval, stále nedospěl a ani nedospěje. Místo toho si pohrává i nadále se svými typickými grimasami či úšklebky, jež tuto postavu příjemně odlehčují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V tomto se ve dvojce nic nemění. Jack Reacher je pořád onen civilní „superhrdina“, tedy jakási kombinace Johna McClanea ze Smrtonosných pastí a mrštného Ethana Hunta, nebo chcete-li Jasona Bournea a Sherlocka Holmese.

Jde o drsňáka bez oficiálních záznamů, který naráží na různé kauzy a pomáhá je řešit. Armádní výcvik mu dal fyzickou sílu, hbitost a orientaci v používání bojových umění. V kombinaci s až sherlockovou schopností chladné logické analýzy a dedukce, ozkoušené na stovkách případů, jimiž jako vojenský vyšetřovatel prošel, se stává ztělesněním prodloužené ruky zákona, která se zastává slabších a trestá ty, kteří jim ubližují.

Návrat do Washingtonu

Jack je samozvaný vykonavatel spravedlnosti, který nejraději pracuje tam, kde je oficiální postup vyšetřování příliš zdlouhavý. Tento soustředěný vlk samotář, šetřící mimickými svaly i emocemi, ukáže, že přeci jen nějaké má. A ty ho dovedou až do Washingtonu, kde chce navštívit svou kolegyni a nástupkyni v úřadě Susan Turner (Cobie Smulders). Sice s ní už nějaký čas na dálku spolupracuje při řešení případů, ale jinak ji zná jen jako vzrušující hlas z telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Chce ji jako poděkování za spolupráci pozvat na večeři, ale jaké je to pro něj překvapení, když namísto ní nachází za jejím stolem podstatně méně sympatického majora Morgana (Holt McCallany), který mu sdělí, že dotyčná byla uvězněna kvůli podezření ze špionáže v oblasti Blízkého Východu.

A nejen to. Obviněn z vraždy advokáta, staré několik let, je i on. A aby toho nebylo málo, vyšetřovatel mu sděluje, že jeho bývalá přítelkyně Candace Dayton (Sabrina Gennarino) na něj podala žalobu o alimenty, protože s ní měl zplodit dceru Samanthu (Danika Yarosh), které je v současnosti patnáct let.

Korupce v armádě

Jednomu by se z těch šokujících informací zatočila hlava, ne však chladnokrevnému Jackovi. Cítí, že to všechno je nějaké spiknutí a rozhodne se jednat. Nejprve z vězení vysvobodí Susan Turner a společně pak utečou. Na útěku se k nim přidává jeho domnělá dcera Samantha, již chtějí protivníci použít jako nástroj vydírání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V patách mají FBI, armádu, washingtonskou policii a nějaké nájemné zabijáky k dobru. A začne se odehrávat klasická naháněčka, v níž pronásledování musí prokázat svou nevinu, očistit svá jména a současně najít strůjce onoho komplotu dřív, než si oni podají je.

Od konspiračních thrillerů sedmdesátých let se toho v syžetové stránce vyprávění podobných příběhů mnoho nezměnilo. Spolupracovníci Susan umírají, zabiják (Patrick Heusinger) bere souboj s Jackem osobně i jako věc prestiže. Nitky korupce vedou do Afghánistánu, k válečným veteránům a drogovému byznysu. A zpět do Washingtonu.

Ošidné téma otcovství

K tématu korupce v armádě se přidává osobní téma otcovství, které ale podobně jako v případě pětky Smrtonosné pasti ukazuje svou ošidnost. Na jedné straně přispívá k zábavnější a dynamičtější interakci mezi trojicí postav této „dysfunkční rodiny“ na útěku. Zvlášť, když je údajná blonďatá dcera stejně tvrdohlavá a rebelská jako její otec.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na druhé straně je znát, že rodičovská zodpovědnost s pulpovou postavou osamělého vykonavatele spravedlnosti příliš nekoresponduje. Z hláškujícího bouchače, který protivníky dopředu upozorňuje, jak za chvíli dopadnou, se stává mentorující i sebezpytující tatík. V závěru proto musí nastat návrat k jeho původnímu status quo. Tak aby série mohla dál nerušeně pokračovat.

Devadesátkové pojetí

U dvojky ale zůstává stejná otázka jako u prvního filmu, a to jak. Prvnímu výstřelu jsem vyčítal, že se nemůže rozhodnout, zda chce být sofistikovanou parodií osmdesátkových akčňáků nebo poctivým oldschoolovým kriminálním thrillerem, sázejícím na pozvolný vypravěčský tón a nikoliv zběsilou kinetickou akci.

Edward Zwick je specialistou spíše na výpravnější snímky, v nichž se snažil s různými výsledky spojit napínavou nebo dobrodružnou zábavu s nějakým historickým či politickým podtextem. Ve dvojce Jacka Reachera na něj ale rezignuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V době, kdy se většina současných thrillerů vztahuje nějak k politickým událostem dneška (terorismus, hackerské úniky informací, špatná koordinace tajných služeb, demonstrace proti vládnímu establishmentu, rozevírání sociálních nůžek mezi jednotlivými vrstvami společnosti), on přichází s pojetím akčního žánru, který letěl v devadesátých letech.

Jack Reacher se nepere s otázkami identity ani etiky svého poslání, ale nekompromisně bere spravedlnost do svých rukou. Režisér se ale u filmu, který nevyžaduje žádné interpretace a je opravdu jen oddechovkou, mohl uvolnit mnohem víc. Zezačátku se mu to daří a Tom Cruise mu v tom jde hodně naproti, pak zbytečně zvážní.

Vážně nebo nevážně?

A jsme opět u stejného problému jako minule. Vážně nebo nevážně? Vzhledem k tomu, že předloha vykazuje rysy šestákového čtení, mohla by se takto i převádět. Minule to dobře pochopil Werner Herzog, když svého záporáka vystřihl tím nejpřepálenějším způsobem, jak to šlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nevracej se je béčko s mnoha logickými lapsy a náhodami, které hrají hlavnímu hrdinovi do kapsy. Toto béčko s áčkovým nátěrem nenabízí víc než tuctovou zápletku se spoustou honiček, přestřelek a soubojů tváří v tvář. Zde je třeba ocenit, že v době akčních piruet, popírajících fyzické zákony, alá série Rychle a zběsile, se Zwick sympaticky drží při zemi. Žádné výbuchy, maximálně jedna automobilová honička a sázka na starou dobrou ruční práci. Syrové lámání končetin, okořeněné nějakou průpovídkou, zkrátka stále zabírá.

Nevracej se, spolu s knihami 61 hodin, Za cenu života a Muž na odstřel, vrací Jacka Reachera zpět do prostředí jeho bývalé sto desáté jednotky vojenské policie. Nachází zde v Susan Turner ženskou parťačku, jejichž chemie funguje především na bázi profesionální. O tom, jestli má ale Jack Reacher šanci stát se podobnou nebo o něco menší franšízou jako série s agentem Ethanem Huntem Mission: Impossible, mě dvojka stále ještě nepřesvědčila. Podtitul filmu jakoby shrnoval přetrvávající otazníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jack Reacher: Nevracej se

  • Žánr: akční thriller
  • Původní název: Jack Reacher: Never Go Back
  • www.jackreachermovie.com/
  • USA, 2016
  • Scénář: Richard Wenk, Edward Zwick, Marshall Herskovitz (podle předlohy Leeho Childa)
  • Režie: Edward Zwick
  • Hrají: Tom Cruise, Cobie Smulders, Robert Knepper, Aldis Hodge, Danika Yarosh, Patrick Heusinger, Holt McCallany, Christopher Heskey, Jason Douglas
  • Distribuce: CinemArt CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 20. 10. 2016
Jack Reacher: Nevracej se
film   6
Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Trpaslik Cruise jako skoro dvoumetrovy Reach… BlackRider 24. 10. 2016, 15:16
Tak tyto knihy znám a říkal jsem si jak dlou… Marek 23. 10. 2016, 18:43
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

První člověk: recenze filmu

První člověk: recenze filmu

Vesmírný let Apolla 11 na Měsíc jako způsob, jak se vyrovnat s pozemským rodinným traumatem. Režisér Damien Chazelle si komorním podáním velkolepé události znovu říká o Oscara.

Jack staví dům: recenze filmu

Jack staví dům: recenze filmu

Vražda je dokonalé umělecké dílo a sériový vrah Jack jako jeho zdokonalující se tvůrce. Dánský režisér Lars von Trier provokuje sadistickými scénami i metaforickými přesahy k vlastní tvorbě i osobě.

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Venom – recenze filmu

Venom – recenze filmu

Tom Hardy v komiksové variaci na Dr. Jekylla a pana Hydea, jež má ambici rozjet sérii ze spider-manovského světa. Rozpolceně zde nepůsobí jen hlavní hrdina, ale i celkové vyznění filmu.

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Už na jaře prosákly překvapivé informace, že pod značkou jednoho z největších českých e-shopů vznikne internetová televize – Mall.TV. Uběhlo půl roku a nová služba je od dnešního dne, neděle 7. října, na českém internetu.

Toman: recenze filmu

Toman: recenze filmu

Muž mnoha jmen, šéf zahraniční rozvědky, komunistický šmelinář a šedá eminence v pozadí politického dění tzv. Třetí republiky. Režisér Ondřej Trojan odkrývá osud muže, o němž se dosud příliš nemluvilo.

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Mohou levná sluchátka nabídnout dlouhý bezdrátový provoz a aktivní potlačení hluku dopravních prostředků? Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí to tato splňují.

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo svoji nabídku rozšířilo o malý síťový Hi-Fi přijímač a zároveň s ním nabízí také designově shodný CD přehrávač. Výsledkem je zajímavý minisystém, ale pořízení samostatného Hi-Fi receiveru může dávat větší mysl.