IFA 2011: Sharp oslňuje se Super Hi-Vision displejem

2. září 2011

Společnost Sharp opět dokazuje vyspělost svých zobrazovacích technologií, když na veletrhu IFA 2011 představí v Evropě své nové Super Hi-Vision LCD obrazovky, první na světě využívající televizní formát příští generace. Zobrazují neuvěřitelných 33 miliónu pixelů (7 680 x 4 320), což představuje 16x větší rozlišení než nabízí současný formát HDTV. Prototyp nesoucí jméno 8K4K, což je zkratka velikosti jejich rozlišení, je pokračovatelem displejů Sharp 4K2K, které jsou již nyní dostupné jako systémové komponenty a mají asi 4x kvalitnější rozlišení než HDTV.

Společnost Sharp je dlouholetým lídrem odvětví a vytváří standardy ve výzkumu a vývoji displejů s vysokým rozlišením. Výzkum zaměřený na LCD technologie zahájil již v roce 1970. První výsledky pak Sharp prezentoval o tři roky později na displeji kapesní kalkulačky. Významné technologické pokroky v podobě zvýšení počtu pixelů, a tedy vyššího rozlišení, následovaly v osmdesátých a devadesátých letech. Sharp neustále dbá na sledování hlavního cíle – získat ostřejší a více kontrastní displej a zároveň si udržovat vůdčí pozici v oboru LCD. Krátce před přelomem tisíciletí, v roce 1999, uvedl Sharp na trh první LCD televizi, s obrazovkou o úhlopříčce 50 cm (20 palců).

Od té doby se formát HDTV (televize s vysokým rozlišením 1920x1080) stal zavedeným standardem a nedílnou součástí nejen evropských, ale i českých domácností. Podle poslední studie GFU[1] lze očekávat, že do konce roku 2011 bude mít televizi s HD rozlišením 31 miliónů německých domácností. Mezi hlavní příčiny úspěchu tohoto televizního formátu patří přenosy sportovních událostí, jako jsou závody Formule 1 nebo světový šampionát ve fotbale, které byly vysílány v HD kvalitě poprvé v roce 2010. Dalším důvodem je vzrůstající počet televizních stanic využívajících formát HDTV. V současné době existuje pouze v Německu 25 takových kanálů. Neustále roste i počet filmů v HD kvalitě dostupných na blu-ray discích.

Společnost Sharp neustále pokračuje ve vývoji LCD displejů a již nyní nabízí vybraným společnostem své 4K2K displeje s úhlopříčkou 162 centimetrů jako komponenty do speciálních zařízení. Další generace obrazovek s vysokým rozlišením bude ve znamení čtyřnásobku dnešního HD (4 096 x 2 160 pixelů). Díky tomuto extrémně vysokému rozlišení lze například realizovat videokonferenci s vysokým počtem účastníků nebo více kamer může současně zobrazovat na jedné obrazovce záběry ve vysokém rozlišení. Kromě toho vysoké rozlišení v průmyslu zajišťuje jasnější přehled kontrolních systémů komplexních výrobních procesů. HD je důležité také v oblasti medicíny, např. při diagnostickém zobrazovacím vyšetřování. Monitor s rozlišením 8,8 miliónu pixelů umožňuje přesnou interpretaci RTG nebo CT vyšetření. Ve filmovém průmyslu je technologie 4K2K využívána k digitální post-produkci. Editoři tak mohou vidět hrubý záznam v jeho přirozeném rozlišení, což umožňuje daleko přesnější střih.

Sharp nyní udělal další významný krok ve vývoji monitorů s vysokým rozlišením a to ve spolupráci s japonskou veřejnoprávní zpravodajskou stanicí NHK. Prototyp 8K4K má asi 33 milionů pixelů (7680x4320), což umožňuje šestnáctinásobné rozlišení ve srovnání s normální HDTV. Je to tak první monitor na světě, který je schopný zobrazovat Super-Hi Vision, televizní formát budoucnosti známý také pod označením Ultra High Definition Television(UHDTV).

Špičkový obraz 8K4K je výsledkem řady vylepšení - především UV2A technologii společnosti Sharp. Tato technologie využívá proces, během něhož mohou být tekuté krystaly LCD panelů přesně umístěny pomocí UV záření. Přesné uspořádaní molekul v daném směru je rozhodující pro vysoce dynamický kontrast a zvýšení světelnosti o více než 20 procent. Zvýšený kontrast a vyšší světelnost vedou k mimořádné vysoké kvalitě obrazu. Display 8K4K se svou impozantní velikostí obrazovky 216 cm (1,9x1,05 metru) je možné vidět ve stánku společnosti Sharp na veletrhu IFA 2011.


 

Témata článku: Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

…a Bůh stvořil ženu, Emmanuelle, Buzíci, Betty Blue, Pianistka nebo Chtíč. Galská kinematografie odhaluje svou provokativní erotickou tvář.

10 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

6 Tomáš Holčík

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Co umí Miracast - bezdrátový přenos obrazu

Miracast, Wireless Display, Screen mirroring, řada názvů pro stejnou funkci - zobrazení obsahu displeje mobilního zařízení na televizoru.

35 Tomáš Holčík

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

84 Jaromír Puk

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

33 Alexandr Bray

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

19 Jaromír Puk

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

Jakub Minář

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

22 Alexandr Bray