AVmania.e15.cz

IAMM NTD37HD: test síťového přehrávače

Když máte kvalitní LCD nebo plazmu, DVD vám bude naráz připadat ošklivé. Musíte ale hned kupovat Blu-ray?

Multimedální síťové přehrávače s podporou přehrávání videa ve vysokém rozlišení se v poslední době stávají zajímavou a poměrně cenově dostupnou variantou nejenom k HTPC, ale také k Blu-ray přehrávačům. Nabízí mimo jiné i videovýstup s rozlišením 1080i/p. Jedním z takových přístrojů je také IAMM NTD37HD.

Nová verze 37 vychází ze svých předchůdců. Opět tedy připomíná externí pevný disk, uvnitř může být až 750GB SATA disk a na zadní straně čeká na své využití kompletní nabídka konektorů, včetně dekódovaného prostorového zvuku, DVI a komponentního obrazu. S okolím se přístroj domluví přes drátovou nebo bezdrátovou síť, navíc k němu můžete připojit dva další USB disky nebo externí DVD mechaniku – pak přehrává i klasická DVD.

AVI už nestačí, vábítkem je MKV

Hlavní novinkou je podpora formátu H.264. Ten využívají Blu-ray i HD DVD disky, používá se také u kopií disků ve vysokém rozlišení. A protože se tyto kopie objevují především ve formátu MKV, podporuje NTD37HD i tento kontejner.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První majitelé tohoto přehrávače byli právem naštvaní. Firmware s podporou MKV měl být původně uveden už v průběhu loňského října a byl uveden až téměř po půl roce, přes neustálé ubezpečování výrobcem, že to „bude během několika málo dní“.

Podpora DivX, Xvid a obecně kodeku MPEG-4 AVC, včetně vysokého rozlišení je na velmi dobré úrovni. Jedinou slabinou je tříbodová varianta GMC, s tím ale mají problém snad všechny přehrávače a v běžném životě na takové video ani nenarazíte. Samozřejmostí je i podpora WMV, včetně vysokého rozlišení, což ale zvládaly i starší verze. Díky novému firmwaru je podpora MKV už na docela dobré úrovni, při přehrávání ze sítě je sice u MKV vhodnější spoléhat na verze 720p s nižším datovým tokem, ale úspěšnost ze sítě je vyšší než třeba u Tvixu. Přehrávač umí i většinu zvukových kodeků (někomu snad může chybět FLAC).

Klepněte pro větší obrázek
Do jednoho ze dvou USB konektorů můžete připojit externí DVD mechaniku, a tak zcela nahradit DVD přehrávač. Majitelé aktivních reproduktorů 5.1 bez vestavěného DD dekodéru (například oblíbené levné repro Genius) budou nadšeni z 5.1 kanálového audiovýstupu

Formát MKV: zatím tajná revoluce

Tu samou revoluci, kterou znamenal formát DivX pro šíření a archivaci videa z DVD, představuje formát MKV pro novou éru HD DVD a Blu-ray filmů. Je mezi nimi ale výrazný rozdíl. DivX je kodek, tedy řídí, jakým způsobem bude video komprimováno, MKV je oproti tomu jen kontejner – popisuje, z jakých částí se skládá celkové video (obraz, zvuk, titulky …).

V současnosti nejznámějším takovým kontejnerem je AVI, ten ale přestává stačit, nedokáže pojmout nové kodeky, začlenit do souboru více titulků a zkrátka naráží na svůj strop. Má ho nahradit právě MKV, označovaný také jako Matrjoška; díky open source je dobře zdokumentovaný a má podstatně širší možnosti. Na druhou stranu právě kvůli jeho bohatým možnostem se špatně nasazuje do praxe. Na počítačích jej navíc musíte přehrávat ve specializovaných přehrávačích (Mplayer, VLC), Windows Media Player jej neumí. Formát MKV je ale už dnes standardem pro distribuci HD videa na internetu.

DVD i z pevného disku

Líbilo se mi přehrávání DVD, kdy nemusíte mít disky zabalené v ISO souborech, stačí je nakopírovat na disk přehrávače nebo do sdílené složky na počítači. Příjemná je dvojí velikost DivX titulků a jejich různé barvy nebo automatické rozpoznání kódování (Win1250, Latin2, UTF-8). Jen u kódování Windows se stále nezobrazuje, vzhledem k „rychlosti“ implementace MKV bych nerad sliboval brzkou nápravu novým firmwarem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podpora hudby se omezuje hlavně na bohatství kodeků, grafické provedení je zcela minimalistické a neuvidíte žádné informace

Soubory na disk přehrávače dostanete přes USB nebo počítačovou sítí po instalaci ovladačů (NDAS). Doposud jsem nepochopil, proč výrobce nepoužil sdílení z Windows nebo alespoň FTP a volí nemotorný a složitý NDAS, zvlášť když přehrávač umí pohodlně přehrávat obsah ze sdílených složek. Je to ale asi jediná větší výtka na adresu přehrávače.

V současné době přehrávači na trhu přímo konkuruje Popcorn Hour za stejnou cenu. Popcorn lépe přehrává videa ze sítě, lépe se do něj přes síť kopírují data, má HDMI výstup a podporuje režim 24p, Iamm naopak nabídne integrovaný dekodér prostorového zvuku (dekódovat DTS neumí Popcorn ani Iamm) nebo možnost připojení přes USB k počítači. 

klady
+ podpora H.264
+ výborný upscaling až na 1080p
+ možnosti připojení
 
zápory
- připojování přes NDAS
- zvětšování videa na 4:3 televizi
- zatím nedotažená podpora MKV
 

IAMM NTD37HD

Cena 5 999 Kč

 • Síťový přehrávač
 • formáty videa: DivX (3/4/5), XviD, MPEG, MPG, VCD (DAT), DVD (VOB, IFO), ISO, WMV, WMV9, ASF.TS, TP, TRP, H.264
 • formáty audia: MP3, WMA, AAC, OGG, PCM, AC3
 • formáty obrázků: BMP, JPEG/JPG, PNG
 • video výstupy: kompozitní, S-Video, komponentní (480p, 576p, 720p, 1080i), DVI (480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p)
 • audio výstupy: stereo analogový, 5.1 analogový, digitální koaxiální a optický
 • titulky: SRT, SMI, SUB (podpora českých titulků CP 1250, Latin 2 a UTF-8)
 • síť: Ethernet 10/100, 802.11 b/g (5dBi anténa)
 • zabezpečení sítě: WEP a MAC adresa
 • pevný disk: 3.5" interní SATA, až 750 GB (není součástí balení)
 • USB rozhraní: USB 2.0 Slave, 2× USB Host
 • rozměry (v × š × h): 190 × 95 × 145 mm
 • příslušenství: dálkový ovladač, anténa WiFi, AV kabel, USB kabel, manuál, CD

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
cenaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

 

Další článek
celkem 19 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Síťový přehrávač s chytrým firmwarem (OS… pesimista 4. 7. 2008, 04:58
IAMM nebo popcorn? Jiri 4. 5. 2008, 20:51
Re: Síťový přehrávač s chytrým firmwarem (OS… PaRa 1. 4. 2008, 16:59
Re: Formát MKV: zatím tajná revoluce PaRa 1. 4. 2008, 16:56
něco z praxe a wmv1 a 2 pleva 31. 3. 2008, 19:20

Další podobné články

Yamaha: update firmwaru AV receiverů přidá HLG, Dolby Vision, Tidal a Deezer

Yamaha: update firmwaru AV receiverů přidá HLG, Dolby Vision, Tidal a Deezer

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

Optoma HD140X: malý, dostupný Full HD projektor [test]

Optoma HD140X: malý, dostupný Full HD projektor [test]

DLP projektor Optoma patří mezi nejlevnější na trhu, přesto nabízí kvalitní obraz a dobrou výbavu. A především vyšší jas a tišší provoz než malé LED projektory.

Arcam Solo Movie 2.1: High-End domácí kino "vše v jednom" [test]

Arcam Solo Movie 2.1: High-End domácí kino "vše v jednom" [test]

Chcete AV přijímač, Blu-ray přehrávač, síťový přehrávač s Bluetooth i WiFi v jedné krabici? Arcam to umí, dokonce ve třech variantách a ve výborné kvalitě.

Samsung: nové soundbary můžete vylepšit o zadní bezdrátové reprobedny

Samsung: nové soundbary můžete vylepšit o zadní bezdrátové reprobedny

V roce 2017 Samsung nabídne rovnou osm soundbarů, kterými si můžete vylepšit zvuk televizoru. Novinkou je možnost rozšíření o zadní bedny a mít tak plnohodnotné domácí kino.

Denon HEOS AVR receiver nabídne bezdrátový prostorový zvuk

Denon HEOS AVR receiver nabídne bezdrátový prostorový zvuk

Onkyo: nové dostupné AV receivery nabídnou Chrome Cast i Dolby Atmos

Onkyo: nové dostupné AV receivery nabídnou Chrome Cast i Dolby Atmos

I do levnější třídy AV přijímačů začínají nabízet Dolby Atmos, japonské Onkyo navíc přidává integrovaný Chrome Cast.