13
Fotogalerie

Hyundai MSD 513 DR aneb levná AV technika

Také při někdy přemýšlíte, jestli neznačkové levné mikrověže stojí za povšimnutí, zda se je vyplatí koupit? Občas ano.

Dnešní test nebude standardní. Nepůjde ani tak o recenzi přístroje, jako spíše o obecnější pohled na levnou spotřební elektroniku tzv. supermarketovou, kterou v hi-fi studiích nenajdete. Jako zástupce mám výborně poslouží Hyundai, neboť patří mezi modely, které se v obchodech na pár měsíců objeví a pak zase zmizí, aby byly nahrazeny jiným, něčím velmi velmi podobným. Doba, kdy je model na pultu může být u „neznačkových“ modelů různá – dva roky, ale také jen dva tři měsíce a pak už ho neseženete.

Mikrověž Hyundai MSD 513 DR, kterou jsem si půjčil, se pohybuje či pohybovala v cenách od 1 600 do 2 200. Znamená to, že částka zaplacená za celou mikrověž se rovná ceně samostatného DVD přehrávače. V čem je háček a kdy se vyplatí koupit takový přístroj?

DVD mikrověž za 2 tisíce? Hloupost?

I když na první pohled vypadá přístroj jako klasická mikrověž, není tomu tak. Jako základ slouží v podstatě klasický DVD přehrávač, který jen výrobce doplnil malým koncovým zesilovačem, FM tunerem a bedničkami. A je vystaráno.

DSC07952.jpg

Centrální jednotka má čelo z plastu a naleznete tam základní ovládání DVD, modře podsvícený otočný volič hlasitosti s nekonečným chodem, USB vstup a mechanický vypínač. Ano, čtete správně, režim stand-by se zapnout nedá, a to ani pomocí dálkového ovládání, protože zde vůbec není. Když chcete tedy věžičku vypnout, musíte vždy udělat pár kroků k ní a ručně provést požadovaný úkon – odměnou je nulová spotřeba energie ve vypnutém stavu, o čemž si u mnoha přístrojů můžete bohužel nechat jen zdát (tedy bez vytažení přístroje ze zásuvky).

DSC07954.jpg

Na zadní straně pak naleznete levné reproduktorové svorky pro připojení reproduktorů, koaxiální digitální výstup zvuku, anténní vstup, komponentní, S-video a kompozitní videovýstup a nakonec klasický SCART. U posledně jmenovaného moc výrobce nepřemýšlel nad orientací a umístěním, neboť po připojení konektoru směřuje kabel ven a je vidět.

DSC07956.jpg

Reproduktory jsou mírným překvapením. Ano, jsou z tenké dřevotřísky, ale krycí rámeček s průzvučnou tkaninou se dá oddělat, na zadní straně kromě basreflexového otvoru naleznete klasické (byť nejlevnější) pérové svorky. Zepředu se tváří jako dražší dvoupásmovky, ve skutečnosti je funkční jen spodní větší reproduktor. I u dražších systémů často nelze přední mřížka sejmout a reprokabel je připevněný tzv. „napevno“, takže zde má výrobce drobné plus.

DSC07960.jpg DSC07962.jpg

Menu mikrověže je vlastně jen to, co znáte z jiných levných DVD přehrávačů. Je počeštěno, nastavíte zde všechny potřebné věci, stejně jako u normálního DVD přehrávače, oproti některým je přidána možnost nastavení obrazu. O nastavení velikosti a barvy titulků pro DivX filmy si můžete u mnoha dražších strojů nechat jen zdát, zde to ale překvapivě je.

DSC01774.jpg DSC01775.jpgDSC01776.jpg

Dálkový ovladač je středně přehledný s malými tlačítky, naštěstí vše je více méně na svém místě, je dostatečně velký, takže není problém si rychle zvyknout.

DSC07965.jpg

No, vždyť je to docela dobré! Fakt?

Tím bychom měli základní popis za sebou a můžeme se věnovat kritice. Jak jsem předestřel, jedná se vlastně spíše o rozšířený levný DVD přehrávač, než o klasikou mikrověž, a to sebou přináší i odpovídající vlastnosti.

Předně: DVD filmy přehraje bez problému, stejně jako vypálené DivX soubory, české titulky jsou také v pořádku, přehrávač zobrazí až 7 řádků po 47 znacích (přebytečné zalomí). Co se hudby týče, CD a MP3 je také v pořádku, rádio funguje, stanice ukládá, fotografie načítá také svižně, můžete je zvětšit, zmenšit či otočit, žádná nepravost se nekoná. Takže první kolo – výtečně.

DSC01784.jpgDSC01781.jpgDSC01792.jpg

Dostáváme se do kola druhého aneb, kde levný přístroj neobstojí? Předně USB vstup se nechová zrovna hezky, neboť mu nechutnají všechny USB paměti. U 32 GB nenačetl vše, jednu jinde bezproblémovou odmítl úplně, několik dalších bylo však v pořádku. Dalším záporem je pouhých osm znaků z názvu souboru, které dokáže zobrazit (samozřejmě, že na TV – na displeji máte jen číslo a čas). ID3 popisky se také nekonají. USB také nezvládá největší datové toky a video se trhá, ale například klasické DivX ripy seriálů byly bez problémů. No bez problému... někde se trochu zpožďoval zvuk.

A jak to hraje? Žádné zázraky se nedějí. Mikrověž nemá žádný ekvalizér, korekce basů a výšek také budete hledat zbytečně, takže jak je to nahráno, tak je to zahráno. Hlasitost je docela vysoká a překvapivě ani při nejvyšší hlasitosti zkreslení výrazně nenarůstá. Na hlubší basy můžete zapomenout a výšky jsou také ořezané, nicméně reprodukce je poměrně vyrovnaná a vcelku příjemná. Zvukově připomíná levnější bedničky k PC, ale s větším výkonem.

Zajímavost: Nastavení hlasitosti reguluje jak hlasitost reproduktorů, tak hlasitost výstupu do TV. Co z toho plyne? Že nelze jen zeslabit bedničky a poslouchat zvuk z TV, ale musíte udělat velmi rafinovaný hmat: vytáhnout dráty z reproduktorů.

Levné audio-video do každé rodiny?

Když jsem přístroj objednával na test, bylo to záměrně. Zajímalo mne, jaké jsou věžičky, které vídám vedle rohlíků v Bille. A světe div se, nakonec z toho bylo příjemné překvapení. Poté, co jsem to vybalil a začal zkoušet, okolo chodící kolegové z jiných redakcí (čili nehifisti) se podívali a konstatovali, že to vypadá docela hezky, a že to docela hezky hraje. Někteří se mne zeptali i na cenu a když se ji dozvěděli, tak jim zasvítila očička (ne rudě).

Takže chcete-li levnou věžičku ze supermarketu, za kterou nechcete dávat moc peněz, toužíte ji dát jen dítku do dětského pokoje či do kuchyně k malému televizoru, a přejete si na ní občas pustit film, hudbu, MP3 či Frekvenci 1, tak klidně k rohlíkům a mléku přihoďte v potravinách i Hyundai (či něco jiného). Svoji službu to splní, neutratíte za to víc, než je nutné a kdyby to dítko rozbilo, srdce vám to nezlomí.

Pokud máte trošku větší nároky a chcete si to vyzkoušet, raději to stejné do vozíku přihoďte ve vedlejším supermarketu, kde to můžete vyměnit za jiným model či vrátit, pokud zrovna u toho vašeho kusu bude zlobit třeba USB, či se ozve dítko nebo manželka, že chtěli něco menšího/ většího/ tmavějšího/ světlejšího (nehodící škrtněte). Ti kdo tomu přece jen chtějí trošku času věnovat, tak si mohou zajít do některé elektroprodejny, kde jsou všechny věžičky vystaveny, a nemusí se s ratolestmi dohadovat doma.

DSC07949.jpg

Také se potvrdila slova jednoho kolegy, který pravil, že normální DVD přehrávač není potřeba řešit, ale stačí koupit cokoliv. Zde konkrétně dostanete za cenu DVD přehrávače rovnou celou mikrověž. Jak je vidět české titulky a DivX podpora je už všude a jen když chcete bezproblémové USB, přehledné zobrazování celých názvů s ID3 tagy, je potřeba trochu zkoušet a zjišťovat. Skutečný výběr nastává, až pokud chcete HDMI výstup a kvalitní přepočet na 1080p, či všemožné nastavení titulek. Pak teprve nesáhnete po čemkoliv, ale vyberete si něco kvalitního a osvědčeného.

Hyundai tentokrát nedostane hvězdičkové hodnoceni, neboť zde nemám žádné porovnání. Dokážu si představit, že pro spoustu nenáročných posluchačů a především diváků může být dobrý a za málo peněz dostanou hodně muziky. O něco dražší levné „značkové“ věže nehrají o moc lépe, jen uživatelská přívětivost či možnosti nastavení zvuku jsou lepší, či design bývá nápaditější, ale zaplatí se třeba i dvakrát tolik. Pokud chcete opravdu něco lepšího, pak nekupujte ani ty nejlevnější modely známých značek a raději se podívejte ještě o pár tisíc výše.

Hyundai MSD 513 DR

Cena orientační 2 000 Kč

  • přehrává DVD, CD (-R, -RW), MP3, JPG
  • odstup S/Š 76 dB
  • frekvenční rozsah zesilovače 20 Hz až 20 kHz ± 3 dB
  • výkon 2x 10 W
  • tuner FM
  • výstupy S-video, SCART, video, dig. audio out., sluchátka
  • vstupy USB

Zapůjčil

Určitě si přečtěte

Články odjinud