28
Fotogalerie

Hyundai FL50S372 SMART: levný, chytrý, vybavený [test LED TV]

Nízká cena, bohatá výbava a velká úhlopříčka jsou jednoznačné důvody, proč Hyundai bude lákat. Kde se nízká cena projeví? V čem je levný televizor lepší, než ty dražší?

Kapitoly článku:


Protože si píšete i o testy levných televizorů, reagujeme tímto článkem. Přinášíme test levného LCD televizoru s LED podsvícením a dobrou výbavou. Hyundai je o několik tisíc levnější něž značková konkurence, podívejme se tedy proč.

Obal láká na 400Hz CMP technologii, přítomnost HbbTV (moderní hybridní teletext), DLNA 1.5 (přehrávání multimédií např. z počítače prostřednictvím sítě – LAN), Hyundai Smart TV s aplikacemi a internetovým prohlížečem, včetně možnosti ovládat TV přes tablet/chytrý telefon. Follow me doplní „chytrost“ a pošle TV vysílání právě do přenosného zařízení vybaveného příslušným firemním softwarem. Do výbavy se vešla Wi-Fi, ovšem pouze v přípravné formě – Wi-Fi ready. Modul nutno dokoupit, avšak tím ztratíme jeden ze dvou USB konektorů. Pro mnohé může být zajímavá informace o variantě nahrávání ze kteréhokoliv ze tří osazených tunerů – DVB-T/C/S2 record.

Design, základní popis

DSC07576.JPG DSC07574.JPG

Designově strohý stroj posazený na křížový plastový podstavec v černé barvě, oživuje pouze stříbrný nápis Hyudai ve střední části spodní lišty a ještě pod ním, stříbrná široká „šipka“ směřující dolů. Stejně tak kompletní rámeček panelu vytváří černý lesklý plast. Polomatný panel se dá na podstavci natáčet.

DSC07578.JPGDSC07581.JPG

V krabici spolu se samotným televizorem objevíte návod k použití v naší mateřštině, výše zmíněnou AV redukci, Nero Media Home CD s DLNA utilitou do PC, 2x mikrotužkovou baterii (AAA) do potřebného dálkového ovladače, který samozřejmě nacházíme.

Konektorová výbava

Konektorový shluk v levé zadní části (čelní pohled) nese základní rozsah přípojných míst. Přesto máme vše důležité – 2x USB (2.0), 2x HDMI, sluchátkový výstup v kombinovaném provedení s linkovým, kdy variantu ručně přepneme přímo z menu. Nechybí plný SCART, koaxiální výstup, počítačový VGA a bočně posazený AV port doplněný v balení potřebnou redukcí.

DSC07571.JPG

Nezbytností jest přípojný prostor antény, šroubovací „F“ konektor připojené satelitní paraboly a CI slot na osazení modulu s kartou (placená televize). V tomto prostranství se nachází zvláštně vymyšlený ovládací prvek - kolečko s posláním uřídit primární funkce stroje.

Dálkový ovladač

Podlouhlý, vespod rozšířený a z dolní strany vyboulený dálkový ovladač se mimořádně dobře drží. Tvarově skvěle padne zvláště do větší ruky. Palec pak přímo dosáhne na základní ovládací „kříž“, tlačítko „OK“ v jeho středu, skokové přepínání programů a regulaci hlasitosti. Celočerné matové provedení brání ulpívání otisků prstů. Gumová klaviatura nemá podsvícení ani hmatovou odezvu, jestliže tedy pomineme, rozdílné tvarové zpracování tlačítek.

DSC07582.JPG

S ovladačem uřídíte komplet všechny funkce, včetně nahrávání a Smart TV. Ano, přiznáváme, „chytrou“ část a internetový prohlížeč raději budete ovládat přes „chytrý“ telefon/tablet a firemní program Hyundai Smart Remote anebo Hyundai Smart Center.

Vyzkoušeli jsme je i my. Smart Remote nemá žádný problém a funguje zdařile. Dělá co má. Druhý program HSC ale občasně „drhne“ a padá. Je vidět, že potřebuje ještě ladit. Právě přes tuto aplikaci a při nutnosti mít v TV zapojený HDD/flešku, využijeme funkci Follow me pro sledování programu, který právě běží v televizi. Bohužel se nám nepovedlo sledovat tento i s vypnutým panelem. Pro zájemce bylo připraveno další příslušenství, které si dokoupí. Je jím pohybový ovladač MotionRC.

Televizor je zařazen do energetické třídy A, tudíž se nemusíte obávat vysokých nákladů na elektrickou energii a můžete si užívat nového společníka po celý den.

Počáteční nastavení a ladění

Instalační proces odpovídá základnímu prostředí stroje. Skokově volíme „Jazyk“ a následně v jedné tabulce „Zemi určení“, „Typ hledání“ (Úsporné/Analog/Digitální), kde volíme digitální a ještě přidáváme „Jazyk TXT“- teletextu (Východní/Cyrilika/Tur.Řecko/Arabsky/Západ). Uhádli jste – pro naše končiny by měl fungovat východní styl. Jednoduchý průvodce se ptá na způsob hledání kanálů s dvěma alternativami – „Zakódované ANO/NE“. Následuje režim „Domácnost/Obchod“ a typ vyhledávání (Anténa/Kabel/Satelit).

Začneme anténou. Se satelitem to není tak jednoduché. Průvodce nenabídne nastavení pro složitější systém a tak je lépe tento způsob provést následně, ručním spuštěním z příslušného submenu. Spouštíme automatiku ladění pro DVB-T tuner. Po sedmi minutách máme výsledek s nabídkou seřazení (přesun na příslušnou položku, kdy se tam vyskytující kanál, posune o jednu pozici výš), resp. výmazu nechtěných, popř. editací názvů kanálů. Existuje varianta hromadnějšího přesunu – při označení příslušných kanálů. Zajímavostí jsou doplňkové informace o označení poskytovatele/provozovatele programu.

Skenování kanálů - DVB-T rozšířené info.JPG Upravit seznam kanálů - filtr.JPG

Detailnější popis právě laděných kanálů a filtrace programové nabídky.

Kompletní nabídku kanálů filtrujeme v netradičním rozměru. Digitální anténa/Analog -> Všechny/Analog/Digitál, TV a Rádio -> Všechny/TV/Rádio/Text, Volná/CAS -> Vše/Volný/Zakódované, A-Z -> Vše/Jednotlivá písmena abecedy, přehodíme způsob řazení programů... Třídit -> Číselný/Abecední, HD/SD -> Vše/SD/HD a nakonec ještě Oblíbené -> Vše/Oblíbené. Existuje jedna jediná kategorie favoritních programů. Přiznáváme, že nás filtrace příjemně překvapila. Jedná se o vlastnost, která se mnohdy nenosí ani u podstatně dražších výrobků.

Pro zájemce – satelit...

Manuálně přecházíme do menu část „Instalace“, která velmi vhodně seskupuje vlastně všechny základní prvky primárního instalačního procesu, včetně varianty obnovy továrního nastavení televizoru Hyundai.

Instalace - Skylink.JPG

Ihned zaznamenáváme nabídku Skylink. Pro náš složitější satelitní systém, ale nestačí ji jen vybrat a volit automatiku. Ani u ručního výběru nepochodíme, neboť neexistuje způsob, jak si nastavit DiSEqC přepínač a na něm „navěšené“ LNB konvertory. Přecházíme do submenu pro satelit (Menu – Nastavení – Nastavení satelitu – Instalace antény) a vytváříme cesty k naším LNB, potažmo družicím. Tři alternativy satelitních systémů dokáže Hyundai uřídit. Standard - jediný konvertor, konvertory navěšené v rámci bytových domů a specifického jednokabelového systému a asi nejběžnější, pro DiSEqC přepínač, jehož služby využíváme my. Přehazujeme všechny čtyři maximálně využitelné pozice pro satelity (1. Astra 3 – 23,5°E, 2. Astra 1 – 19,2°E, třetí pozici ponecháváme volnou, 4. Astra 2 - 28,2°E). Pro úplnost dodáváme – skenovat možno vybraný satelit, všechny zvolené (až čtyři) satelity a také se dá editovat výčet transpondérů.

Nastavení - nastavení satelitu.JPG Instalace antény [satelit].JPG Seznam satelitů.JPG

Prostřední fotka ukazuje nastavení jednotlivých družic na LNB. Poslední pak submenu, ve kterém editujeme transpondéry.

Uložíme a vracíme se zpět ke Skylinku a automatickému ladícímu procesu. Vše se provede, přičemž většina CZ/SK programů se nachází v prvních pozicích. Pro další úpravy přesouváme chtěné do Oblíbených a tam seřazujeme dle osobních preferencí.

Satelit - Skylink - Ruční skenování.JPG

Nutno upozornit, že někdy stačilo po nastavení vyvolat jinou část submenu a pořadí satelitů se nepochopitelně ztratila. Následovala nutnost znovu nastavit LNB a vyhledávané satelity. Ideálem u tohoto televizoru je, vše si vícekrát vyzkoušet s různými ladícími procesy. Následně získáme přehled, který nám i do budoucna bude nejlépe vyhovovat.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud