AVmania.e15.cz

HUM Pristine: jak málo stačí [test High-End špuntů]

Sféře high-end in-earů už několik let vládne trend navyšování počtu měničů, jak zde tedy mohou obstát sluchátka, která si vystačí pouze s jedním párem měničů?

Hong Kongská firma Hum patří mezi ty nejmenší výrobce přenosného audia, za což může kromě jejich zaměření na asijské trhy také jejich minimalistická nabídka. Několik let byl jejich jediným výrobkem přenosný Hi-fi přehrávač Pervasion a k němu se teď přidávají zde testovaná sluchátka Pristine a sluchátkový kabel CX1.

Model Pristine se svou cenou 1 300 USD (se všemi náklady přes 40 000 Kč) jasně řadí do high-end sféry, ale zatímco konkurenční modely nabízejí osm, deset a i více měničů, zde se překvapivě nachází pouze dva. Výrobce totiž tvrdí, že použití více měničů a vícepásmových systému nepřináší žádný užitek a zvolil proto raději jednoduché dvouměničové dvoupásmové zapojení, které se ale pokusil dotáhnout k naprosté dokonalosti. Nejvyšší důraz tak byl kladen na každou maličkost, od výběrů komponentů do složité výhybky, přes vnitřní kabeláž a pájecí materiál, až po volbu konektoru na kabelu.

Klepněte pro větší obrázek

Tento test se zabývá univerzální verzí sluchátek Pristine, ale jsou nabízena i v custom provedení, vyráběném na zakázku dle otisku uší.

Příslušenství

Při vybalení sluchátek nejprve spočine zrak na krabičce Pelican case 1010, která poskytuje perfektní ochranu pro takto drahá sluchátka. Bohužel, po otevření krabičky přichází šok, protože celé další příslušenství se skládá jen z nástroje na čištění a tří párů silikonových nástavců. Dle výrobce tyto nástavce zaručují nejvyšší kvalitu zvuku, ale i to působí jen jako velmi zvláštní výmluva pro takto extrémně chudé příslušenství.

Konstrukce

Stejně jako u nedávno testovaných Unique Melody Martian, i zde výrobce přistoupil k výrobě celého těla sluchátek z akrylu. Opět platí, že se jedná o řešení kvalitní a poskytující možnost bohatých úprav vzhledu i tvaru, vykoupeno je ale větší náchylností na poškození při nárazech.

Nízký počet měničů se příjemně projevil na váze sluchátek a především na jejich rozměrech, v této třídě patří skutečně k těm menším. Díky tomu nebylo nutné vymýšlet žádné složité tvary pro rozložení váhy a zajištění dobrého usazení. Jednoduché zaoblené tělo sluchátek, přizpůsobené pro vedení kabelu za uchem, tak bohatě stačí.

Testy | Hi-Fi | Sluchátka | High-End | Noble Audio | Fiio

Unique Melody Martian: test High-End špuntových sluchátek

Čínský výrobce se vrací a přináší s sebou opět tu nejvyšší kvalitu zpracování a zvuku. Tentokrát v podobě hybridního modelu s pravděpodobně nejlepším poměrem cena/výkon ve své kategorii.

Pristine si lze objednat v různých barvách, ale standardně se dodávají v té nejčistší podobě, kompletně průhledné a pouze s červeným logem výrobce. Toto řešení potěší především technické nadšence, kteří rádi zkoumají, z čeho se jejich elektronika skládá. Samozřejmostí je vysoká kvalita zpracování skořepiny, která v sobě nemá žádné bublinky ani jiné drobné kazy.

Velmi významným prvkem sluchátek Pristine je jejich kabel CX1, který se sám o sobě prodává za 280 USD. Jedná se o mohutný pletenec čtyř vodičů z nejkvalitnější mědi,  totožné vodiče se starají i o propojení komponentů uvnitř sluchátek a tato kombinace tvoří jednu z hlavních podmínek pro dosažení maximálního potenciálu sluchátek. Vyzkoušel jsem různé levnější kabely, ale žádný se tomu dodávanému nedokázal zvukově vyrovnat. A i když dodávaný kabel hraje špičkově, po stránce praktičnosti má co dohánět. Problémy působí větší průměr a s tím spojená vyšší váha, ale nejvíce otravnou věcí se stává nepoddajnost. I po několika měsících užívání části kabelu drží původní zahnutý tvar a místo toho, aby od uší pěkně splýval dolů, různě se kroutí. Po určité době se na to dá zvyknout, ale i tak se jedná o nepříjemný nedostatek na jinak excelentním pohodlí.

Sluchátka lze objednat s MMCX či dvoupinovým konektorem a i tato volba dle výrobce hraje roli ve výsledném zvuku. Ovšem zde jsem namísto doporučovaného MMCX zvolil dvoupinovou variantu, která je dle mých zkušeností volbou praktičtější a spolehlivější.

Pohodlí a izolace

Jednoduše tvarovaná skořepina ideálně pasuje do ucha a oblé hrany zajistí, že sluchátka nikde netlačí. Oproti větším konkurenčním in-earům mají Hum největší výhodu v nižší váze a menší tloušťce, díky čemuž výrazně méně vyčnívají z ucha. Usazení nebudí dojem totální jistoty jako je tomu u in-earů tvarovaných dle customů, například Unique Melody Martian či Fender, ale i tak sedí výrazně lépe než Astell & Kern Angie či modely značky Noble Audio.

Testy | Sluchátka | Noble Audio

Fender FXA5 & FXA7: in-ear sluchátka od legendárního výrobce [test]

Když se legendární výrobce kytar Fender pustí do špuntových sluchátek, skutečně to přinese nové zajímavé produkty, nebo jde jen o obyčejnou snahu přiživit se na rostoucím trhu?

Problémem může být omezený výběr dodávaných nástavců, přeci jen pouhé tři velikosti jednoho typu silikonových nástavců nebudou pasovat do každého ucha. Alternativu tak představují Comply Tips velikosti T400 a odpovídající silikonové nástavce, včetně populárních JVC Spiral Dot a Spin Fit.

Po stránce izolace Pristine plní očekávání. Díky kombinaci uzavřené skořepiny s hlubším usazením poskytují nadprůměrnou izolaci postačující i pro poslech v těch nejnáročnějších podmínkách, kterými je metro a paluba letadla.

Zvuk

Pro zvuk Pristine bude klíčový už výběr ideálního zdroje. Prvním problémem je neobvykle vysoká citlivost sluchátek, která vyžaduje excelentní souběh kanálů i na nejnižších hlasitostech a především extrémně tiché pozadí zvukového výstupu. Sluchátka dokáží odhalit šum snad na všem, především pokud i uživatel je na něj citlivý. Já osobně jsem s  Pristine vyzkoušel velký zástup přenosných přehrávačů a pouze Aune M1s bylo skutečně tiché. I obvykle nešumící přehrávače jako Cowon Plenue D a Astell & Kern AK300 s těmito sluchátky mají slyšitelný šum na pozadí.

Velkou roli hraje i kvalita výstupu přehrávačů. S těmito sluchátky se jindy malé rozdíly mezi jednotlivými modely zdají výraznější a přehrávač vyšší třídy se k nim stává velmi vhodným partnerem.

Hi-Fi | Sluchátka | Zesilovače | High-End | Astell & Kern | Fiio

iRiver Astell & Kern AK70 & AK300: Test high-end přenosných přehrávačů

Pokud se podíváte na současný trh s přenosnými Hi-Fi přehrávači, Astell & Kern najdete na každém rohu. Podíváme na levnější, ale nejspíše i nejpovedenější přehrávače.

Celkové ladění jasně patří mezi nejsilnější stránky Pristine, i když se jedná o zvuk, který na první poslech tolik nezaujme a ocení ho spíše zkušený hi-fista. Podáním přibližně vyrovnané, ale s nepatrně hutnějším a teplejším zvukem, díky čemuž je dosažen přednes velmi přirozený a příjemný, s perfektní tonalitou nástrojů a přitom s excelentní čistotou a detailem. Musí se také zmínit vysoká dynamika sluchátek, které si tak znatelně vybírají mezi nahrávkami a ty s plnou dynamikou podají opravdu nádherně.

Unikátnost ladění vynikne především v přímém porovnání s konkurencí. Zatímco Heir 10.A a AAW W500 hrají příliš teple, Unique Melody Martian a Q-Jays naopak příliš světle. Pristine jednoduše dokáží vytvořit dojem toho “správného” zvuku a každý přechod na jiná sluchátka působí nepřirozeně.

A i když se Hum podařilo z dvouměniče dostat opravdu nádherný zvuk, technická omezení této konstrukce se tu nepatrně projevují. Nejnižší bas není dostatečně výrazný a může lehce zanikat a i na opačném konci spektra si výšky zaslouží znatelně lepší rozsah. Ani rychlost není nejlepší a víceměničové modely zde mají jasně navrch.

Basové pásmo má slušný objem, není tak ohlušující jako u Heir, ani anemické jako u Etymotic nebo Q-Jays. Vždy tvoří pevnou součást zvuku a dodává mu potřebný objem, aniž by jakkoliv zasahoval do ostatních pásem. Jinak se jedná o klasický bas tlakového měniče, velmi přesný s bohatým rozlišením a detailností, ale omezenou úderností.

Testy | Hi-Fi | Sluchátka | Fiio

Advanced AcousticWerkes Nebula One: test špuntových sluchátek

Dokáže singapurský výrobce přenést excelentní zvuk High-end modelů i do obyčejných špuntů střední třídy? Nebo se jedná jen o hezká, ale obyčejná sluchátka určená k telefonu?

Středy dokáží skvěle zkombinovat podání čisté, živé a extrémně detailní s tou troškou potřebné hutnosti a hladkosti. Díky tomu zní nástroje bohatě, mužské hlasy mají dostatečný objem a ty ženské naopak tu správnou jiskru. Nehrozí tu žádné suché, agresivní ani hrubé středy, ale ani nejsou přehnaně zabarvené a vystouplé v zájmu navození nepřirozené hladkosti a intimnosti, jako například Shure Se535. Spolu s Heir 10.A pro mne asi nejlepší podání středů v této cenové kategorii, i když každé je podávají velmi odlišným způsobem.

Výšky lehce světlejší pro získání potřebné energie a čistoty, naštěstí bez jakýchkoliv větších zvýraznění, které by je činily nepříjemnými či nepřirozeně znějícími. Pristine nezní natolik vzdušně jako Martiany, ale i tak hrají dostatečně lehce a jejich podání působí reálnějším dojmem. A i když jim může chybět ideální rozsah, po technické stránce jinak podávají skvělou práci, přesné, velmi kontrolované a s velkým množstvím detailů.

V podání prostoru si sluchátka nic nevymýšlí a prostě kopírují nahrávku. Široký prostor bude široký, úzký zase úzký. Co ale zůstává vždy stejné, velmi dobré podání hloubky a lokalizace nástrojů.

Testy | Sluchátka | Bezdrátová sluchátka | Bluetooth | Hudba | Xiaomi | Meizu

Meizu Sports EP51: levné a povedené Bluetooth stylovky do uší [test]

Bluetooth sluchátka špuntové konstrukce různých značek už jsme testovali, dnes se podíváme blíže na model od Meizu, který je dostupný především v čínských e-shopech, a to za velmi zajímavou cenu.

Hum Pristine budou vhodné pro posluchače hledající čistý a detailní zvuk té nejvyšší úrovně, který zároveň zní dostatečně přirozeně, bez nepříjemných zvýraznění a který se dá s nadšením poslouchat po dlouhou dobu. Nejsou to sluchátka, která zahrají všechno příjemně a bombasticky, ani nejsou chladným nástrojem pro rozebírání nejmenších nuancí nahrávky. Ale protože jsou ve svém jádru vybíravé, jejich úžasný zvuk vynikne až s odpovídající kvalitou přehrávače a nahrávky.

Verdikt

Hum Pristine přesně splňují mnohá očekávání, které mohou zájemce o ně napadnout. Akrylová konstrukce plní svou funkci unikátního vzhledu a tvaru, kvalita provedení odpovídá cenové kategorii, izolace dosahuje nadprůměru a díky omezenému počtu měničů bylo možné vytvořit rozumně velká sluchátka, čímž byl zajištěn vysoký komfort.

Čím ale boří veškerá očekávání je zvuk. I proti konkurenci používající několikanásobek měničů a pásem si vybojovala své právoplatné místo. V pár technických oblastech mohou trochu ztrácet, ve většině ohledů se jim ale plně vyrovnají a v některých oblastech, především ladění, mnohé i překonávají.

Pokud Vás Hum Pristine zaujaly, nekupujte je jen kvůli tomu, že někdo dokázal z takového mála vytáhnout tolik. Zapomeňte na chvíli na hádky o počet měničů, u Pristine to nikoho nezajímá, svým zvukem jednoduše září.

HUM Pristine

Cena: 1 299 USD

Sluchátka do testu poskytl výrobce: www.hum.hk

AVmania.cz: HUM Pristine
konstrukce   9
pohodlí   9
izolace   8
zvuk   9
Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

To bych nesměl být online 3-[. Figut 25. 2. 2017, 09:07
Občas ti závidím, taky bych chtěl být spokoj… František Bína 24. 2. 2017, 20:17
Čtu, čtu, říkám si "to vypadá zajímavě", sam… Figut 24. 2. 2017, 19:39

Další podobné články

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

Oppo UDP-205: nový 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač míří na audiofily

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

Optoma HD140X: malý, dostupný Full HD projektor [test]

Optoma HD140X: malý, dostupný Full HD projektor [test]

DLP projektor Optoma patří mezi nejlevnější na trhu, přesto nabízí kvalitní obraz a dobrou výbavu. A především vyšší jas a tišší provoz než malé LED projektory.

Westone: výměnný kabel z drátových sluchátek udělá bezdrátové

Westone: výměnný kabel z drátových sluchátek udělá bezdrátové

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Třetí generace Fiia X5 si prošla mnoha změnami a vylepšeními, díky čemuž se z ní stal jeden z nejvybavenějších a nejzajímavějších přenosných přehrávačů na trhu. A to za stále dostupnou cenu.

Pryma 01: luxusní italská sluchátka [test]

Pryma 01: luxusní italská sluchátka [test]

Nejsou to zrovna levná sluchátka, ale jsou perfektně vyrobená, mají italský šmrnc a působí luxusně, mají hebký, hladký, barevný, klidný a přitom příjemně dospělý zvuk.

Sencor SEP300: velmi levné, kovové a překvapivě dobré špunty [test]

Sencor SEP300: velmi levné, kovové a překvapivě dobré špunty [test]

Že velmi levná sluchátka nemůžou hrát? Sencor to vyvrací. Je to spíše malý zázrak – dobrý zvuk, dobré materiály, zajímavý vzhled a to vše za 200 Kč.

SteelSeries Siberia 150: dostupný efektní headset pro hráče [test]

SteelSeries Siberia 150: dostupný efektní headset pro hráče [test]

Osvědčená značka, nízká cena, lákadlo v podobě světelných efektů RGB LED diod v mušlích headsetu může lákat nejen hráče. Zvuk je ale vyladěný hlavně pro ně.