AVmania.e15.cz

Hitman: recenze filmu

Holohlavý zabiják zamířil po dohledem Luca Bessona na stříbrné plátno a výsledkem je zklamání – jak pro videoherní fanoušky, tak pro příznivce akčního žánru.

Adaptacím počítačových her do filmové podoby změna média většinou uškodila, čestnou výjimkou je snad jen horor Silent Hill. Na celuloidové zpracování počítačového Hitmana (jenž dal název filmu), čekala také natěšená hráčská obec, která se od roku 2001 mohla potěšit již čtyřmi sériemi této hry.

Zápletka jak z thrillerů z doby „studené války“

Francouzský režisér Xavier Gens, který v minulosti spolupracoval na snímcích Ronin a Maximální riziko, za pomoci scenáristy (nepříliš povedeného hi-tech thrilleru Swordfish: Operace Hacker) Skipa Woodse přicházejí s nepříliš originálním příběhem – ten ze všeho nejvíc připomíná béčkovou produkci osmdesátých let.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Od zápletky, jež navazuje na herní mytologii, nečekáme žádné zázraky a scenáristické veletoče, přesto nás Hitmanův příběh svou vykonstruovaností spíše nechtěně pobaví, než překvapí. Posuďte sami!

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Hlavní hrdina, nájemný vrah beze jména, pouze s kódovým označením 47, je supertajnou Organizací (taktéž beze jména) pověřen úkolem zlikvidovat ruského prezidenta. Mise je splněna, ale záhy se ukáže, že vše byl jen podraz a z agenta 47 se stává lovná zvěř, naháněná ruskou tajnou službu, agentem Interpolu i jeho bývalými spolupracovníky z Agentury.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osamělý agent na vražedné misi se sám stává terčem zabijáků a na útěku se snaží zjistit, kdo a proč se ho snaží sprovodit z povrchu zemského a součástí jaké hry se to vlastně stal? Společnost mu při tom dělá sličná prostitutka a ex-prezidentova milenka Nika, která se s emocemi šetřícím, značně asexuálním a vůči ženám plachým killerem snaží navázat pouto, ať už citové, nebo takové, jež má blíž k její profesi.

Příběh a jeho rozvíjení je plný nelogičností (proč se „47“ zpočátku vůbec nepodivuje nad tím, že ho pronásledují lidé jeho zaměstnavatele a když ho to začne zajímat, tak proč jednoho z pronásledovatelů rovnou usmrtí, i když se snaží zjistit pravdu?) a slouží hlavně jako kostra pro sérii honiček, přestřelek a osobních soubojů. Jejich nekonzistentní sled by šlo ještě akceptovat, kdyby tvůrci věděli, jak celou podívanou pojmout. Hitman se ve své neoriginalitě bere od počátku příliš vážně a špetka nadhledu přichází teprve až ve druhé polovině vyprávění, aby vše zazdil, proti duchu předlohy jdoucí, sladký happy-end.

Ústřední postava v zajetí tvůrčí bezradnosti

Problém leží především ve scénáři a pojetí hlavní postavy. Filmový Hitman nemá s tím herním mnoho společného, stylová image s hlavou bez jediného vlasu a s čárovým kódem na temeni lebky, černým oblekem a kravatou a bílou košilí je stejná, ale osobnostní rysy doznaly značného posunu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Scenáristé se zřejmě zalekli, že by herní chladnokrevný zabiják (vraždící stroj jenž sloužící k likvidaci cílů na něž dostane od klientů kontakt) ve filmu ve své jednostrunnosti nefungoval tak dobře a snaží se ho vybavit náznakem emocí. Ty směřují směrem k vlastní minulosti, méně už v interakci s Hitmanovou ruskou průvodkyní, která má zabijákovu figuru polidšťovat.

Výkon představitele titulní role Timothyho Olyphanta tak doplácí na nejasnou představu tvůrců, jak jeho postavu vést. Elegantní záporák ze čtyřky Smrtonosné pasti se snaží, ale nohy mu podkopává málo temné vyznění. Asi pětačtyřicetiletý muž s ostře řezanými rysy z PC verze dostává v Olyphantově osobě vizáž mladíčka s dětinskou tváří, který nepůsobí dostatečně charismaticky a do drsného výrazu se stylizuje tak přehnaně, že to působí spíš nechtěně parodicky. Ostatní herci, známí hlavně z populárních televizních seriálů (Robert Knepper z Útěku z vězení, Henry Ian Cusick ze Ztracených) také nemají moc co hrát a tak potěší alespoň pohled na ukrajinskou modelku Olgu Kurylenkoovou v roli Niky, která pochopila, že tady nejde o žádné velké umění a před kamerou se střídavě objevuje v různých fázích obnažení.

Trocha nadhledu by neškodila!

Dějovou matnost a na ni doplácející herecké výkony mohla pozvednout alespoň vizuální stránka filmu, ovšem ani zde v choreografické nápaditosti a spádu akčních scén neočekávejte víc než žánrový průměr. Xavier Gens nedokáže do filmu přenést interaktivní herní atmosféru, jejíž napětí plyne z toho, že k splnění úkolu je možno přistoupit mnoha způsoby a při likvidaci protivníka tak hráč může prokázat, zda je schopen víc používat mozek nebo rychlopalné zbraně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Akci inscenuje velmi přímočaře a tak na věrné fandy a celou herní kulturu pomrkává jen prostřednictvím dobře zvoleného hudebního doprovodu, případně gagu se „47“, který proskočí do místnosti, kde dva teenageři zrovna hrají „Hitmana“ a několika málo odkazů na herní momenty ve způsobu snímání kamery, kdy dění sledujeme zpoza zabijákových zad.

Ve srovnání s žánrově spřízněným a v našich kinech nedávno uvedeným Sejmi je všechny Hitman výrazně ztrácí. Dějové zápletky si mírou své „inteligence“ mohou podat ruce, akce je dynamičtěji natočena u Hitmana, který zaujme i širším výběrem zajímavých lokací, zde ale klady končí. Sejmi je všechny mělo prvotřídní obsazení, nápaditost v řešení akčních sekvencí a hlavně oplývalo nadsázkou, která akční žánr posouvala směrem k černé komedii. Hitman zůstal příliš při zemi a doplatil na to. Návštěva kina jen pro zvědavé, zbytek ať si radši počká na uvedení na DVD nebo se vrátí ke hře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hitman

  • Žánr: akční thriller
  • Původní název: Hitman
  • Fr./USA 2007
  • Délka filmu: 93 minut
  • Režie: Xavier Gens
  • Hrají: Timothy Olyphant, Robert Knepper, Dougray Scott, Olga Kurylenkoová
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 13. 12. 2007

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10

Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: grc jak prasa cc 17. 12. 2007, 22:24
Re: grc jak prasa AstorLights 17. 12. 2007, 14:57
Re: grc jak prasa cc 17. 12. 2007, 13:59
Re: grc jak prasa AstorLights 17. 12. 2007, 13:57
Re: grc jak prasa karlik 17. 12. 2007, 13:16
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Equalizer 2: recenze filmu

Equalizer 2: recenze filmu

Temný rytíř z taxíku v podání Denzela Washingtona altruisticky napravuje špatnosti světa. V béčkovém špionážním příběhu, který se opírá o áčkového herce, je přitom konfrontován s vlastní minulostí.

BlacKkKlansman: recenze filmu

BlacKkKlansman: recenze filmu

Chytrá satira, která si utahuje z hloupých rasistů. Spike Lee natočil podle skutečného případu politicky angažované dílo, které je současně velmi zábavné v tom, jak si pohrává s filmovými žánry a jejich postupy.

MEG: Monstrum z hlubin – recenze filmu

MEG: Monstrum z hlubin – recenze filmu

Prehistorický obří žralok proti traumatizovanému záchranářovi v podání Jasona Stathama. V béčkovém žraločím thrilleru, jemuž chybí osobitost, nadsázka, krev i nervy drásající napětí.

Miss Hanoi: recenze filmu

Miss Hanoi: recenze filmu

David Novotný a Ha Thanh Špetlíková v kriminálce z uzavřeného světa vietnamské komunity. Režisér Zdeněk Viktora po Raluce přichází s žánrovým kouskem, stavícím na jiskření nesourodého páru vyšetřovatelů.

Mission: Impossible – Fallout je nejlepší akční film roku 2018 [recenze]

Mission: Impossible – Fallout je nejlepší akční film roku 2018 [recenze]

Nejlepší díl série a akční film roku, plný zvratů a spektakulární akce. Agent Ethan Hunt se ocitá na šachovnici mocenských zájmů různých tajných agentur, které proti sobě intrikují a vzájemně si nevěří.

Úžasňákovi 2: recenze filmu

Úžasňákovi 2: recenze filmu

Režisér Brad Bird kvalitativní laťku jedničky nepřekonal, ale ani nepodlezl. Humor snímek těží z prohození tradičních rodinných rolí, kdy žena zachraňuje svět a muž zůstává doma s dětmi a podporuje ji.

Hotel Artemis – recenze filmu

Hotel Artemis – recenze filmu

Drew Pearce ve svém debutu spoléhá na noirovou atmosféru zašlého hotelu, přebudovaného na supermoderní nemocniční zařízení pro členy zločineckého podsvětí, méně už na rozvíjení zápletek, s nimi spjatých.

Chata na prodej – recenze filmu

Chata na prodej – recenze filmu

Hořce ironická charakterová studie české mentality, naroubovaná na fenomén českého chataření. Komedie o obtížnosti komunikace uvnitř třígenerační rodiny, v níž se poznáte.