Gunman: Muž na odstřel – recenze filmu

21. března 2015
TWEET SDÍLET
Režisér 96 hodin se po Liamu Neesonovi snaží udělat akční hvězdu i ze Seana Penna. V thrilleru, který lavíruje mezi přímočařejším a ambicióznějším pojetím této látky.

Z respektovaného britského herce Liama Neesona udělal francouzský režisér Pierre Morel akční hvězdu v jeho šestapadesáti letech. Stačil k tomu jeho druhý režijní počin 96 hodin, který se dočkal dalších dvou pokračování. Nyní se o něco podobného pokouší i se Seanem Pennem, kterému je čtyřiapadesát.

Minulost se připomíná

Ten se zde představuje v úloze bývalého vládního žoldáka a nájemného zabijáka Jima Terriera, kterého před osmi lety kolega Felix (Javier Bardem) pověřil tím, aby v Kongu odstranil tamního ministra těžebního průmyslu. Po úspěšném atentátu se Jim ani nerozloučí se svou přítelkyní a milenkou Annie (Jasmine Trinca) a je uklizen do bezpečí, než se situace v zemi uklidní.

Po letech se do Konga vrací zpět. Pracuje pro humanitární organizaci, vrtá studny a ve volných chvílích surfuje. Svým dobročinným konáním se chce odstřihnout od své minulosti a ulevit tak alespoň trochu svému svědomí. Ona minulost, nad níž si chtěl umýt ruce, potřísněné krví, ho ale dožene.

Stává se terčem útoku bojového komanda, což znamená, že někdo musel prozradit jeho identitu. Vydává se proto na cestu, kde u svých bývalých kolegů, roztroušených v různých evropských velkoměstech, zjišťuje, kdo by mohl mít zájem na jeho odstranění.

Svět tajných služeb, vládních agentur a jejich vlivových zájmů, jemuž kdysi věřil, že pro něj činí správnou věc, mu ukazuje svou odvrácenou tvář. A on poznává, že některým kolegům už věřit nelze a že organizace, pro niž dřív pracoval, ho nyní vyhodnotila jako nepohodlnou osobu.

Předvídatelná dějová skládanka

Rozehrává se tak hra kdo s koho, v níž je nucen oprášit všechny své zabijácké instinkty, které už chtěl nadobro uložit k ledu. Tato hra je ztížena nejen tím, že neví, komu může věřit, ale i starými zraněními, které se v ní znovu připomínají.

Jim Terrier už zkrátka není v nejlepší formě. Trpí posttraumatickými stresovými bolestmi hlavy, ale jak se ukáže je zranitelný i na jiném místě. To když se znovu setkává se svou bývalou láskou Annie, která se mezitím stala Felixovou manželkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z takto naznačené dějové skládanky jistě většina z vás odhadne, kdo je tím, kdo v pozadí tahá za nitky a usiluje o Jimův život. Je to jasné i Jimovi, který ví, že neuteče nikam a jediný způsob, jak se zachránit, je zabít ty, kteří chtějí zabít jeho.

Scénář se zápletkou, v níž elitní sniper zjišťuje, že v dobré víře sloužil špatné věci, která se mu nyní připomíná, je poměrně předvídatelný. Jednotlivé zvraty proto zřejmě odhadnete dřív, než o nich postavy začnou mluvit. Jisté napětí se snaží do vyprávění vnést motiv milostné rivality a osudové ženy mezi dvěma muži. Ale ani on není vytěžen adekvátním způsobem a skončí vlastně dřív, než pořádně začne.

V 96 hodin byla Neesonova zarputilá snaha vyrvat svou dceru ze spárů únosců těžištěm příběhu, zde je Jimova záchrana bývalé přítelkyně jedním z motivů na jeho cestě k poznání, kdo ho podrazil a chtěl ho nechat zabít.

Francouzská předloha

Scénář si vzala na starosti dvojice Don MacPherson (Velký muž, Mstitelé) a Pete Travis, který je režisérem filmů Úhel pohledu nebo Dredd. Jako předloha jim posloužila novela The Prone Gunman (1981) od francouzského autora drsných detektivek Jean-Patricka Manchetta.

A zde by měli zbystřit všichni milovníci klasických francouzských kriminálek, protože právě podle jeho knih vznikly na počátku 80. let krimi filmy jako Tři muži na zabití, Kdo nastaví kůži nebo Šok. Ve všech třech se objevil v hlavní roli Alain Delon a jsou myslím dostatečně známy z množství televizních repríz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud se vám vybaví jejich charakter, jistě vás nepřekvapí, že i Gunman nabízí trochu jiný divácký zážitek než je ten ryze akční. Zarazí spíš, že se této látky chopil Pierre Morel, který je režisérem dvou typických adrenalinových akčňáků z produkční stáje Luca Bessona (Okrsek 13, Bez soucitu), které sází na všechno jiné než na nějaké sofistikované pojetí akčně thrillerového či krimi žánru.

Snaha o sofistikovanější vyznění

A právě o to se Morel v Gunmanovi pokouší. Zasazením části děje do Demokratické republiky Kongo se režisér snaží o politicky angažovaný přesah, vyjadřující se k masakrům občanské či etnické války, jež na jejím území probíhá i Kabilově režimu.

Námět, v němž se bývalý nájemný zabiják snaží zjistit, proč mu jdou po krku jeho dřívější zaměstnavatelé, připomene ten bourneovský. Ostatně i akční bitky inscenuje Morel v bourneovském duchu. Jsou kontaktní, syrové a místy docela brutální. Při jejich choreografii pak celkem rozumně vychází z toho, že Pennovi je přes padesát a že v nich tudíž spíše než na hbitost bude sázet na svou profesní zkušenost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osudová žena mezi dvěma muži s temnou minulostí, to je zas typický motiv noirových kriminálek, jimž se Manchetteho knižní předloha bude žánrově asi nejvíc blížit. Cestopisný ráz vyprávění, kdy se pohybujeme mezi africkými scenériemi (točilo se v Jihoafrické republice), barcelonskou koridou, Spojenými státy i Londýnem přispívá k zatraktivnění příběhu a ke zvýšení jeho epického rázu.

Nerozhodnost v celkovém pojetí

Držiteli dvou Oscarů (Tajemná řeka, Milk) Sean Penn v hlavní roli asi příliš neosloví dospívající divačky, ale ty ve středním věku by mohly ocenit jak romantickou linku vyprávění, tak to, jakým způsobem na sobě zapracoval v posilovně. Za sundané tričko s odhaleným tělem se rozhodně stydět nemusí.

Vrásky na čele naznačují, jak bolestivou minulost má za sebou, odhodlaný pohled pak to, co ho čeká v přítomnosti. V té mu zatápí Javier Bardem, který tyhle poťouchlé bastardy umí, jsme se mohli přesvědčit v Coenovic oscarovce Tahle země není pro starý nebo v bondovce Skyfall.

Film s oscarovými herci přesto moc šancí oslovit většinové publikum nemá. Fanouškům akčního žánru bude připadat málo akční, milovníkům artových thrillerů typu Američana, Jeden musí z kola ven nebo Nejhledanějšího muže zas příliš předvídatelný. Společně jim bude chybět, že postavy nejsou příliš prokresleny a chybí jim hlubší motivace.

Líbit by se tak mohl střední a starší generaci, která si ještě pamatuje kriminálky a thrillery ze sedmdesátých a osmdesátých let francouzského či obecněji evropského střihu, v nichž hrál například Alain Delon. Díky režisérově nerozhodnosti mezi přímočařejším a ambicióznějším pojetím této látky nebudou ale ani oni spokojeni. Nebo tak na půl, čemuž odpovídá i výsledné hodnocení.

Gunman: Muž na odstřel

  • Žánr: akční thriller
  • Původní název: The Gunman
  • www.bontonfilm.cz/gunman.html
  • USA / Francie / Španělsko 2015
  • Scénář: Don MacPherson, Pete Travis (podle předlohy Jean-Patricka Manchetteho)
  • Režie: Pierre Morel
  • Hrají: Sean Penn, Javier Bardem, Ray Winstone, Jasmine Trinca, Idris Elba, Mark Rylance, Peter Franzén, Jd Roth-round, Peter Brooke, Deborah Rosan
  • Distribuce: Bontonfilm CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 19. 03. 2015

Hodnocení filmu: 5/10                           

 

 

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

7 Alexandr Bray

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

24 Alexandr Bray

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

7× Full HD projektor pro domácí kino ve srovnávacím testu

Přes klesající ceny velkých televizorů ani ten s největší úhlopříčkou nedokáže konkurovat levnému Full HD projektoru. Především v zážitku, jaký poskytuje obraz promítaný na stěnu či plátno.

14 David Starý

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

10 Marek Čech

Sony KD-55AF9: zvuková reference s obrazovou radostí [test UHD OLED TV]

Sony KD-55AF9: zvuková reference s obrazovou radostí [test UHD OLED TV]

Kdybych měl vyhlásit kategorii televizorů s referenčním zvukem, jednoznačně a bez jakýchkoliv pochybností, do ní OLED Sony KD-55AF9 zařadím. Ultimativní, vzdušný, čitelný, prostorový, plnohodnotný zvuk bude těžké nahradit jakýmkoliv běžným externím systémem.

20 Alexandr Bray

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

50 Tomáš Holčík