AVmania.e15.cz

GoGen TV 37831: test Full HD LCD televizoru

Chcete televizor, který má plné vysoké rozlišení, úhlopříčku 94 cm a stojí méně než 15 000 Kč? Jaká je kvalita obrazu?

Full HD je moderní zaklínadlo, které spousty lidí přitahuje. GoGen má v nabídce cenově velmi zajímavý televizor, který za nižší cenu nabídne větší rozlišení, než má většina televizorů se stejně velkou obrazovkou. Plné vysoké rozlišení 1920 x 1080 za tak nízkou cenu je velkým lákadlem, ale obraz netvoří jen rozlišení. V čem televizor za dražšími kolegy s menším rozlišením zaostává a kde se ušetřené peníze projeví?

Popis a připojení

Jestliže předpokládáte, že rozdíl mezi televizorem od některého světového výrobce a televizorem Gogen poznáte okamžitě, tak se pletete. Už i menší značky používají klasický design s reproduktory pod obrazovkou, stejně tak čelo televizoru tvoří kvalitní lesklý černý plast, přesně dle zvyků v poslední době. Na druhý pohled si asi všimnete, že televizor má možná trošku širší rám kolem obrazovky a postrádá drobné okrasné prvky, kterými se výrobci snaží odlišit jeden od druhého. Zkrátka designem určitě ostudu Gogen neudělá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní ovládací prvky spolu s hlavním vypínačem jsou na pravé straně. Jedná se o klasická tlačítka (nikoliv jen doteková), takže na tlačítka nemusíte vidět, stačí je jen nahmátnout. Na levé straně se dále za hranou pak nachází klasický kompozitní AV vstup (třeba pro kameru), výstup pro sluchátka, CI slot a trochu netradičně umístěn je i koaxiální digitální výstup pro připojení AV přijímače s dekodérem prostorového zvuku. I když to na první pohled vypadá, že stojan není pevný a televizor se dá natočit, není tomu tak, a tudíž přístup k bočním konektorům usnadněn nemáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S horším přístupem je třeba počítat i u zadních konektorů, které jsou otočeny směrem dolů, což sice uvítáte při montáži na stěnu, nikoliv již při zapojování. K dispozici jdou dva SCARTy a HDMI vstupy. Ty doplní jen komponentní a PC vstup (umí max. 1360 x 768), obojí se zvukem. Výstup zvuku zde je analogový, navíc naleznete i výstup pro subwoofer. Zadní S-video a kompozitní videovstupy padly za oběť nižší ceně, stejně nepočítejte s USB vstupem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Dálkový ovladač je vcelku bezproblémový, některá tlačítka by sice mohla být větší či více odlišena. Někdy budete muset kontrolovat, co vlastně mačkáte, zejména v dolní části, kde malé popisky naznačují, ke které funkci jaké tlačítko vlastně patří.

Menu a nastavení

Po prvním zapnutí vás televizor pěkně celou větou uvítá a po volbě českého jazyka nabídne prvotní naladění digitálního i analogového tuneru, které je bezproblémové a poměrně rychlé. Menu působí jednoduše, funkčně a přehledně. Výtku mám k nastavení dalších funkcím při sledování digitální televize. DTV má totiž jiné menu, které slouží výhradně pro nastavení digitálního tuneru (ladění, výběr kanálu atd.), pro nastavení například obrazu a zvuku již musíte přepnout do standardního menu, jenž je vám k dispozici při sledování analogu či videa z externího zdroje. EPG česky umí a je velmi přehledé, také si můžete nastavit nahrávání až pěti digitálních programů na externí rekordér.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Množství nastavitelných funkcí není příliš mnoho, ale je jich dostatek, vyjma značení vstupů. U televizoru nelze změnit název vstupu, ani k němu přiřadit název připojeného přístroje, takže si musíte vždy pamatovat co kam máte připojené (například DVD na AV2). Dále mne překvapila nemožnost stále častějšího samostatného nastavení podsvětlení, což má vliv na obraz – o tom ale dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při využití PIP a PAP je potřeba počítat s některými omezeními

Jednou z nadstandardních funkcí televizoru je PIP a PAP, neboli obraz v obraze a obraz a obraz. Ta je příjemná, ale máte omezení jen na určité vstupy, z čehož nejvíce zamrzí nemožnost využití HDMI vstupu, stejně tak nelze sledovat v jednom okně analog a v druhém digitál. 100 Hz technologii televizor nemá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se obrazových režimů týče, uživatel má k dispozici tři – kino, dynamický a přirozený, což (jak si vysvětlíme) stačí, osobně bych ale uvítal větší přednastavené rozdíly. Režimů roztažení obrazu je dostatek; uživatel má k dispozici hned šest: plné, 4.3, panorama, 14:9 přiblížení, kino, 16:9 titulky (posunutý). HDMI umí samozřejmě i 1080p/24Hz a dá se zvolit buď plný obraz 1:1 (vhodné například pro PC), nebo klasický s ořezem okrajů. Pokročilá nastavení obrazu budete ale hledat zbytečně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spotřebu jsme také ověřili a odpovídá papírovým údajů. Nejvyšší je dynamickém obrazovém režimu – pohybuje kolem 200 až 205 W; nejnižší je režimu kino – 137 W.

Obraz

Kvalitu obrazu bych zhodnotil raději v několika bodech, neboť jak jistě tušíte je jasné, že někde se nízká cena projevit musí (a pouze výbava to není). Citlivost digitálního tuneru je velmi dobrá, poněkud hůř je na tom končící analog, který je spíše průměrný. Zpracování obrazu (tj. převod z SD na Full HD) není samozřejmě ideální – celý obraz působí neostře, naštěstí neostrost zase schová chyby v obraze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Drobným záporem je i vyšší šum v obraze, který se ani volitelnou redukcí šumu nedá zcela odstranit. K redukci šumu mám i další výtku. Při aktivaci se obraz samozřejmě trochu rozmaže (což je normální), problém ale je, že při aktivaci zůstávají v obraze viditelné artefakty, které vymaže až následující změna obrazu, což je velmi viditelné a rušivé zvláště v tmavých scénách u filmů, jako je například Matrix. Z toho důvodu radím redukci šumu vypnout.

Pokud si laik myslí, že levnější televizor bude mít nižší jas, opak je pravdou. Papírové hodnoty televizor překonává a jas nabízí skutečně velmi vysoký (v dynamickém režimu naměřeno dokonce 557 cd/m2 oproti papírovým 500). To, co uvítáte ve dne, může ale v noci může rušit. Přece jen i režim kino má stále velmi vysoký jas (naměřeno 303 cd/m2), takže při naprosté tmě je televizor moc jasný, částečně však pomůže další ruční stáhnutí jasu (zde by právě pomohla samostatná regulace podsvětlení).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu Kino

Budoucí majitel se bude muset smířit s faktem, že GoGen trpí také obvyklým problémem převážné většiny LCD televizorů, a to jest slabá černá. Ta je spíše do šeda, což při osvětlené místnosti nevadí, nicméně u večerního kina při zhasnutém světle na černou už zapomeňte (v režimu kino měla černá nejméně, tj. 0,29 cd/m2). Spolu s šedou je posunutá celá šedá škála, takže obraz je celkově o chlup světlejší, než by měl být, což na druhou stranu zajistí vcelku dobou čitelnost tmavých scén, i když se u nich nejtmavější odstíny šedé slévají (to je u LCD technologie ale obvyklé).

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení šedé u přirozeného nastavení

Detailista, který bazíruje na přesném zobrazení barev, nadšen nebude. Barevné přechody jsou vcelku dobré, barvy jsou saturovanější, pleťová barva je trochu červenější, drobné ubrání barev to však řeší a výsledek je hned lepší. Základní nastavení barev je dost studené, takže teprve při nastavení barev na Teplé se dostanete na neutrální barevnou teplotu.

Výsledná kvalita obrazu je dost závislá na kvalitě a rozlišení záznamu, který zobrazujete. Pokud použijete video s vysokým rozlišení (nejlépe Blu-ray), tak výsledky jsou dobré a při korektním nastavení obrazu téměř zapomenete, že máte před sebou velmi levný televizor. V opačném případě (při nevhodném nastavení a špatném záznamu) televizor naopak zvýrazní všechny chyby.

Zvuk

Nastavení zvuku výrobce nikterak neošidil a poskytnutý výkon je více než dostatečný, a tak i při vyšší hlasitosti zvuk není zkreslený, navíc pokud vám nestačí samostatné posílení basů, k dispozici je i ekvalizér s několika přednastavenými režimy zvuku (například zvýraznění mluveného slova). Filmovým fanouškům bez domácího kina udělá radost virtuální režim prostorového zvuku, který přiměřeně přidá zvuku na filmovosti. Ohlušujících výbuchů se sice nedočkáte, zklamáni ale nebudete.

Verdikt

Pokud chcete televizor jen na televizní vysílání, tak budete zklamáni, neboť zde vám tento televizor nic převratného nepřinese, ba naopak. Full HD rozlišení televizoru využijete jen tehdy, pokud máte i filmy ve vysokém rozlišení, které na velkém televizoru dostanou ty správné rozměry. Poměr cena/výkon nabízí GoGen TV 37831 skvělý. Příliš vysoký jas a slabší černá zamrzí, ale u tak nízké ceny nelze mít vše, navíc pro high-tech fandy s vyššími nároky Gogen jednoduše určen není. Zájemce o koupi tohoto televizoru si musí uvědomit, že si nekupuje technologickou špičku a také si bude muset pohrát s nastavením přístroje, aby z něj „vymáčkl“ maximum. Máte-li však hluboko do kapsy a toužíte po velkém plochém LCD televizoru s plným vysokým rozlišením, tak GoGen může být pro vás to pravé.

Gogen TV LCD 37831


Cena orientační 14 990 Kč

 • Úhlopříčka 94 cm ( 37")
 • Rozlišení 1920 x 1080
 • Poměr stran 16:9, přepínání 4:3
 • Jas 500 cd/m2
 • Dynamický kontrastní poměr 5000:1
 • Pozorovací úhel (horizontálně/vertikálně) 176°/176°
 • Doba odezvy 6 ms (tuner)
 • Analogový a DVB-T - zabudovaný digitální tuner s podporou EPG
 • Předvoleb 100
 • Dekodér MPEG2 pro DVB-T
 • Televizní normy PAL, SECAM
 • PIP a PAP ano, jednotunerový
 • Zvukové normy B/G, D/K, I, I/I´a L/L´
 • Hudební výkon 2 x 10 W
 • Konektory 2 x HDMI vstup, 2 x SCART, PC vstup (VGA), PC audio vstup, audio výstup, komponentní vstup, výstup pro sluchátka
 • Příkon 205 W
 • Rozměry bez podstavce (š x v x h) 1036 x 560 x 121 mm
 • Rozměry s podstavcem (š x v x h) 1036 x 737 x 284 mm
 • Váha 21,5 kg
 • Příslušenství dálkové ovládání

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Chci se zeptát mám televizi gogen a nejde mi… Petr 1. 7. 2015, 23:02
Re: 94 cm na full hd nebrat 14. 3. 2009, 08:01
PLASMA za 14k 14. 3. 2009, 07:57
Re: Levná? monak 12. 3. 2009, 20:16
Re: 94 cm na full hd nebrat monak 12. 3. 2009, 20:13
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Panasonic: čtyři nové 4K HDR LCD řady televizorů pro rok 2018

Panasonic: čtyři nové 4K HDR LCD řady televizorů pro rok 2018

Kromě dvou nových řad prémiových OLED televizorů Panasonic v minulých dnech představil čtyři nové řady 4K HDR LCD televizorů.

Který typ LCD panelu u TV upřednostňujete? IPS nebo VA? [anketa]

Který typ LCD panelu u TV upřednostňujete? IPS nebo VA? [anketa]

Philips pro rok 2018: tři nové OLED TV a nové 4K LCD s NanoLED a HDR10+

Philips pro rok 2018: tři nové OLED TV a nové 4K LCD s NanoLED a HDR10+

Několik novinek nachystal Philips. V roce 2018 nabídne celkem pět OLED televizorů, nebudou chybět ani špičkové 4K LCD modely s NanoLED podsvícením.

Audio-Video v roce 2018 – revoluce skončila, začíná období klidu

Audio-Video v roce 2018 – revoluce skončila, začíná období klidu

CES 2018 nám skončil a ukázal, kam audio a videotechnika bude dál kráčet. A jak rychle. Dočkali jsme se několika novinek, ale zpomalení překotného vývoje, který probíhal posledních 20 let, je zde.

LG: nové 4K OLED televizory a druhá generace Nano Cell 4K TV

LG: nové 4K OLED televizory a druhá generace Nano Cell 4K TV

LG pokračuje v úspěšném tažení z minulého roku a dál sází na své skvělé OLED televizory, nezapomíná ale ani na fanoušky LCD technologie.

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Sony Bravia AF8: nová řada 4K HDR OLED televizorů

Mezi představenými novinkami letos na CESu byla i nová řada OELD televizorů Sony s Androidem. Má být o něco levnější, ale vyzařování zvuku obrazovkou chybět nebude.

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Panasonic představil nové 4K OLED TV, jako první nabídnou HDR10+ [CES]

Tři řady OLED televizorů bude nabízet Panasonic v roce 2018, všechny nabídnou nový HDR standard HDR10+, dostupné budou ve velikostech 55“, 65“ a 77“.

HDR10+ má nové logo a širší podporu výrobců TV i filmových společností

HDR10+ má nové logo a širší podporu výrobců TV i filmových společností

20th Century Fox, Panasonic a Samsung společně představili finální verzi nové HDR technologie, která má divákům přinést nejlepší možný zážitek