18
Fotogalerie

Genius SW-HF2.1 2000: test reproduktorů 2.1

Dřevěné, vysoké, dvoupásmové satelity v kombinaci s dřevěným subwooferem nabízí docela vysoký výkon. Bude to stačit?

Známý výrobce počítačového příslušenství připravil další repro pro ozvučení počítače, případně pro poslech hudby z přenosného MP3 přehrávače, 2.1 systém pod označením SW-HF2.1 2000. Protože jde o oblíbenou cenovou relaci kolem jednoho tisíce korun, podívali jsme se na vzhledově a parametrově zajímavé „bedýnky“ blíže.

Vzhled a připojení

Populární výrobce extrémně levných bedýnek se opět snažil, aby měl zákazník pocit, že za své peníze dostane poctivý (v rámci ceny) výrobek, kdy materiálem pro výrobu bylo dřevo, nikoliv plast. Přední reproduktory jsou nezvykle vysoké (30 cm), přičemž mají velmi malou hloubku – jen 8,9 cm. Materiál bedýnek je dřevotříska o síle 9 mm, kromě zadní stěny je repro potažené imitací dřeva. Na první pohled působí celkem solidně. Rámeček s průzvučnou tkaninou se dá demontovat, s krytem jsou ovšem satelity vzhlednější.

DSC08419.jpg DSC08421.jpg

Subwoofer má výšku 30 cm, materiál je opět tentýž (dřevotříska, 9 mm). Ovládací prvky jsou umístěny vpředu, tři potenciometry slouží pro nastavení hlasitosti, výšek a basů – střed je vyznačen. Nad ovladači je indikace provozu – modrá LEDka – která ale i při osvětlené místnosti působí spíše jako laser, natož ve tmě. Zkrátka budoucí majitel ji asi okamžitě přelepí, aby nerušila.

DSC08432.jpg DSC08433.jpg DSC08434.jpg DSC08435.jpg

Pro připojení zdroje signálu a satelitů slouží zadní strana. Tam naleznete dvě dvojice konektorů Cinch – vstup je ale jen jeden. Druhý pár slouží jako výstup pro připojení 1,5 m dlouhých tenkých kabelů, které jsou napevno připojeny k satelitům. Na zadní straně se pak nachází i hlavní vypínač.

DSC08431.jpg DSC08436.jpg

K ovládání i připojení mám několik poznámek. Pouhý jeden vstup dnes už naleznete málo kdy (většinou máte k dispozici ještě 3,5 jack pro MP3 přehr.), pokud se to sečete s nepřítomností sluchátkového výstupu, je to na pováženou. Umístění ovladače hlasitosti pod stolem také nenadchne (kdo má stále lézt pod stůl, že), ale hlavní vypínač vzadu dole je už tragédie. Když k tomu připočtu nutnost přelepit diodu (a vězte, že to uděláte), tak za ovládání výrobce nepochválím. K záporům musím připočíst i špatný souběh kanálů ovladače hlasitosti při tichém poslechu, to se srovná až při normální hlasitosti – zkrátka jeden kanál už hraje a druhý je zticha.

Osazení, výkon a zvuk

Satelity jsou osazeny třemi reproduktory (1,5“ výškový měnič a dva 3“ středopásmové měniče), nicméně se domnívám, že jsou dvoupásmové. Za zmínku stojí, že jsou magneticky stíněné. Subwoofer má 5,25“ měnič, který hraje směrem dolů, basreflex na jeho zadní straně má průměr 3,5 cm.

DSC08423.jpg DSC08425.jpg DSC08427.jpg DSC08429.jpg
 

Výkon předních satelitů výrobce udává 2x 15 W a subwoofer má mít 30 W, takže celkový výkon má být 60 W. Vzhledem k tomu, že odběr při plném zesílení je až 70 W, tak tomu docela lze věřit. Pro zajímavost: bez zvuku či při tichém poslechu je 12 W, při vypnutí kolébkovým vypínačem je samozřejmě 0 W.

Kmitočtový rozsah udává výrobce 20 Hz až 20 kHz, což je samozřejmě holý nesmysl. Ze subwooferu se cosi začne ozývat při 50 Hz a relativně slušné (ale ne dostatečné!) úrovně dosáhne až při 80 až 90 Hz. Totéž platí pro vysoké kmitočty, kdy odhadem nad 10kHz jde spíše o jejich zbytky.

Obyčejně se rozepisuji o žánrech a skladbách. Dnes to bude ale krátké. Celkově mají bedýnky zastřený projev, který se projeví u všech žánrů, přičemž jazz a klasika jsou trápením uší posluchače. Obvykle méně problematický folk zde trpěl opět zastřeným zvukem, totéž rock. Z hudebních žánrů snad jen klasický pop se dal poslouchat.

DSC08440.jpg

Systém 2.1 trpěl klasickým problémem, který mají tyto systémy, a to sladění subwooferu a satelitů. Zde to navíc bylo umocněno zastřeným zvukem, kde chyběly čisté středy, takže pokud člověk chtěl přidat basy (například při nízké hlasitosti), tak se zvýraznil nejen subwoofer, ale také nižší kmitočty u satelitů. Čitelnost nízkých kmitočtů je velmi slabá, takže i při vyšších hlasitostech nepoznáte, zda například basu už hraje, nebo jen duní. Pochválit subwoofer ale musím za minimum u konkurence velmi dobře slyšitelných podivných pazvuků (při velkém zesílení).

Co musím také pochválit, je vysoký výkon. I při vyšších hlasitostech neroste výrazně agresivita a tehdy také subwoofer ukazuje, co v něm je. Zejména u filmů pak je tato kombinace velmi dobrá. Zde také nepotřebujete kdo ví jak čistý zvuk, o subwooferu nemluvě. Záporem pak je nevyrovnaný zvuk při tichém poslechu.

Verdikt

Zajímavý vzhled, použitý materiál a relativně vysoký výkon hovoří ve prospěch Geniusů. Proti naopak kvalita zvuku, ovládání a připojení. S čistým svědomím nemohu tyto reproduktory pro poslech hudby doporučit, zvláště pokud jste již někdy slyšeli kvalitnější reprodukci, případně bych od tohoto výrobce pro tento účel volil klasické repro 2.0, které za pořízení stojí. Naopak SW-HF2.1 2000 mohou možná udělat radost, pokud hledáte výkonný systém 2.1 k filmům, který relativně hlasitě ozvučí vaše filmy na PC. Nutno ale přiznat, že za podobné peníze se dá pořídit lepší zvuk, o lepší výbavě nemluvě.

Genius SW-HF2.1 2000

Cena orientační 1 200 Kč

  • barva hnědé dřevo
  • výkon 60 W
  • satelity dvoupásmovéodstup s/š 70 dB
  • rozsah (dle výrobce) 20Hz~20KHz
  • ovládání hlasitosti, basů, výšek
  • audio vstup 1x cinch
  • rozměry SW 18 x 30 x 18 cm
  • rozměry satelity 9,6 x 30 x 8,9 cm

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png4/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png3/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png4/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud