Gangster Ka: recenze filmu

12. září 2015
TWEET SDÍLET
Film podle předlohy investigativního novináře Jaroslava Kmenty Padrino Krejčíř zkoumá mechanismus organizovaného zločinu a ukazuje zrod skutečného gangstera.

Organizovaný zločin, prorůstající do státní správy, složek policie a nejvyšších pater politiky, se stal v polistopadové éře námětem mnoha televizních a filmových projektů. Ty měly více či méně reálné kontury, odkazující ke skutečným případům hospodářské nebo kriminální povahy.

Častým autorem zpracování těchto látek se stal investigativní novinář Josef Klíma. Právě on stál za televizní Ránou z milosti, seriálem Expozitura, který se zaobíral případem Berdychova gangu, nebo Nahotou na prodej, jež přinesla první porevoluční pokus o exploatační film.

Jaroslav Kmenta

V posledních letech roste Klímovi zdatná konkurence v osobě Jaroslava Kmenty (1969). Jeho kolegy a držitele Ceny Karla Havlíčka Borovského za dlouhodobou a investigativní žurnalistiku. Tento dlouholetý novinář Mladé fronty Dnes, který po vstupu Andreje Babiše do tohoto mediálního koncernu přešel do Reportér magazínu, v roce 2007 uvedl na trh knihu Kmotr Mrázek. Ta se stala bestsellerem a dočkala se dalších dvou pokračování.

Kontroverzní postava vyučeného lakýrníka a veksláka, který měl už před rokem 1989 výborné kontakty na politiky a policisty a po revoluci je jen rozšiřoval, pro filmaře představovala snad ještě výživnější materiál než případ notorického recidivisty Jiřího Kajínka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Už proto, že na rozdíl od doživotně odsouzeného vězně, který byl pouhým pěšákem či vykonavatelem zločinu, je František Mrázek (1958-2006) dodnes označován za nekorunovaného krále českého podsvětí počátku devadesátých let.

Právě éra transformace a divoké privatizace nahrávala vekslákům Mrázkova typu, kteří zbohatli na bankovních podvodech a vytunelovaných fondech. Procházelo jim to díky důvěrným známostem s politiky, soudci a policisty.

Po Mrázkovi Krejčíř

Ztělesněním další generace zločinců, kteří vydělávali stamiliony a miliardy na gigantických daňových podvodech v obchodu s naftou a benzínem, se dle Jaroslava Kmenty stal Radovan Krejčíř (1968). Třetí fázi organizovaného zločinu zažíváme dle něj dnes, kdy tzv. kmotři neřeší problémy vraždami či únosy, ale snaží se co nejvíce a nejtišeji vysávat státní rozpočet přes různé zakázky.

Zločinu bílých límečků neboli kmotrů se český film zatím moc nevěnuje a spíše se hledají kořeny dnešního stavu. Po Příběhu kmotra, který na motivy knihy Jaroslava Kmenty zpracovával mrázkovskou látku, se nyní dostávám k té krejčířovské.

Autorem námětu je opět Kmenta, který vydal dvě knihy s názvem Padrino Krejčíř. Ta první s podtitulem Afričan vyšla už loni a věnuje se jeho jihoafrické anabázi. Druhá s podtitulem Gangster vyšla před pár dny a mapuje jeho působení v Čechách.

Příbuzné znaky s Příběhem kmotra

Právě jím se zabývá i tento film, druhý díl s názvem Gangster Ka: Afričan přijde do kin na konci listopadu. Produkce obou snímků se chopil Adam Dvořák, který má za sebou divácky úspěšné filmy jako Rafťáci, Bobule nebo Lidice.

S Kmentou spolupracoval jako střihač právě na Příběhu kmotra. I v něm se tvůrci zaštiťovali, že půjde o opravdu výbušný materiál, v němž se poznají mnohé známé postavy z prostředí politiky, policie, soudnictví a byznysu. Tato očekávání byla ještě přiživena zprávami o tom, že se produkci filmu ozvali advokáti Ivana Langera nebo rodiny Františka Mrázka s tím, aby se tvůrci zdrželi užívání jmen, příjmení či identity jejich mandantů v souvislosti s tímto filmem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Čekalo se, jak si tvůrci s choulostivým tématem poradí a jak moc reálné obrysy si mu dovolí dát. Známá jména byla nakonec ukryta do slovních přesmyček, skutečné případy zkombinovány s těmi fiktivními. V závěrečných titulcích bylo přítomné sdělení, že nejde o Mrázkův příběh, ale o uměleckou rekonstrukci rysů jedné doby.

Buď se tvůrci až příliš obávali žalob právníků nebo postupovali v rekonstrukci éry mafiánského kapitalismu na konkrétním příběhu jednoho z jeho nejvýznamnějších představitelů až příliš alibisticky a bázlivě. Divák se tak nedozvěděl víc, než v obsáhlejším novinovém článku na dané téma.

Nyní se situace víceméně opakuje. Před dvěma roky byla premiéra načasována na čtvrtek, den před předčasnými parlamentními volbami. Pozván na ni byl například Jan Kubice, první ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jenž se Mrázkovým případem intenzivně zabýval. Letos se na ní objevili ex-ministři vnitra František Bublan a Jan Ruml nebo bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.

Scénář v zajetí publicistické předlohy

Jaroslav Kmenta hovoří o tom, že ve filmu je osmdesát procent skutečnosti a dvacet procent fikce, tvůrci jsou ale ve svých vyjádřeních opatrnější. Zdůrazňují, že se životem Krejčíře pouze inspirovali a zejména v částech o podnikatelově osobním životě využili umělecké licence.

Sloučením více postav do několika vedlejších, přejmenováním ústřední postavy na Radim Kraviec, přičemž toto jméno souvisí s těšínským původem skutečného Krejčíře, a prohlášeními, že se inspirovali pouze událostmi, nikoliv konkrétními lidmi, si dle svých vyjádření uvolnili ruce k tomu, aby mohli v příběhu víc fabulovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K tomu ale moc nedochází. Scénář je v zajetí publicistické předlohy, která objasňuje složitý propletenec vztahů uvnitř podsvětí. Ve filmu jsou postavy sice redukovány, ale přiblížení jejich motivací se děje skrze jiné osoby. Nejčastěji prostřednictvím dvou postav - policisty Lánského (Filip Čapka) a gangsterova albánského pobočníka Dardana (Predrag Bjelac).

To, co by mělo být odvyprávěno obrazem, se tak zejména v první polovině příběhu při postižení minulosti postav přibližuje spíše rozhlasové hře, kdy se jen ilustruje, co tito dva říkají. Vnitřní monology a komentáře byly přítomné i v režisérově předchozí práci pro televizi v seriálu Cirkus Bukowsky, ale tady je voiceover vyloženě nadužíván.

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

10 Marek Čech

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

25 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

19 Jaromír Puk

7 tipů na kvalitní přenosný bezdrátový Bluetooth reproduktor

7 tipů na kvalitní přenosný bezdrátový Bluetooth reproduktor

Vybrali jsme sedm přenosných bezdrátových reproduktorů, které ve své cenové třídě nabídnou ten nejlepší zvuk doma i na cestách.

37 Jaromír Puk

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

6 Tomáš Holčík

10 nejočekávanějších sci-fi a akčních filmů roku 2019

10 nejočekávanějších sci-fi a akčních filmů roku 2019

Alita: Bojový Anděl, Ad Astra, Muži v černém: Globální hrozba, Gemini Man, Terminator 6, Star Wars: Episode IX, John Wick 3 - Parabellum, Hobbs & Shaw. Druhá ochutnávka nejatraktivnějších titulů letošního roku.

4 Marek Čech

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk