Fischer Audio Tandem: Jsou dva měniče lepší než jeden? (test)

12. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Mají dva měniče v špuntech význam? Na tuto otázku hledá odpověď ruský výrobce dvoupásmovým modelem za velmi zajímavou cenu.

Dvoupásmová sluchátka nejsou úplná rarita. V případě dynamických měničů se s nimi setkáváme v náhlavních modelech, co se týče špuntů, tam je více pásem běžných při použití miniaturních tlakových měničů. U špuntů na zakázku (custom) je ve vyšších třídách najdete i 6 či více měničů. Rovněž se můžeme setkat s hybridními řešeními, kombinující jeden klasický a jeden nebo více tlakových měničů.

Vícepásmové, čistě dynamické špunty jsou však velmi neobvyklé. Jeden z mála takových modelů je Fischer Audio Tandem. Novinka na našem trhu se nabízí za 1 990 Kč, dočasně za 1 490 Kč. V této třídě mají všechny ostatní sluchátka pouze jeden dynamický nebo tlakový měnič.

Tandem jsou dvoupásmové špunty - jeden měnič se stará o basy, další o středy a výšky, přičemž ten druhý je umístěn dále od zvukovodu, dělicí frekvenci se ale z vyobrazení na balení nedozvíme. Jaké přinese takové zdvojení výhody?

Klepněte pro větší obrázek 
Zobrazení konfigurace měničů na balení

Černý Tic-Tac

Tandem patří do série Fundamentals, stejně jako již testovány Consonance a Enigma. Rodinná příslušnost je jasná i z balení. V „trhacím“ kartonovém obalu kromě sluchátek najdeme 10 párů silikonových náušníků v různých velikostech, včetně dvojitých a trojitých, a měkká kapsa na přenášení. Je to tedy rozumný standard, ale raději bych viděl tvrdé pouzdro na zip, které má lepší ochranné schopnosti.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Dvoupásmové dynamické špunty bývají často velké a přizpůsobené nošení na vnějšku zvukovodu. Tandem proto celkem překvapí – nejsou o nic větší než jednopásmová konkurence a usázejí se přímo do zvukovodu jako jiné běžné špunty.

Těla jsou oválné, natažené do tvaru Tic-Tac a vyrobené z běžného černého plastu. Nepůsobí příliš exkluzivně, ale ani mu nedá nic vyčítat a celkový design působí mimořádně nenápadně a decentně. Přední část, blíže k uchu, je mírně zdrsněná. Výstup zvuku realizuje typický 5,5 mm průměr, chráněný kovovou mřížkou.

Klepněte pro větší obrázek

Na boční straně se vyjímá výrazné označení kanálu ve formě červeného, ​​resp. modrého kolečka, které vystupuje nad povrch a představuje v podstatě jediný designový prvek. Trochu připomíná oko chobotnice.

Kabel je totožný jako u modelu Consonance – textilní, měkký, zakončený 45° jackem. Při vstupu do sluchátek je chráněn pouze krátkým plastovým pouzdrem, což uživatele láká táhnout přímo za kabel. Zpracování je celkově kvalitní, ale pokud vám jde o design, určitě nezaujme. Připomíná spíše plastovou éru 70. let.

Že těla tandem nejsou zas až tak malé, poznáte při založení do ucha. Rozměry jsou opravdu tak na hraně pohodlnosti, hlavně pro lidi s úzkým zvukovodem. Avšak díky oblému tvaru jsou celkově pohodlnější a dají se zasadit hlouběji než Consonance, ucho je celkově toleruje lépe. Překážely mi barevné výstupky po stranách, které dokážou tlačit do vnitřní stěny zvukovodu. Celý problém se však dá eliminovat zkoušením vhodné polohy. Například při nošení kabelem směrem nahoru už netlačilo nic a pohodlí dosáhlo velmi dobré úrovně.

Klepněte pro větší obrázek

Typický pro textilní kabely je silný mikrofonový efekt s nepříjemným škrábavý zvukem. Při nošení směrem nahoru (obtočením kolem uší) však není problém. Slabší je na tom izolace – ta je vždy pouze průměrná a v hlučném prostředí je potřeba zvyšovat hlasitost.

Něco pro chvíle pohody

Tandem mají zcela netradiční projev, do kterého se někteří posluchači zamilují, a jiným bude připadat nezajímavý. Rozhodně je však třeba poslouchat déle, své kvality neukážou na první poslech.

Frekvenční charakteristika je celkem vyrovnaná, s výjimkou vyšších výšek, které jsou poměrně utlumené - jako ostatně ukazuje i oficiální graf. Právě proto je zvukový projev nenápadný, uhlazený – zkrátka ne ostrý. A protože právě ve výškách se schovává nejvíce detailů, může se zdát, že je jejich nedostatek.

Klepněte pro větší obrázek
Vyšší frekvence jsou poněkud potlačeny

To je však klam. Tandem dokážou zahrát celkem ohromné množství detailů a také dynamiky, není to však automatické. Vysoké nároky kladou hlavně na kvalitu nahrávky. S typickou přebasovanou nahrávkou, s omezenou dynamikou budou hrát nemastně a neslaně. A na méně kvalitních MP3 souborech je doslova bolestivě slyšet opravdu každý kompresní artefakt.

Naopak, čím dynamičtější a komplexnější hudba je, tím více se oba měniče probudí a začnou pořádně hrát. Hlavně akustické nástroje jim dělají vysloveně dobře, ideálně pokud je jich ve scéně co nejvíce a hrají všechny přes sebe. Tehdy se dá ocenit výborná separace, detailnost a rozlišení. Pravda je, že výšky by opravdu mohli hrát výrazněji, celkovému přehledu by to pomohlo. Rovněž je třeba vybírat i zdroj zvuku – citlivost je sice dobrá, ale ne každý přenosný přehrávač poskytne tolik zvukové energie, aby zvuk vynikl.

 Klepněte pro větší obrázek

Celkově ze zvuku srší maximální pohodovost. Obzvlášť pozoruhodné je podání prostoru. Zvuk Tandem mnohem více připomíná náhlavní otevřená sluchátka – zvuk je všude kolem, ne koncentruje se pouze do hlavy. Rovněž třeba vyzdvihnout přesný bas. Je cítit, že basové pásmo má vlastní měnič a nezasahuje do zbytku pásma.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud hledáte něco s výrazným zvukem pro disko či hip-hop, Tandem není to pravé ořechové. Naopak, kvalitně nahrané Dead Can Dance, keltská hudba nebo komplikované kytarové komba je dokážou vybudit tak, že daleko nezaostávají za špičkovou třídou. Diskvalifikuje je hlavně jistá „přitupěnosť“ a mírný plastový nádech, taky může vadit tendence zvýrazňovat sykavky. Ale to všechno pouze v porovnání s mnohem dražšími modely, často také vícepásmovými.

Hodnocení

Ve své cenové kategorii patří Tandem k nejlepším a jejich poslech je velice příjemný zážitek. Nejsou vhodné pro každého a každou situaci – více než na poslech venku se hodí na domácí poslech po těžkém dni. Doporučujeme vyzkoušet.

Fischer Audio Tandem

Cena: 1 990 KČ (dočasně 1 490 KČ)

  • Konstrukce: Intraaurální
  • Impedance: 36 Ohm
  • Citlivost: 105 dB
  • Kabel: 120 cm, symetrický, textilní
  • Konektor: 3,5 mm 45°
AVmania hodnotí
konstrukce 8
komfort 6
izolace 5
zvuk 9

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Test

Určitě si přečtěte

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Jeden z největších světových producentů hi-fi je znám nejen právě pro objemy produkce, ale i pro její kvalitu. Nová generace šestistovek v některých ohledech nasazuje vysoké standardy v poměry k cenovce. Možná, že totiž nemají sloupky 603 hřmotný a obří bas, ale to je tak jediné, co na nich někdo mohl najít. Tohle je vyvážený, precizní moderní zvuk ve vyváženém, moderním obalu.

8 Daniel Březina

Sony XG95: nový 4K HDR LED televizor s přímým zadním podsvícením

Sony XG95: nový 4K HDR LED televizor s přímým zadním podsvícením

I letos Sony nabídne ve své prémiové třídě nové 4K HDR LED televizory, půjde o tři řady s označením XG95, XG90 a XG 85. A právě model XG95 se svým přímým zadním podsvícením s lokálním řízením jasu má mířit na ty nejnáročnější zájemce o LCD televizor.

6 Jaromír Puk

Sony: další čtyři 4K HDR modelové řady doplní nabídku televizorů v roce 2019

Sony: další čtyři 4K HDR modelové řady doplní nabídku televizorů v roce 2019

Kromě špičkových televizorů z řady Master Series s rozlišením 4K a 8K, 4K HDR LCD televizorů modelových řad XG95, XG90, XG85 a základní řady HDR televizorů s Full HD rozlišením s označením W6 nabídne další čtyři levnější řady. A všechny samozřejmě s 4K rozlišením a HDR obrazem.

9 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

18 Jaromír Puk

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

3 Marek Čech

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

9 Marek Čech

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

26 Alexandr Bray