AVmania.e15.cz

Fischer Audio Tandem: Jsou dva měniče lepší než jeden? (test)

Mají dva měniče v špuntech význam? Na tuto otázku hledá odpověď ruský výrobce dvoupásmovým modelem za velmi zajímavou cenu.

Dvoupásmová sluchátka nejsou úplná rarita. V případě dynamických měničů se s nimi setkáváme v náhlavních modelech, co se týče špuntů, tam je více pásem běžných při použití miniaturních tlakových měničů. U špuntů na zakázku (custom) je ve vyšších třídách najdete i 6 či více měničů. Rovněž se můžeme setkat s hybridními řešeními, kombinující jeden klasický a jeden nebo více tlakových měničů.

Vícepásmové, čistě dynamické špunty jsou však velmi neobvyklé. Jeden z mála takových modelů je Fischer Audio Tandem. Novinka na našem trhu se nabízí za 1 990 Kč, dočasně za 1 490 Kč. V této třídě mají všechny ostatní sluchátka pouze jeden dynamický nebo tlakový měnič.

Tandem jsou dvoupásmové špunty - jeden měnič se stará o basy, další o středy a výšky, přičemž ten druhý je umístěn dále od zvukovodu, dělicí frekvenci se ale z vyobrazení na balení nedozvíme. Jaké přinese takové zdvojení výhody?

Klepněte pro větší obrázek 
Zobrazení konfigurace měničů na balení

Černý Tic-Tac

Tandem patří do série Fundamentals, stejně jako již testovány Consonance a Enigma. Rodinná příslušnost je jasná i z balení. V „trhacím“ kartonovém obalu kromě sluchátek najdeme 10 párů silikonových náušníků v různých velikostech, včetně dvojitých a trojitých, a měkká kapsa na přenášení. Je to tedy rozumný standard, ale raději bych viděl tvrdé pouzdro na zip, které má lepší ochranné schopnosti.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Dvoupásmové dynamické špunty bývají často velké a přizpůsobené nošení na vnějšku zvukovodu. Tandem proto celkem překvapí – nejsou o nic větší než jednopásmová konkurence a usázejí se přímo do zvukovodu jako jiné běžné špunty.

Těla jsou oválné, natažené do tvaru Tic-Tac a vyrobené z běžného černého plastu. Nepůsobí příliš exkluzivně, ale ani mu nedá nic vyčítat a celkový design působí mimořádně nenápadně a decentně. Přední část, blíže k uchu, je mírně zdrsněná. Výstup zvuku realizuje typický 5,5 mm průměr, chráněný kovovou mřížkou.

Klepněte pro větší obrázek

Na boční straně se vyjímá výrazné označení kanálu ve formě červeného, ​​resp. modrého kolečka, které vystupuje nad povrch a představuje v podstatě jediný designový prvek. Trochu připomíná oko chobotnice.

Kabel je totožný jako u modelu Consonance – textilní, měkký, zakončený 45° jackem. Při vstupu do sluchátek je chráněn pouze krátkým plastovým pouzdrem, což uživatele láká táhnout přímo za kabel. Zpracování je celkově kvalitní, ale pokud vám jde o design, určitě nezaujme. Připomíná spíše plastovou éru 70. let.

Že těla tandem nejsou zas až tak malé, poznáte při založení do ucha. Rozměry jsou opravdu tak na hraně pohodlnosti, hlavně pro lidi s úzkým zvukovodem. Avšak díky oblému tvaru jsou celkově pohodlnější a dají se zasadit hlouběji než Consonance, ucho je celkově toleruje lépe. Překážely mi barevné výstupky po stranách, které dokážou tlačit do vnitřní stěny zvukovodu. Celý problém se však dá eliminovat zkoušením vhodné polohy. Například při nošení kabelem směrem nahoru už netlačilo nic a pohodlí dosáhlo velmi dobré úrovně.

Klepněte pro větší obrázek

Typický pro textilní kabely je silný mikrofonový efekt s nepříjemným škrábavý zvukem. Při nošení směrem nahoru (obtočením kolem uší) však není problém. Slabší je na tom izolace – ta je vždy pouze průměrná a v hlučném prostředí je potřeba zvyšovat hlasitost.

Něco pro chvíle pohody

Tandem mají zcela netradiční projev, do kterého se někteří posluchači zamilují, a jiným bude připadat nezajímavý. Rozhodně je však třeba poslouchat déle, své kvality neukážou na první poslech.

Frekvenční charakteristika je celkem vyrovnaná, s výjimkou vyšších výšek, které jsou poměrně utlumené - jako ostatně ukazuje i oficiální graf. Právě proto je zvukový projev nenápadný, uhlazený – zkrátka ne ostrý. A protože právě ve výškách se schovává nejvíce detailů, může se zdát, že je jejich nedostatek.

Klepněte pro větší obrázek
Vyšší frekvence jsou poněkud potlačeny

To je však klam. Tandem dokážou zahrát celkem ohromné množství detailů a také dynamiky, není to však automatické. Vysoké nároky kladou hlavně na kvalitu nahrávky. S typickou přebasovanou nahrávkou, s omezenou dynamikou budou hrát nemastně a neslaně. A na méně kvalitních MP3 souborech je doslova bolestivě slyšet opravdu každý kompresní artefakt.

Naopak, čím dynamičtější a komplexnější hudba je, tím více se oba měniče probudí a začnou pořádně hrát. Hlavně akustické nástroje jim dělají vysloveně dobře, ideálně pokud je jich ve scéně co nejvíce a hrají všechny přes sebe. Tehdy se dá ocenit výborná separace, detailnost a rozlišení. Pravda je, že výšky by opravdu mohli hrát výrazněji, celkovému přehledu by to pomohlo. Rovněž je třeba vybírat i zdroj zvuku – citlivost je sice dobrá, ale ne každý přenosný přehrávač poskytne tolik zvukové energie, aby zvuk vynikl.

 Klepněte pro větší obrázek

Celkově ze zvuku srší maximální pohodovost. Obzvlášť pozoruhodné je podání prostoru. Zvuk Tandem mnohem více připomíná náhlavní otevřená sluchátka – zvuk je všude kolem, ne koncentruje se pouze do hlavy. Rovněž třeba vyzdvihnout přesný bas. Je cítit, že basové pásmo má vlastní měnič a nezasahuje do zbytku pásma.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud hledáte něco s výrazným zvukem pro disko či hip-hop, Tandem není to pravé ořechové. Naopak, kvalitně nahrané Dead Can Dance, keltská hudba nebo komplikované kytarové komba je dokážou vybudit tak, že daleko nezaostávají za špičkovou třídou. Diskvalifikuje je hlavně jistá „přitupěnosť“ a mírný plastový nádech, taky může vadit tendence zvýrazňovat sykavky. Ale to všechno pouze v porovnání s mnohem dražšími modely, často také vícepásmovými.

Hodnocení

Ve své cenové kategorii patří Tandem k nejlepším a jejich poslech je velice příjemný zážitek. Nejsou vhodné pro každého a každou situaci – více než na poslech venku se hodí na domácí poslech po těžkém dni. Doporučujeme vyzkoušet.

Fischer Audio Tandem

Cena: 1 990 KČ (dočasně 1 490 KČ)

  • Konstrukce: Intraaurální
  • Impedance: 36 Ohm
  • Citlivost: 105 dB
  • Kabel: 120 cm, symetrický, textilní
  • Konektor: 3,5 mm 45°
AVmania hodnotí
konstrukce 8
komfort 6
izolace 5
zvuk 9

 

Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

S těma výškama a akustickýma nástrojema mi t… Mirek_ 13. 11. 2012, 19:07
no to mně povídejte...před 2 roky jsem ti ko… Bedas 13. 11. 2012, 08:29
Som veľmi rád, že už nie je napríklad rok 20… NOWOCAYN 13. 11. 2012, 00:22
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET

Elac Vela: reproduktorová sada navržená k 25 výročí výškového měniče JET