AVmania.e15.cz

FIFA a Sony: celosvětové 3D TV přenosy z mistrovství světa ve fotbale

Sportovní přenosy jsou pro přicházející 3D televizory ideální. Kromě toho, že jde o populární sport, při předběžných testech jsme zjistili, že právě u sportu je 3D efekt výrazný, tudíž je také ideální pro zpopularizování nové 3D technologie. Společnost Sony ve spolupráci s FIFA bude natáčet a přenášet celkem 25 zápasů ve 3D (seznam zápasů naleznete níže). Přenos bude dostupný ve vybraných obchodech a na vybraných místech. Pro popularizaci 3D obrazu Sony pronajme také 3D kina, kde budou zápasy promítány.

Co ale fotbalové (a technologické) fanoušky nadchne více je následovní vydání sestřihu zápasů v 3D filmu na Blu-ray disku. Minimálně obchody tak budou mít konečně něco, kde se 3D efekt bude dát bez problémů ukázat.


Celá tisková zpráva

FIFA a Sony připravují první
celosvětové 3D televizní
přenosy z mistrovství světa ve fotbale

 

  • Natáčeno a vysíláno ve 3D bude celkem 25 zápasů
  • Sony navíc vydá na Blu-ray disku v letošním roce 3D film o tomto mistrovství světa
  • Sony také vyrobí 25 výjimečných reklamních upoutávek na 3D film propojených s mistrovstvím světa a odvysílá je ve 4000 obchodech
  • Na vybraných místech světa budou zpřístupněny živé 3D přenosy pro veřejnost
  • Sony tím představí svoji technologií trojrozměrného obrazu
    a ukáže se jako poskytovatel 3D řešení nové generace

V návaznosti na dřívější společné oznámení o přípravě prvního 3D z mistrovství světa ve fotbalu FIFA a Sony Corporation odtajnily podrobnosti o tom, co mohou fanoušci čekat od této jedinečné akce, která dodá sledování fotbalu zcela nový rozměr. V době rychle narůstajícího zájmu zákazníků o 3D technologie, k němuž přispívá jak uvádění filmových trháků v trojrozměrném formátu tak i blížící se uvedení 3D televizorů pro domácí použití, se blíží unikátní vizuální lahůdka v podobě historicky prvního mistrovství světa ve fotbale vysílaného trojrozměrně.

Sony bude zaznamenávat každé utkání sedmi páry profesionálních HDC kamer (model HDC-1500), které zachytí dění na hřišti v úchvatné 3D kvalitě díky patentovanému obrazovému multiprocesoru (model MPE-200) a přenesou ho dále do světa ta pomoci 3D přenosového vozu. Supermoderní procesor Sony (v současnosti jediný, který je na trhu) se postará o kompletní produkční proces včetně automatického nastavování hloubky ostrosti pro zajištění optimálního sledování 3D obrazu na celém světě. Společnost Sony pracuje na zdokonalení 3D snímání rychlých fotbalových akcí již od loňského Poháru konfederací FIFA v Jihoafrické republice a do současnosti absolvovala celou řadu testovacích přenosů ve 3D formátu v Evropě.

Ve 3D se bude natáčet na pěti z deseti stadionů mistrovství světa a to v: Soccer City a Ellis Park v Johannesburgu, v Durbanu, v Kapském Městě a v Port Elizabeth. Celkem bude v trojrozměrném formátu zaznamenáno a odvysíláno 25 zápasů. Sestřihy z různých úhlů budou mapovat především ty zápasy, u kterých se předpokládá největší zájem veřejnosti – od zahajovacího ceremoniálu
a prvního vykopnutí 11. června na stadionu Soccer City (kde si to rozdá JAR proti Mexiku), až po finále 11. července odehrávající se rovněž v Johannesburgu. Další hry zaznamenané a vysílané ve formátu 3D budou:

1. 11. června 16:00 hod -RSA v MEX

2. 12. června 16:00 hod -ARG v NGA

3. 13. června 20:30 hod -GER v AUS

4. 14. června 13:30 hod -NED v DEN

5. 15. června 20:30 hod -BRA v PRK

6. 16. června 16:00 hod -ESP v SUI

7. 17. června 13:30 hod -ARG v KOR

8. 18. června 16:00 hod -SVN v USA

9. 19. června 13:30 hod -NED v JPN

10. 20. června 20:30 hod -BRA v CIV

11. 21. června 20:30 hod -ESP v HON

12. 22. června 20:30 hod -NGA v KOR

13. 23. června 20:30 hod -GHA v GER

14. 24. června 16:00 hod -SVK v ITA

15. 25. června 16:00 hod -POR v BRA

16. 27. června 20:30 hod -1. ze skupiny B v 2. ze skupiny A

17. 28. června 16:00 hod -1. ze skupiny E v 2. ze skupiny F

18. 28. června 20:30 hod -1. ze skupiny G v 2. ze skupiny H

19. 2. července 20:30 hod -čtvrtfinále

20. 3. července 16:00 hod -čtvrtfinále

21. 3. července 20:30 hod -čtvrtfinále

22. 6. července 20:30 hod -semifinále

23. 7. července 20:30 hod -semifinále

24. 10. července 20:30 hod -zápas o 3. místo

25. 11. července 20:30 hod -finále

 

„3D přenosy z těchto 25 zápasů budou k dispozici prostřednictvím televizních stanic vysílajících ve 3D a zákazníci je mohou sledovat z pohodlí svého domova na 3D kompatibilních televizorech, téměř jako by byli sami na stadionu,“ říká Niclas Ericson, ředitel FIFA TV, a dodává: „Diskuse s největšími vysílacími společnostmi stále probíhají, ale s potěšením mohu oznámit první potvrzená partnerství pro živé vysílání ve formátu 3D: a to s ESPN v USA a Sogecable ve Španělsku. Předpokládáme, že další podobná oznámení budou brzy následovat.“

Se snahou FIFA a Sony o umožnění nových vzrušujících zážitků sledováním trojrozměrného obrazu v co nejširšímu obecenstvu souvisí i speciální globální projekt veřejného sledování ve 3D, který letos poprvé doprovodí mistrovství světa. Osm zápasů bude živě přenášeno v 3D HD kvalitě do digitálních kinosálů a dalších vybraných prostor po celém světě. Za tímto účelem FIFA najala švýcarskou agenturu Aruna Media AG, která má na starosti správu exkluzívních vysílacích práv k živým přenosům pro 3D kina a další zábavní prostory. Aruna má v plánu vysílat živě ve formátu 3D do přibližně 26 zemí a na několika nejvýznamnějších trzích je již v pokročilém stádiu vyjednávání.

Sony, jako lídr na rodícím se 3D trhu, je klíčovým dodavatelem technologií pro tuto novou diváckou zkušenost, kterou zprostředkovává fotbalovým fanouškům jak živě přímo na stadionech, tak v podobě sledování zápasů na 3D televizích ních stanicích, případně při veřejném sledování na různých místech planety. „Sony má rozsáhlé zkušenosti s produkcí 3D techniky i záznamem takového obsahu pro filmový průmysl,“ říká Hiroko Saito, náměstek generálního ředitele divize Global Sponsorships společnosti Sony Corporation.

„Ve shodě s naší strategií ‘Od objektivu po obrazovku’ se aktivně podílíme na všech úrovních hodnotového řetězce 3D a využíváme předností programu ‘Svět ve 3D od Sony’, který je spojením zkušeností s profesionálními řešeními, spotřební elektronikou, filmovým průmyslem i oblastí počítačových her. Velmi nás těší, že můžeme našich silných stránek využít v oblasti trojrozměrného obrazu a díky partnerství s FIFA přinést světovému fotbalu zcela novu diváckou zkušenost,“ dodává Hiroko Saito.

Živé vysílání a veřejné sledování ve 3D doplní také exkluzívní reklamní upoutávky, které budou veřejnosti dostupné na 3D televizorech Sony BRAVIA. Budou se promítat ve 4000 obchodech s výrobky značky Sony na celém světě včetně 200 značkových prodejen Sony Store (celkový počet obchodů: 1500 v Severní Americe, 1300 v Evropě, 500 v Japonsku, 200 v Asii, 200 v Latinské Americe a 30 v Jihoafrické republice). Navíc společnost Sony Pictures Home Entertainment odhalila i plány na vydání oficiálního filmu o mistrovství světa ve 3D na Blu-ray disku a to ještě v letošním roce.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku Přidat příspěvek

Další podobné články

Sony Xperia XA2 Plus: nový telefon nabídne Hi-Res Audio

Sony Xperia XA2 Plus: nový telefon nabídne Hi-Res Audio

Sony WI-C300: skvělá levná Bluetooth sluchátka [test]

Sony WI-C300: skvělá levná Bluetooth sluchátka [test]

Atraktivní cenu do 1000 Kč, dlouhou výdrž, kvalitní zvuk, nízkou hmotnost a elegantní design slibuje nový, levný bezdrátový špuntový model od Sony. A plní to do puntíku.

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

Po prvním 4K OLED televizoru A8 japonská společnost Sony přichází s novým OLEDem. Využívá stejné zpracování obrazu i zvukovou technologii, ale je lepší například pro pověšení na stěnu.

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Přenosné reproduktory Sony prošly za poslední roky vývojem, který přidal některé nové funkce a zároveň vylepšil celkové zvukové podání. Vyzkoušeli jsme, jak je na tom nejmenší zástupce XB10.

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Legendy: Sony Walkman - přenosný přehrávač, který odstartoval revoluci

Walkman, nebo také přenosný kazetový přehrávač, byl přístrojem, který odstartoval revoluci a dnes je poslech hudby ze sluchátek na ulici zcela běžný. Příští rok to bude 40 let, kdy se Walkman začal vyrábět.

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

Sony přidává dvě nové řady 4K HDR televizorů

Sony přidává dvě nové řady 4K HDR televizorů

K dosud představeným novým řadám televizorů japonská společnost Sony přidává další dvě, pro ty ekonomičtěji uvažující bude zajímavá ta nejnižší.