AVmania.e15.cz

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Společnost Evolveo je známá jako výrobce různorodé elektroniky. V oblasti osobního audia a videa se etablovala jako producent povedených levných přehrávačů a nyní se pouští sluchátkových vod. Jaká je Bluetooth novinka?

První seznámení s Bluetooth sluchátky Evolveo SupremeSound E7 se nese v duchu solidnosti. Pevná krabice je vyplněna molitanem s vyřezanými otvory pro sluchátka a kabeláž (kabel jack-jack a napájecí microUSB), která doplňuje koženkový transportní pytlík.

Konstrukčně je třeba firmu také pochválit, tovární zpracování je bytelné a solidní, což je z větší části dáni použitými materiály v podobě kovu a tvrzených plastů. Místy se však najdou i nedostatky, jako je například otřep plastového výlisku LED diody na krytu jedné z mušlí. Vzhled je diskutabilní, někomu může připadat použití lesklých materiálů luxusní, někomu zase zbytečně laciné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pravdou však je, že v kategorii do 1500 Kč byste těžko hledali sluchátka s podobným designem, většinou je totiž doménou dražších modelů. Ostatně u nic se výrobce pravděpodobně inspiroval, jelikož velmi připomínají některé modely od konkurenčních značek. Ať tak či tak, počítejte s tím, že zvolená materiálová a barevná (černá + stříbrná) kombinace znamená nemalé množství viditelných otisků prstů.

Bytelná konstrukce

Mušle jsou uchycené na kloubu s možností otočení o 90°, takže v okamžiku, kdy sluchátka nemáte na uších, můžete je vcelku pohodlně – samozřejmě v rámci omezení daného konstrukcí – odložit kolem krku a mušle otočit směrem dolů, kdy nepřekážejí pod bradou.

Hlavový most je kovový, viditelné části, které se vysouvají při jeho prodloužení jsou pak z broušeného hliníku. Polstrování je koženkové a příjemně měkké. Na vnější části mostu najdete logo výrobce, krajní části jsou bez polstrování, jelikož ukrývají robustní mechanismus pro vysouvání/zasouvání.

Klepněte pro větší obrázek

Samotné mušle mají černou barvu s výrazným stříbrným trojúhelníkem, který ukrývá na pravé straně trojici tlačítek – hlasitost + multifunkční – a má integrovanou stavovou diodu. Kryt levé mušle je odnímatelný a ukrývá prostor pro vyměnitelnou baterii BL-B5 s kapacitou 800 mAh, kterou můžete znát z mobilních telefonů Nokia. Kryt drží na místě díky trojici malých magnetů.

Spodní strana levé mušle má nechráněný konektor miniUSB pro připojení nabíjecího kabelu a vedle něj pak stavovou diodu napájení, pravá mušle je ve spodní části vybavena 3,5 mm zásuvkou pro připojení kabelu, vedle ní je malý otvor mikrofonu a zcela vepředu pak posuvný ovladač pro zapnutí/vypnutí, respektive přepínání mezi bezdrátovým a drátovým režimem.

Klepněte pro větší obrázek

Na krytu pravé mušle také najdete ikonu NFC rozhraní. To funguje bezproblémově a spárování je velmi rychlé, což můžeme říci i o připojení k již spárovanému zařízení – vždy rychle a bez problémů. Funkce zde najdete naprosto základní – úprava hlasitosti/posun mezi skladbami, pauza/přehrávání/příjem telefonního hovoru. Pokročilejší funkce, jako je například vytáčení posledního volaného čísla, odmítnutí hovoru nebo aktivace hlasového ovládání byste hledali marně.

Tlumení na jedničku

Bohatě polstrované náušníky společně s uzavřenou konstrukcí supraaurálního typu zajistí velmi dobrou izolaci nejen posluchače od okolí, ale také okolí od reprodukované hudby. Náušníky jsou podle výrobce vyplněné tlumící pěnou – ta má i částečný paměťový efekt – a potaženy koženkou. Měniče ukryté v mušlích pak chrání poměrně silná molitanová vložka – čekali bychom spíše tenkou průzvučnou tkaninu.

Klepněte pro větší obrázek

Zmíněné měniče mají průměr 40 mm a zvládají reprodukci v rozsahu od 20 do 20 000 Hz, impedance sluchátek je 32 Ohm a citlivost 72 dB. udávaný dosah je podle výrobce 10 metrů, hmotnost 280 gramů a především by měla být oslňující výdrž až 30 hodin přehrávání hudby a více než 100 hodin pohotovostního provozu.

Diskutabilní výdrž

Prakticky vše mimo informace o výdrži je možné potvrdit. V reálném nasazení jsou sluchátka relativně tichá, takže budete mít tendenci nastavit si nejvyšší hlasitost přímo na sluchátkách a další doladění pak provádět již přímo na zdroji zvuku (mobil, tablet, počítač...). V důsledku toho se rapidně snižuje výdrž (která se samozřejmě odvíjí od hlasitosti reprodukce) a v našem případě jsme se dostali maximálně na hranici 10 hodin přehrávání, častěji to však bylo méně.

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile je baterie vybitá, začne vás na to upozorňovat poměrně nepříjemným tónem každou minutu, délka nabíjení se odvíjí od použitého adaptéru. Výhodou je však v takovém případě možnost vyměnit baterii za jinou – již nabitou. V praxi si však takový úkon nedokážu příliš představit, jelikož bych musel baterie neustále měnit, abych mohl poslouchat/nabíjet, pokud nemám k dispozici nějakou samostatnou nabíječku. Dobrou zprávou je, že sluchátka můžete bez problémů či omezení používat i v okamžiku, kdy se nabíjí pomocí USB kabelu.

Klepněte pro větší obrázek

Alternativní cestou je použití dodávaného kabelu pro přenos zvuku bez aktivního napájení – sluchátkový kabel s koncovkami 3,5 mm jack je však relativně krátký a tenký. Nicméně na reprodukci to nemá žádný vliv, je stejná, jako v případě bezdrátového připojení.

Temný zvuk

Sluchátka mají zvukový projev poměrně nevyrovnaný – ve zvukovém spektru převažuje basová složka, i když ta na sebe nestrhává velkou pozornost a projev v nízkých kmitočtech je poměrně čistý. Horší je to však se zbývajícími složkami. Středů již najdete mnohem méně než basů a vysoké frekvence jsou velmi špatně čitelné až nevýrazné.

Celkově je pak zvuk značně plochý a mírně zastřený, což může být i vlivem použitého materiálu, pro krytí měničů. Projev je temnější než u podobně velkých modelů, což je dáno právě chybějícími středy a vyššími středy. Bohužel se tento stav nezměnil ani po několikahodinovém rozehrání.

Z uvedeného vyplývá, že sluchátka si budou rozumět ponejvíce s elektronickou hudbou, u níž je dominující basová složka a zbytek spektra tvoří spíše neslyšnou kulisu. U všech ostatních žánrů je zvuk nevyvážený a poslouchat hudbu není radost – stále máte pocit, jako by něco chybělo.

Verdikt

Evolveo SupremeSound E7 jsou prvním pokusem společnosti o velká bezdrátová sluchátka, který se povede tak nějak napůl. Konstrukce je velmi dobrá, stejně, jako konektivita a celkové provedení. Pochválit musíme provedení náušníků, sluchátka jsou velmi pohodlná a ani po delším poslechu nikde netlačí. Snad jen celková váha je krapet vyšší. 

Velkým plusem je vyměnitelná baterie, můžete tak mít jednu náhradní v kapse a v případě, kdy se sluchátka vybijí, pouze baterii vyměníte. Podle mnoha uživatelů se to však nestává a výdrž baterie je velmi dlouhá, naše zkušenost je ale odlišná a dostali jsme se s výdrží cca na třetinu udávané doby – což mohlo být samozřejmě způsobeno právě baterií.

Zklamáním je v případě sluchátek bohužel zvukový projev, který rozhodně neodpovídá jejich konstrukci – zvuk je zastřený a výrazně mu chybí středové pásmo a nižší výšky. Z tohoto důvodu je možné sluchátka doporučit pouze nenáročným posluchačům, kteří vyžadují velká sluchátka s bezdrátovým připojením.

Nutno však dodat, že za cenu cca 1500 Kč (doporučená cena výrobce je 1390 Kč) koupíte sluchátka s povedenějším zvukem. Mimo jiné například dříve testovaná Jabra Move Wireless, která mají více funkcí a jsou lehčí a menší, i když také supraaurální konstrukce, která je možné sehnat od dva tisíce korun a zvukově jsou naprosto jinde.

AVmania.cz
Evolveo SupremeSound E7   5

 

Evolveo SupremeSound E7

Cena: od 1 390 Kč

  • typ sluchátek: uzavřená, supraaurální
  • reproduktor: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 000 Hz
  • konektivita: Bluetooth 4.0 EDR
  • rozhraní: micro USB (pro nabíjení), NFC, jack 3,5 mm
  • výdrž baterie: udávaná 30 hodin, reálná cca 10 hodin
  • pohotovostní režim: udávaný 175 hodin
  • rozměry 16,6 × 9,2 × 18,1 cm
  • hmotnost: 280 gramů
Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Octave V 70 SE: integrovaný elektronkový Hi-Fi zesilovač [test]

Octave V 70 SE: integrovaný elektronkový Hi-Fi zesilovač [test]

Dospělý zesilovač se vší potřebnou autoritou, přesností, dynamikou a čistotou, který navíc vkládá do hudby trochu svého vlastního charakteru. Nabídne úžasně snadno poslouchatelný zvuk, který se neomrzí.

Beoplay H9 – luxusní bezdrátový zvuk i provedení [test]

Beoplay H9 – luxusní bezdrátový zvuk i provedení [test]

Dánský Bang & Olufsen je jednou z nejznámějších skandinávských značek. Výrobky této společnosti jsou obvykle synonymem pro luxus, kvalitu a perfektní minimalistický design. Jak si vedou Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku?

KEF Q950: sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

KEF Q950: sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Moderně vypadající reprosoustava s nepřikrášlovaným, klidným a přitom ale fajnově živým zvukem. Nabízí audiofilský přednes - klidný, věrný, rovný a přehledný.

KZ Bluetooth modul: z drátových špuntů bezdrátové za pár šupů [test]

KZ Bluetooth modul: z drátových špuntů bezdrátové za pár šupů [test]

Čínská značka KZ vyrábí levná hybridní sluchátka s odnímatelným kabelem. Za 7 dolarů pak prodává samostatný Bluetooth modul, který vás zbaví nutnosti propojovat sluchátka s telefonem kabelem.

Panasonic SC-UX100 – mikrosystém nejen do malých prostor [test]

Panasonic SC-UX100 – mikrosystém nejen do malých prostor [test]

Mikrosystémy zažívají v posledním roce znovuzrození, a to především díky poklesu nákladů na integraci všemožných technologií, na které jsme zvyklí především z bezdrátových reproduktorů. Má smysl je pořizovat.

Samsung Gear Icon X: nová generace bezdrátových sluchátek pro sportovce

Samsung Gear Icon X: nová generace bezdrátových sluchátek pro sportovce

Philips 55POS9002: povedený "levný" 4K OLED televizor s Ambilightem  [test]

Philips 55POS9002: povedený "levný" 4K OLED televizor s Ambilightem [test]

Testovaný OLED Philips obdržel letos cenu EISA, a to za výborný poměr cena/výkon. Když k tomu přičtete Ambilight a Android, tak nelze než souhlasit.

Yamaha WXA-50: skvěle vybavený integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Yamaha WXA-50: skvěle vybavený integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Moderní výbava, kompaktní rozměry dobrý zvuk, to vše za rozumnou cenu nabídne integrovaný zesilovač Yamaha. A nechybí ani MusicCast.