AVmania.e15.cz

Evolve Solaris a spol.: Android v HD přehrávači, je to dobrá volba?

Po mobilech a tabletech se Android začíná objevovat v externích mutimediálních přehrávačích. Má smysl stolní přístroj s Androidem nyní pořizovat?

Nedávno na AVmánii vyšly videorecenze dvou nových HD přehrávačů: Evolve Solaris a Ellion T1. Oba se chlubí přítomností Androidu, oba fungují jako HD přehrávače a pokouší se nabízet něco navíc. Podívejme se, k čemu vlastně Android ve stolních přístrojích je dobrý, zda tyto produkty zaručují bezvadnou fukčnost a předznamenávají záplavu skvělých HD přehrávačů, na které si budete moci doinstalovat mraky aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 

Aplikace bez Androidu již máme

Předně shrneme aktuální stav. HD přehrávače už tu nějaký rok jsou. Za cenu od 2 500 Kč se dají takové „krabičky“ pořídit bez problémů. Počáteční problémy s kompatibilitou a schopností přehrávat především Full HD video jsou vyřešeny, MKV soubory a HD video, zvládají bez problémů, podobně jako přehrávání z lokání sítě, spíše se rozšiřuje podpora o HD dekodéry, možnost přehrávat přímo obraz Blu-ray disku. Některé nabízí nahrávání z vestavěných digitálních HD tunerů, zpravidla rozšiřuje se množství těch, které z internetu přehrají video z YouTube, nechybí internetová rádia, rozšiřuje se množství on-line aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně už třetím rokem se do tohoto segmentu trhu „derou“ i tradiční výrobci televizorů. V televizorech najdete multimediální přehrávače a on-line aplikace, které z televizoru dělají „Smart TV“. Pro majitele starších televizorů, firmy jako Samsung, LG, atd. začínají nabízet samostatné „krabičky“, které vám z hloupého televizoru udělá chytrý. Aplikace a možnosti jsou zpravidla shodné se Smart TV, Net TV, Viera Conect, zkrátka s multimediálními přehrávači a on-line aplikacemi, se kterými se můžete setkat v lepších televizorech.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně tak, když si pořídíte Blu-ray přehrávač, či BD domácí kino Panasonic, LG, Samsung či jiný, počítejte s přítomností těchto „chytrých“ nadstaveb. Samsung už nějaký čas nabízí možnost instalace aplikací, které si vyberete, od září 2011 se s tím můžete setkat i u produktů dalších velkých výrobců.Twiter, Facebook, Skype, Picassa jsou základem, doplňují je už desítky dalších služeb, nechybí ani internetový prohlížeč.

Zkrátka a dobře, když chcete HD přehrávač či „chytrý“ televizor, nabídka je nyní bohatá. Vše je funkční ověřené. Problémem je jen vzájemná nekompatibilita (zde teprve začíná fungovat spolupráce více výrobců TV). Aplikace ze Samsungu nenainstalujete na Panasonic či LG, podobně u HD přehrávačů (fungují obvykle na Linuxu, o kterém ale nevíte) jste obvykle odkázaní na software výrobce.

Android: magické reklamní slůvko?

V oblasti Smart TV, tj. tam, kde chcete doplnit televizor HD přehrávačem a aplikacemi, tam vidí šanci výrobci přístrojů s Androidem. Pro volný Android jsou tisíce aplikací, stačí tedy teoreticky přehrávač vybavit tímto systémem, a tak můžete na svůj HD přehrávač nainstalovat stejné aplikace, jako například na mobil či tablet. Bohužel, je v tom háček. Vlastně pár háčků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Předně aplikace jsou obvykle laděné pro dotekové mobilní telefony. A u TV nemáte k dispozici dotekovou obrazovku. Ovládání dálkovým ovladačem je pomalé, nepohodlné a někde nemožné, takže nakonec skončíte u klávesnice a myši. Druhým problémem je výkon. U námi recenzovaných produktů byl výkon pouze zlomkem toho, jaký nabízejí tablety a nové mobilní telefony. Zkrátka čip zaměřený na přehrávání HD videa velmi brzo ukáže, kde končí jeho síly. A to nemluvíme o problémech při běžných úkonech, které u "neAndroidích" přehrávačů fungují spolehlivě. 

Klepněte pro větší obrázek

Abychom nebyli přísní, musíme konstatovat, že se vyrábí přehrávače, které jsou vybaveny nejen Androidem, ale také dostatečně výkonným procesorem. Pokud navštívíte web www.alibaba.com zjistíte, že v Číně přehrávačů s operačním systémem Android se nabízí přes 1 500 modelů v různých konfiguracích, nechybí ani modely s HD tunerem a možností nahrávat na vestavěný pevný disk. Dají se samozřejmě najít přehrávač vybavené ARM Cotex A9 procesorem, Androidem 2.2/2.3, případně 1,2 GHz procesorem Samsung a jiné výkonnější stroje. Vše samozřejmě v čínštině, v lepším případě v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Vyplatí se ovšem někomu k nám tyto přehrávače dovážet a prodávat? Nabídka je obrovská, že by o ně nebyl zájem? Pomiňme problémy s lokalizací, nutností poskytnout dvouletou záruku, servisem atd. Co získáte proti osvědčeným modelům bez Androida? Jen možnost instalovat další aplikace.

Pro fanoušky Androidu především

Pokud máte telefon či tablet s Androidem a myslíte, že stejnou aplikaci zkrátka budete mít v přehrávači u televizoru, tak budete asi zklamáni. V současné „krabičkové“ verzi vás malý výkon těžko uspokojí, budete pravděpodobně rozčarováni. Audio a video soubory (většinou) přehrajete, tím nadšení asi skončí. Patříte-li mezi nadšence, kteří si pro Android chtějí něco naprogramovat, pak ano, tato platforma je určena právě pro vás.

Nápis Android na krabičce neznamená, že přehrávač umí vše a stejně rychle, jako váš nejnovější smartphone. Podobně jako počítač nekupujete jen podle nálepky Windows na krabici, i zde je třeba přistupovat k výběru s rozumem.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete-li HD přehrávač, na trhu je velké množství dobrých a ověřených přístrojů, které nabídnou spolehlivější funkčnost a vyšší komfort, než nové přístroje s Androidem. A pravděpodobně ve stejném, nebo lepším rozsahu funkcí, které využijete. Modely s Androidem kromě možností nainstalovat pár aplikací moc nenabídnou, doporučit je můžeme zatím jen nadšencům.

Zkrátka samotný Android chytrý televizor a spokojenost nezaručí. Evolve Solaris určitě ale naznačil cestu, kudy se mohou HD přehrávače a přístroje přetvářející hloupou televizi ve Smart TV ubírat.

Další článekSouvisející články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

do budoucna už budou dvoujadra v tv a ty bud… whiskas 20. 10. 2011, 21:54
Jak dopadl FV-1 v testu? O něco lépe, než ta… palo 7. 10. 2011, 08:19
Dobrý multimediální přehrávač nenarazí na pr… Honza 30. 9. 2011, 08:49
Vyjadrim sa k tej casti s HTPC. Podla mna je… x3m 29. 9. 2011, 16:56
Promiňte mi za toto: "a tady jsou již příspě… Honza 29. 9. 2011, 11:07
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Kvalitní poslech na Bluetooth sluchátkách není samozřejmost, hlavní roli hrají kodeky, které musíte hlídat na straně sluchátek i na straně telefonu. Jak se v nich vyznat?

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

Vybrali jsme nejlepší současné Bluetooth reproduktory

Vybrali jsme nejlepší současné Bluetooth reproduktory

Vybrali jsme 11 bezdrátových reproduktorů, které ve své cenové třídě nabídnou ten nejlepší zvuk doma i na cestách. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti.