DVB-T2: vše důležité o přechodu na nové pozemní digitální vysílání

DVB-T2: vše důležité o přechodu na nové pozemní digitální vysílání

Nejpozději v roce 2021 má dojít k vypnutí současného pozemního digitálního vysílání a bude nahrazeno vysíláním DVB-T2. Co vše nás čeká a nemine?

Na začátku jednu zcela základní věc. Pokud využíváte výhradně satelit, kabelovou televizi či IPTV, tak se vás přechod na DVB-T2 vůbec netýká. Jestli máte naladěné pozemní digitální vysílání, dříve nebo později se vás bude změna určitě týkat. Jaké jsou základní věci, co potřebujete vědět?

DVB-T2_Logo.png 

Proč se přechází na DVB-T2

Zavádění druhé generace DVB-T se děje v souladu s vládním návrhem Strategie rozvoje zemského televizního digitálního vysílání. Předpokládá se, že proces přerodu na DVB-T2 vysílání bude ukončen do konce ledna 2021, kdy se vypne současné DVB-T vysílání. Cílem je nejen zavést novou normu vysílání, ale také uvolnit 700MHz pásmo (konkrétně frekvence od 694 do 790 MHz).

Po tom sáhnou dle návrhů Evropské komise mobilní operátoři – ti zase díky těmto frekvencím slibují až osminásobné navýšení rychlostí LTE (mobilního internetu). I v této otázce je Česká republika ale ještě na startu a zatím není jasné, kteří čeští operátoři si uvolněné frekvence rozdělí (a jak na nás budou vydělávat).

Ověřte si kompatibilitu s DVB-T2

Pokud máte starší televizor zhruba dva roky a více, budete potřebovat buď set-top-box s DVB-T2/HEVC tunerem, nebo si musíte pořídit nový. Jestli chcete mít jistotu při nákupu, že nový televizor splňuje všechny podmínky pro budoucí příjem DVB-T2 vysílání, tak na internetových stránkách www.dvbt2overeno.cz je k dispozici seznam certifikovaných zařízení pro DVB-T2 vysílání s dekodérem HEVC.

cra_dvb_t2_overeno_samolepka.png

Pokud televizor v obchodě honosí příslušným logem, nemusíte mít obavu – přístroj je na budoucí příjem DVB-T2 připravený. Zařízení by mělo být plně kompatibilní i po zvukové stránce nebo pro EPG včetně českých znaků.

Kdy naladíte nové vysílání v DVB-T2?

Kompletní plán přechodu na DVB-T2 není zatím schválený a očekává se, bude schválen během roku 2018. Teprve pak se přesně dozvíte, kdy DVB-T2 nahradí stávající DVB-T vysílání. Do té doby si nemusíte dělat starosti. Nicméně DVB-T2 vysílání se už postupně zapíná, aktuálně jsou v provozu vysílače v Praze, Brně, Ostravě, Jihlavě, Plzni, Liberci a Voticích. 

Mapa pokrytí.JPG 
Aktuální mapa pokrytí přechodovou sítí 12, DVB-T2. Zdroj: ČTU

Do konce roku 2017 by mělo fungovat celoplošné, nicméně stále pouze přechodné DVB-T2 pokrytí.

Jaké jsou nevýhody DVB-T2

Moc se o tom nemluví, někdo dokonce tvrdí opak, ale DVB-T2 je a bude náročnější na kvalitu přijímaného signálu. V místech, kde bude kvalita signálu už stěží akceptovatelná, se pravděpodobně nedočkáte ani „kostiček“ či jiných artefaktů ve vysílání. Nezbude vám tak nic jiného než investovat do kvalitnějších antén a systémů i přesto, že DVB-T2 ve své podstatě nevyžaduje výměnu anténních prvků.

IMG_6705.JPG

Háček je právě v parametrech vysílání, ve snížení FEC (metoda zjišťování a oprav chyb vzniklých přenosem signálu) a ochranných signálů a dále pak v přechodu k vyšší modulaci. Výsledkem je potom právě zvýšená citlivost na rušení – to také jen tak mimochodem bude způsobovat i LTE signál v sousedních frekvencích (bude se snižovat výkon televizních zesilovačů).

Co nám přinese přechod na DVB-T2

Lepší optimalizace umožňuje u DVB-T2 nabídnout vyšší datové toky vysílání při totožné šířce televizního pásma multiplexu. Díky tomu televizní stanice nabídnou vyšší kvalitu při stejném rozlišení, případně přímo vyšší rozlišení (4K, či HD místo SD), případně jich může být více. To ovšem vyžaduje další investice televizních stanic do zařízení, takže nelze předpokládat, že by tyto komerční subjekty masivně přecházely na kvalitnější vysílání (zejména vyšší rozlišení) pouze kvůli tomu, aby byl divák spokojenější.

IMG_0878.JPG

Kvalita obrazu také závisí na datovém toku, tedy na tom, co se k přijímači dostane. Provozovatelé díky DVB-T2 a účinnějšímu kódování ušetří na celkovém vysílaném toku – buď tedy ušetří náklady a dále budou vysílat v SD kvalitě vysílání, nebo – a v to doufejme – nebudou hledět na náklady a nabídnou HD vysílání (o čemž osobně v případě komerčních stanic silně pochybuji). A tak koncovým uživatelům nezbývá než jen čekat.

Budeme za DVB-T2 platit?

Přechod na DVB-T2 bude vyžadovat investice jak na straně subjektů, které vysílání poskytují (například České radiokomunikace), tak od občanů. Odhaduje se, že za výměnu starých přístrojů za nové s DVB-T2 utratí občané ČR kolem 5 miliard korun. Základní pozemní TV vysílání veřejné televize je ze zákona službou veřejnosti a jako takové musí být zdarma, tudíž placeného vysílání veřejné TV se obávat nemusíte. To se ovšem netýká komerčních subjektů, ostatně placené DVB-T2 vysílání se již testovalo.

Panasonic TV EZ1000.jpg

Vzhledem k vývoji lze předpokládat, že komerční stanice budou hledat cesty, jak při přechodu na Full HD či dokonce 4K rozlišení vysílání DVB-T2 zpoplatnit. Také státní dotace firmám zajišťujícím přechod pozemního vysílání na nový standard DVB-T2 jsou trnem v oku komerčním satelitním společnostem - ty se cítí znevýhodněny (neboť provozují TV vysílání bez jakékoliv veřejné podpory), z toho důvodu mluví o případné mezinárodní arbitráži vůči ČR.

Pozor na zastaralé DVB-T2 set-top-boxy

dvb-t-prijimac-zircon-ice-s-dvb-t2-s-hevc-h265-bily-1477027201-next-900px-712743.jpg

O DVB-T2 vysílání se mluví už dlouhé roky, ale teprve v létě 2016 bylo oficiálně rozhodnuto, že pro nové digitální vysílání se využije nejmodernější kodek HEVC (někdy se používá název H.265). Starší přístroje mohou mít DVB-T2 tuner, ale nemají HEVC dekodér (pouze MPEG-4/H.264, ve kterém ČT aktuálně vysílá HD vysílání), příjem tedy nebude možný.

V doprodeji se můžete občas setkat s set-top-boxy s DVB-T2 tunerem, ale bez HEVC dekodéru – těmto přístrojům se obloukem vyhněte. Vždy si ověřte, zda televizor, či set-top-box, nabízí kombinaci DVB-T2 tuner + HEVC dekodér.

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Určitě si přečtěte

Články odjinud