papučák
26. listopadu 2011 • 18:32

nevíte, zda budu moci paralelně sledovat i dvb-t?

dejv
28. listopadu 2011 • 22:31

počítám, že dvb-t bude paralelně vysílat s dvb-t2 podobně jako tomu bylo u přechodu z analogu na digitál

Libor
16. listopadu 2015 • 1:07

Bohuzel SD se po plném HD bude postupně vypýnat

Jarda.abc
8. srpna 2011 • 11:22

Čas na DVB-T2, analog končí. Na co se čeká???Mluvilo se o tom, že na DVB T2 se bude přecházet až se vypne analog a uvolní se nová pásma. Pokud vše viselo na uvolnění frekvencí po analogu, tak již není nač čekat.Tak, nyní se analog chýlí ke konci a se sliby kolem DVB T2 nic ??? V Rakousku letos ukončili analog a DVB T2 nastupuje razantně.

deltasoft
8. srpna 2011 • 10:54

Budou v roce 2012 na českém trhu modely TV s DVB-T2? A proč je výrobci nenabízejí již letos? Údajmě se dají TV o DVB-T2 rozšířit nějakou kartou, jak to funguje? Ale co třeba HDD rekordéry, tam je to jen na další box? Děkuji za odpověď!

Nesmysl
8. srpna 2011 • 8:57

Článek plný nemyslů. Vždyť jsou zde smíchány dvě věci a to způsob šíření signálu - tedy způsob přenosu dat a metoda kódování takto přenášených dat. Jinak řečeno, není k zajištění kvalitnějšího signálu, vůbec potřeba přecházet na DVBT-2, stačí změnit způsob kódování dat na MPEG4. Problém je však úplně jinde, stačí se podívat na kvalitu některých pořadů (obrazovou) a část z nich vypadá jako by byla nasnímána z VHS videa.Ale bez obav, v brzké době nedojde ani k přechodu na MPEG4, ani na DVB-T2, teoreticky by zde mohlo vzniknout více stanic.... což se nehodí, přece jen reklamní trh je malý :) - to byl asi důvod proč se od počátku nešlo přimo na vysílání v MPEG4 (ano odpovědní mlžili, že není dostatek levných přijímačů).

Jarda.abc
8. srpna 2011 • 8:36

Neuvěřitelné.Jak je možné, že lidem na avmanii může vyhovovat příšerná kvalita DVB-T. DVB-T na první pohled vypadá na LCD TV prostě hrozně. Dnes neuvidíte prodejnu, kde by předváděli LCD TV s DVB-T. I nejlevnější TV, když do ní pustíte HD signál, tak trumfne nejdražší TV s DVB-T.A v článku se objevilo i porovnání s DVB-T s DVD. DVB-T na DVD vůbec nemá. Díval jsem se v playeru na vlastnosti DVD a datový tok byl 8-10 mbitů.DVB-T je prostě výsměch. V dnešní době má i foťák za 999 Kč nahrávání alespoň v HD 720p.

Libor
15. listopadu 2015 • 23:34

On každý nemá na placení satelim společnostem tak mu nic jiného nezbývá

Libor
15. listopadu 2015 • 23:43

On každý nemá na placení satelitnim společnostem tak mu nic jiného nezbývá

Libor
15. listopadu 2015 • 23:43

On každý nemá na placení satelitnim společnostem tak mu nic jiného nezbývá

Pepa
8. srpna 2011 • 6:41

Kostičkování obrazu? Tak za to může LCD televize a né signál.
Já mám set top box v kombinaci s cca 70 cm starou krabicovou televizí a obraz je neprosto nádherný. Mnohem lepší než starý analogový signál. B-]

Jarda.abc
8. srpna 2011 • 8:19

je vidět, že jseš odborník, s kterým lze jedině souhlasit.DVB-T bylo děláno ještě pro katodové (CRT) televize.

ivan
7. srpna 2011 • 21:27

Co za debila napsalo tento článek, docela vážně svými zmatenými informacemi škodí všem, měly by ho zavřít, minimálně ho už nepouštět k internetu.Zasadní informace, kterou autor zřejmě úmyslně zamlčel. Žádný přechod na DVB-T2 se mimimálně dalších 25 let nechystá. Tedy pokud jste pořídili nový DVB-T přijímač, mužete nadále zůstat v klidu, bude vám sloužit ještě hodně dlouho. Ano DVB-T2 přichází, a to už letos, ale nejedná se o žádnou náhradu DVB-T. DVB-T a DVB-T2 budou spolu koexistovat, a to hodně dlouhou dobu. Jediné co zanikne jsou testovací HD vysílání v DVB-T, ty se letos přesnou do DVB-T2, kam patří.

piErcE
7. srpna 2011 • 22:35

a já se s tebou klidně vsadím, e se zcela mýlíš.

Jarda.abc
8. srpna 2011 • 8:45

Ono se na DVB-T nedá dívat, takže každý si tu krabičku s DVB-T2 velice rád koupí a DVB-T bude úplně na ... .

Pavelka IT amater
7. srpna 2011 • 16:15

Hlavně to ale vysvětlete důchodcům a méně příjmovým občanům, že "krabičku" DVB-T bude potřeba zase vyměnit za dražší DVB-T2 ! :-D Ty vás poženou...

kolemjdoucí
7. srpna 2011 • 13:19

Full HD televizory volají po signálu s vysokým rozlišením jako sůl !
To muzeum voskových figurýn vypočítané drahými full hd televizory z prokládaného obrazu nízkého rozlišení stojí za starou bačkoru.
Co pixel na plazmě či LCD to bod vysílaného televizního signálu !
Já nechápu, proč se rovnou nezačalo s DVB-T2. Vždyť by to byla jedna práce. Co na tom, že by to bylo o tři roky později.

Jarda.abc
8. srpna 2011 • 9:30

Pěkné přirovnání.Ano, kostičkované muzeum voskových figurín.

Fantomas
7. srpna 2011 • 11:37

Problém je ale v tom, že než se T2 vybuduje a uvede do provozu, tak mezitím se vymyslí zase něco jiného a tak než se to stihne rozšířit, tak už to bude zase zastaralé a tak pořád dokola.

kolemjdoucí
7. srpna 2011 • 13:34

Nejde o DVB-T2 ale o systém kódování H264.
MPEG2 je zde od r. 1994.
H264 ho překonává vícenásobně a není to výplod stále zdokonalující se elektronické výroby, ale výplod geniálního matematického mozku. Matematika je na rozdíl od miniaturizace elektronické výroby stále stejná a vymyslet něco efektivnějšího není jednoduché. H264 tady vydrží déle než MPEG2. Nikdo nic lepšího jen tak nevymyslí, stejně tak jako u formátů zip nebo rar, nás bude doprovázet hodně dlouho, minimálně dvě až tři životnosti vaší domácí televizní aparatůry. A to stačí.

Petr
8. srpna 2011 • 8:20

No jen pro trochu osvezeni informaci, pokud to zjednodusime a vypustime Levely formatu, tak H264=MPEG4 a to sorry ale v tom prijimam programy v HD na DVB-T a nic tomu ted nebrani. Tedy jak jste sam zcela presne rekl, neni jediny duvod proc prechazet na DVB-T2.

TOW
8. srpna 2011 • 8:40

Nový kompresní formát už je vymyšlený, má samozřejmě vyšší efektivitu než .h264 a začíná jeho standardizace.

Písmák
7. srpna 2011 • 6:50

Téma článku (DVB-T2) mě tak rozohnilo, že jsem ani nepřečetl diskusní příspěvky. Proto se tedy omlouvám, pokud se budu opakovat. V současných podmínkách, kdy v Česku jsou procenta pokrytí signálem DVB-T napsaná pouze někde na papíře, aby vypadalo, že jsme taky IN, pokládám minimálně za usměvné vůbec uvažovat o DVB-T2. Bydlím ve Vsetíně, pro něhož se ani neuvažuje o spuštění MUX 2. Je "nejlepší", když se o podmínkách přijmu signálu rozhoduje někde stovky kilometrů daleko, bez jakékoliv reálné znalostí terénu. Vyšší datový tok i rozlišení obrazu by mohlo být už v DVB-T, kdyby ve dvou hlavních multiplexech nebylo zbytečně přeplněno. Stejně se v Česku už žádná další televize neuživí. Tím nemyslím odnože Novy a Primy.

kolemjdoucí
7. srpna 2011 • 13:40

Kvalita a dostupnost signálu vůbec nesouvisí s tím, jak je zakódovaný signál a jak ho váš televizní přijímač dekóduje.
Dokonce se dá říci, že když bude použit pokročilejší systém kódování, tak při stejných příjmových podmínkách budete mít doma lepší obraz. Celé to je pouze o tom, jak je signál zakódovaný, nikoliv o síle signálu.

kvak
6. srpna 2011 • 21:18

3D vysílání, Hybridní TV - to všechno tady nebude. O 40% vyšší datový tok? Do multiplexu narvou více programů a kvalita bude stát, stejně jako teď, za prd.

jito
6. srpna 2011 • 17:15

Argumentovat tím,že internet je "všelék" je nesmysl.Až bude doba,že bude mít doma každý běžně dostupné připojení 30-50Mb,tak ano,Ale to nebude nikdy....Dívat se na streamované vysílání v neidentifikovatelné kvalitě a většinou i nelegálních streamovaných vysíláních...To je hudba budoucnosti.
Proto je nutné nějaké pozemní vysílání.Podle mého znevýhodněné postavení vysílání DVB-T vzniklo opožděným nástupem tohoto formátu v ČR.Jen si vzpoměňte na TV Novu,která svým postojem zablokovala rozvoj na 2 roky!Kdyby takto nejednala,mohlo se hned od začátku vysílat v MPEG4.
Současný nezájem vysílatelů vstupovat do šíření jejich vysílání je zřejmý.MUX 3 je názornou ukázkou a MUX 4 je to samé...Proto je vysílání v DVB-T2 naprosto nezajímavé-samozřejmě z finančního hlediska.

mpolan
6. srpna 2011 • 21:01

Pozemní vysílání je potřeba i z hlediska všeobecné informovanosti v případě katastrof, válečného stavu a dalších krizových událostí. Nemyslím teď to, jak TV Noha získává srdceryvné příběhy lidí postižených katastrofou XY, ale naopak dostat informace k lidem. Bohužel, na to byl daleko lépe řešený klasický analogový přenos, kdy se dalo sledovat a poslouchat (byť v horší kvalitě) i v místech slabého signálu. Digitál je v takové situaci mrtvý.

jito
6. srpna 2011 • 22:09

Tento "handicap" špatného pokrytí je otázkou času.Stále síť není dobudovaná.
Obrovská výhoda dig.vysílání-je tzv.jednofrekvenční síť.V reálu pak bude na celém území ČR na např.50 kanále MUX1,na 55 kanále MUX2 atd.Pak už nebude problém sledovat TV vysílání v mobilním telefonu,nebo za jízdy v autě.Je to na dlouho,ale jednou k tomu dojde.

mpolan
7. srpna 2011 • 12:16

Já to srovnávám například s místem, kde pracuji. Na jednom pracovišti máme televizi právě pro takovéhle účely a dokud byl analogový přenos, tak byl signál stále. Sice občas zrnitý a s duchy, ale byl. S digitálem jsme v háji, neustálé výpadky obrazu i zvuku, televize je nesledovatelná. A to se jedná o maličký okrajový kousek města, zbytek je v pohodě.

jito
7. srpna 2011 • 13:03

Ale za to evidentně nemůže přechod na DVB-T.Pokud je celá-opakuji celá-cesta přijímaného signálu kvalitně provedená-tedy anténa a rozvody-nemůže být příjem v digitálu horší než v analogu.Při bezproblémovém šíření dig.signálu na vzdálenost 100-200km,jsou nepochopitelné problémy při příjmu v místní lokalitě.

oh
7. srpna 2011 • 13:01

Možná by pro dostupnost digitálního vysílání bylo lépe veškeré další dobudovávání sítí zakázat. Nebo alespoň nahradit stávající personál ČTÚ někým příčetným. Protože jinak se jim časem určitě povede všechny kmitočty zkoordinovat tak dokonale, jako u muxu 3 z Černé hory a Ještědu. Lidé, co mají tu smůlu, že k nim dosáhne signál z obou vysílačů, mají díky "kvalitním" odborníkům z ČTÚ od 1.8. i problém, který předtím neměli - oba vysílače se vzájemně ruší a přijímače ten digitální guláš nerozdýchají. A doporučované řešení: hezky si za své kupte novou směrovou anténu a doufejte, že to pomůže a ČTÚ už nic dalšího nepokazí.

Ondřej Bouda
8. srpna 2011 • 11:26

Řešil jsem podobný problém cca před rokem v Domažlicích; chce to DVBT přijímač s podporou SFN:
http://www.digizone.cz/clanky/jednofrekvencni-si... ...
http://www.parabola.cz/clanky/4022/jednofrekvenc... ...
SFN umí spousta levných přijímačů a naopak ho neumí i některé dražší; my jsme si při té příležitosti polepšili na (levný) Gogen 137TU, který umí i nahrávat.
Mimochodem - se směrovou anténou je problém, že chytá i zezadu; v našem případě jsme byli přesně uprostřed mezi dvěma vysílači, takže směrovka nepomohla (naštěstí jsme se v obchodě předem domluvili, že ji můžeme vrátit). Spíš mě překvapilo, že mi ve specializovaném obchodě nedokázali poradit - SFN jsem musel vypátrat z jiných zdrojů...

tv
6. srpna 2011 • 22:49

Internet je všelék protože sledovat televizi nebo filmy jde už dnes a stačí na to 2MB připojení a kvalita stejná jako DVB-T na CRT Tv. Kvalita na HD Tv mizerná, ale to je jak net tak DVB-T.
No a pokud jsou lidi co maj hafo peněz nebo nemyslej tak se už teď těšej na něco co jim stejně za 3roky zrušej a budou si muset koupit novou krabičku.

Hondaq
7. srpna 2011 • 0:27

:-D 50Mbit že nebude v každé domácnosti nikdy? Tak tenhle názor si vytiskni zarámuj a za pár let se tomu jen zasměješ jak si takovou blbost vůbec mohl říct :)

jito
7. srpna 2011 • 11:35

Myslíš si,že v každé vesnici s 30 domy bude normální optická síť s rychlostí 100Mb?
To zrovna.....Kdo by to asi zaplatil?To co je v městě normální,je na vesnici luxus!V době,kdy jde na vesnici z sítě O2 zázračně vyždímat 5Mb rychlost-tedy pokud je vůbec možnost připojení.
Za 5 let bude normální 100Mb,ale pouze tam,kde jsou k dispozici technologie.
A o dostatečné rychlosti streamovaného videa 2Mb se raději nebudu vyjadřovat.Pusť si tento(pro tebe) dostatečný datový tok na velké TV,a doufám,že změníš názor.

kolemjdoucí
7. srpna 2011 • 13:45

Myslím, že se na venkově nedožije 50Mb internetu!
Zvlášť, pokud bude dále jak 5km od ústředny :-)
Tam kde bydlím já (obec 1900 obyvatel), se za posledních šest let nezrychlil internet vůbec o nic a ve městě je stejně drahý tarif od té doby 8x rychlejší. Takže tímhle tempem, se ho na venkově nikdy nedožije.

Hondaq
8. srpna 2011 • 15:42

pravdou je že bydlím ve městě 20k obyv. a s rychlosti netu tu opravdu problém nemáme ale říct že 50Mbit nebude nikdy je prostě nesmysl. Vždyť pořád záleží na technologiích které jdou neustále dopředu a vůbec nepochybuji o tom že budou existovat bezdrátové technologie které zvládnou masově pokrýt i odlehlé oblasti kvalitním netem. Sice preferuji optiku ale s tou to tak rychlé nebude. I proto bych právě spíše uvítal investici v této oblasti než do digitální TV.

w0cas
6. srpna 2011 • 15:43

DVB-T2 už tu mělo být když začínalo DVB-T:)), proč použili kodování MPEG2 kdyz uz jsme znali 4???

AnthonyX
6. srpna 2011 • 17:08

Protože by na tom přeci nešlo vyrejžovat...

piErcE
7. srpna 2011 • 22:38

Proč jsme teda vlastně už v roce 1950, když se masověji objevovala televize, nepřešli na DVB-T4? Zkus se zamyslet, než plácneš nějakou kravinu...

piErcE
7. srpna 2011 • 22:37

Protože televizí a set-topů, které by zvládaly T2, bylo ... mizivé množství.

AnthonyX
13. srpna 2011 • 15:08

Ale byly dostupné. Takže místo abychom se stali leadery technologií, tak jsme tam kde jsme. Jen by mne zajímalo, proč platím v ceně nového přístroje poplatek za likvidaci, když dojde ke změně technologie nařízením?

piErcE
13. srpna 2011 • 15:39

Jenze to by pak stejny lopaty jako ty nadavaly, ze musi kupovat nekolikrat drazsi MPEG4 settop boxy misto levnejsich MPEG2

Alexandr Bray
10. srpna 2011 • 19:32 • externí redaktor AVmania.cz

Omlouvám se za špatnou formulaci, která v některých z vás zřejmě vyvolala chybné závěry. Nepsal jsem, že v době přemýšlení o DVB-T byl k dispozici DVB-T2. Měl jsem na mysli celkovou koncepci včetně formátů MPEG2/4 atp. Navíc se celá digitalizace vinou některých institucí protahovala, tudíž byl - čistě teoreticky - prostor pro určité korekce.Osobně opakovaně čtu články, kde různí testeři porovnávají DVB-T signál u nás a jinde v zahraničí. Porovnávají jeho dostupnost, kvalitu atp. Možná je dobré si jejich závěry přečíst. Zjistíte, že ZŘEJMĚ není DVB-T, jako DVB-T.Přijměte omluvu za odbočení od hlavního tématu DVB-T2.

tv
6. srpna 2011 • 15:28

ať žije internet stačí modem ( 8let starý a pár pátků vydrží) televize tam je taky, nic méně já si počkám ještě 8 let až ze překulíme přes DVB-T2,3,5, DVW-1,2, a pořídím si teprve
HDD-MAX-3D - 22.

Alexandr Bray
6. srpna 2011 • 14:06 • externí redaktor AVmania.cz

Dobrý den,samozřejmě nevím, co kdo u nás zase vymyslí za „zajímavé novosti“, ale v každém případě se opakovaně uvádělo, že jakýkoliv nový vysílací systém poběží několik let dohromady s DVB-T. Nemá se tedy ihned jednat o nástupce v podobě změny analog -> DVB-T, ale o jakousi další (prý) lepší alternativu. Uživatel by tak nemusel honem řešit přechod a nákup nové TV, nového STB atd. atd. Ze strany druhé - jestli si správně pamatuji - tak už když se hovořilo o přechodu na DVB-T bylo v nabídce více možností, kterým směrem jít, jaký systém testovat. Bylo rozhodnuto - z mého pohledu - až příliš konzervativně a opatrně, že nástupcem analogu u nás bude DVB-T. Myslím, si, že při jiné - modernější variantě a volbě, jsme mohli být více vpředu a více v klidu. Bohužel.

jelly
6. srpna 2011 • 15:12

Při zavádění DVB-T u nás bohužel nebyly modernější TV, uměly maximalně MPEG2, MPEG4 byl ještě hudba budoucnosti. To že dnes už umí MPEG4 i levné TV, je věc druhá. S takovou bysme museli čekat a čekat pořád, na nové technologie...

Antonín Novák (xtonda)
6. srpna 2011 • 15:24

Já mám pocit, že tehdy DVB-T2 ještě nebylo připravené, přeci už je to řádka let co se s tím začlo.

fdfd
6. srpna 2011 • 13:42

Pořád se prodávají kvanta televizorů s MPEG4 a skoro vůbec ne DVB-T2. To se spousta lidí bude divit proč jim rok starý televizor nefunguje ;-)
Myslím že schůdnější bylo jit cestou MPEG4 jako třeba v Polsku. Škoda že taková možnost není v anketě.

Antonín Novák (xtonda)
6. srpna 2011 • 15:18

Já si zas myslím, že DVB-T s MPEG4-AVC je kočkopes a že by MPEG4-AVC mělo jít ruku v ruce s DVB-T2 a HD. Jako ideál bych viděl přechod DVB-T2 z testu do ostrého nasazení a celoplošný DVB-T2 MPEG4-AVC multiplex s programy v HD, vzhledem k bitrate asi 720i nebo 720p.

Petr
8. srpna 2011 • 8:23

Jasne, takze sice odhadem 50% koncovych pristroju uz podporu MPEG4 ma, vysilaci sit by se taky vubec nemusela menit, ale radsi nechame domacnosti a spolecnost zaplatit miliardy, aby jsme toho sameho dosahli jinou cestou? To je fakt genialni myslenka.

Rebel
6. srpna 2011 • 12:32

To je fajn, to budou vysílat v mnohem větší kvalitě cocotiny na které se stejně koukat nedá...tak k čemu vlastně to.
TV jsem neviděl pět let, a docela mě děsí že brzo budu muset nějakou pořídit, aby synové nebyli ve školce za magory že neznají tohleto a támhleto...

Tom
6. srpna 2011 • 13:27

Při KAŽDÉ bouřce nám vypadne celé to slavné DBV-T.Zlatý analog,denně jsme koukali na tv.

Antonín Novák (xtonda)
6. srpna 2011 • 15:08

A fakt si myslíš, že je to problém DVB-T technologie jako takové? Já bych spíš tipoval zprasenou instalaci

AnthonyX
6. srpna 2011 • 17:06

Instalace je opravdu zprasená. Dříve byl v místě slabého signálu dokrývač, dnes je to problém na přijímací straně.

Nemo
6. srpna 2011 • 12:14

Vidím, že tu jsou i odborníci a tak bych se zeptal. Bude v DVBT2 fungovat stávající televize či set top box, které mají už zabudováno MPEG-4, které využívám pro příjem polské digitální televize, a nebo to už zase nebude kompatibilní a bude třeba další krabička?
A pokud ano, proč se u nást zavádělo MPEG-2, když už je to zastaralá technologie ?

jelly
6. srpna 2011 • 12:21

Stávající TV, které neumí DVB-T2, i když umí MPEG4, ti fungovat nebude, problém je v tom, že T2 zahrnuje i jiné modulace oproti T. Takže buď novou krabičku, nebo novou TV. Já ale očekávám, že tady vedle sebe poběží jak T tak T2, aspoň několik let. Nemůžou si dovolit nutit lidi pár let po tom, co museli investovat tolik do DVB-T, aby kupovali nové přijímače s T2.

Mae
6. srpna 2011 • 13:00

Po zkušenostech s rychlostí nasazení DVB-T počítám, že v nejbližších 3 letech nemusí 70 % populace nějaký DVB-T2 vůbec řešit ;-). A ani bych se moc nedivil, kdyby všechny TV programy + rádia narvali do jednoho multiplexu. Kdo chce kvalitní obraz a mít na výběr víc jak z 1–2 kanálů tak má stejně dávno DVB-S2.

Fido
6. srpna 2011 • 11:57

Ono by mozna pro zacatek stacilo trochu preusporadat stavajici programy. Proc jsou dva precpane multiplexy a jeden prazdny? Co takhle nechat jeden Nove, dalsi Prime a z verejnopravniho vyhodit radia, ktera tam nemaji co delat. Hned by byl prostor pro vetsi datovy tok a tim vyssi kvalitu. Beztak nikdo dalsi nema co vysilat, o cemz svedci prazdny treti multiplex.
No a nakonec sebrat licenci TO2, ktera jen blokuje frekvence a vysilani beztak nema v umyslu. A byl by dalsi volny multiplex.
Mimochodem verejnopravni multiplex je navrzen pro 3-4 programy. Jsou tam 4 + nekolik radii. Pak neni divu, ze kvalita je uboha. Totez s druhym. Je navrzen pro 4 programy, je jich tam 5. Opet to ma za nasledek mizernou kvalitu. Treti je taktez navrzen pro 4 programy, pocita se s 5 ackoliv je zatim v podstate prazdny.

Jirka
6. srpna 2011 • 14:27

ty rádia to až tak neomezují, jejich datový tok není oproti TV nic asi nic moc.

Antonín Novák (xtonda)
6. srpna 2011 • 15:05

Vypráskáním rádií by se získal prostor minimálně pro duální zvuk (dabing a originál) bez ztráty kvality obrazu. Navíc by se tím ukončila zlodějina, kdy se díky přítomnosti ČRo v DVB-T se musí za DVB-T přijímač platit nejen televizní ale i rozhlasové výpalné.

ondra
6. srpna 2011 • 11:11

kdyz zapnu stanici co podporuje full hd na full hd led tv tak si jeste nedokazu predstavit co by mohlo byt lepsi.jestli uvidim jeste lepe vrasky a chlupy na prsou ochotske, kdyz z nudy zapnu novu tak to me vazne netankuje.
Za chvilku budou vysilat lepsi obraz nez ma clovek kdyz se na vec diva vlastnymi oci.no ono je to v mnoha pripadech uz ted.

Jirka
6. srpna 2011 • 14:25

ty máš LED? To jsi borec (nevidím jiný důvod nez chvástání se k zdůraznění technologie zobrazování při řešení zda SD nebo HD)Viděl jsem rozdíl u souseda s HD satem a můžu říci,že jsem byl překvapen rozdílem kvality (má fullHD, na HDready nebude asi rozdíl až tak zásadní), obraz byl mnohem ostřejší a jemnější.

AnthonyX
6. srpna 2011 • 17:03

...ze byly vidět chlupy na prsou borhyové a flek na špinavé košili byl několikanásobně hnusnější B-]

Ondra
6. srpna 2011 • 20:20

To není chvástání, LED má lepší a živější barvy, kde vynikne každý detail.Když to můžu porovnat TN lcd televizí co vlastním tak je to úplně něco jiného.

Kmarty
7. srpna 2011 • 0:17

Rozdil mezi LCD a "LED" televizi je pouze v podsviceni (bile LEDky namisto zarivky), jinak je to porad ten samy LCD panel. Jestli ten LCD bude typu TN, PVA nebo IPS, o tom nerozhoduje pouzite podsviceni.
Takze jestli nakonec neporovnavas TN proti (napr) IPS. To pak tu rozjarenost chapu (ale ta by byla stejna i v pripade zarivkoveho podsviceni toho IPS).

RomanL
8. srpna 2011 • 7:15

No jo, vám řekli že "LED je lepší", co? ;-)

coolair
7. srpna 2011 • 9:40

borec ma led tv, ale znalosti češtiny na úrovni předškoláka - "vlastnými oči" - boha jeho:-D Ve dvou slovech tři chyby. Chtěl bych vidět, kolik jich naseká ve vlastním podpisu :-D

ondra
7. srpna 2011 • 11:13

ty taky nejsi bez poskvrny...nechce si pohonit vrabcaka at nemusis resit druhe.

XYZ
6. srpna 2011 • 10:00

Hurá, zase si můžeme nakoupit další krabičky a roztočit tak kola ekonomiky. Pokud jde o mě, tak já chci zpátky ANALOG. Radši trochu duchů a zrnění, než kostičkování a přepínání mezi kanály asi desetkrát pomaleji. Jo a taky není nad to, když se vám válí v obýváku dva ovladače, přičemž jeden potřebujete na zvuk a druhý na všechno ostatní. No a nejlepší je, že u analogu stačilo zapojit jakoukoliv televizi do koaxiálu a už to jelo. Tady si člověk musí dokupovat další krabice ke každé televizi nebo složitě ladit normy ve vestavěném. A naprostá bomba je digitál pro starší lidi, vysvětlovat babičkám, že se nemusí bát toho milionu čudlíků a nabídek a vlastně si jenom jedním ovladačem televizi pustí a druhým ladí kanály... No hlavně by se měla začít urychleně vymýšlet DVB-T3 pro ještě kvalitnější megahyper 4D obraz (samozřejmě zcela nekompatibilní s DVB-T2 a nutností nákupu další krabičky do obýváku). 3-[

ondra
6. srpna 2011 • 11:18

to prepinani je zpusobeno pomalym hardwarem tuneru.ladil jsem u jednech jakousi levnou televizi s dvbc tunerem a nez nabehl digitalni kanal tak se to dalo pocitat na desetisekundy.nechapu proc si to nenechali ukazat v elektru, to se nedalo.streva snad z kalkulacky a melo to zvladat digitalni prevod obrazu.

Karel
6. srpna 2011 • 11:45

Za tohle může skutečnost, že TV dnes není TV, ale počítač. Než nabootuje ten zpanchartělý linux, co do toho cpou jako firmware, to nějakou dobu trvá. Stará televize startovala za 5 sec, nová za 40. Stará přepnula kanál okamžitě, nová za 4 sec. Kromě kvalitnějšího obrazu ale neumí nic navíc, snad to EPG, ale ten je na ptáky, Philips neuznal za vhodné hloupým Čechům zpřístupnit týdenní nabídku a ukazuje jen současný a následující program. K čemu to je, modernizací takhle zmršit techniku?

Jameses
6. srpna 2011 • 14:16

Na satelitu se přepne kanál za dvě sekundy. Na pozemním to je ještě rychlejší. Tak nechápu jaký je v tom problém. Ono je celkem jasné, že se musí data načíst od klíčového snímku, jinak by se zobrazily jen změny obrazu, což není hezké.

Jirka
6. srpna 2011 • 14:21

aaaa Karel je opět tady a opět se svou báchorkou o bootování :-D:-D:-D:-DKarle, kdyby tam byly Widle, bude to bootovat ještě déle a občas ti to zkolabuje, jako bonus by jsi měl cenu zařízení o cca 1-2 tis, vyšší za OS a riziko napadení virem a zničení TV (při připojení na LAN nebo USB/SDkartu)

Karel
6. srpna 2011 • 16:18

To, co píšeš, je klidně možné. Ale Windows tam nejsou, je tam linux. Takže se nezlob, že nadávám na něj. Je to hnus, hnus, hnus.
Akorát ten 1-2 tisíce jsi poněkud přehnal. MS by určitě byl schopen prodávat výrobcům TV licence Windows Embedded za pár dolarů kus a pořád by to pro něj byl pěkný vývar.
Naštěstí to nedělá.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
kmarty
7. srpna 2011 • 0:00

Jenze jak uz tu zaznelo, jede to na HW o vykonu cinske kalkulacky. S tim zadne zazraky neudelas i kdyby ses na hlavu stavel.

nofu
7. srpna 2011 • 13:21

Ano, televize startovala 4 vteriny, ale kolik stanic dokazala na analogovem pozemnim vysilani naladit a kolik stanic jste tedy mel vubec duvod prepinat ? Mimochodem, nevim co mate za televizi, ale 40 vterin snad zadna nestartuje. Stejne tak malo ktera prepina kanal 4 vteriny.Cely vas komentar ve nese ve stylu hudrovani starych dedku o tom, jak za jejich mladych bylo vsechno lepsi. Pritom meli holy prdele a jediny, co bylo lepsi bylo to, ze byli mlady.Mimochodem "ten zparchantely linux" vubec umoznuje, aby zarizeni tohoto typu fungovala, resp. aby jejich cena byla takova jaka je, jelikoz vyrobce muze nasadit existujici reseni s drobnymi upravami, misto toho aby musel nejake drahe reseni vytvaret, ci jej kupovat.Dle vaseho komentare soudim, ze vas rozhled nesaha dal nez od gauce k televizi, takze je jakakoliv polemika stejne zbytecna, kazdopadne jsem si musel alespon pro sebe takto ulevit.

matusco
8. srpna 2011 • 8:50

"...u analogu stačilo zapojit jakoukoliv televizi do koaxiálu a už to jelo..."Preco asi? Pretoze nebolo nic ine, iba analog. Ak by v minulosti nebolo nic ine, iba DVB-T - myslim, ze ludia ako ty, by pri pripadnom prechode na novy system prenosu nadavali rovnako:... u DVB-T stačilo zapojit jakoukoliv televizi do koaxiálu a už to jelo..." Napada ma este jedna analogia: ked sa zavadzala elektrina, ludia tiez somrali:"...treba natahat kable, zakupit rozvodnu skrinku, poistky, ... zlate sviecky, stacilo len skrtnut hocijakou zapalkou a svietilo to... my chceme spat SVIECKY..."

jmatus
6. srpna 2011 • 9:50

No já vlastně nevím k čemu je DVB-T. Fatálním omylem je, začínat od konce. Tomu, aby bylo možné vysílat ve vyšší kvalitě musí předcházet kvalitní obsah, tedy to co se vysílá. Vzhledem k úrovni vysílání většiny stanic, by klidně stačil starý analog.

piErcE
7. srpna 2011 • 22:34

Aaa, rádoby intelektuál.

pcwifi
6. srpna 2011 • 9:29

k cemu DVB-T2 ? HD uz mame davno ze satelitu, samozrejme i kvalitnejsi kanaly, nez jen nase ceske CTHD,Nova (Sport) HD... mame Eurosport,Discovery,NGC HD apod., nechceme byt zalezli jen na domaci nabidce. To nam dvb-t2 ale jediné da. Cesky HD Standart, ktery je na satelitu samozrejmosti nakrmi "vsem". Globalne mi prijde DVB-T mrtvé,nulovy zajem vysilat nejakym provozovatelem placene kanaly,ty by mozna dvb-t ozivily, pritom v jinych zemich celkem bez problemu toto funguje. My mame vzdycky neco extra...resp. mame kulovy :-P jen se vyhazuji love, lidi nadavaj, ze je uz ZASE potreba nejaka krabicka a jaktoze to ta moja TV za 25 tisic nema,jak je to mozny a kdesicosi. I proto je jistotou satelit, jediny HDMI kabel zaridi vse,doda obraz do TV za 5 i za 25 tisic :-)

Jirka
6. srpna 2011 • 14:17

já mám už druhý rok Panasonica P37X10Y za 16tis (teď už se dá koupit i za 12tis) a ten tuner s MPG4 pro příjem HD vysílání má (Y na konci typového označení)

marts
6. srpna 2011 • 20:43

pravda tato TV má dekóder na MPEG-4 ale tuner jenom DVB-T nikoli DVB-T2, takže pokud se na DVB-T2 přejde nezbyde než též dokoupit krabičku

matusco
8. srpna 2011 • 8:42

Tvoja TV (modelovy rok 2009) ma iba DVB-T tuner, kt. zvlada dekodovanie MPG2 a MPG4. DVB-T2 to vsak nie je, tento typ tunera nemaju ani tohtorocne Panasonic-y.

harrym
6. srpna 2011 • 9:08

DVB-T2 nemá pro nejbližších 10 let význam, jelikož ho ve skutečnosti nemá kdo zaplatit. Pro televizní stanice je důležité procento pokrytí, a cena za toto pokrytí. Kvalita obrazu je druhořadá, za to inzerenti reklam ochotni platit nejsou. Navíc spousta lidí dnes nosí brýle, lidi obecně vidí čím dál hůře. Poloslepým stačí bohatě SD obraz.
O robustnosti DVB-T2 lze taky polemizovat. Např. BluRay nabízí jednoznačně lepší kvalitu oproti DVD, ale za cenu menší životnosti a náchylnosti k poškození proti DVD-ROM. Ani vylepšené opravné algoritmy a tvrzená vrstva (kterou lze ale realizovat i na DVD-ROM) to nezachránily.
U DVB-T2 to bude nejspíš v reálu to samé.
Jakousi cenu by mohlo mít maximálně to, že do multiplexu půjde narvat místo 5 stanic v SD, např. 10 stanic v SD (20 stanic už je sci-fi). Pokud s příchodem DVB-T2 zdraží údržba a provoz vysílačů o 20%, tak cena za 1 pozici v multiplexu by mohla spadnout o 40%. To už by pro televizní stanice mohlo hrát roli. Dokáži si představit, že např. pro Novu (Nova, Nova Cinema, Nova Sport) i Primu (Prima, Prima Cool, Prima Love) by mohlo být žádoucí, pokud by mohli vše nasypat do multiplexu 2, který je kmenový a má nejvyšší pokrytí. Dnes je Radiokomunikace tlačí do multiplexu 3, který se zmítá v bolestech nezájmu, a tam se jim logicky moc nechce.

Martin P.
6. srpna 2011 • 10:14

SD nestačí poloslepím, ale těm kterým třeba větší množství pixelů vyšší informační hodnotu nepřinese. Kvalita pořadu a kvalita obrazu není to samé. A u zpráv a telenovel se kvalita nezvýší ani při 4K nebo WHSXGA.
To je to před čím se stále strká hlava do písku, klesá zájem obsahový. Dokonce by byli inzerenti, ale není cílová skupina. Protože na nejmenovanou tureckou telenovelu nekouká dostatek solventních zákazníků.Akcíe nejmenované odpadové české TV se ukazují, že nejsou peníze ani na to DVB-T o nástupci nemluvě

AnthonyX
6. srpna 2011 • 16:58

Bohužel je mezi námi více než polovina, kteří odpadky přímo zbožňují. Viz statistiky nohy anebo občasný pohled k popelnicím.

Jiří
9. srpna 2011 • 9:55

Ale no tak. Podívejte se na Z1, byla tam hromada kvalitních a zajímavých dokumentů, vcelku dobře zpracované zpravodajství (i později to ekonomické), měli dokonce i velmi kvalitní grafiku, kteoru posléze obšlehla ČT24, takže obsahu měli celkem dost. Samozřejmě dokumenty často reprízovali, ale to nebylo na škodu, často jsem totiž viděl jen část dokumentu (když jsem náhodně přepl), takže při repríze jsem se mohl podívat znova.A podívejte, kde je Z1 teď? IMHO víc lidí se dívá na tu telenovelu, než by se dívalo na dokument na Z1. Svou roli jistě hraje i brutální cena, kteoru chtějí provozovatelé multiplexů po televizích.

jarda
6. srpna 2011 • 9:04

Já bych radši uvítal kdyby se všude rozvedla optika a vše by fungovalo na jednom kabelu (internet, TV, telefonování, případně další doplňkové služby). Tohle je pouze vyhazování peněz a přijde doba kdy bude i DVB-T2 na houby :(

Racky
6. srpna 2011 • 10:26

Rozhodně souhlas. Všechno bych nacpal na net a na ostatní rozvody a signály se vykašlal. TV na netu už je, telefon taky (skype, voip ... ) stejně tak rádio, hudba, filmy. I klasické GSM sítě bych zrušil a z mobilů udělal jen přijímače internetu. Až přes ten internet by se volalo a psalo. Žádné SMS, hovory, TV, rádio jak je známe dnes. Jen jeden paušál za net a v tom naprosto všechno. Pak by nehrálo roli jestli mám mobil, počítač nebo tablet, pořád bych viděl stéjvé TV, měl stejné kontaky a mohl psát a volat lidem .

panet
6. srpna 2011 • 11:13

Tak to bych teda nesouhlasil, pokud se jedna o vysilani jednosmerne (jakym zatim porad TV a Radio jsou), je daleko vyhodnejsi sireni "vzduchem" at uz pozemni nebo satelitni.

Hondaq
6. srpna 2011 • 11:31

A v čem je to výhodnější? Naprosto souhlasím s názory výše.Než vyhazovat peníze za věc která se dá využít jen jedním způsobem tak bych byl skutečně radši kdyby optika vedla do každého baráku. Stejně tak jsou podle mě peníze za první vlnu digitalizace naprosto zbytečně vyhozený a nevyužitý. Tv je pro mě obsahem internetu ne nějaká zvláštní věc vedle stejně jako rádio telefon a prostě všechno. A také bych se rád dožil doby kdy budu na mobilu platit jen paušál za net a ostatní služby si vyberu sám od koho chci a za kolik a ne v závislosti na opech. Už ani nepamatuju kdy jsem naposledy sledoval TV přímo živě zato tv archivy využívám vcelku často. Jednosměrné vysílání je přežitek a jednou stejně zanikne protože koho by bavilo organizovat svůj čas podle tv když naopak to jde uplně jednoduše už dnes.

panet
6. srpna 2011 • 14:08

Predstav si, ze nekdo na kolene spacha jednoduchy vysilac a pokryje tim treba 1000 km ctverecnich, kdokoli na kolene spacha prijimac a posloucha. Je to strasne jednoduche, pokrje se tim tisice lidi najednou, neni treba resit prenosovou kapacitu...
Vyhodne je to obrovskou jednoduchosti.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
AnthonyX
6. srpna 2011 • 16:55

A celá digitalizace je jen o tom aby přesně tohle nešlo.

Hondaq
7. srpna 2011 • 0:12

:) no jo jenže já nepotřebuju na kolene splácat jednoduchý vysílač a už vůbec ne pokrývat 1000km čímkoliv co pouze vysílá. PC, ntb telefon s internetem má dnes téměř každý, televize čím dál více využívají internet začínají se dost rozmáhat tablety, automobilky začínají uvažovat o připojení auta k internetu 24/7 opravdu si myslíte že budoucnost nepatří internetu? A potom co je jednodušší pustit aplikaci na mobilu kam se mi streamuje TV vysílání nebo implementovat do mobilu nějaký hw tuner který podporuje jen nějakou normu kterou nemá zavedenu každý stát a jejíž budoucnost je nejistá?
Já pořát trvám na tom že investice do kvalitní datové sítě (klidně i bezdrátové) je podstatně lépe využitá než do něčeho po čem za pár let neštěkne ani pes.

Montr
7. srpna 2011 • 13:33

Ano rozvest TV optikou(internetem) by byl pro budoucnost rozhodne lepsi krok a ta investice by byla jiste lepe vyuzita(tedy alespon i v ramci vsech ostatnich sluzeb ne jen TV). Nicmene televizim se to nevyplati to je to stejne jako rikat na co satelit proc neudelaji vsude optiku? A je to proste o tom ze je mnohem levnejsi poslat na obeznou drahu druzici nez kopat kabely treba do kazdyho baraku v evrope. Co se digitalni televize tyka tak ta ma pochopitelne lokalne mensi pokryti ale principem je to porad stejne jako ten satelit takze mnohem levnejsi nez delat nejake opticke rozvody do domacnosti.
Stejne tak "kouzlo" tv programu neni v tom ze davaji to na co se ja chci divat ale to ze tam maji nejakou svoji skladbu programu a snazi se na to divaky nalakat. Az nastane doba ze ja si budu vybirat kdy se na ktery porad podivam(nerikam ze to v urcite mire nejde uz ted ale to procento lidi co tohle vyuziva je mizive v pomeru s klasickymi divaky) tak se za tyto porady bude platit a zase odpadne reklama. Ale lide vetsinou nevi na co se chteji divat a vice jim vyhovyje ta normalne TV kde si maximalne muzou vybrat program kde davaji pro ne v tu chvili lepsi program nez jinde.

panet
7. srpna 2011 • 15:48

souhlasim

BlackRider
8. srpna 2011 • 8:30

Ehm, nejsem si jistej, jestli je levnejsi poslat druzici na obeznou drahu nez kopat kabely. Ostatne kabely dnes je kabelama propojenej snad kazdej barak. Sice ne optickejma, ale IPTV funguje i pres telefonni linku.
A co se tyce reklamy, ta rozhodne neodpadne. Vsak i na youtube uz funguje delsi dobu...

Meki
8. srpna 2011 • 10:53

Je to celkem usmevne cist tuto diskuzi. Dovedete si predstavit jednoduse pripojenej panelak, kde je POUZE IPTV (tj. televize pouze z interneu). Zkuste si jednoduse spocitat nasledujici:- 2 TV v rodine (kazda podporuje FullHD - Kdyz uz se bavime o tom DVB-T2...)
- na 1 program datovy tok cca 20Mb/s (na 1 rodinu tedy 40 Mb/s)
- v panelaku 30 rodinTo da dohromady 1200 Mb/s :D Jednoduche pocty a na sidlisti mate VELKY problem. I kdyz se vsichni budou divat na STEJNY program, tak tento tok tam bude - to je technologie klasickeho streamu, nijak se to zatim neda obejit (co 1 klient, to 1 pripojeni na stream server). Dovedete si predstavit tento tok na sidlisti, kde je treba 30 panelaku? A kdyz pudem ke zdroji, dovedete si predstavit, jakej datovej tok by musel byt na zdrojovem servru? :-D.
Proto je MNOHEM vyhodnejsi vyhradit si 1 datovy tok, ktery je preveden na druzici (popripade DVB-T* signal) a ten pustit do eteru treba pro miliardu prijmacu.Ac se to nezda, tak na internetu VSE komunikuje obousmerne, uz treba jednoduchy prenos souboru, kde zpet posilate data o tom, zda pozadovana data prisla v poradku (proto na streamovanych servrech treba nemate kostickovany obraz jako na satelitu, nebo DVB-T, kde tato kontrola neni mozna)... Tento prispevek je trochu delsi, ale velice jednoduse popisuje vyhody pozemniho (satelitniho) vysilani proti internetovemu...

martin_o5
8. srpna 2011 • 11:22

Naštěsti od toho redukování toku je tu protokol IGMP a tlak na nasazení IPv6.
Vpodstatě všechny problémy jsou řešitelné - jen je potřeba to existující řešení nasadit do praxe.

8. srpna 2011 • 11:31

hele a to jste nikdy neslyšel o multicastu ? tento problém je dávno vyřešený tak se nepouštějte do něčeho čemu ani nerozumíte ;) nebo si opravdu myslíte, že ve všech těch optických sítích které IPTV nabízejí (a že je jich u nás u celkem dost) má každý uživatel otevřený jeden stream jenom pro sebe ? :-D

Meki
8. srpna 2011 • 12:17

No, tematu "trochu" rozumim :D IGMP je dobra vec, ale pro kazdou sdruzenou skupinu musite mit o5 datovy tok (a to dokonce na tento uzel musite smerovat vsechny vysilane programy, ktere poskytujete, tj. treba i 100 programu - na sidliste k nekomu umistite "uzel" ze ktereho posleze krmite uzivatele - vyhoda je v tom, ze uzivatele menusi tahat data primo od vas, ale nekde z blizsiho mista...).Multicast - to je celkem dobra vec, pokud chcet poskytovat veci zdarma. Nelze totiz zjistit, kdo se prave na vas program diva (pokud samozrejme zna IP adresu, na ktere vysilate, vecinou D rozsah...), dalsi vec je hledani pripadnych problemu, ktere se nedaji jednoduse lokalizovat. Dalsi problem zustava ve smerovani tohoto toku, pokud je uzivatel mimo vasi lokalni sit... Multicast (popripade anycast) je dobra vec, ale v praxi tezko pouzitelna, pokud chcete vysilat i mimo lokalni sit, kterou nedokazete ovlivnit. Proto se stale pouziva stary a spatny unicast ( a toto se pouziva i u IPTV na sidlistich).

8. srpna 2011 • 12:38

No u nás v síti teda používáme multicast. Je fakt, že jenom pro 15 programů, ale v prakticky kompletní gigabitové síti to takový problém není. Ony dnešní switche (ne ty za 2 kila) už mají docela slušné nástroje pro řízení multi(nebo broad)cast toků takže to dostanem jenom tam kam chceme. Dokonce máme realizovaný jeden přeskok na panelák asi 1,5km pomocí dvou wifin s tím, že jednou tlačíme jenom ten multicast a jede to na výbornou, ale je fakt, že jsem se musel hodně přemlouvat než jsem něco takového vůbec připustil.
IGMP je složitější na implementaci, ale je fakt, že nabízí mnoho výhod. Doufám, že na tento protokol časem přejdeme, ale zatím poskytujeme jenom menší nabídku free programů takže není důvod si s tím zatím lámat hlavu.Zajímalo by mě co jste myslel tím vysíláním mimo lokální síť. Nikomu kdo by projevil zájem o vysílání mimo naši síť bych asi nevyhověl, protože bych neměl jistotu, že bude jeho připojení dostatečně kvalitní. O komkoliv kdo toto udělá si myslím své. Je třeba dodržovat určitý standart kvality služeb a i když jsem svolil k tomu streamu přes wifi tak tomu předcházeli týdny testování a použití vysoce kvalitních antén prowax společně s alixy, prostě polofunkční věc bych nikomu nikdy neposkytl. Stejně tak si myslím své o IPTV od O2 kdy po těch linkách co mají prostě nejde poskytovat kvalitní IPTV služba. Rozhodně ne zároveň s rychlím internetem.

Meki
8. srpna 2011 • 13:01

"Mimo lokalní síť"... musíme se nyní odprostit od "naše síť, naše LAN" a přemýšlet globálně, protože pochybuji o tom, že naše (Vaše) firma bude realizovat IPTV pro všechny televizní společnosti po celé republice... Muselo by se to "nějak" udělat tak, že České Radiokomunikace (nebo nějaká jiná firma, která by zastřešovala tuto službu - tak jak nyní DVB-T*) budou předávat svůj signál ostatním operátorům (poskytovatelům internetu) a to je pro ně v podstatě "mimo lokální síť", což už v podstatě nemají šanci nějak ovlivnit... Takto to bylo myšleno.
Myslím, že jsme se ale celkem odklonily od tématu v článku ...

Psenda
9. srpna 2011 • 7:52

A to prosim panove furt uvazujete v lini nas panelak sousedni panelak. kde mate na desitky zakazniku(bytu) na stovce metru ctverecnich. Delat rozvody k zakaznikum kde je mezi nima treba 500m je trochu jina zalezitost. Rozkopat chodnik, potom ho zase opravit a potom zase, pac se propadne... To ovsem jen v pripade, ze mesto si ten chodnik tozkopat necha.
Nehlede na to, ze by se toho meli chytnout zeleni, pac odhaduju, ze napajet XY zarizeni, pro kazde mesto, ulici... bude trochu energeticky narocnejsi nez 100kW vysilac, ktery pokryje par okresu.

BlackRider
9. srpna 2011 • 10:52

Ten vysilac, ale produkuje mnohem vic elektromagnetickeho smogu, kterej asi nebude uplne po chuti prave tem zelenym. A kdo vi jestli si v budoucnosti nevemou na paskal prave velke vysilace. Krom toho kabelove TV sou dnes i v hodne malych mestech a telefonni linky i v tech nejmensich vesnicich, cili s tim kopanim to asi takovej problem nebude.

Jiří
9. srpna 2011 • 9:27

Evropa nekončí pár kilometrů za Prahou pane. Představte si, že jsou také vesnice, kde sotva funguje ADSL.Viděl jste někdy jak si představoval Edison elektrifikaci? :-)

BlackRider
9. srpna 2011 • 10:31

A predstavte si, ze dnes uz i mobilni telefony nabizeji rychlejsi data nez zakladni ADSL ;). Proste to je jen otazka casu, kdy internet prevezne funkci skutecne univerzalniho media pro veskerou komunikaci. Stejne tak DVB-T2 tu nebude hned zejtra...

panet
7. srpna 2011 • 15:51

Internetu urcite patri budoucnost, ale to neznamena, ze vysilani, ktere se muze bez problemu sirit vzduchem na velkou vzdalenost a pokryje velke uzemi, je nutne cpat "do internetovych dratu".

Jiří Jahn (Shirashi)
7. srpna 2011 • 21:05

Dobrý den, také souhlasím s názorem vše po optice. Já naštěstí patřím k těm šťastlivcům, co mají skutečně optiku až k bytu a cca 15m UTP kabel ke switchi a routeru. Rychlost netu 100/100, TV super, HD vysílání je skutečně HD a mám cca 53 Tv kanálů (nevím přesně) protože sleduji z 99% pouze 2 a samozřejmostí je timeshift 4 hodiny u všech kanálů, v EPG si můžu vybrat např. v 15,00 polední zprávy ve 12,00 a v klidu se podívat. Tudíž vše co mám jedu přes net, kromě GSM samozřejmě. Jedná se o brněnský Netbox, který mám zhruba necelý rok, jsem plně spokojený a takto si představuji služby současnosti. DVB-T bylo velkým zklamáním i když v Brně již docela dlouho vysílá NOVA v HD z bohunické nemocnice v O2 paketu. HD v MPEG 4 mi naprosto stačí (když pominu TV po optické síti, kde nevím v jakém formátu mi to posílají do modemu). Nějaké pokusy zase s něčím "typicky českým" mně vůbec již nezajímají, protože to bude zase o krok horší. A co se týče 3D? Moje oči nevnímají a chce se mi zvracet. To nemá žádnou budoucnocnost - hledět na TV "z vyměřené pozice přes brýle na střední vzdálenost a další brýle na 3D :-D ! Budoucnost v tomto směru vidím jedině v holografii, 3D,4D, 5D atd budou jen paskvily a reklamní taháky jak z lidí vycucat prachy.V běžném "2D" má smysl jedině skutečně obrovské navýšení rozlišení ( podle mne tak cca 10násobné HD při rozumném datovém toku, což H264 umožňuje. Tolik asi k tomuto tématu.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Psenda
8. srpna 2011 • 9:03

Tak jsem volal na ten NETbox, jakoze za kolik by me taky pripojilI. Kdyz jsem slysel tupou ranu a predstavil si jak se zlomil smichy v pase, az se flaknul celem o stul, doslo mi ze jsi napsal dobrou hovadinu.Kolik by stalo zavedeni optiky do posledni vesnicky, na posledni samotu?

Jiří Jahn (Shirashi)
8. srpna 2011 • 9:54

Dobrý den,
Nic neříct a hned napadnout nikoho "že napsal pěknou hovadinu" je opět typically Czech. Neuváděl jsem v příspěvku, kde se nacházím (záměrně), ale je to velké sídliště a vše je pravda, měsíčně platím cca 800,- Kč. To, že bydlíš v zapadlé vísce je mi naprosto jedno a je jasné, že ŽÁDNÁ ! firma, natož česká, nebude investovat do optiky pro jediný rodinný baráček. To co jsem já napsal, tak je naprostá pravda ( pracovali jsme jak pro UPC tak pro NETBOX i na rozvodech ), takže vím přesně, jak je vše provedené a vím, že je to skutečně kvalitně provedené. Dále již nic psát nebudu, protože "typicky česká fóra" vynikají napadáním jedním druhého a léčením si různých českých komplexů právě v příspěvcích různými vulgarizmy v těchto fórech. K danému tématu se vyjadřuje minimum lidí. Takže sbohem a urážení se navzájem ZDAR !!

Psenda
9. srpna 2011 • 8:02

Kde je ve tvem prispevku tema DVB-T2? Jen se vytahujes co doma mas a jak je to uzasny. Dokonce do toho motas 3D coz uz je uplne mimo misu.
Ja nic nerekl? Ale napsal. Je chujovina se pod clankem o DVB-T2 se rozplyvat na FO pripojenim.To ze bydlis na velkem sidlisti je jasne, jinak bys nemel tu optiku na chodbe. A prave proto, ze zadna firma nebude investovat do FO pro jednotlive domy, proto je potreba pozemni vysilani. Pripadne DVB-S(2). Ale protoze TV plni i "sluzbu verejne informovanosti" tak asi neni moudre spolehat na satelity, nad nimiz ma kontrolu nekdo mimo CR.

pepik
25. ledna 2012 • 14:47

no jo tak se povytahoval, vykecal, jedem dal... ja mam kabel TV od UPC takze mi je celkem fuk co se vysila venku, dokonce mi po kabelu poustej krome DVB-C i bezne DVB-T ktere naladim na TV bez STB a taky bezi i par kanalu v analogu ;-) lokalita Praha

piErcE
7. srpna 2011 • 22:32

Je to podstatně levnější, jednodušší ....

jarda
6. srpna 2011 • 11:36

Ano v dnešní době to tak zatím je, ale na druhou stranu ta doba přijde ;)
Už dneska je stejně většina televizí (tech dražších) vybavena Ethernetovým rozhraním případně WiFi a je možné na nich sledovat i jiné věci než televizní kanály. Vidím obrovský potenciál v těchto službách (youtube, picasa, televizní archivy on-line). Problém je bohužel zatím v tom, že každý výrobce si hrabe jenom na svém písečku (např. jenom archiv určité televize a ostatních nee (že by licence?)).

pepik
25. ledna 2012 • 14:43

no a až ti někdo nutne ten tvůj internet tak jsi se všim víš kde... ;-)

Karel
6. srpna 2011 • 8:59

Dopadne to jako všechno u nás: Někdo se na tom napakuje, jakž takž se to zrealizuje, nekvalitně a s nedodělky, a místo vyšší kvality obrazu bude víc stanic naopak s ještě nižší kvalitou a s ještě větším podílem reklam ve vysílacím čase. A lidi to samozřejmě "rádi" zaplatí, protože jim nic jiného nezbude.
Když si představím další set-top box + další ovladač + HDMI kabrl tentokrát z boku TV, protože ty tři zadní konektory už jsou obsazené, tak s pánem bohem si dělejte co chcete, mně stačí DVB-S2 a DVB-T2 budu mít, až jednou budu muset měnit televizor - a ten je nový.

Tom
7. srpna 2011 • 18:18

Pokud máte DVB-S2, tak k čemu ještě DVB-T2? Vždyť na satelitu se vysílá to samé co na pozemním a ještě mnohem víc...:-O

Psenda
8. srpna 2011 • 8:58

Nehlede na to, ze v pripade prechdu na DVB-T2 nebude potreba DVB-T(1)...

piErcE
7. srpna 2011 • 22:31

Ty budeš asi hodně jednoduchej, viď? .)

Určitě si přečtěte

Články odjinud