18
Fotogalerie

Duel MP4 přehrávačů: Samsung YP-P2 a LG FM37

Kapitoly článku:


S komfortem souvisí nejen ovládání, kvalita a vhodné rozmístění a velikost tlačítek, ale i displej. Čím jemnější rastr má, tím je obraz detailnější a hezčí. Také záleží na úrovni podsvícení a počtu zobrazitelných barev. Jas ale nesmí být na úkor sníženého kontrastu. Kvalitní displej by měl mít i rovnoměrné podsvícení a dobré pozorovací úhly, což je důležité pro sledování filmů. To všechny přehrávače nesplňují a koukat na video tak často musíte jen z omezeného úhlu bez možnosti jeho výrazné změny, jinak dochází k velké ztrátě kontrastu, změně barev, případně i jejich přecházení do inverze. Při používání přehrávače venku a zejména za slunečných dnů nebudete milovat displeje OLED, které v takových případech trpí minimální čitelností. Hůře jsou na tom i klasické LCD displeje doplněné o lesklé průhledné vrstvy zesilující odlesky.

Co vás ještě může zaskočit

Pokud si potrpíte i na zvukovou kvalitu přehrávače (což byste měli), sledujte především hodnocení kvality výstupu, jeho výkon a následně i kvalitu dodaných sluchátek. Pokud dodaná sluchátka nestojí za nic, můžete je kdykoliv vyměnit, ale pokud není kvalitní ani výstup, mnoho s tím už nenaděláte. Než ale nejedna sluchátka skončí v koši, nebojte se použít ekvalizérů či jiných zvukových vylepšení, některá fungují opravdu dobře. Sledujte i výkon, a to hlavně pokud se často pohybujete v hlučném prostředí. U přehrávače s nízkým výkonem může být zvukový zážitek výborný, pokud je kolem vás ticho. Problém ale budete mít například v městském provozu, protože slabší výkon nevybudí sluchátka natolik, aby okolní ruchy zamaskovaly intenzivnějším zvukem.

Druhou stranou mince je vaše zdraví. Hlasitý poslech vašemu sluchu samozřejmě vůbec neprospívá. Užitečnou informací může být i upozornění na přítomnost sluchátkového konektoru rozměru 2,5 mm místo standardních 3,5 mm. K takovým jsou většinou dodána sluchátka se stejně malým konektorem. Pokud se je ale rozhodnete časem vyměnit za jiná, budete muset použít nevzhledné a nepraktické redukce.

Přehrávače se také liší ve způsobu stahování hudby z počítače. Nejvhodnější (alespoň pro většinu z nás) jsou ty s podporou USB Mass Storage (UMS), které se v systému hlásí jako další disk a lze na ně ukládat soubory, jak se vám zachce. Naproti tomu přehrávače s podporou protokolu MTP (Media Transfer Protocol) se nehlásí jako klasická disková jednotka, ale jako výměnné multimediální zařízení. Do takového může, ale také nemusí jít nahrát jiný než skutečně podporovaný multimediální obsah nebo může být přímo vyžadována synchronizace například s Windows Media Playerem (minimálně verze 10). Ve Windows XP je v těchto případech rovněž vyžadován nainstalovaný první či druhý Service Pack. Existují ale univerzální přehrávače, které umožňují mezi těmito režimy přepínat.

Závěrem vás ještě upozorníme, abyste nepodceňovali reálné (ne výrobcem udávané!) výsledky měření doby výdrže a rychlosti zápisu do paměti přehrávače. Nabíjet přehrávač každý druhý den anebo čekat desítky minut na zkopírování nové hudby, to vám všechnu tu zábavu může otrávit.

Jak jsme testovali

Celkové hodnocení je rozděleno do pěti základních kritérií. Prvním je výbava, kde jsme sledovali použité datové rozhraní, nabídku funkcí, jako jsou například diktafon, FM rádio, záznamové možnosti, časové funkce a všechny další zajímavé možnosti, které se do hodnocení jinak neprojevily. FM rádio považujeme za standard, ale pro ty, kteří mají názor odlišný, jsme přehrávače bez rádia oproti ostatním znevýhodnili.

Dalším velmi důležitým kritériem byla kvalita displeje a komfort, způsob a možnosti ovládání. Dále jsme hodnotili šíři možností nastavení, rychlost odezvy a za důležité samozřejmě považujeme i české prostředí.

Po funkční stránce nás zajímaly podporované formáty, a to hudební, obrazové i videoformáty. Důležité pro nás také bylo, aby přehrávač podporoval ukládání do složek a nejlépe i zobrazení a procházení jejich stromovou strukturou. Do této části hodnocení spadalo i korektní zobrazování českých znaků v názvech, TXT souborech a u ID3 TAGů.

Kvalitu zvukového výstupu jsme posuzovali se sluchátky Koss Porta Pro a sledovali zde případné rušení, taktéž i úroveň výstupního výkonu v těchto i dodávaných sluchátkách. Ač byla některá sluchátka velmi kvalitní, rozhodně je nelze srovnávat se značkovými s pořizovací cenou několika tisíc. Proto berte bodové hodnocení kvality sluchátek jako relativní.

Poslední část hodnocení byla zaměřena na rychlost přenosu do a z přehrávače a test výdrže. Rychlost jsme měřili při reálném přenosu hudebních souborů o délce 3–5 MB a výdrž při přehrávání 70 % MP3 a 30 % WMA formátů při nastavené hlasitosti, která je optimální pro poslech v mírně rušném prostředí a vypnutém displeji (vypnutém podsvícení). Jedinou výjimkou byl přehrávač TrektStor, který podsvícení nikdy nevypíná, ale sníží jej na zhruba 30-40 %. Spíše však máme pocit, že to ani tak nebylo cílem jako spíš chybou firmwaru. Ten lze naštěstí aktualizovat u všech přehrávačů. Pokud projeví výrobce snahu, může jejich inovací opravit různé chyby, přidat nové funkce apod.

Určitě si přečtěte

Články odjinud