15
Fotogalerie

Duel hybridních špuntů: Fidue A83 vs. Dunu DN-2000

Dvojice sluchátek s unikátní technologií, špičkovou konstrukcí a vysokou cenou. Dokážou ale svým zvukem obstát proti konkurenci? A které z nich jsou lepší volbou?

Kapitoly článku:


Ve světě špuntových sluchátek se setkáváme se dvěma základními druhy měničů, v češtině většinou označovanými jako dynamický a tlakový (anglicky dynamic driver a balanced armature driver). Každý typ má své výhody i nevýhody a tak se dalo očekávat, že někoho napadne je zkombinovat v jedněch sluchátkách a vytvořit tak novou kategorii takzvaných hybridních in-earů.

Stalo se tomu tak již před deseti lety, kdy Ultimate Ears uvedlo model Fi.5 Extended bass, využívající jeden dynamický měnič pro bas a jeden tlakový měnič pro středy a výšky. Bohužel hybridní technologie byla tehdy teprve v počátcích, sluchátka příliš neuspěla a technologie byla na dlouhých šest let zapomenuta. Až v roce 2011 přichází AKG se svým drahým hybridním modelem K3003 a startuje novou vlnu zájmu, která trvá až do dnes.

DSCF9335 (1280x1007).jpg DSCF9344 (1280x960).jpg

Za poslední čtyři roky prošla hybridní technologie obrovským vývojem a zabydlela se u mnoha značek, včetně gigantu jakým je Sony. V tomto testu se ale podíváme na vrcholové modely dvou menších čínských výrobců, kteří se hybridy zabývají již delší dobu a na trhu patří mezi ty nejoblíbenější. Oba modely využívají obdobné třípásmové osazení, 10 mm dynamický měnič se stará o bas a mezi dva tlakové měniče se rozdělí středy a výšky.

Fidue A83 lze zakoupit na českém trhu za 9990 Kč. Dunu DN-2000 nejsou v ČR dostupné, jejich cena se na zahraničních internetových obchodech pohybuje kolem 300 USD.

Příslušenství

Efektně provedená krabice Dunu v sobě schovává nepřeberné množství příslušenství a málokterá značka se jim v tom dokáže vyrovnat. O ideální pohodlí pro každého se postará 6 párů jednoduchých silikonových nástavců, ve třech velikostech a dvou odlišných materiálech, 3 velikosti dvojitých nástavců a 1 pár nástavců pěnových.

DSCF9308 (1280x929).jpg

Samozřejmostí je i redukce na velký jack, redukce do letadla a klipy pro vedení kabelu za uchem. Na ochranu sluchátek při přenášení poslouží hliníková krabička, bohužel o ne úplně praktických rozměrech. Nejvíce ale zaujme rozsáhlá sada speciálních bočních nástavců a hliníkových kroužků, které mají pomoci k pohodlnějšímu usazení a o kterých si řekneme více dále v testu.

DSCF9230 (1280x960).jpgDSCF9234 (1280x960).jpg DSCF9238 (1280x960).jpg
Dunu DN-2000

U Fidue najdeme pouze obvyklou porci nástavců, 3 páry jednoduchých silikonových, 2 páry dvojitých a 1 pár pěnových. Samozřejmě i zde najdeme redukci na velký jack a do letadla. Krabička se u Fidue nese ve stylu legendárních pouzder Pelican či Otterbox a i když sluchátka určitě skvěle ochrání, pro každodenní denní užívání není úplně praktická.

Konstrukce

Hybridní technologie zpravidla vyžaduje umístění měničů za sebou, což se nejsnáze vyřeší použitím jednoduchého válcovitého tvaru těla sluchátek. Tento design využívá většina výrobců hybridů a patří k nim i Dunu. Oproti tomu Fidue zvolilo složitější ergonomicky tvarovanou skořepinu, ta má větší rozměry a pro začátečníka může být nasazování složitější, ovšem to vše vykoupí výrazně pohodlnější usazení.

DSCF9317 (1280x960).jpg DSCF9329 (1280x960).jpg 
Fidue A83

Kvalita provedení u obou modelů dosahuje špičkové úrovně, a protože se pohybujeme ve vyšší cenové kategorii, dá se očekávat i použití prémiových materiálů. U Dunu si nelze na nic stěžovat, kombinují mosaz s ocelí a hliníkem a výsledkem jsou opravdu hezké, elegantní a draze působící sluchátka, která navíc působí skoro nezničitelně. Fidue se nechalo inspirovat spíše v in-earech vyráběných na míru, takzvaných customech. Tělo sluchátek je vyrobeno z průhledného plastu, což může působit levnějším a obyčejnějším dojmem, viditelnost vnitřností sluchátek alespoň potěší technické nadšence. Odlišné barvy sluchátek pak usnadňují rozpoznání levé a pravé strany, ale ne každému se to bude líbit. Vaše okolí ale z Fidue uvidí pouze obdobnou hliníkovou destičku, díky které působí sluchátka v uchu elegantnějším dojmem.

Sluchátka se výrazně liší použitým kabelem, u Fidue se připojuje pomocí MMCX konektoru a dá se tedy jednoduše vyměnit v případě poškození. U Dunu bohužel tato možnost není a v této cenové kategorii se jedná o znatelný nedostatek.

DSCF9249 (1280x960).jpg DSCF9245 (1280x960).jpg

Motaný kabel Fidue patří mezi ty mohutnější a těžší, ale má velmi dobré vlastnosti a očekával bych nadprůměrnou odolnost. Kabel Dunu sice vypadá velmi obyčejně, ale přitom se jedná o jeden z nejlepších kabelů, se kterým jsem se měl možnost setkat. Velmi poddajný, měkký, bez snahy se namotávat a zakončený kvalitním kovovo-plastovým konektorem do L. Doufejme, že bude dostatečně odolný, protože jeho výměna by byla velmi problematická.

I když Fidue používá v současnosti již obvyklý MMCX konektor a lze tedy využít libovolný náhradní kabel od mnoha jiných výrobců, na dodávaném kabelu se nachází jedna užitečná drobnost. Obyčejné MMCX konektory se totiž protáčí a mnoha lidem to u in-earů vadí, Fidue proto na kabel přidalo malý výstupek, který tomuto nechtěnému protáčení zabraňuje.

Pohodlí a izolace

Kvůli velikosti a počtu měničů, a často také kvůli použitým materiálům, patří hybridy mezi ty větší a těžší in-eary, což se bohužel negativně projevuje na pohodlí. Z tohoto důvodu bylo Dunu i Fidue donuceno přijít s řešením, jak tento problém řešit.

DSCF9312 (1280x960).jpg DSCF9332 (1280x960).jpg

Dunu se zaměřilo na zlepšení pohodlí při klasickém nošení s kabelem směřujícím dolů. Ke sluchátkům dostanete 2 typy speciálně tvarovaných silikonových nástavců, které se připojují na tělo sluchátek z boku. Tyto nástavce se opírají o vnitřek ucha, čímž na sebe přenášejí výraznou část váhy a především zaručují výrazně jistější pocit z usazení sluchátek. Pokud nosíte sluchátka tímto klasickým způsobem, jsou tyto nástavce velice nápomocné a dosáhnete s nimi výrazně vyššího pohodlí.

Dunu lze díky jejich konstrukci nosit i s kabelem přes ucho, aby se předešlo nepříjemnému mikrofonnímu efektu. Bohužel v tomto případě nelze speciální nástavce správně využít a pro pohodlné a jisté usazení bude nutné hledat ideální typ a velikost nástavců dlouho a velmi pečlivě.

Kvůli rozměrům Dunu se může vyskytnout problém, že se sluchátka nepříjemně dotýkají ucha, což ještě zhoršují výrazné hrany a výstupky. Výrobce tento problém řeší speciálními hliníkovými distančními kroužky, které se umístí pod nástavce a jednoduše tak oddálí tělo sluchátek od ucha. Řešení primitivní, ale překvapivě účinné.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud