AVmania.e15.cz

Doctor Strange: recenze filmu

Marvelovský Počátek na tripu. Arogantní doktor prochází proměnou v superhrdinu v iniciačním příběhu, jež do komiksového prostředí vnáší téma magie a mystiky.

Studio Marvel přišlo s velmi promyšlenou strategií představování svých komiksových hrdinů. Od samostatných sólovek nejvýznačnějších členů Avengers jsme se už dvakrát dostali k jejich společnému crossoveru. Ve dvou řadách nebo fázích se objevilo dvanáct filmů.

Třetí fáze bude zahrnovat deset filmů a odstartoval ji třetí díl Kapitána Ameriky. Na něm šlo poměrně dobře demonstrovat, jaké výhody i úskalí v sobě nese čerpání ze stále se rozšiřujícího marvelovského universa MCU (Marvel Cinematic Universe). V tomto komplexním, navzájem se prostupujícím vesmíru začíná přibývat postav a sólovky se díky tomu čím dál víc podobají týmovkám. Přičemž ne všechny postavy v nich dostanou stejný prostor.

Výhodou je společně sdílený fikční svět, v rámci něhož se v různých variacích a kombinacích mohou potkávat postavy s nadpřirozenými schopnostmi. Tento osud čeká i hlavní hrdinu čtrnáctého filmu MCU Doctora Strange. Než k tomu ale dojde, je mu dopřán klasický origin film o tom, jak k těmto výjimečným schopnostem přišel.

Osudná autonehoda

Doktor Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) je brilantní neurochirurg z New Yorku, který si velmi zakládá na své pověsti a svých schopnostech. Úspěch mu stoupne do hlavy a stane se arogantním egoistou, který svým sebestředným chováním popuzuje své okolí. A to včetně jeho přítelkyně a kolegyně Christine Palmer (Rachel McAdams).

V jeho profesním rozletu ho ale zbrzdí autonehoda, při níž si vážně poraní ruce a ztratí v nich cit. Pohrdavě odmítne nabídky pracovat v poradním lékařském týmu či vyučovat a veškerý svůj majetek vynaloží na alternativní metody léčby svého zranění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Po vyčerpání všech možností západní medicíny se v těžké depresi a úplně bez peněz vydává v posledním zoufalém gestu do Nepálu hledat tajemstvím opředené léčitele z Kamar-Taj, vedené Prastarou (Tilda Swinton). Ta mu ale zprvu kvůli jeho sobectví a zpupnosti odmítá pomoci. Postupně v něm ale spolu se svým učedníkem Karlem Mordoem (Chiwetel Ejiofor) rozpozná někoho, kdo by jim mohl být prospěšný v boji proti nebezpečí, jemuž čelí. A rozhodne se ho zasvětit do jejich způsobu života.

Duchovní cesta nápravy

Strange nejprve ale musí vykonat duševní očistnou cestu a osvobodit svou mysl od předsudků. Doktor, který na magii a mystiku do té doby nevěřil, během své duchovní cesty odhalí spiknutí proti Prastaré. Stane se následovníkem a žákem Prastaré a naučí se rozpoznávat svět magie a mystiky, spolu s existencí mnoha dimenzí.

Máme zde klasický příběh egoistického muže, nade vše si cenícího racionálního uvažování a vědeckého poznání, jehož osobní krize přivede k silám, které ho přimějí ke změně tohoto jeho světonázoru. A také k tomu, že cesta k jeho vyléčení se nachází v jeho nitru. V tom, zda se dokáže oprostit od svého účelového jednání a přijmout zodpovědnost nejen za své blízké, ale za celý svět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Onen vývoj v lepšího člověka je spjatý s jeho výcvikem v mága ve společenství mistrů mystických umění jako je Mordo nebo Wong (Benedict Wong). Mezitím si jiný bývalý učedník Prastaré Kaecilius (Mads Mikkelsen) zakládá svou vlastní sektu, s pomocí níž se chce dostat k zakázanému učení, které Prastará pravděpodobně tají.

Odpadlý kouzelník věří, že v paralelních dimenzích najde klíč k nesmrtelnosti a tím ovládnutí světa. Důležitou roli v této souvislosti hraje amulet, zvaný Agamottovo oko, který může být velice nebezpečný, pokud padne do špatných rukou. Jeho nejsilnější schopností je, že dokáže manipulovat s časovým kontinuem. A on do špatných rukou padne a na Strangeovi je, aby se rozhodl, zda se vrátí ke svému původnímu životu nebo se obětuje ve prospěch celku.

Psychedelická estetika

Ne opravdu není tak těžké odhadnout, kterou cestu si namyšlený cynik vybere a jak ho tato cesta změní. Čarodějnický kurz pojímají scenáristé trochu z rychlíku, k disputacím na téma východní mysticismus zas přistupují s pobavenou nadsázkou. V tom, jak máme tendenci filozofická nebo duchovní učení zjednodušovat do esoterických pouček o duši a tělu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kde se před tvůrci otevírala obrovská možnost, jak naplnit potenciál tohoto vyprávění, byla právě v onom předestření multi vesmíru, cestování mezi paralelními dimenzemi a ohýbání prostoru a času. A to se jim podařilo. Svět magie a mystiky s astrálním tělem, třetím okem, teleportováním a alternativními realitami pojímají opulentně, promyšleně a přitom velmi zábavně.

Akce je nápaditá a potěší určitě všechny ty, kterým se líbil Nolanův Počátek. Převrácená gravitace, kouzla, měnící krajinu i města. Režisér proměňuje Doctora Strange ve vizuálně nejvypiplanější marvelovku, která vyvolává závrať i úžas.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A také stav blízký halucinogennímu opojení. Už v předloze měly doktorovy výlety do paralelních dimenzí tripovou podobu, kterou režisér Scott Derrickson (Den, kdy se zastavila ZeměSinister) překlápí do vizuální stránky filmu. Snové sekvence nebo stavy proměněného vědomí jsou pestrobarevné, psychedelické, blízké estetice šedesátých let.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V té době se také postava Doctora Strange v komiksových sešitech vydavatelství Marvel Comic poprvé objevila. Psal se rok 1963 a jejími autory byli Stan Lee a Steve Ditko. Třiadevadesátiletý Stan Lee má ve filmu zábavné cameo, odkazující k tématu filmu i oné tripové vizualitě. To když se směje při četbě Brány vnímání od Aldouse Huxleyho. Obdobným popkulturním pomrknutím je i imitace hudby Pink Floyd na soundtracku.

Podkuřování Číně

Co působí méně příjemně je ono hollywoodské podkuřování Číně a jejímu filmovému trhu. Finále se odehrává v Hongkongu, identita Prastaré je změna. V komiksové předloze je to tibetský mnich a mystik, zde žena-běloška neurčité národnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tilda Swinton měla původně hrát tuto postavu jako muže, ale tvůrci nakonec kvůli jejímu androgynnímu zjevu ponechali otázku jejího pohlaví nejednoznačnou. Prastarou či Prastarého totiž chápou jakou duchovní sílu, která v průběhu dějin přechází z osoby na osobu a koncentruje v sobě po staletí moudrost a moc. Snad se bude toto vysvětlení soudruhům v Číně líbit stejně jako nedávné prohlášení našich čtyř nejvýznamnějších ústavních činitelů k návštěvě dalajlámy.

Magie jako velký potenciál

Doctor Strange se od ostatních komiksových postav od Marvelu liší tím, že zatímco oni bojují s hmotným ohrožením, tak on s tím astrálním. Benedict Cumberbatch do této role dokonale pasuje a nedivil bych se, kdyby si právě on v týmu Avengers nárokoval vůdčí úlohu, náležející dosud Tonymu Starkovi.

Proměny, jimiž jeho postava v průběhu vyprávění prochází, jsou uvěřitelné. Od arogantního a pyšného cynika, přes zlomeného muže, který přišel o smysl života až po zrod superhrdiny, který mu tento smysl vrací. Doktor dostává od Prastaré lekce z pokory, doprovázené vtipnými vzájemnými narážkami.

Ostatní figury a platí to jak pro záporáka, tak pro jeho kolegyni a milenku Christine, nastavují Strangeovi zrcadlo. Jeho špatným vlastnostem, které je třeba změnit. Jeho schopnostem, které je třeba uplatnit v jiném oboru. Christine se zároveň stává jeho emočním pojítkem se zemí, protože je vidět, že se v magických úkonech našel.

Jak moc, to se ukáže v dalších filmech s touto postavu, kde už bude zřejmě víc kooperovat s ostatními členy jedné velké MCU rodiny. Doctor Strange dostal příležitost ukázat v samostatném filmu, kým je a dokonale ji využil. V rámci marvelovské stáje nevzniklo dílo revoluční, ale takové, s nímž se vydáváme do dimenzí, v nichž jsme dosud nebyli. To je jeho přednost a unikátnost, kterou v dalším ohýbání časoprostorové reality jistě opětovně a rád využije.  

Doctor Strange

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Doctor Strange
  • www.marvel.com/doctorstrange
  • USA, 2016
  • Scénář: Scott Derrickson, C. Robert Cargill
  • Režie: Scott Derrickson
  • Hrají: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Michael Stuhlbarg, Mads Mikkelsen, Tilda Swinton, Benedict Wong, Amy Landecker, Scott Adkins
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 27. 10. 2016
Doctor Strange
film   8
Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Tu recenzi dělalo osmiletý dítě? nebo ně… gekko 30. 10. 2016, 19:22
Tu recenzi dělalo osmiletý dítě? nebo někdo … elce pelce 29. 10. 2016, 23:01
Moc dlouhé, musím dlouho scrollovat. Pane Lu… pan Ironie 29. 10. 2016, 16:15
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Venom: první trailer na očekávaný filmový hit[video]

Venom: první trailer na očekávaný filmový hit[video]

Black Panther - recenze filmu

Black Panther - recenze filmu

Jak uchránit unikátní svět africké Wakandy před tím okolním? Střet politických idejí v sympaticky se vymykající marvelovce, jež čerpá z utopických myšlenek afrofuturismu.

Tvář vody: recenze filmu

Tvář vody: recenze filmu

Dospělá variace Guillerma del Tora na pohádku o Krásce a zvířeti s mezidruhovou erotikou, multižánrovou poctou klasickému Hollywoodu a výzvou k toleranci k menšinám, nominovaná na třináct Oscarů.

Deadpool 2: nový trailer na očekávaný filmový trhák [video]

Deadpool 2: nový trailer na očekávaný filmový trhák [video]

Solo: A Star Wars Story - nový oficiální trailer na očekávané sci-fi [video]

Solo: A Star Wars Story - nový oficiální trailer na očekávané sci-fi [video]

Padesát odstínů svobody – recenze filmu

Padesát odstínů svobody – recenze filmu

Odstíny manželské prázdnoty v reklamním vizuálním balení. Erotická trilogie s BDSM tématikou vrcholí a vypomáhá si přitom thrillerovou zápletkou béčkového ražení.

Unsane – nový Soderberghův film je natočený na iPhone

Unsane – nový Soderberghův film je natočený na iPhone

Prezident Blaník: recenze filmu

Prezident Blaník: recenze filmu

Lobbista Tonda Blaník zasahuje do prezidentské volby, bojuje s duchem Václava Havla i Číňany, demaskuje Pražskou kavárnu a odhalí své vlastenecké srdce v politické satiře, vycházející z populárního seriálového tvaru.