AVmania.e15.cz

DLNA, Plex, nebo Chromecast: Co vybrat a k čemu?

Postupně jsme vyzkoušeli DLNA, Plex a Chromecast. Který z těchto způsobů, jak dostat video na obrazovku, je nejlepší? Těžko říci, kompromisům se totiž neubráníte.

V průběhu několika posledních měsíců jsem si vyzkoušel několik způsobů, jak dostat film z počítače nebo třeba NASu skrze domácí síť do televizoru. Pohrál jsem si s letitou technologií UPnP/DLNA, které dnes rozumí každý internetový televizor na trhu, vyzkoušel jsem populární multimediální server Plex, který rozšiřuje XBMC/Kodi, a řada přišla i na nový způsob streamování obrazu a zvuku s pomocí drobného hardwarového doplňku Chromecast od Googlu, který i starý televizor promění v multimediální stanici. Stačí HDMI.

A k čemu jsem došel? Ani jedno z těchto řešení není úplně dokonalé a ve všech případech se jedná spíše o jakési přechodné řešení, které chce přemostit dva světy – svět starých televizorů s hromadou připojených přehrávačů a svět internetový, kdy police plné DVD a Blu-ray disků ale i rozměrné disky s desítkami stažených filmů v MKV nahradí Wi-Fi a ethernetový kabel, protože filmy včetně čerstvých trháků z kin budeme streamovat z internetových videopůjčoven za jednorázový poplatek, nebo měsíční paušál.

Než se však tato technologická budoucnost naplní, pojďme si ve vší stručnosti zrekapitulovat oněch několik způsobů.

UPnP/DLNA ? Raději jen na domácí video a fotografie z dovolené

Seriál jsem započal u tradičního DLNA, které je součástí každého současného internetového televizoru. Pomocí DLNA můžete skrze domácí síť na obrazovce přehrát video, muziku a obrázky, které máte buď na síťovém disku nebo třeba na notebooku, tabletu i mobilu.

Díky DLNA tedy nemusíte k televizoru připojovat žádné úložné zařízení, veškerá komunikace totiž bude probíhat skrze ethernetový kabel, nebo ideálně domácí bezdrátovou síť Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehrání videa z PC na televizor skrze DLNA. Zpravidla to funguje pro domácí video z kamer, fotky a muziku. Podpora přehrávání filmů v různorodých formátech (MKV, AVI) a podpora externích titulků je mnohem horší. 

DLNA by tedy mohlo být jednoduché a funkční řešení, praxe je ale mnohem složitější. Zatímco fotografie, MP3 nahrávky a MP4 videa z fotoaparátu a domácí digitální kamery zpravidla přehrajete bez jediného problému, se sbírkou filmů na pevném disku už to tak skvělé není. Nejen že většina DLNA přehrávačů v televizoru neporozumí externím titulkům, ale mnohé televizory ani správně neporozumí formátům videa. Pokud tedy plánujete přehrávat multimédia skrze DLNA, před nákupem televizoru si rozhodně projděte internetové diskuze, jak technologii rozumí konkrétní model, který máte v merku. Vágní sdělení o podpoře DLNA totiž v praxi nic moc neznamená.

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

Lépe uděláte, když si zjistíte, jestli televizor podporuje připojení NASu/PC pomocí protokolu SMB a tedy stejným způsobem, jak mezi sebou komunikují počítače v domácí a podnikové síti. Několik měsíců jsem měl doma testovací televizor z řady Panasonic Viera. Zatímco podpora DLNA byla poměrně slabá, přehrávání filmů, hudby a fotografií ze síťového disku skrze protokol SMB fungovalo na jedničku a to včetně externích titulků.

Server Plex na síťovém disku? Pouze na těch nejvýkonnějších

Plex je vylepšený multimediální server XBMC/Kodi, k přehrávání se ale nepoužívá HDMI, ale opět domácí síť. V ideálním případě by tedy mohl Plex skvěle fungovat v nějakém NASu, který si bude zvesela bručet někde zavřený ve skříni a veškerá data poletí do televizoru buď ethernetovým kabelem, nebo skrze rychlou Wi-Fi.

Má to ale jeden háček. Aby Plex dostal obraz do televizoru, musí v něm být nainstalovaný jeho přehrávač. Chytrých televizorů je sice na našem trhu hromada, nativní aplikace je ale k dispozici pouze pro Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Knihovna serveru Plex a přehrávač pro chytré televizory Samsung

Další možností je dostat obraz do televizoru skrze zmíněné problematické DLNA, které ovšem nemusí vždy fungovat, nebo Chromecast, který Plex také podporuje. Tím pádem uděláte přijímač pro Plex server prakticky z jakékoliv bedny s portem HDMI.

Bohužel tu je ale jedno obrovské ale. Plex velmi často transkóduje – za běhu převádí video třeba do jiného kodeku, rozlišení, kvality a v našem případě zvláště tehdy, kdy jsou součástí videa externí titulky, které doslova vypaluje do obrazu. Jenže takové transkódování HD videa je procesorově velmi náročná operace, u které se zapotí i slabší laptop a o NASech to platí dvojnásob.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehrávání ve webovém prohlížeči a v přehrávači pro Android

Ačkoliv je tedy Plex k dispozici pro hromadu chytrých NASů, které lze rozšiřovat o různé aplikace, v praxi je použitelný jen na několika z nich, v jejichž nitru tepe ideálně Core i3, některé z Pentií, nebo čipset, u něhož výrobce nezapomněl přibalit GPU obvody s adekvátní akcelerací. Zpravidla se jedná o ty nejdražší kousky, jejichž nákup pro domácí použítí jen tak neobhájíte.

Jako dobré vodítko poslouží tato komunitní tabulka, kde se dozvíte, jestli si kýžený NAS s transkódováním v Plexu skutečně poradí. Jen pro představu, doma mám AS-22TE od Asustoru, v jehož nitru tepe dvoujádrový Atom. Ani to ale nestačí a při transkódování je obraz trhaný a Plex na NASu tedy nepoužitelný.

Multimediální server Plex: XBMC na steroidech

Multimediální server Plex: XBMC na steroidech

Plex je multimediální server, který dostane film z PC do prohlížeče, na televizor i na mobil a tablet. Vychází z populárního XBMC a vaši knihovnu umí přehrávat i přes internet.

Server Plex na PC, nebo rovnou Kodi?

Pokud Plex nainstalujete na výkonnější železo klasického PC, problémy s transkódováním se už vás pochopitelně týkat nebudou a Plex nabídne kompletní servis. V tomto případě se ale zase nabízí otázka, jestli není lepší k televizoru přikoupit malou krabičku s HDMI a především s XBMC/Kodi. Takovým modelovým řešením je dnes třeba dostatečně výkonné a zároveň miniaturní Raspberry Pi.

Opět je třeba zopakovat, že prakticky jediným faktickým rozdílem mezi Kodi a Plexem je to, že Plex umí streamovat přes lokální síť i internet do přehrávačů v mobilech, tabletech, PC a zvládne přehrávat i ve webovém přehrávači. Pokud toto nepotřebujete a jediným přehrávačem bude obrazovka vašeho domácího kina, Kodi zvládne to samé a jako fyzické úložiště filmů může stále sloužit NAS.

Plex Server: Soukromý „Netflix“ u vás doma

Plex Server: Soukromý „Netflix“ u vás doma

Ačkoliv budoucnost patří internetovým videopůjčovnám, komunita se snaží přechodné období vyplnit softwarem, který takovou malou videopůjčovnu udělá přímo z vašeho PC.

Chromecast? Univerzální HDMI dongle

Na závěr je tu ještě zmíněný Chromecast. Jedná se o drobnou krabičku o něco málo větší než běžná USB fleška, která ovšem z každého televizoru udělá jednoduchý přijímač pro hromadu webových multimediálních služeb. Zároveň dokáže s pomocí dalších aplikací přehrávat obsah i z počítače, mobilu, tabletu. Nakonec umí i zrcadlit plochu novějších tabletů a mobilů a také obraz z vašeho prohlížeče Chrome na počítači, případně i obraz celého desktopu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Maličký HDMI dongle dokáže divy

Chromecast lze tedy použít jak pro přehrávání klasických multimédií, tak jako naprosto jednoduché zařízení pro prezentaci. Do televizoru, nebo projektoru připojíte Chromecast a na počítači nebo třeba tabletu a mobilu si vyberete, co se má zobrazovat. I proto je dnes Chromecast jedním z nejprodávanějších multimediálních zařízení na trhu a v zámoří již pokořil i poptávku po Apple TV.

Na stranu druhou i Chromecast má několik ergonomických úskalí. Tím prvním je už fakt, že to je další krabička připíchnutá k obrazovce. Ideálním řešením by tedy spíše bylo, kdyby jeho streamovací protokol Google Cast přijali výrobci televizorů a Chromecast by tedy byl fakticky jejich integrální součástí. Fungoval by mnohem lépe než DLNA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chromecast umí zrcadlit na televizor dění v prohlížeči, na desktopu Windows, umí přehrát videa z YouTube a dalších videoportálů a videopůjčoven, dokáže streamovat muziku z Play Music, Rdia aj., ale dokáže přehrát i seriál uložený na disku notebooku, nebo třeba telefonu.

Další ergonomickou slabinou je fakt, že se Google snaží především o to, aby Chromecast přehrával obsah z webu. Podpora přehrávání lokálního obsahu z PC tedy není automatická (vyjma streamování obrazu Chromu a desktopu) a potřebujete k ní aplikace třetích stran – třeba povedenou aplikaci pro Chrome jménem Videostream, která přehraje video z disku do Chromecastu a podporuje i titulky.

Chromecast: Kouzelná krabička, která strčí DLNA do kapsy

Chromecast: Kouzelná krabička, která strčí DLNA do kapsy

Je to malé, černé, zastrčí se to do HDMI portu televizoru a umí to zrcadlit dění v Chromu a na ploše PC. Přehraje to muziku, video i fotografie. Co je to? Google Chromecast.

Jak jsem však psal na začátku, Google jen myslí dopředu a je přesvědčený, že z webu budeme postupem času přehrávat naprosto vše včetně fotek z fotoaparátu, které přímo zařízení po připojení na Wi-Fi nahraje do některého z cloudů.

V tomto ohledu je tedy Chromecast připravený na budoucnost nejlépe ze všech. Stačí jen, aby jej začaly podporovat multimediální webové služby. Těch českých je bohužel stále jako šafránu a stejně tak ty zahraniční včetně tolik opěvovaného Netflixu mají ohromný kus práce před sebou.

Dokud totiž na Netflixu a jemu podobných nebudeme moci sledovat očekávaný blockbuster, který teprve před pár týdny vstoupil do kinodistribuce, jiné cestičky včetně warezu a tedy stahování a ukládání filmů na vlastní disk budou mít stále navrch.

Další článek
celkem 29 komentářů

Nejnovější komentáře

Klient Plex je k dispozici i v obchodě s apl… Karel Kahovec 26. 7. 2018, 09:42
Jedná se sice o kabelové propojení mobilu s … miri81 5. 5. 2015, 20:55
ms doporucuje shark007 :D ms co? evlo 3. 5. 2015, 01:09
Tak pokud se jmenuji stejne jako soubor, tak… evlo 3. 5. 2015, 01:08
U mne to zvládá i přepínání zvukových stop, … jouda 30. 4. 2015, 12:40
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Nový Philips OLED+ 903 se zvukem od Bowers & Wilkins jde do obchodů

Na veletrhu IFA představil Philips nový 4K OLED televizor, který bude vyrábět ve spolupráci s výrobcem High-End reproduktorů, anglickou firmou Bowers & Wilkins. Nyní se začíná prodávat.

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

4K TV Panasonic dostaly aktualizaci pro Google Assistant a Amazon Alexa

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

LG bude mít 4K OLED televizor, který se dá srolovat

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

LG 8K OLED televizory přijdou na trh v roce 2019

LG 8K OLED televizory přijdou na trh v roce 2019

Philips: dva nové 4K HDR OLED televizory série 803

Philips: dva nové 4K HDR OLED televizory série 803

Mezi očekávané novinky letošního podzimu patří nová řada OLED televizorů Philips. Ta slibuje výborný obraz i výbavu za zajímavou cenu. Přitom nechybí ani Ambilight.

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Tři nové televizory řady Q900R s rozlišením 8K začne od příštího týdne u nás v ČR prodávat Samsung. Nové modely nabídne ve velikostech 65", 75" a 85".

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?