AVmania.e15.cz

Dali Katch: vítěz mezi bezdrátovými reproduktory [test]

Bezdrátových reproduktorů je na trhu jako máku a o jejich výrobu se snaží prakticky všichni – od neznámých firem, přes velké hráče, až po ty, kdo se dosud zaměřovali na odlišný segment trhu. Právě sem spadá Dali.

Dali je skandinávská společnost, která se zaměřuje dlouhodobě především na výrobu reprosoustav nejrůznější konstrukce, osazení a zvukové úrovně. Obecně však lze výrobce považovat za úspěšného především v segmentu Hi-Fi, kde boduje svými reprobednami.

Poptávka trhu pravděpodobně stojí za tím, že se Dali nechalo zlákat také na výrobu bezdrátového reproduktoru. Nutno dodat, že na první pohled se tento výpad zadařil, a to nejen po stránce designové, ale také po stránce zvukové. Testovaný reproduktor Dali byl v roce 2016 oceněný anglickým magazínem What Hi-Fi jako vítězný Produkt roku ve své cenové kategorii a stále jej řadí mezi nejlepší bezdrátové reproduktory. Tak se na něj podíváme blíže.

Ve jménu minimalismu

Dali Katch patří v nabídce společnosti spíše k těm menším reproduktorům, avšak v rámci kategorie bezdrátových reproduktorů je na trhu spíše rozměrnějším zástupcem. V balení najdete vedle reproduktoru také napájecí adaptér, tři různé koncovky pro připojení do zásuvky, potřebné kabely (USB a Jack-Jack) a v neposlední řadě také plátěný pytlík pro přenášení reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Design je typicky skandinávský – tedy minimalistický a utilitární – podobně, jako je tomu u výrobků společnosti Bang & Olufsen. Všechno je sice perfektně slícováno, hlavní část těla reproduktoru tvoří hliníkový obal, který je doplněn koženým držadlem a plastovými tlačítky. Problematičtější je však krytí na jednotlivých stranách reproduktoru – textilní ochranná mřížka je fixována plastovou mřížkou, která však není příliš pevná a při silnějším tlaku ji snadno prohnete / promáčknete.

Na jednu stranu prkotina, na druhou však nedotažený design, jelikož použití měkkého plastu nepřidává na odolnosti vůči mechanickému poškození. Jediné, co by mohlo vysvětlovat použití měkkého plastu, je možnost odstranění mřížky pro přístup k baterii. V takovém případě bude měkký plast méně náchylný k poškození.

Klepněte pro větší obrázek

V těle reproduktoru najdete zapuštěnou pětici nízkozdvihových tlačítek, největší má funkci zapnutí/vypnutí a je lemováno čtyřmi čtvrtkruhovými LED, které značí různé stavy provozu – zapnuto/vypnuto, aktuální kapacitu baterie a hlasitosti či zvolený zvukový profil.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vedle tlačítek je upevněn kožený popruh, který je ve spodní části těla uchycen šroubem ve vyfrézované drážce – v případě potřeby jej povytáhnete, jinak kopíruje kůže zaoblení boční části reproduktoru. Přesně na opačné straně je pak proprietární konektor pro připojení napájecího adaptéru a pod silikonovou krytkou najdete USB a 3,5mm zásuvku pro vstup externího zdroje zvuku. USB rozhraní je možné využít k aktualizaci firmwaru, nabíjení mobilního telefonu nebo připojení Chromecast Audio.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazení a ovládání

Jak již bylo zmíněno, najdete na těle pětici tlačítek, která slouží k ovládání – aktivace režimu Bluetooth, zapnutí, snížení a zvýšení hlasitosti a výběr zvukového profilu. Integrované LED, které vás informují o stavu baterie, hlasitosti a zvukovém profilu jsou praktickým detailem.

Zásadním pochybením je z mého pohledu ale nemožnost posunu mezi přehrávanými skladbami, jako to umí prakticky všechny reproduktory pomocí dlouhého stisku tlačítka hlasitosti nebo jiné kombinace stisknutí. Dalším mínusem je podle mého názoru také absence mikrofonu, který by umožnil používat reproduktor jako handsfree v případě, kdy přehráváte hudbu z mobilního telefonu. Pochvalu si na druhou stranu zaslouží možnost využít Dali Katch jako powerbanku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro uchovávání energie je použita baterie s kapacitou 2600 mAh, která zvládne živit reproduktor po dobu 24 hodin, při nižší hlasitosti. Baterie je uživatelsky vyměnitelná a přím ona webu výrobce najdete podrobný postup včetně obrázků, jak se k ní dostat a vyměnit ji. Stejným způsobem je vyměnitelné kožené poutko a také plastové kryty na obou stranách reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Po jejich odstranění se můžete podívat na osazení, které je vpravdě nadstandardní – 2× 21mm výškový měnič, 2× 3,5" středobasový měnič a dvojice pasivních zářičů o velikosti 73 × 52 mm. Tato sestava je na obou stranách shodná a díky ní má reproduktor opravdu plný a hutný zvuk.

Podle specifikací výrobce zvládne Dali Katch reprodukci v rozsahu 49 až 23 000 Hz při citlivosti 95 dB a výkonu 2× 25 W, který zajišťuje digitální zesilovač třídy D. Jak jsem již naznačil, jedná se spíše o větší reproduktor, jeho rozměry jsou 138 × 268,5 × 47 mm a hmotnost činí 1,1 kg.

Zvukově famózní

Pokud jste dosud měli zkušenost pouze s menšími bezdrátovými reproduktory typu Sony SRS XB2, překvapí vás Dali Katch svojí silou a výkonem. Sám o sobě ovšem bez problémů obstojí i v konkurenci výkonnějších reproduktorů, které mají mnohem větší rozměry.

Pasivní zářiče odvádějí svoji práci velmi dobře a celkové množství basů je perfektně nadávkované, a to i v okamžiku, kdy budete poslouchat hudbu při nízké hlasitosti. Středové pásmo je taktéž bohaté a výšky celé spektrum příjemně doplňují, bez nežádoucí zrnitosti nebo agresivního projevu. Z pohledu hudebních žánrů je Dali Katch univerzálním zařízením, kterému bude sedět prakticky cokoli, snad jen při klasické hudbě a náročném jazzu místy zaváhá, ovšem povšimne si toho pouze zkušený posluchač. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K dispozici je jednoduchá úprava zvukového profilu, prostřednictvím samostatného tlačítka – volit můžete mezi režimem Clear a Warm. První jmenovaný je ideální prakticky pro jakýkoli žánr a přednes je v takovém případě vyrovnaný. Režim Warm zvýrazní basovou složku a mírně ořízne výšky, takže je zvuk „zábavnější“, zvláště při poslechu elektronické hudby – ovšem i v tomto případě je vyšší pásmo oříznuto příliš a osobně mi takový projev nesedí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K reproduktoru není žádná obslužná aplikace, což je podle mého názoru škoda, jelikož by bylo možné si jejím prostřednictvím mimo jiné upravit právě zmíněné zvukové profily či sledovat výdrž baterie, nastavení hlasitosti apod. Takto jste odkázáni pouze na výrobcem přednastavené funkce a profily.

Má smysl jej kupovat?

Lehká otázka s nelehkou odpovědí. Vzhledem k ceně reproduktoru, která šplhá k desetitisícové hranici, by se chtělo říci, že ne. Po zvukové stránce se však jedná o natolik univerzální model, že i ve srovnání s vyššími řadami bezdrátových reproduktorů – například Bose – vás jeho projev velmi příjemně překvapí a je nadmíru čistý. Připočtěme k tomu možnost využití jako powerbanky a máme na stole univerzální zařízení.

Na druhou stranu je třeba vytknout tovární provedení v některých detailech – gumové mininožičky, měkké krytí měničů, absence odolnosti vůči nepříznivým povětrnostním vlivům. A také nemožnost úpravy projevu pomocí mobilní aplikace, což je dnes již standardem prakticky u všech výrobců reproduktorů i v nižších cenových hladinách. Mimo jiné i absence mikrofonu a ovládání přehrávače pomocí tlačítek na reproduktoru hovoří v neprospěch. Je to zkrátka skvělý Bluetooth reproduktor, nenabídne ale více.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vezmeme-li tedy v potaz plusy a mínusy, pak určitě Dali Katch doporučíme, zejména v případě, že vám mínusové položky nebudou chybět a nelpíte na nich. A zda je to vítěz, jak nadpis napovídá? V ceně do 10 000 Kč určitě patří k tomu nejlepšímu, co můžete mít.

AVmania.cz
Dali Katch   9

Dali Katch

Cena: 9 990 Kč

  • frekvenční rozsah: 49 Hz až 23 000 Hz
  • výkon: 2× 25 W
  • měniče: 2× středobasový, 2× tweeter, 2× pasivní zářič
  • zesilovač: digitální třídy D
  • konektivita: Bluetooth 4.0 s Apt-X, NFC
  • rozhraní: USB (pro nabíjení telefonu), jack 3,5 mm (AUX IN), napájecí konektor
  • výdrž baterie: 24 hodin přehrávání hudby, nabíjení 2 h
  • kapacita baterie: 2600 mAh
  • rozměry: 138 × 268,5 × 47 mm
  • hmotnost: 1,1 kg
Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

No rozhodně ten plast není tak měkký jako Ty… Jamquat.15 4. 2. 2018, 23:14
Taer vylucne pouzivam (ked uz pocuvam cez pr… NOWOCAYN 3. 2. 2018, 00:06
Re: Ehmm...ked za 10k KC mas mat prenosne 1k… Bape 2. 2. 2018, 21:31
... nechapes, ze ak chces kvalitny zvuk nemo… pugy3 2. 2. 2018, 20:22
Re: a podle mě seš idiot ty Jednička 2. 2. 2018, 16:05
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

8K rozlišení přichází. S největší pravděpodobností v nejvyšší třídě televizorů v budoucnosti nahradí 4K televizory. Na nový Samsung s úhlopříčkou 65" jsme se podívali v našem testu.

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.