13
Fotogalerie

Velká hra: recenze filmu

„Pokerová princezna“ Molly Bloom ve svůdném podání Jessicy Chastain pořádá nelegální turnaje a pod režijním vedením debutujícího mistra scénářů a rychlých dialogů Aarona Sorkina hájí svou profesní čest.

Šestapadesátiletý americký scenárista Aaron Sorkin je v Hollywoodu považován za elitního mistra svého řemesla. Na kontě má dva Zlaté glóby, Oscara a několik televizních cen Emmy za seriál Západní křídlo. Ve svých pečlivě komponovaných a velice komplexních scénářích nám pravidelně servíruje o postavách a ději takové množství informací, že máme pocit, že je napoprvé nepobereme. Jeho poznávacím znamením jsou břitké dialogy, pronášené herci s kulometnou kadencí.

Jeho scénáře se inspirují skutečnými událostmi (Soukromá válka pana Wilsona, Moneyball) a osobnostmi, jejichž životní a profesní příběh je v něčem kontroverzní. To byl příklad jak zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga ve filmu The Social Network, tak dalšího vizionáře elektronického věku Stevea Jobse ve stejnojmenném filmu.

Komplexní scénář

V tomto trendu pokračuje i ve své novince, jíž zároveň debutuje i jako režisér. Sorkin se inspiroval autobiografickou knihou Mollyina hra z roku 2014, již napsala mladá žena jménem Molly Bloom, přezdívaná Pokerová princezna. A není se co divit, její příběh v sobě obsazuje prvky, po nichž by sáhl každý zkušený scenárista. Krásná žena, hazardní hry, drogy, ruská mafie, vyšetřování FBI, soud.

Sorkin se jich chopil a vystavěl na jejich základě další komplexní, spletitý scénář, nabitý informacemi, často velmi detailními. Jejich původ tkví v autobiografii již zmíněné a vzduchem tak létají jména, narážky, vysvětlivky a termíny z odborné pokerové hantýrky.

Znalost této karetní hry, jejích pravidel a technických výrazů pro označení té které karetní kombinace je pro diváka výhodou, ale ne nutnou k pochopení toho, co se na plátně odehrává. Velká hra se totiž nerozehrává jen ta hazardní, ale především ta scenáristická ve způsobu, jakým Sorkin zručně propojuje jednotlivé linie Mollyina příběhu.

Ty jsou v zásadě tři. Dětství, teenagerský věk a její sportovní lyžařská dráha, cesta vzhůru v hazardním prostředí a přítomnost, spjatá se soudními tahanicemi v důsledku jejího obvinění z napojení na sázkový kartel. Režisér mezi těmito liniemi skáče sem a tam, což přispívání nikoliv ke zmatenosti, ale dynamice vyprávění.

Nadějná lyžařka

Reálná Molly Bloom je ročník 1978. Otec klinický psycholog, matka instruktorka lyžování a snowboardingu. Lyžování se věnoval i její bratr Jeremy, který to dotáhl až na olympiádu, na rozdíl od ní, což u ní vedlo k velkému zklamání a ukončení profesní kariéry. Svého času totiž byla americkou trojkou v akrobatickém sjezdu (jízda v boulích).

Na univerzitě v Coloradu studovala politické vědy, ale od školy si dala na rok pauzu a v té době se nachomýtla k pořádání nelegálních pokerových her. Nejprve jako sekretářka, která se postupně vypracovala v „Pokerovou princeznu“, pořádající ilegální turnaje pro filmové hvězdy, finančníky z Wall Streetu, znuděné milionáře, celebrity a také ruské mafiány.

Aaron Sorkin takto její příběh i vypráví. Jako příběh nadějné freestylové lyžařky, stojící trochu ve stínu talentovanějšího bratra, jíž sportovní kariéru zhatilo zranění páteře po ošklivém pádu. Po krátkém období na univerzitě se rozhodla, že se zbaví dohledu přísného a pedanticky náročného otce Larryho (Kevin Costner) a vydala se do L.A., kde se od nuly vypracovala do nejvyšších pater hazardu.

Pokerová princezna

Molly Bloom (Jessica Chastain) byla zkrátka příliš inteligentní a ctižádostivá na to, aby dělala servírku v baru nebo pořadatelům hazardních her v nočním klubu The Viper Room holku pro všechno. A tak se postupně osamostatnila a začala sama po čtyřech letech praxe tyto hry pořádat a organizovat.

Do jejího hráčského doupěte, nacházejícího se v různých luxusních hotelech, jen zápisné činilo čtvrt milionů dolarů. Docházely sem hollywoodské hvězdy jako Tobey Maguire, Leonardo DiCaprio, Macaulay Culkin, Ben Affleck a další smetánka. Z L.A. se v roce 2010 přemístila do New Yorku, aby k hrám přitáhla finančníky z Wall Streetu.

Po deseti letech, kdy se v tomto prostředí na hraně zákona pohybovala, není divu, že jednoho dne na její dveře zaklepe FBI a ona je spolu s dalšími 33 osobami obviněna z provozování ilegálního hazardu, který byl údajně úzce spjat s ruskou mafií, praním špinavých peněz a vydíráním.

Profesní čest podnikavé dívky

Najde si proto právníka Charlieho Jaffeyho (Idris Elba), s nímž se připravuje na soudní proces a my jako diváci se během té doby seznamujeme na přeskáčku s jejím příběhem. Způsobem, kdy voiceover hrdinky, vztahující se k její minulosti, je často přerušen v tom nejzajímavějším a přesouváme se do současnosti.

Díky tomu, že Sorkin vychází z Mollyiny autobiografie, do značné míry přebírá i její pohled na to, jak ona chce, aby byla prezentována. Což je ještě podpořeno oním voiceoverem jako použitým vypravěčem jejího příběhu. Molly proto z něho vychází jako ambiciózní, podnikavá, částečně vypočítavá, ale jak se ukáže při soudním procesu morálně čistá a principiální mladá žena, která se raději obětuje a půjde do vězení, než aby ohrozila soukromí jejích klientů.

Dobré jméno a profesní čest je pro ni vším a tak nechce dát všanc jejich jména výměnou za nižší trest. Její právník v podání Idrise Elby je čestný muž a vzorný otec, hájící spravedlnost, který ji zezačátku moc nevěří, ale ona ho postupně učí rozumět jejím motivacím a přesvědčuje ho, že její obraz je jiný, než jak se ho snaží ukazovat média.

Svůdné sólo

Molly v sobě i díky výchově svého otce má zabudovaný morální kompas a film se jí snaží vykreslovat jako emancipovanou ženu, která se infiltrovala do světa, vyhrazeného mužům a mužské zábavě. Pohybuje se v něm s ladností, sex-appealem, sebevědomím i diplomatickým a organizačním umem, zatímco panoptikum gamblerů je vybarveno v mnohem směšnějších a nelichotivějších barvách.

Mafiáni, co sundali obraz Moneta ze zdi, aby mohli hrát, zoufalci, alkoholici, makléři, tajemný Hráč X v podání Michaela Cery, kterému jako předobraz možná posloužil Tobey Maguire. Ti všichni se oddávají hazardu, ale tvoři jen pozadí pro velké sólo krásné a talentované Jessicy Chastain, která si je za pomocí naditého dekoltu a přísunu drinků doslova vodí za ručičku.

Její sólo je velmi svůdné a tak možná vyprávění odpustíte, že se Molly ukazuje naivnější a čestnější, než ve skutečnosti asi byla. Sjíždění svahů sice vyměnila za hazard a sjíždění koksu, ale svou obhajobu díky hbitým a sofistikovaným dialogům nakonec dovede do zdárného konce.

Aaron Sorkin tuto skoro dvou a půl hodinovou obhajobu režíruje s citem pro rytmus vyprávění, vedení herců i vizuální nápaditost. Divák má díky košatým dialogovým výměnám pocit, že se účastní debaty inteligentních lidí, kteří jsou schopni vás přesvědčit o své pravdě. Že ta pravda může být zkreslená osobní perspektivou hlavní hrdinky, vás pak může přivést k tomu, že se o příběh Molly Bloom začnete víc zajímat a pokusíte se na něho podívat i z jiné strany. Přesto jako režijní debut velmi podařené.

Velká hra
Film   7

Velká hra

  • Žánr: biografické drama
  • Původní název: Molly's Game
  • www.mollysgame.movie/
  • USA, 2017
  • Scénář: Aaron Sorkin (předloha Molly Bloom)
  • Režie: Aaron Sorkin
  • Hrají: Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner, Michael Cera, Samantha Isler, Chris O'Dowd, Rachel Skarsten, Jeremy Strong
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 01. 2018

Určitě si přečtěte

Články odjinud