39
Fotogalerie

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

Dnes si představíme, dle slov mnohých, vlastně to nejlepší z nabídky českých obchodů v rámci kategorie DVB-T2 tunerů s podporou H.265/HEVC (podpora DVB-T a DVB-T2 v kompresích MPEG-2, MPEG-4/H.264 a taktéž kompresi HEVC/H.265). Přijímač pro stávající, ale také nastupující formu digitálního pozemního vysílání.

P9080048.JPG

Stroj s označením Technisat Digipal ISIO HD jistě řadě z vás nebude neznámý, minimálně svým základním jménem. Společnost Technisat si za léta činnosti vybudovala uznávané postavení mezi výrobci techniky pro příjem pozemního a satelitního vysílání. Oblast její působnosti je trochu širší, o tom však dnešní článek není.

Produkty Technisat předchází pověst dobře odladěných zařízení s jednoduchou, přehlednou obsluhou a rozšířenou nabídkou funkcí. Právě Digipal ISIO HD byl jedním z vůbec prvních set-top-boxů na našem trhu, vybavených hybridní formou teletextu – HbbTV (verze 1.5). Jak sami při prozkoumání tuneru zjistíte, původní určení pro německý trh se v něm stále nezapře. Už jen základní výbava podporující službu freenet TV, tudíž německé kódované digitální vysílání s „povinností“ vlastnit přijímač podporující Irdeto cloaked CA. Ono primární určení s sebou nese výhodu i pro našince. Technisat v mnoha případech aktualizuje software dlouhý čas po uvedení výrobku na trh. A to se hodí!

Design, konektory a obsah balení

Kupující má na výběr ze dvou barevných provedení -  tmavě šedém (leckdo napíše černém) a stříbrném. My k testu máme tzv. antracitovou verzi (tmavě šedou). Pamětníci jistě poznávají design typický pro dnes již legendární model Digipal 2 TX s výrazně zaoblenou přední horní hranou. Na té nahmatáme tlačítka pro základní ovládání, stavovou diodu a čtyřmístný displej, který zobrazí čísla stanic a zkráceně popisuje některé typy uživatelských zásahů. Název stanice vykouzlit nedokáže. Horní kryt byl perforován za účelem lepšího chlazení (odvodu tepla).

1.JPG

Zadní partii okupuje jeden IEC konektor pro připojení antény, dvojice USB verze 2.0, S/PDIF port (cinch), dnes již méně používaný SCART, který ocení majitelé starších televizorů, modernější HDMI (podpora HDMI-CEC) a LAN konektor k připojení počítačové sítě. Na internet se dostanete také přes Wi-Fi, avšak pouze v případě dokoupení USB „donglu“. Nesmíme opomenout místo k zasunutí externího napájecího adaptéru.

2.JPG

Levobok nese prostor k zasunutí dekódovací karty Irdeto velikosti SIM karty. Pravobok pak slot pro paměťovou kartu (SD).

Spotřeba přijímače vypnutého do pohotovostního režimu by měla být pod 0,5W.

V krabici s hlavní jednotkou najdete důležitý napájecí adaptér, dálkový ovladač a HDMI kabel. K připojení na modernější televizor tak nic nechybí. Lidé vlastnící ještě starší televizory s konektorem SCART, budou muset propojovací kabel dokoupit.

Prvotní instalace a ladění

Do rukou jsem dostal již nastavený a naladěný kus. Proto po prvotním seznámení, jsem hledal v menu záložku „Aktualizace“. Po spuštění aktualizačního procesu mně STB oznámil využívání nejnovějšího dostupného softwaru. To bylo poměrně překvapivé, když jsem na webu výrobce viděl jinou – novější verzi. Proto jsem šel cestou ručního stažení instalace a upgradu firmwaru prostřednictvím flešky. Celý jednoduchý proces proběhl korektně a Technisat se po automatickém restartu znovu probudil k životu. Následně došlo z mé strany ještě k vyvolání obnovy do přepravních hodnot, novému naladění a nastavení.

Aktualizace-Reset-Záloha.JPG

Primární nastavení nového zařízení jde v linii Jazyk menu (čeština je dostupná, slovenština nikoliv)->Volba země určení (ČR i SR nalézáme)->Connecting to the Internet (připojení k Internetu)->Technisat Digital GmBH Data Protection Declaration (ochrana osobních dat)->Formát obrazu (4:3/16:9)->Nastavení antény včetně signálového grafu (zapnutí/vypnutí napájení antény)->Konfigurace sítě s testem sítě a přeměřením rychlosti->Vyhledávání kanálů (Všechny/Všechny nekódované)->ISIO aktualizace->SFI (stažení dat pro programového průvodce)->Smart Home (chytrá domácnost-možná aktivace)->Registrace výrobku s variantou odkladu.

Seznam TV programů - List.JPGUspořádání seznamů TV.JPG

No a je hotovo. Vše, co jste zamítli, nebo zvolili jinak, než jste chtěli, opravíte v menu.
Po výše zmíněném kroku se ukáže první naladěný program. Konkrétně ladění trvalo kolem dvou minut. Byť jsme všude volili vše pro našince, tak první pozice okupují rakouské stanice. Editace programů patří k těm snadnějším. Kanály přesuneme, nechtěné vymažeme. Hromadné úpravy provádíme, avšak pouze po blocích. Trochu bylo nutno přivyknout logice ovládání. Doporučuji taktéž v menu deaktivovat položku LCN, neboť umí zařídit nechtěnou změnu pořadí programů. Přepnutí stanic trvá kolem 2-3 vteřin.

Prostředí uživatelstvu poskytuje až nečekané vyžití. Osobně doporučuji mrknout na stavové indikátory síly a kvality signálu, případně jejich podrobné technické parametry.

Stav programu-technické podrobnosti.JPGKanály-LCN třídění.JPGKonfigurace antény.JPG

Jak jste si jistě stačili všimnout, z výše uvedeného popisu jasně plyne, že některé texty, informace, popisky v češtině nejsou. U takto drahého výrobku bych očekával důkladnější překlad. Ale děsit se nemusíte – do naší mateřštiny byla přeložena valná většina popisků. A to málo si jednoduše domyslíte – pochopíte. 

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Menu se rozpadá do deseti kapitol. První freenet nás až tolik zajímat nemusí. Jedná se o věc spíše pro německého diváka. Vyhledávání kanálů, tudíž druhý řádek už nám bude bližší. Vyhledávací automatiku doplňuje manuální prohledávání přes multiplex, dle čísla/frekvence. Podobně existuje varianta se skupinovým hledáním kanálů. Třetí kapitola Nastavení, patří k hlavním místům, kam asi zavítáte. Obraz, zvuk, síť, anténa… vše se nastavuje právě zde. Objevíte taktéž tzv. Speciální funkce, totiž funkce týkající se Internetu a multimediálního využití stroje.

Hlavní menu-přehled.JPGKanály-Manuální vyhledávání.JPGNastavení-Základní nastavení.JPGNastavení-Síť.JPG
Přehlednost menu nechybí. Neztratíte se.

Nastavení vymažete kanály, obnovíte set-top-box do výchozího nastavení, zaktualizujete kanály, ale také firmware a zálohujete nastavení, respektive nastavení obnovíte z dříve provedené zálohy. Kapitoly s názvy Správa časovače, Uspořádání seznamů TV, Uspořádání seznamů rozhlasu, Správa internetových seznamů a Správa filmů/DVR/hudby/obrázků netřeba představovat. Z názvů jasně vyplývá, co nabídnou. Poslední dva řádky základní obrazovky poměrně rozsáhlého menu tvoří Podmíněný přístup (práce s čtečkou karet pro placenou televizi) a Jazyk menu. Zajímavě právě volbu jazyka softwarový inženýr přenesl do hlavní struktury nabídek.

Časovač zapnutí přístroje.JPGNastavení záznamových médií-HDD.JPGInformace o pořadu - Volby.JPG
Třetí snímek a červená šipka představuje neopomenutelné „Volby“. Zkuste tlačítko OPT na dálkovém ovladači.

Při každém nastavení čehokoliv si ještě povšimněte tlačítka OPT (Option – Volby) na dálkovém přijímači. I piktogram v menu naznačuje, že máme k dispozici další variace. Odzkoušejte! Nápověda v naší mateřštině nechybí. A tak tápajícímu nabídne pomocnou ruku.

Starší lidé, anebo kupříkladu děti mohou mít z rozsahu menu obavu. Technisat dodává ISI režim, který část položek zakáže, čímž se vše jeví jednodušším.

Ovladač

Černá, rozměrnější plastová dálka v luxusnějším provedení s příjemnou klaviaturou dobře padne do ruky. K lepšímu úchopu dopomohou i dva prolisy na zadním dílci. Logické uspořádání kláves nesnese kritiku, až na jednu výjimku, se kterou se konkrétně já bolestivě srovnávám. U podobného typu ovladače jsem zvyklý mít kolébkové zesílení hlasitosti vlevo a oproti tomu skokovou změnu stanice vpravo. Lépe napsáno… pravák držící ovladač má skokovou změnu programů přímo pod palcem. K zesílení hlasitosti palec musí vychýlit/natáhnout. Zde jsou kolébky přehozeny.

4.JPG

Více než čtyřicítku čudlíků rozděluje středový směrový prstenec ve stříbrné barvě, s potvrzovacím „OK“ uprostřed. Kolem něho jsou rozmístěny prvky k zavolání EPG/Guide (elektronického programového průvodce), který Technisat ve své terminologii označuje, jakožto SFI. Dále vidíme „Info“ pro zavolání informací o právě běžícím programu, www pro webový prohlížeč, „dvojšipku“ nahoru a dolů pro skokový přesun a tlačítko „Zurück“, tedy zpět.

Nahoru od středového prstence jsou osazeny číselné klávesy a klávesy přehrávače. Úplně v čele spatřujeme vypínač. Do spodního prostranství výrobce zasadil již zmíněné kolébkové přepínače hlasitosti a skokové změny kanálů, tlačítko „OPT - Option“ (Volby), NAV pro navigaci mezi televizním, rádiovým a multimediálním obsahem, čtveřici barevných „teletextových“ koleček, Menu, Timer, Teletext a další. Více napoví doplněná fotografie. Nezapomínejte však – některé klávesy mohou mít vícero funkcí při různých druzích činnosti.

K velkým kladům ovladače patří jeho menší směrovost. Nemusíte mířit přímo na box, aby se příkaz vykonal. Hmatová odezva se děje hlavně prostřednictvím rozdílného tvaru a velikosti příjemně gumových buttonů. Ovladač zvládá řídit více výrobků stejné flotily, či nádavkem některé televizory.

Technisat Digipal ISIO HD uřídíte prostřednictvím chytrého telefonu/tabletu. Stačí příslušná aplikace.

Speciální funkce.JPGMobile apps.JPG 

Citlivost, obraz a zvuk

Technisat dostal do vínku tuner se slušnou citlivostí, který nejenže naladí i kanály se slabším signálem, umí však jejich signál i velmi dobře držet ve chvíli zhoršených příjmových podmínek. Z druhé strany. Hodně kupujících řeší citlivost STB, protože jejich anténa není vhodně nastavena. Prosím, začněte nejdříve u ní. Vyhnete se tak v budoucnu problémům, které nastanou – jak to bývá pravidlem – ve chvíli, kdy se to nejméně hodí. Ano, překvapivě nám na Vánoce začne hustěji padat sníh a bác. Pohádka se nekoná. Vždy mějte na paměti… základem jest dobře nastavená, kvalitní anténa. A k ní vhodně vybraný přijímač.

Kanál-stav signálu.JPGNastavení obrazu.JPGNastavení-Nastavení zvuku.JPGObraz-Zoom.JPG

Předložený obraz a zvuk absolutně nesnese kritiku. Při testování jsme na HDMI kabelu měli připojený 65“ moderní televizor, který nám ukázal, jak se reálně věci mají. Brilantně ostrý, barevně neutrální a nijak nezatížený obraz - mimořádně radostný zážitek. Samozřejmě vysoké rozlišení u příslušně vybavených stanic jim dávalo tuto až exkluzivní podívanou. Standardní SDčko ve své kategorii by jistě obsadilo první příčky při srovnávacích testech. V tomto směru (a nejen v tomto) se výrobek jednoznačně vyplatí. Byl jsem opravdu neskutečně překvapen, mimořádnou korektností práce se signálem. Skoro bych napsal… jak do něj vlezl, tak i vyšel ven. A co víc si přát?

Podobně i zvuková partie poskytla více než příjemný zážitek. Radost, radost, radost. 

Pokračování 3 / 3

Popis, aneb k čemu jsem a co všechno umím

Základním poslání set-top-boxu Technisat Digipal ISIO HD je příjem pozemního digitálního vysílání, a to v zanikající normě DVB-T, stejně tak v aktuálně nasazované – DVB-T2 s HEVC/H.265. Z uvedeného jasně vyplývá příjem stanic ve standardním a vysokém rozlišení (FullHD 1080p). 

Pokročilé funkce k tuneru

Koho zajímají titulky - nebude zcela spokojený. Titulky nám Digipal nedovolil uložit na konkrétní předvolbu – aktivují/deaktivují se pouze hromadně. Zvolte tak jednoduše češtinu, kterou titulky zavoláte. Diakritika se zobrazuje korektně. V průběhu testování jsme nikde neobjevili místo, kde dochází k typickým vadám u této. Zvukovou stopu přiřadíte k číselné předvolbě konkrétní stanice. Doplněk „audio description“ potěší nevidomé uživatele.

Nahrávání

Přítomnost USB portů dává tušit rozšířené pracovní určení. Ano, na připojenou flešku/HDD pořídíte záznam vysílání.

Připojení HDD.JPG
Jak vidíte, čeština skutečně není všudypřítomná. Z druhé strany i člověk nezvládající cizí jazyk pochopí, co mu chce systém oznámit. 

Receiver zaznamenává právě sledovanou stanici a zvládá i Timeshift. Během nahrávání není umožněno sledovat jinou. Z druhé strany dokážete spustit a přehrát jiný záznam z připojeného HDD, aniž by se nahrávání vyrušilo. Formátování disku aplikujete s několika systémy. Ne u všech však následně budou dostupné editační funkce k nahrávkám. Nahrávka byla ve formátu TS (transport stream) a je volně přehratelná (není tzv. kódovaná/šifrovaná).

Časovač videorekordéru.JPGHDD-Konec záznamu.JPGHDD-ukončení nahrávky.JPGMoje záznamy TV pořadů.JPG

Přehrávač

Kromě toho prubnete integrovaný multimediální přehrávač. Přehrajete videa, hudbu a fotky (JPEG, BMP).  Samozřejmě ne všechny. Při adekvátním kodeku vhodný základ – ts, mp4, avi, DivX, mkv, m2ts, mov u videa. Audio zastupují typické empétrojky.

Multimediálnost přehrávače nebudeme srovnávat se specializovanými „krabičkami“ s různorodým operačním systémem. Ty toho samozřejmě dokážou víc. Ovšem, abych babičce, která má moderní touhu přehrát si cosi z televizního archivu, při návštěvě, byl schopen jednoduše z disku ukázat fotky, to s Technisatem zvládnu hravě. Jak jsme odzkoušeli, skutečně funguje DLNA přenos. Multimédia z PC jsme vzdáleně přehrávali. Samozřejmě ne všechny, záleží na podporovaném kontejneru a kodeku.

Přehrávač médií-nastavení.JPGNAV-Filmy-DLNA.JPG
Multimédia prostřednictvím DLNA nejsou problémem. Druhá fotka zachycuje složky DLNA aplikace Serviio, která vytváří server v PC. 

HbbTV a další internetové služby/aplikace

Zmínili jsme již HbbTV ve verzi 1.5. Čistě teoreticky by se dalo napsat... škoda nižší verze. 2.0 by znamenala vzhledem k budoucnosti velké plus. Populární a dynamicky se rozšiřující platformu, které velmi dobrou reklamu udělala v České republice Česká televize. Takto do svého televizoru, který HbbTV neumí, dostanete oblíbené archivy pořadů ČT, ale také TV Prima, Novy, Óčka a dalších. Zcela nečekaně objevujeme webový prohlížeč. K dispozici majitele může být taktéž portál ISIO Live s příjmem internetových rádií a aplikace Youtube. Komu nevyhovuje nabídka internetových rádií ISIO Live, ten vloží do seznamu rádií svá oblíbená. Ano, skutečně. My jsme si to vyzkoušeli. 

Menu NAV a HbbTV piktogram.JPGISIO Live.JPGPanorama TV s českými regiony.JPGWebový prohlížeč.JPG
Neběžné a neočekávané. Nabídka internetových funkcí jako hrom!

U HbbTV, při přehrávání souborů a u webového prohlížeče, se systém někdy zdá trochu gumovější. S pomalejší reakcí. Ne vždy, ne všude, ale na přemýšlející chvilku zkrátka sem-tam narazíte. Při pokusu přehrát jeden z nabízených souborů v mé sbírce, jsem vyvolal jakousi formu restartu. Došlo k ní však pouze ojediněle a jen ve spojení s přehrávačem.

EPG, zde jako SFI

Elektronického programového průvodce, alias EPG/Guide zde najdete pod zkratkou SFI - SiehFern Info.  EPG zobrazuje několik programů s jedním pořadem u každého z nich. Druhá varianta poskytuje jedinou stanici s pořady na několik dnů dopředu. Maticový přehled, tedy více stanic s přehledem vícero pořadů dopředu, Digipal ISIO neumí. SFI však dokáže cosi přínosného pro všechny. Podporuje vyhledávání dle zadaného textu, dostupné jsou filtry a hlavně… ukládá seznamy pořadů do paměti, proto jsou vždy okamžitě dostupné. Jejich aktualizaci volí obsluha – určuje čas, kdy k ní má docházet. Diakritika se zobrazovala korektně.

Program-Seznam TV programů.JPGPřehled-Seznam TV programů.JPGNápověda SFI.JPGInformace o pořadu-podrobné.JPG
Maticové EPG chybí, avšak ostatní dostupné přehledy jistě dobře poslouží.

Teletext

Příznivci teletextu se radují. Příslušně vybavené stanice ho jsou schopny na zavolání z ovladače předložit. 1000 stran v paměti potěší.

Teletext.JPG

Verdikt

Multimediálně laděný všeuměl Technisat Digipal ISIO HD nabídne více než základní příjem televizních a radiových stanic. Kromě významného bonusu – HbbTV, si pohrává s multimediálními soubory v integrovaném přehrávači. Nespokojí se s lokálně připojenou fleškou – skočí rovnou na vaše PC a přes DLNA si řekne o další „žrádlo“. Pořízený záznam – nahrávku, nikterak neomezuje v přehrávání jinde. Ve své rozvernosti v rámci platformy ISIO Live předkládá sestavu internetových rádií, které navíc jste schopni doplnit dle svých preferencí. Youtube pro něj není neznámou.

Trochu zamrzí nepřeložené texty v menu a některé hlášky. Podobně jsem byl překvapen, když takto koncipované zařízení se sem-tam u HbbTV, nebo multimédií zamyslelo a obsluha čekala na odezvu krapet déle. Někomu nemusí vyhovovat chybějící maticové zobrazení EPG/Guide. Mnoho potencionálních kupujících se pozastaví nad - řekněme - neběžnou cenovkou. Z druhé strany výbava a kvalita ji minimálně částečně ospravedlňují. A určitě SCART a teletext potěší nejednoho konzervativnějšího kupujícího.

Hlavně dokáže přijmout dostupné kanály ve více než dobré citlivosti a následně je pošle do televizoru v mimořádné obrazové a zvukové kvalitě, kterou nikterak neničí, nezatěžuje. V tomto směru se jedná o extremismus v pozitivním významu tohoto slova.

Když už jdete do obchodu vybírat set-top-box, zkuste si Technisat vybrat alespoň pro porovnání se zbytkem startovního pole. Ať si sami vyhodnotíte, zda o něco nepřicházíte. My set-top-box s DVB-T2 tunerem podporujícím HEVC/H.265 a HbbTV 1.5 doporučujeme k nákupu pro mimořádnou kvalitu a výbavu. Z více směrů se jedná o vlastně o referenční stroj.

AVmania.cz: Technisat Digipal ISIO HD
Referenční DVB-T2 set-top-box   10
 

 

Technisat Digipal ISIO HD

Orientační cena: 4498 Kč

Zapůjčil: OMKO a.s.

Určitě si přečtěte

Články odjinud