20
Fotogalerie

Sony NW-WM1A: referenční High-End přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Přehrávači vydanému k 70. výročí značky možná chybí některé populární funkce, ale vynahrazuje to bezkonkurenční výdrží baterie a tou nejvyšší kvalitou zvuku.

Na trhu přenosných přehrávačů se poslední roky neustále předhánějí různí čínští výrobci a zavedené korejské společnosti iRiver a Cowon. Do svých mohutných přehrávačů cpou výkonné zesilovače a špičkové DACy z domácích komponentů a výsledkem jsou zařízení, která nevydrží hrát ani 10 hodin bez nutnosti hledat nabíječku.

Ovšem Sony u svých přehrávačů volí úplně opačnou strategii. Používá vlastní technologii, která nenabídne takový výkon, ani natolik zvučné názvy komponentů do propagačních materiálů, ale díky výdrži měřící se v desítkách hodin se jasně vymezuje proti veškeré konkurenci.

Dokáže takové úsporné řešení ale skutečně držet krok i v kvalitě zvuku? Záleží, o jaké třídě přehrávačů se mluví. Nižší řady A a E nepatří k těm zvukově nejpovedenějším a v jejich cenové kategorii se vyskytují výrazně lépe hrající zařízení, ale Sony zaujme skladností i vynikající výdrží, kterou konkurenci naopak válcuje. 

U vrcholových modelů se Sony snaží výrazně více zabodovat zvukem a prozatímním vrcholem byl model NW-ZX2. Ten si dokázal vybudovat skvělou pověst díky svému velmi kvalitnímu zvuku, i já osobně ho považuji za zvukově špičkový a proto ho používám jako referenční přehrávač pro všechny mé testy. V tomto ohledu má nové WM1A nastavenou laťku hodně vysoko.

Testovaný přehrávač Sony NW-WM1A je tím levnějším z dvojice loni představených přehrávačů řady Signature. Prodává se na našem trhu za 32 999 Kč, což představuje přibližně třetinovou cenu oproti pozlacenému vrcholovému modelu WM1Z s cenou 89 999 Kč

Konstrukce

Oproti protáhlejšímu a zaoblenějšímu ZX2 se Sony u WM1A rozhodlo pro kratší a tlustší přehrávač, který působí velmi mohutným a bytelným dojmem. Nepokouší se být lacině efektivní jako iRivery, jedná se o design čistě praktický, jehož jediným unikátním bodem jsou do boku vystupující jack konektory. Celý rám přehrávače se vyrábí z hliníku, pouze zadní strana má na sobě tvrdou gumovou vrstvu imitující kůži, která zajišťuje lepší držení v ruce a trochu oživuje jinak kompletně černý a hladký design. A jak se dá od Sony očekávat, kvalita zpracování patří do té nejvyšší třídy.

31332558_A2_V1.jpg

Zařízení svými rozměry jasně patří mezi ty větší cvalíky na trhu přenosných přehrávačů. Půdorysné rozměry nejsou díky volbě rozumného 4 palcového displeje tak problematické, ale při váze 267 gramů a tloušťce 20 mm se jedná o mohutné zařízení, které v ruce působí dost těžce a v kapse ho jasně ucítíte. I tak ale působí jako muší váha oproti vyššímu modelu WM1Z, který má díky své pozlacené měděné konstrukci neskutečnou váhu 455 gramů.

Displej se oproti ZX2 příliš nezměnil, opět se jedná o 4 palcový TFT displej s rozlišením 854 x 480. Určitě se nedá vůbec srovnávat s displeji současných smartphonů, ale pro přenosný přehrávač, který zobrazuje pouze pár řádků textu a jeden obrázek, se zdá být dostatečným.

Na spodní hraně se nalézá stále jeden z největších nedostatků Sony přehrávačů, jejich speciální Walkman konektor. Ten má sice několik různých využití, ale drtivou většinu času bude sloužit jen pro přenos dat do vnitřní paměti a především pro nabíjení. A tam prostě chybí možnost použít všudypřítomné Micro USB a USB C kabely, o mizerné dostupnosti a vysoké ceně Walkman kabelů ani nemluvě.

Vedle konektoru je umístěn krytý slot pro Micro SD kartu, kterou se rozšiřuje vestavěná 128 GB paměť zařízení. Mimochodem, i u takovéto drobnosti lze narazit na tvrdohlavost Sony dělat si vše po svém. Přehrávač totiž vyžaduje, aby veškerá hudba na kartě byla umístěna do složky Music, jinak ji nedokáže systém vyhledat a to ani při procházení po složkách.

PC130058.JPG

Pravý bok WM1A zaplňují tlačítka, jak trojice tlačítek pro ovládání přehrávání, tak i nastavování hlasitosti a vypínací tlačítko. Pro jednodušší ovládání po slepu mají na sobě drobné výstupky a liší se i velikostně, toto má Sony dobře odladěné a ovládání přehrávače po hmatu nedělá žádný problém. Na protějším boku se nachází pouze posuvník pro uzamknutí všech ovládacích prvků.

Horní hrana zaujme dvojicí jack konektorů, které jsou obklopeny velkými mosaznými kroužky. Zatímco napravo se jedná o obyčejný 3.5 mm jack, nalevo přichází další specialita Sony, nově prosazovaný standard symetrického připojení. Jedná se o delší 5 pinový jack konektor o průměru 4.4 mm, nazývaný Pentaconn. Jde určitě o lepší řešení než zranitelný 2.5 mm jack používaný pro obdobné propojení na většině konkurenčních přehrávačů, ale zároveň se jedná už o sedmý standard symetrického připojení. Nezbývá než doufat, že se konečně výrobci dohodnou a trh se trochu sjednotí.

Jak se s ním žije

Starší ZX2 bylo vybaveno plnohodnotným Androidem, i když pouze starší verzí 4.4. Díky tomu bylo možné instalovat libovolné softwarové přehrávače a s vestavěným Wi-fi bylo možné i hudbu streamovat. Ale WM1A dělá krok zpět, zmizelo Wi-fi i Android a vrací se vlastní uzavřený software Sony.

Přehrávač se teď zaměřuje čistě na přehrávání hudby z vlastní paměti, chybí tak nejen čím dál tím populárnější streamování, ale i velmi obvyklá funkce USB DACu. Už tento bod bude pro mnohé představovat jasný nedostatek přehrávače Sony a velkou výhodu pro konkurenci. Nejzajímavější bonusovou funkcí WM1A se určitě stane jeho Bluetooth, které podporuje nejnovější LDAC kodek, který by měl posunout kvalitu bezdrátového poslechu opět o úroveň dál.

Samotné prostředí přehrávače si vystačí s velmi málem. Z výchozí obrazovky právě přehrávané skladby se jednoduchým tažením po displeji dá přistoupit do všech hlavních nabídek a víc k ovládání není potřeba. Na prostředí se dá zvyknout velmi rychle, vše je logicky uspořádané a přehledné. Co se týče rychlosti systému, v první verzi firmwaru se jednalo o znatelný problém, ale update na verzi 1.20 přinesl znatelné zlepšení. I tak se ale jedná o krok zpátky i oproti ZX2 běžící na zastaralém androidu a slabém hardwaru. V systému jsou znatelné prostoje, občas se na pár okamžiků zasekne. Stále se nejedná o příliš odladěné prostředí a mezi konkurenčními přehrávači se dají najít výrazně hbitější zařízení.

Přehrávač samozřejmě nabízí širokou podporu formátů, včetně výrobcem velmi vyzdvihovaného Hi-res. Zvládá přehrávat soubory až do 32 bit / 384 kHz a DSD 256, ovšem u podpory DSD není situace tak jednoduchá. I když výrobce uvádí nativní podporu DSD, z nějakého důvodu to platí pouze pro přehrávání přes symetrický výstup, při využití klasického výstupu dochází k převodu z DSD na PCM. Velmi zvláštní rozhodnutí na straně Sony.

Výdrž baterie určitě patří mezi nejsilnější stránky WM1A oproti konkurenci. Výrobce udává 33 hodin a při testování se skutečně výdrž bez problémů blížila 30 hodinám. Zároveň spotřeba při pozastavené hudbě se blíží naprostému minimu, a tedy není vůbec nutné přehrávač vypínat. Na nabíjení jednou za pár dni se zvyká velmi rychle a přechod například na Chord Mojo, které se musí někdy nabíjet i dvakrát za den, se stává skutečně nepříjemným. Ovšem testovalo se v drtivé většině se soubory Flac 16/44, při přehrávání DSD souborů by měla jít výdrž výrazně dolů, dokonce u DSD 256 výrobce udává výdrž pouhých 11 hodin.

Jak to hraje

Pro testování byly využity high-endové in-eary Jomo Audio Samba, Heir 10.A, AAW W500 a HUM Pristine. Srovnávalo se především se Sony NW-ZX2, které mělo vypnuté všechny efekty a také deaktivovanou aplikaci úprav zvuku. Poslouchalo se pouze z 3.5 m jacku, kompatibilní symetrický kabel pro in-eary nebyl k dispozici.

Hlavním problémem, se kterým se u WM1A lze setkat, je velmi malý výkon. Sony totiž velmi přísně dodržuje předpisy EU, mezi něž patří i omezení nejvyšší přípustné hlasitosti dosažitelné u přenosného přehrávače. U tohoto modelu v testované verzi tak nejenže chybí možnost volby mezi nízkým a vysokým ziskem, navíc i maximální výkon je až směšně malý. Nejedná se o problém jen při využívání náročnějších domácích sluchátek, výkon může být dokonce nedostatečný i pro některé méně citlivé in-eary v kombinaci s méně hlasitými nahrávkami.

Toto omezení předurčuje WM1A pro využití výhradně s in-eary a s nimi naštěstí spolupracuje velmi dobře. Výstupní impedance kolem 1 ohmu zaručuje minimální ovlivnění frekvenční charakteristiky sluchátek. Digitální nastavování hlasitosti rozdělené do 120 kroků umožňuje pokrýt i tu nejmenší změnu hlasitosti. Pozadí má velmi minimální šum, na podobné úrovni jako Chord Mojo a iBasso DX200, s většinou in-earů bude přehrávač naprosto tichý a jen některé extrémně citlivé in-eary odhalí trochu jemného šumu. V tomto ohledu se jedná o zřetelné zlepšení oproti ZX2, které na šum a i drobné ruchy trpělo znatelně více.

Sony do systému přidalo několik funkcí pro úpravu zvuku, ale nejpřirozenějšího přednesu s nejvyšší kvalitou se přesto dosáhne, pokud se všechny tyto funkce vypnou. Sám výrobce za tímto účelem přidal funkci “direct out”, která byla použita v průběhu celého testování.

WM1A se daří velmi pěkně balancovat na hraně mezi podáním přirozeným a mírně plnějším a trochu teplejším. Nezní příliš zabarveně jako iRiver AK300, ani suše jako iBasso DX200, zachovává si skvělou čistotu a vysokou detailnost, přitom díky hladkému zvuku se příjemně poslouchá dlouhé hodiny. Velmi přirozeně podané nástroje se kombinují s lehce zabarvenými a plnými hlasy a jako celek to zní jednoduše příjemně a bez výrazné vady.

Po technických stránkách se v mnohém vyrovná nedávno testovanému iBassu DX200 a zároveň tak výrazně překonává iRiver AK300. Nejsilnější stránkou WM1A je určitě naprosto špičkové rozlišení, skvělý prostor s vynikajícím podáním hloubky a lokalizací a celkově perfektní kontrola nad zvukem. Ale kvůli svému teplejšímu nádechu není zvuk tím úplně nejčistším a nejotevřenějším a také dynamika může být trochu slabší, zde ho DX200 i starší ZX2 o kousek překonávají.

Lehce teplejší podání WM1A může částečně napomáhat světlejším sluchátkům, ale nejedná se o žádné výrazné zabarvení, které by nějak výrazně omezovalo vhodnost přehrávače k určitým sluchátkům. Při testu se vyzkoušela kombinace s řadou in-earů s odlišnými přístupy ke zvuku a v žádném případě se nejednalo o výrazně problematickou kombinaci.

Verdikt

Sony si vždy šlo svou cestou a NW-WM1A není výjimkou. Nabídne tu nejvyšší kvalitu zvuku a bezkonkurenční výdrž a právě tato kombinace bude pro mnohé více než dostatečným důvodem, proč přehrávač pořídit. Na druhé straně ale stojí velmi slabý výkon, hůře odladěný systém a chybějící doplňkové funkce, které budou pro další velkou skupinu uživatelů neodpustitelným nedostatkem.

Oproti konkurenčním přehrávačům se tedy jedná o úžeji zaměřené zařízení a tak se vše točí kolem otázky, co po přehrávači zákazník požaduje. Pokud hledáte referenční Hi-Res audiopřehrávač s maximální kvalitou zvuku a výbornou výdrží, zde ho máte. 

AVmania.cz - Sony NW-WM1A
zvuk   10
výdrž   10
ovládání   8
konstrukce   8

 

Sony NW-WM1A

Cena 32 999 Kč

Do testu zapůjčil: Sony

  • Displej dotykový TFT 854 480 4 palce
  • Paměť vnitřní paměť 128 GB + slot na MicroSD kartu
  • Konektivita Bluetooth s LDAC, NFC
  • Výdrž baterie až 33 hodin
  • Konektory 3.5 mm jack, 4.4 mm jack, WM Port
  • Rozměry 124.2 x 72.9 x 19.9 mm
  • Váha 267 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud