43
Fotogalerie

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

Reklamní oznámení představuje využití technologie TRILUMINOS™ pro více barev s vyšší věrností, X-tended Dynamic Range™ PRO za účelem věrnější reprodukce daleko širšího rozsahu jasu s jasnějšími světly a hlubšími odstíny černé. O detaily se stará 4K X-Reality™ PRO. 

Naproti tomu technologie X-Motion Clarity™ Pro vylepšuje plynulé zobrazení pohybu. Super Bit Mapping™ 4K HDR minimalizuje barevné pruhování (colour banding). Procesor 4K HDR Processor X1 Extreme dává pokyny operačnímu systému Android (7). Panel využívá přímé zadní podsvícení (Direct LED) s lokálním tlumením (Local Dimming). 4K HDR technologie podporuje formát HDR10 a HLG, výhledově by měl být dostupný i Dolby Vision. Již více-méně mrtvé 3D není implementováno.

P4208935.JPG

Zpracování zvuku řeší stále ClearAudio+ a S-Force Front Surround – funkce vylepšující zvukovou stránku. Zastánci platformy Android uvítají Chromecast (ale také Miracast) pro „přenos zábavy“. Přiložený dálkový ovladač nese zapuštěný mikrofon pro hlasové vyhledávání. Sony přidává zdvojené tunery, bohužel s jedním CI+ slotem pro modul a kartu placené TV.

P4208941.JPGP4208939.JPG

Tunerová výbavička začíná u DVB-T, pokračuje přes stále aktuálnější DVB-T2 s podporou H.265 a HEVC. Opomenut nebyl kabelový DVB-C a satelitní DVB-S/S2 tuner. XF9005 pozitivně navazuje na starší model s chutí pořídit záznam (USB HDD REC), stejně tak dokáže připomenout očekávaný pořad.

Design, základní popis

Významný, a pro mě trochu nečekaný, počin přináší ihned pohled na čerstvě vybalené tělo stroje. K němu je pevně připojena napájecí šňůra. Znalí čtenáři dobře vědí – Sony dříve využívalo odpojitelný napájecí kabel společně s externím zdrojem, což jsem, vzhledem k jeho zahřívání, ocenil. Méně tepla uvnitř těla televizoru nikdy není na škodu. Časy se mění a tak přichází verze bedny s, dá se říci, nepohledovým zadním dílem.

P4208946.JPGP4208933.JPG

Pololesklý panel obkroužila tenká kovová zakouřená linka, která dodává výraz luxusu a nikterak neruší. Spodní okraj doplňuje stříbřité hranění, v jehož středu zcela skrytě ulpěla stavová dioda s multibarevným projevem. Nepřátelé efektů ji dokážou umlčet - deaktivovat. Z viditelných prvků už zůstává jen malý nápis SONY ve spodní partii hlavní linky.

Základní část sedí na dvojici jednoduše připevnitelných stříbrných noh ve tvaru jakési „hokejky“.

Konektorová výbava

Prvek pro základní řízení přístroje nahmatáte na levé části zad (čelní pohled). Kousek vedle se rozprostírá dvojice konektorových shluků. Bočně míří CI+ slot pro zasunutí modulu s kartou placené televize. Nutno upozornit... s vynikajícím přístupem. Pod ním vidíme AV vstup – respektive přípojné místo pro adaptér (není součástí balení).

P4208932.JPGP4208930.JPGP4208929.JPG

Následuje sluchátkový/audio jack v hybridní podobě (jeho funkčnost ovlivňujete v menu), dvojice USB portů a HDMI vstup s číselným označením 1. Dolů míří anténní přípojka, dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů, port pro zapojení počítačové sítě, optický výstup, trojice HDMI (s podporou HDCP2.2, z nichž „trojka“ nese přívlastek ARC – zpětný audio kanál) a konečně USB (v3.0) s přívlastkem HDD (podpora FAT16/FAT32/exFAT/NTFS).

Dálkový ovladač

Oproti minulé verzi ovladače nastalo několik změn, ale část vlastností zůstává nezměněna. Někdo by uvedl – bohužel. Klávesnice stále nemá podsvícení, ani v noci nesvětélkuje. Kontroler dál zůstává přísně směrový. Klávesy jsou nově provedeny z vyšší gumy, která má příjemný povrch, ovšem stisk neposkytuje jasnou odezvu o provedené volbě. Obsluha se tak musí zaměřit na případně aktivní stavovou LED na středu těla televizoru. Částečná hmatová odezva s tvarovým a velikostním členěním kláves zůstává. K mému smutku již není běžně dostupné programování klávesy „TV“, kde jsme dříve určili, který typ tuneru po stisku bude zavolán. Do základního středového kruhu se namísto tlačítka „Discover“ dostává „Apps“.  

P4208927.JPG

Celý ovladač nebudeme zbytečně popisovat, raději využijte přiloženou fotografii, kterou si můžete porovnat s fotkou předchozí verze.

Za zmínku stojí, u horní hrany sedící, bíle značený prvek aktivace mikrofonu pro hlasové vyhledávání. Vyhledávač funguje velmi dobře a nezalekne se ani češtiny. Dálka dobře padne do ruky. Po sundání celého zadního krytu, naleznete baterie.

Moderní Android TV samozřejmě uřídíte za pomoci „chytrého“ telefonu, respektive tabletu s příslušnou aplikací.

Počáteční nastavení a ladění

Prvotní posloupnost základních kroků vás povede v linii Jazyk->Rychlejší nastavení za pomoci telefonu/tabletu s Androidem->Google přihlášení->Smluvní Google podmínky s ochranou soukromí ->Povolení využívat polohu zařízení -> Povolit pomoc s vylepšením Androidu-> Země určení -> Ochrana soukromí Bravia-> Rodičovský zámek (nastavení PINu)->Spuštění satelitního automatického ladění->Konfigurace satelitní antény (Pevná nebo DiSEqC/Rozvod jedním kabelem-UNICABLE)->Vyhrazený satelit pro oba tunery (využití obou DVB-S2 tunerů a připojení kabelu na šroubovací MAIN a SUB)->Výběr operátora (Skylink CZ/Skylink SK/Jiný-Standardní satelit).

Osvětlení LED.JPG
Několik variant svitu stavové diody.

Postup ladění tunerů zůstává v nezměněné podobě. Pro začátečníky máme automatiku s FastScanem. Stačí volit Skylink CZ a automatika provede korektně vše potřebné. Během pár desítek vteřin bude hotovo a naladěno.

Plynule navazujeme laděním dalších tunerů. V našem případě pozemním DVB-T/T2 se samozřejmou podporou kodeku H.265/HEVC. Strohá filtrace staví na oddělení jednotlivých kvalit v podobě zastaralého analogu a moderního digitálu. Za dvě minuty se proladilo celé pásmo. Systém ihned nabízí setřídění kanálů pro DVB-T/T2. Stanici přesuneme přímým stiskem číselné klávesy, nebo ručním přesunem na konkrétní číselnou pozici. Po zařazení stanice, se původně sídlící tam posouvá o číslo výš. Jedná se o jednodušší a uživatelsky přívětivější variantu, než u prohození záměnou. Nechtěné kanály smažeme, ovšem s nedostatkem. Prázdná pozice zůstává v nabídce/seznamu. Nechápete postup? Nevadí, zkuste se podívat na starší video.

Ladění - Digitální nastavení.JPGDiagnostika signálu.JPG
Druhá fotka zachycuje informace o stavu, síle a kvalitě signálu. Přestože se povětšinou jedná o orientační hodnoty, dokáží v případě problémů pomoci. 

Prostor věnovaný ladění končí a s ním i proces primárního nastavení. Na závěr ještě určíme postavení TV (stojan/stěna) a pracovník obchodu navolí obdobně pojmenovaný režim. Koncovým uživatelům experimentování s režimem „Obchod“ nedoporučujeme.

V minulých testech jsme popisovali vynikající nápad – dva nezávislé programové listy, totiž tzv. „Preferovaný satelit“ a „Standardní satelit“. Preferovaný zahrnuje rychlé naladění s formou FastScanu. Standardní dává uživatelstvu větší volnost. Bohužel v námi testovaném televizoru a aktuálně dostupném softwaru zřejmě sedí nějaká chyba. Při přehazování jednotlivých „satelitů“, tedy zmíněných programových listů, dochází k rozhození pořadí u „Preferovaného“.

Jako fanda satelitního řádění a zároveň obdivovatel Sony řešení, jsem zkoušel různé formy a postupy u ladění, taktéž odlišné nastavení. Nic nepomohlo. K nepožadované změně došlo opakovaně. Zvláště pak ve chvíli, kdy u jednoho listu navolíte stejný kanál a po přechodu na další končíte na tom samém. Jednoduše napsáno – z ČT:D přejdu na ČT:D. Původní pozice 10 stanice ČT:D u „Preferovaného satelitu“, se změní na 7. Na číslo, kde se vyskytuje stejný program u námi naladěného „Standardního listu“. Doufám v nápravu v dalších firmwarech. Nicméně musím podotknout – podobný „omyl“ nevidím u Sony poprvé. Kdo rád skládá vlastní seznamy programů, využije čtyři favoritní seznamy, které nabídnou mix kanálů ze všech dostupných tunerů/listů. I v tomto případě ale může dojít k nechtěné reorganizaci číselné posloupnosti programové nabídky.

Výběr satelitu_tuneru_kanálu streamování - DISCOVER.JPG
Jednoduchý výběr jednotlivých druhů signálu, ale i oblíbených stanic a aplikací. Dříve funkce nesla název Discover.

K další anomálii došlo při testování dvou odlišných CI+ modulů. Technisat byl měněn za SMIT, který však televizor nechtěl akceptovat. Následovala série restartů, nového ladění, avšak vše končilo chybou. Pomohl reset televizoru s osazeným modulem SMIT. Rychlost přepnutí byla paradoxně rychlejší u SMITu. Skok z kódované HD stanice na HD stanici platformy Skylink trval v průměru kolem 4,5 vteřiny.

Jistě Vás napadá otázka, jak si XF9005 poradil s DVB-T2 vysíláním. Zvláště pak nově spuštěným signálem flotily ČT. Odpověď zní – bezproblémově. Za dobu testu nebylo v tomto směru co kritizovat.

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Kdo šetří čas a nemá chuť číst, hned teď klikne na odkaz – video ukáže prostředí systému Android. Ano, na starším televizoru, avšak ve velmi podobném rozložení prvků. V podstatě stejná nabídka se vyskytuje v dřívějších řadách. Nebudeme vše opisovat.

Nápověda - Začínáme a diagnostika signálu.JPGNápověda - Uživatelská příručka.JPGÚložiště a resetování.JPG
První obrázek a šipky na něm ukazují na základní nápovědu pro prvotní kroky s novou televizí a několik testovacích prvků, včetně zobrazení informací o stavu, kvalitě a síle signálu. Druhý snímek prezentuje klasický part nápovědy a třetí místo, kde obsluha vyvolá případný reset stroje.

Ještě než započneme s popisem, odpovíme na velmi častou otázku týkající se stability operačního systému. Zatímco XEčko jsme měli k dispozici po několika měsících v provozu, XFko jest syrovější. A tak jsme se po nainstalování několika aplikací dočkali opakovaného zatuhnutí systému. Pomohlo až odpojení od napájení. Při běžném provozu se systém jevil stabilně a nekonfliktně. Jeho rychlost a odezva byla poměrně svižná, jen ve chvílích vyššího vytížení a extrémnějších nároků, resp. více po sobě jdoucích pokynů z dálkového ovladače, se zpomalil. Nejvíce citelné zpomalení může logicky následovat ihned po spuštění stroje, který byl zcela odpojen od elektřiny. Ke snížení ochoty reagovat občasně dojde při zkoušení některých doinstalovaných aplikací.

O zařízení - restartovat.JPG
Aktualizace a restart v záložce „O zařízení“.

Android spadá do systémů, které uvítají hlavně hračičkové toužící po mnoha funkcích a rozsáhlé nabídce. Platforma se postupem času však dokázala vypracovat, a to jak ve smyslu navýšení stability, tak i lidštější podoby s přívětivější logikou rozložení. Ani u této nechybí e-nápověda, která kromě klasické nabídky popisovaných rad, předkládá několik testovacích režimů. Najdeme tady kupříkladu aktivaci popisu kvality a síly signálu. A to se hodí!

Konkrétní projev vůle uživatele s pozměněním „settingu“, softwarový inženýr rozdělil mezi rychlé úpravy v „Action Menu“ a podrobné štelování v „Home“ nabídce, která toho ale zahrnuje mnohem víc. První jmenovaná sestava úprav se interaktivně mění, dle právě sledovaného typu signálu/zdroje. Občas tak není od věci ji otevřít a naučit se s ní pracovat. Cesta k požadované úpravě nemusí vždy znamenat mnoho kliknutí. Po zmáčknutí „Home“ klávesy na přiložené dálce, vyjede nejen přehled podrobných úprav, ale také kompletní přístup k aplikacím, doporučením atp.

Action Menu.JPGHome_SMART prostředí.JPGHome_SMART prostředí 3 nastavení.JPG
Třetí snímek - šipka na něm míří k piktogramu ozubeného kola, přes který skočíte na kompletní nastavení.

Obrazové úpravy (ikona „Displej“) asi vyhledá valná většina uživatelů. Výrobce nadefinoval několik profilů (Živý/Standardní/Personální/Cinem Pro/Cinema Home/Sport/Animace/Hra). K těmto za určitých okolností přiskočí aktuálně další – typicky Fotografie se třemi podkategoriemi (Živě/Standard/Personální). Obdobně, jakožto další modely flotily Sony, i tento „Soňák“ umí precizně dořešit nastavení poměru stran obrazu, přičemž 4:3 v inteligentním režimu roztáhne na celou šířku panelu, byť se jedná o vysoké rozlišení (může být nedostupné v případě některých vstupů).

Menu nastavení.JPGObraz - Nastavení obrazovky - Poměr stran.JPG
Druhé foto a sada nastavení poměru stran obrazu.

Uživatelstvo po zapnutí jakéhokoliv televizoru touží nastavit barevnost pro své oči. Jednoduše přehoďte „Barevné teploty“ v pěti krocích (Studená/Neutrální/Teplá/Expert 1/ Expert 2). Velkou porci kalibračních nástrojů využijí nároční. Od základního zisku a předpětí RGB (červená-zelená-modrá) až k profesionálnější vícebodové kalibraci (10p). Ve čtyřech rovinách definujeme „Barevný prostor“ (sRGB-BT.709/DCI/AdobeRGB/BT.2020), anebo vše ponecháme na automatice. Netradiční název funkce – „Čistota“ skrývá „Reality Creation“ pro volbu rozlišení, redukci nahodilého šumu a digitální redukci šumu. V „Pohybu“ zavoláme „Motionflow“ a „Režim filmu“ pro co nejplynulejší pohyb, a blikání podsvícení (Čistota) pro pocit ještě vyšší ostrosti.

Osobní zvukové úpravy uložte do pětice profilů – Standardní/Dialog/Kino/Hudební/Sport. Hlasovým zoomem navýšíte srozumitelnost mluveného slova. Detailnější zásah do zvukového spektra docílíte v sedmi-pásmovém ekvalizéru.

Zbytek objemného menu popisovat nebudeme.

Obraz - Pokročilé nastavení - Barevná sytost - kalibrace barev.JPGObraz - Pokročilé nastavení - Barevná sytost.JPGObraz - Pokročilé nastavení - Čistota.JPG

Obraz

Obrazová radost zůstává významnou devizou „pokračovatele rodu“. Signál ve standardním rozlišení netrpí zásadní neostrostí a není překryt závojem. Televizor ho nestírá agresivním vyhlazením a snížením šumu. Spíše z něj dělá přirozený prvek, který přispěje (při adekvátní pozorovací vzdálenosti) k pomyslné vyšší (nejen) hranové ostrosti. Klidně sáhněte na jeden z profilů a nastavte si parametry jinak, nejvhodněji pro vaše oko. Nejlépe tak, abyste z obrazové krásy XFka vymáčkli maximum, což klidně prubněte také pro dokonalejší HD, resp. UHD signál. Vymáčkněte maximum a nechte se okouzlit vizuální radostí.

U mírně extrémnějšího prostředí, v podobě sluncem prosvícené místnosti, si nelze nevšimnout, jak testované LCD dokáže svým jasem odolávat rušivému nasvícení sluncem. Trochu pomáhá i filtrace, respektive redukce odlesků, avšak ne více, než jinde. Daleko důležitější bude právě schopnost vysvítit panel, a to i v SDR (standardním dynamickém rozsahu). Moderní a všude probírané HDR dokáže, subjektivně vyhodnoceno, zazářit. Nejedná se tak o vlastnost jen „do počtu“. Diváci zmiňují právě onu zářivost, ovšem jiná kategorie pozorovatelů více ocení prokreslení polotónů, kde zůstává viditelně zachovaná kresba – nedochází ke slévání a tupé jednolitosti.

Obraz - Pokročilá nastavení - Jas.JPGObraz - Pokročilé nastavení - Možnosti videa.JPG

Videa v HD jsou na panelu takříkajíc jako doma. Jedná se o výborný kvalitativní vstup pro vyšší zážitek. Samozřejmě, maximum dodá až 4K/UHD rozlišení. Přirozený prostor, jemnost a barevná plnost nadchne náročné oko. Ve všech rozlišeních se snaží projevit uživatelsky ovlivnitelné lokální stmívání, které zde působí trošičku jinak. Doporučuji všem si jednotlivé stupně odzkoušet v temné místnosti. Sony, mám ten pocit, chtělo jinakostí této funkce potlačit známá negativa s ní spojená. Přes to všechno bych redukci svícení trochu zpřesnil a rozčlenil do více zón. Ano, jsem detailista. Černá, i z důvodu vypínatelného podsvícení, dokáže dělat čest svému jménu. Prosím nebudeme zde diskutovat o tom, co OLED. Jsme v kategorii LCD.

Barevnost vypadá skutečně přirozeně. Primárně začneme u odzkoušení jednotlivých obrazových profilů, které jsou vhodně odstupňovány. Dovolím si tvrdit… valná většina náročných zakotví u Cinema Pro. Dosáhne na mimořádně příjemnou pleťovou, vhodně podanou barvu moře (odstíny modré) a třebas svěží (nikoliv radioaktivní) barvu trávy. Ať se podíváte na jakoukoli barvu, nebude se vám zdá jednoznačně falešná. Zpřesnění barev docílíte kalibrací za pomoci sondy. Otázkou zůstává, zda rozdíl chcete a oceníte.

XF9005 dokáže statický obraz přednést v akurátní ostrosti. Někomu se, pro určitý typ pořadů, může jevit přílišnou a mírně ji „změkčí“. Pohybová ostrost odpovídá kategorii 100Hz televizorů a v některých testovacích videích podává, hodnoceno „na oči“, výkon na hranici jejich možností. Do hry pozvete Motionflow a klokotavý pohyb si proměníte až do klouzavé telenovely. Vše v několika krocích.  

Obraz - Porkočilé nastavení - Motionflow.JPG
Motionflow, aneb pohyb plynuleji a ostřeji.

Internetové diskuze přinášejí informace o Motionflow v rámci některých modelů, které nefunguje dle uživatelských požadavků a nastavení. K chybování údajně dochází ve chvílích přehrávání videí z USB prostřednictvím integrovaného, nebo doinstalovaných přehrávačů, při některých poměrech stran. Nechci vytvářet spekulace na toto téma a urážet kohokoliv. Hledání původce přehmatu za všech okolností nemusí spadat pod křídla Sony. Vždyť doinstalované aplikace vyvíjí někdo jiný. Tématu jsem se chvíli věnoval a pocitově bych doporučil výrobci funkci Motioflow u popisovaných typů přehrávání překontrolovat. Realita sem-tam přináší „zvláštnosti“.  

Při běžném sledování pořadů jsme nezaznamenali nesoulad v podsvícení. Jakési náznaky zmíněného neduhu objevíte při jednobarevné ploše na panelu, hlavně v rozích. Výrazně horší záležitostí byly podprůměrné pozorovací úhly, tudíž nejsilnější mínus panelu. Už mírný odklon od kolmice značí náznakový úbytek barev, který při větším úhlu přivolá snížení kontrastu a nástup závoje.

Pokračování 3 / 3

Měříme a měříme

Obraz jsme měřili v obou filmových režimech. Pokud si nastavíte Cinema Pro, tak zde výrobce věrně držel hodnoty pro Blu-ray a DVD, barevná odchylka nastavení výrobce dE je 1,98, patří tedy k těm nejlepším, co jsme kdy měli v redakci. Pokud si zvolíte Cinema Home, tak se využívá široký barevný prostor a dostanete sytější, saturovanější a efektnější, avšak méně věrné barvy.

gamut.jpgteplota.jpgrgb.jpggama.jpgseda.jpg
Nastavení režimu Cinema Pro

Jas ve filmovém režimu s vypnutou regulací jasu je 449 cd/m2, černá má výborných 0,042 cd/m2. Při přepnutí na HDR je pak maximální jas celé obrazovky 681 cd/m2. Statický kontrast LCD panelu je pak výborných 4 227:1, dynamický je (vzhledem ke zcela vypnutému podsvícení u černé) absolutní. Co se týče měření nemáme k televizoru žádné výhrady, i nadšený filmový fanoušek bude s továrním nastavením spokojený.

Zvuk

A tak jsem si dělal naděje, že „XFko“ na tom zvukově bude alespoň o třídu lépe než „XEčko“. Marně. Zvuk sice není tragický, avšak televizoru této kategorie by slušel zvuk podstatně plnější, příjemnější, chcete-li filmovější. Jednoduše napsáno dokonalejší.

Zvuk - Clear Audio+.JPGZvuk - Ekvalizér.JPG

Nižší hlasitost neprozradí jeho nedostatky. Ba naopak, jakási jiskrnost dodává mluvenému slovu slušnou srozumitelnost. Od střední hlasitosti se ale odhalí v negativní róbě. Chybějící dunivé basy a k nim i určitá nevyváženost projevu vás vhání do potřeby s tím něco udělat. Možnosti jsou, ač k dokonalosti nepovedou. Hlavním tahounem vylepšení jest sedmi pásmový ekvalizér. Zkuste ho. Jinak doporučuji využít služeb soundbaru, anebo jiného externího řešení.

Výše kritizovaný zvukový projev přijmou osoby s horším sluchem a starší lidé. Těm sedne. K pozitivům přináleží chuť se volně rozprostřít po místnosti – prostorovost. Sykavky u mluveného slova naštěstí chybí.

Multimediální funkce

Někde na internetu jsem četl kritiku na hlasové vyhledávání v televizorech Sony s operačním systémem Android. Za sebe musím napsat, že kritiku nechápu. Nic není dokonalé a určitě existují další variace, kterými výrobce hlasové vyhledávání může obohatit. Nicméně i v současné situaci funguje precizně, nekonfliktně a vyhledá, co nadiktujete, byť využijete české výrazivo.

Ovladač - hlasové vyhledávání slova avmania cz.JPG
Ať vás ani nenapadne do mikrofonu hlasového vyhledávání říct slovní spojení „avmania cz“. Stane se přesně to, co vidíte na fotce. Vyhledávač nalezne videa se dvojicí nehezkých redaktorů :-)

HbbTV v aktuálně zkoušené verzi softwaru občasně dře. Stroj opakovaně načítá video, které se kouše. Děje se tak u HbbTV Primy, ČT, ale i dalších. Nehledě na zvolenou kvalitu. Internet samozřejmě fungoval. Jiný televizor přehrával videa plynule.

Guide/EPG (elektronický programový průvodce) překryje obraz, který náznakově běží pod zobrazeným textem. Zvuk zůstává plně zachován. Průvodce potěší vyhledávačem informací o pořadech a hercích. Propojeno s internetem stahuje doprovodná data, která doplní v dalších záložkách informací o právě sledovaných pořadech.

Softwarový vývoj vše poskládal do intuitivní a přehledné podoby, včetně spuštění nahrávání a upozornění na pořad. Záznam spustíme z EPG a letmým startem přes tlačítko dálkového ovladače. Taktéž délku záznamu poupravíme. Dopředu nastavte automaticky prodlouženou délku nahrávání, pro případ mírně dřívějšího, či pozdějšího začátku pořadu. Nahrávání UHD/4K funguje korektně, přičemž vynucuje formátování připojeného HDD při registračním procesu. Bez něj se dál neposunete, alespoň nám se to nepovedlo. Výborným nápadem se jeví přímý přístup k nahrávkám přes tlačítko ovladače.

GUIDE_EPG.JPGGUIDE nastavení.JPGInformace o pořadu.JPG
Guide, tudíž EPG, tudíž elektronický programový průvodce. Třetí snímek zachytil informace o právě sledovaném pořadu. 

Integrovaný přehrávač by si zasloužil v jeho „video“ podobě trochu zkulturnit. Přehlednost a možnosti z našeho pohledu pokulhávají. Zobrazení složek není přesné a dochází k omylům. Část videí není vložena v příslušné složce, ale vidíte ji přímo v nabídce. Doinstalujte další pro porovnání funkcí, vlastností a kvality – MX Player, Kodi a třeba VLC Player. Google Cast a DLNA šlapou, jak mají. Spojení s PC nezaváhá a telka spolupracuje i s DLNA servery třetích stran. Úspěšně jsme zrcadlili obsah mobilního telefonu (obraz i se zvukem). DTS zvuk uslyšíte, titulky s českou diakritikou nejsou problém. Fungují taktéž skryté titulky.

Aplikace rozděluje menu do nabídek od Sony a Androidu. Z velké skupiny jmenujme FilmBox Live, Voyo, MeteoNews, Youtube, NetFlix, KUKI, pohádky od Seznamu a SledovaniTV.cz. Poslední uvedená aplikace a jí podobné obsluha dokáže v televizoru umístit do streamovaných kanálů. Tím získá výhodný přístup k jednotlivým stanicím. Přístup k nim následně bude obdobou běžného televizního vysílání s klasickým přepnutím jednotlivých programů. Kdo nechápe – odzkouší.

Dostupné jsou hry – zdarma, ale i placené. Přímo volitelné HBO Go zatím nevidíme.  

Aplikace Google Play.JPGGoogle Play.JPGAplikace - NETFLIX.JPG

Závěr

Obrazově výborně postavený televizor nadchne nejedno oko. Sony KD-55XF9005 tak v tomto směru dokázal navázat na staršího bratříčka a v pár parametrech ho možná i poráží. Nejcitelnější a nejvýraznější neduh osazeného panelu spočívá v malých pozorovacích úhlech. Zbytek dokážeme přizpůsobit očím v nastavení. Přirozené barvy, důstojná černá a pocitově skutečné HDR nechybí. Sony jde zase svoji vlastní cestou – díky za to.

Zvuk se ale nedaří aplikovat tak, aby ucho průměrného posluchače televizní zábavy bylo nadšeno alespoň ze dvou třetin tak, jak je tomu u obrazu; dokoupení soundbaru, který zajistí daleko lepší filmový zvuk, vřele doporučujeme.

Základní prostředí Androidu se jeví stabilně. Neduhy přicházejí v poměrně čerstvém softwaru až při rozsáhlejším experimentování s aplikacemi. Zamrzí samovolná změna pořadí satelitních televizních stanic, při přeskakování mezi standardním a preferovaným listem a sekající se HbbTV. Integrování streamovaných stanic naopak oceníme.

Přes naše kritické hodnocení, které plyne z plánované ceny modelu a jeho postavení v modelové řadě, bude UHD/4K HDR LCD televizor Sony KD-55XF9005 s přímým zadním podsvícením a jeho direktivním řízením, jistě patřit k vyhledávaným modelům nabídky pro rok 2018. Po obrazové stránce si to rozhodně zaslouží.

Klady

+ Obrazová kvalita HD a UHD HDR
+ Výborné podání černé
+ Skvělé nastavení filmového režimu
+ Velmi dobrá pohybová ostrost, výborná statická ostrost obrazu
+ Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
+ Šíře možností nastavení
+ Při rozlehlosti menu a nastavení zachována logika prostředí
+ Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
+ Uživatelsky volitelný hybridní výstup na sluchátka
+ Příjemná provázanost informací o pořadech s dalšími údaji
+ Integrace stremovaných kanálů
+ Nahrávání s doplňkovými možnostmi 
+ Upozornění na blížící se pořad 
+ Výborný přístup k CI+ slotu

Zápory

- Nevyvážený zvuk
- Průměrné pozorovací úhly
- Občasné pády/restarty doinstalovaných aplikací, včetně sekání HbbTV
- Příliš směrový dálkový ovladač
- Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
- Samovolná změna pořadí stanic při přepínání jednotlivých listů

AVmania.cz

Sony KD-55XF9005

  8

Sony KD-55XF9005

Cena: 48 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud