19
Fotogalerie

Pioneer SE E7 – ideální bezdráty pro sportuchtivé (test sluchátek)

Bezdrátová sluchátka byla v minulosti odpovědí pro všechny sportovce, kteří si rádi dopřejí rytmickou hudbu při vyplavování endorfinů. Dnes jsou již bezdráty denním chlebem mnoha uživatelů, a přesto se najdou výjimky, které se od standardu odlišují.

Čistě sportovní sluchátka se obvykle vyznačují jistou odolností vůči potu, vlhkosti a prachu obecně, ve většině případů ještě přidávají specifické uchycení kolem ucha nebo do ucha, a to i v případě, kdy se jedná o špuntové intraaurální modely.

Vedle hlavní funkce, kterou je přehrávání hudby pak obvykle nabízejí celou řadu doplňkových funkcí jako je například měření tepu v uchu, sportovní asistent v mobilu, s jehož pomocí můžete monitorovat aktuální průběh tréninku nebo vás ponouká k dosažení lepších výkonů. Někteří výrobci pak jdou čistě cestou bezpečnosti a integrují do sluchátek například LED diody pro lepší viditelnost uživatele za zhoršených světelných podmínek.

Za ucho nebo do ucha

Pioneer na to jde trošku jinak, a to především po konstrukční stránce. Bezdrátový model E7 vychází v podstatě z dříve uvedeného modelu SE E721, který má velmi podobný design avšak pro přenos signálu používá kroucený kabel.

Novější bezdrátový mode E7 Wireless (SE E7BT) má velmi podobný tvar, nabídne však bezdrátové rozhraní. Právě konstrukce samotných sluchátek je poměrně zajímavá hned z několika pohledů. Samotné tělo sluchátka není nikterak velké, je mírně zahnuté pro snadnější usazení do zvukovodu a na vnější straně je opatřeno zářezem v celém obvodu. Co víc, část výlisku se zářezem je na kloubovém uchycení, takže s ní můžete pohybovat v poměrně velkém rozsahu vůči samotnému tělu špuntů.

9851baa3-1710-4472-be9c-5f3a95d24399_1.6d0316566f11bf43cb80a28ece424bc8.jpegb9f06e26-03d3-44e9-bfc3-f51b23d33de5_1.99051da262767a0ab61c43bbdb5707aa.jpeg

Tento zářez slouží k nasazení stabilizačních držáků sluchátka, přičemž můžete využít dvou způsobů uchycení. Jeden z nich je klasický gumový hák za ušní boltec, který nasadíte a sluchátko zasunete do zvukovodu. Druhý způsob usazení spočívá ve výměně háku za silikonový nástavec, který se zapře do vnitřní části ušního boltce, podobně, jako je tomu u konkurenčních modelů.

Třetí možností je používání sluchátek pouze tak jak jsou, tedy bez jakýchkoli přídavných nástavců, což je také možné a poměrně pohodlné, jelikož samotné špunty jsou poměrně lehké.

Baterie na triku

Dalším specifikem Pioneerů E7 BT je umístění baterie, respektive uspořádání jednotlivých prvků. U většiny bezdrátových sluchátek, které jsou propojené pouze kabelem, najdeme ovládací panel, integrující také akumulátor. Vinou takového uspořádání je ovládací panel poměrně těžký a při pohybu vytahuje sluchátko z ucha.

pioneer_09.jpgpioneer_08.jpg

Pioneer se v tomto směru sice poučil, avšak pouze částečně. Panel pro ovládání je lehčí než u konkurence, ovšem jeho umístění na kabelu z levého sluchátka do vzdálenosti cca 8,5 cm není příliš šťastné – vlivem gravitace a pohybu v prostoru se zkrátka napínání kabelu a sním spojeným tahem sluchátka ven z ucha nevyhnete. Už by se výrobci mohli přeci jen poučit a kabel mezi sluchátkem a ovládacím panelem ponechat dlouhý alespoň 12 cm, aby mohl volně ležet na krku.

Pochvalu si ale zaslouží řešení umístění akumulátoru, který je umístěn v polovině kabelu a jeho obal obsahuje také jednoduchý klip pro připnutí na oblečení. V praxi tak připnete sponu ke tričku za krkem, sluchátka nasadíte do uší a můžete vyběhnout vstříc čerstvému vzduchu.

pioneer_07.jpgpioneer_06.jpg

Za mírné negativum považuji tovární zpracování a použité materiály, při ceně kolem 2000 Kč bych čekal větší preciznost zpracování především plastových částí, které navíc v červenočerné kombinaci vypadají více než velmi levně. Neduhem jsou například nezačištěné otřepy na vnitřní straně gumového háku, která přiléhá na ušní boltec a může tlačit či škrábat.

Komfort pro každého

Vzhledem ke konstrukci jsou sluchátka naprosto univerzální co se nošení týká. Mnoho uživatelů nosí brýle – ať už sluneční nebo dioptrické – takže usazení sluchátek na hák za uchem není příliš pohodlné. Přeci jen se na poměrně malém prostoru setkává gumový hák a s ním také stranice brýlí, které mají povětšinou podobný tvar.

Výsledkem je po chvilce nepříjemný tlak na ušní boltec v místě, kde je spojen s kůží. Po necelé hodině používání sluchátek se již jejich nošení nedá nazvat pohodlným. A právě v takové situaci oceníte možnost vyměnit hák za silikonovou vzpěru do vnitřní části ušního boltce, kde netlačí a nošení je mnohem pohodlnější.

pioneer_11.jpgpioneer_10.jpgpioneer_14.jpgpioneer_13.jpg

poslední možností je již zmíněné používání bez jakéhokoli nástavce, v takovém případě se ale připravte na vyšší riziko vypadnutí špuntu z ucha při razantnějším pohybu. Nicméně pro běžný poslech na cestách či při práci je toto řešení bezproblémové.

Ovládání je standardní a ničím zásadně nepřekvapí. Na malém panelu najdete trojici tlačítek – dvě pro změnu hlasitosti a případný posun mezi skladbami a jedno multifunkční pro přehrávání/pauzu či příjem a ukončení telefonního hovoru. Toto tlačítko zároveň slouží k zapnutí sluchátek a také k aktivaci párovacího režimu.

Zvuk na jedničku

Zvukové podání sluchátek můžete do znační míry ovlivnit výběrem samotných silikonových špuntů. Standardně jsou dodávány špunty ve třech různých velikostech (stejně tak i vzpěry do ucha jsou ve třech velikostech) z černého matného silikonu, který má menší tendenci se přilepit ke kůži ve srovnání s lesklou variantou.

Jako jedny z mála modelů v této cenové hladině nabídnou „ésedmičky“ vedle standardního SBC kodeku také pokročilejší aptX a AAc kodek, takže si lepší zvukové podání vychutnají jak majitelé mobilů s Androidem tak ti s iOS.

pioneer_01.jpgpioneer_12.jpg

Celkový projev sluchátek je spíše zábavnější, než přesně analytický, což je vzhledem k jejich určení a cílové skupině logické. Při sportu zkrátka potřebujete porci rytmických basů, které vás udrží v tempu. Na druhou stranu se ale podařilo výrobci nezahltit celé pásmo pouze nízkými kmitočty a dostatečný prostor je věnován i středním a vysokým tónům.

Z pohledu hudebních žánrů jsou Pioneer E7BT univerzálním modelem, který zvládne prakticky vše od elektronické taneční hudby, přes pop, rock a jazz. V případě velmi rychlých basů, se kterým se setkáte u metalu nebo hip-hopu se také zvládnou se zvukem popasovat, ovšem někdo může zaznamenat jejich pomalejší reprodukci. Reálná výdrž vestavěného akumulátoru je kolem 6,5 hodiny přehrávání, což rozhodně není špatné. Nabíjení je klasické pomocí microUSB konektoru na ovládacím panelu, v balení najdete také transportní textilní sáček.

Koupit či nekoupit

Toť otázka, osobně se mi sluchátka velmi líbila po zvukové stránce, avšak z důvodu komplikovanějšího nasazování a barevného /materiálového provedení bych si je nepořídil. Na druhou stranu pro uživatele, kteří hledají bezdrátová sluchátka na sport a potřebují mít jistotu, že jim při aktivním pohybu nevypadnou z ucha, je použitá konstrukce jednoznačnou volbou.

Pro mluví také trojice dostupných kodeků pro přenosbezdrátového signálu a mírně nadprůměrná výdrž baterie v dané kategorii. Jestliže hledáte podobně vybavený model s alespoň podobnou konstrukcí, pak budete hledat poměrně těžko, alespoň v obdobné cenové hladině.

AVmania.cz
Pioneer SE E7BT   9

Pioneer SE E7BT

Cena: 2000 Kč

  • konstrukce: intraaurální špuntová sluchátka uzavřené konstrukce
  • frekvenční rozsah: 5–20 000 Hz
  • průměr měniče: 9 mm
  • přenos signálu: Bluetooth 4.1, SBC, AAC, aptX
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • citlivost: 100 dB
  • baterie: až 7 hodin používání / cca 1,5 hodiny nabíjení
  • příslušenství: USB kabel, tři páry špuntů, tři velikosti vzpěry do ucha, jeden pár háků za ucho
  • rozměry: 9,8 × 58 × 6,2 mm
  • hmotnost: 20 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud