17
Fotogalerie

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Bezdrátová bluetooth sluchátka jsou oblíbeným doplňkem řady sportovců, kteří požadují při pohybu volnost a zároveň si chtějí vychutnat kvalitní poslech hudby. Čistě sportovní model Jabra Sport Pulse však přidává i něco navíc.

Nejčastějším problémem je u sportovních bezdrátových sluchátek jejich uchycení a usazení v uchu tak, aby při pohybu nevypadávala a vydržela na místě bez neustálého upravování pozice. Výrobci jsou v tomto směru poměrně nápadití a přicházejí s různým řešením.

Asi nejčastější jsou dva způsoby fixace – jedním je špunt vybavený držákem kolem ušního boltce, takže vedle zatlačení špuntu do ucha jsou sluchátka proti vypadnutí pojištěna nejčastěji gumovým obloučkem, který zaháknete za boltec. Velmi podobný způsob jako v případě špuntů, u nichž se vede kabel za uchem.

Druhým způsobem upevnění sluchátek jsou různé vzpěry či křidýlka, která se nasazují na samotné tělo sluchátka (nebo jsou součástí silikonového špuntu) a zajistíte jimi špunt ve zvukovodu opřením o vnější část ušního boltce. Tento systém fixace je spolehlivější a v zásadě i pohodlnější.

Specialitou sluchátek Jabra Sport Pulse je povícero – jednak vám zvládnou v průběhu používání změřit aktuální tepovou frekvenci a díky obslužné aplikaci v mobilu si můžete předpřipravit vlastní tréninkový plán – jeho součástí je i pravidelné monitorování tepu a na něj navázané motivační hlášky vestavěného virtuálního kouče.

Konstrukce a komfort

Konstrukčně vycházejí sluchátka ze zažitého standardu bezdrátových modelů – tedy dvojice malých sluchátek je propojena kabelem, na kterém najdete malý panel ovladače, umístěný přibližně 5 cm od pravého sluchátka.

Samotná sluchátka mají nepravidelný obdélníkový tvar se zaoblenou spodní stranu, která doléhá na spodní část ušního boltce. V levém sluchátku je tato část vyhrazena pro snímač srdečního tepu, v pravém sluchátku je pak microUSB konektor pro nabíjení vestavěného akumulátoru.

jabra-01.jpgjabra-02.jpg

Na levém sluchátku je navíc výrazné tlačítko, které slouží k aktivaci tréninkového režimu, v němž vás budou povzbuzovat hlasové pokyny pro dosažení lepších výsledků, případně vás hlasový asistent upozorní na aktuální tepovou frekvenci, abyste se mohli držet ve zvoleném pásmu zátěže.

Na plastový krček, který je ukončen kovovou mřížkou se nasazují dodávané silikonové nebo pěnové špunty – vybírat můžete ze tří velikostí – na tělo sluchátka se pak navléká silikonový obal s integrovanou vzpěrou, která zajišťuje stabilnější usazení v uchu.

Komfort nošení je velmi dobrý, musíte však chvíli experimentovat jak s velikostí špuntů a jejich materiálem, tak hlavně se silikonovým obalem, který je třeba zvolit v optimální velikosti, aby vás nikde nic netlačilo nebo naopak nevypadávala sluchátka z uší. Součástí balení je také transportní pytlík na sluchátka a krátký kabel USB–microUSB určený pro nabíjení.

Pro optimální usazení ve zvukovodu a zapření obalu o ušní boltec je třeba si nacvičit jednoduchý pohyb, kdy sluchátko vložíte do ucha jakoby pootočené směrem dopředu a jakmile jej máte ve zvukovodu, stačí pootočit směrem vzad a silikonová vzpěra sama „zapadne“ na to správné místo v uchu.

jabra-11.jpgjabra-12.jpg

Takto usazená sluchátka poskytují velmi dobrý komfort jak při běžném poslechu, tak i při sportovních aktivitách, kdy nehrozí jejich vypadnutí z ucha. Pokud však zvolíte obal se vzpěrou příliš velký, můžete po čase (cca 1–2 hod) pociťovat nepříjemný tlak v uchu.

Nedostatkem zvolené konstrukce je bohužel umístění dálkové ovladač, budete-li mít propojovací kabel za krkem, bude vám ovladač – zachytávající se o oblečení – vytahovat pravé sluchátko ven z ucha. V případě, že budete mít kabel pod bradou, nebude se sice kabel zachytávat, ale zase vám bude „poskakovat“ pod bradou. Pomoc při řešení popsaného problému nabídne jednoduchá plastová spona na kabel, s jejíž pomocí můžete za krkem vytvořit falešnou smyčku. Kabel má však kruhový průřez a matný pogumovaný povrch, který není příliš kluzký a krapet drhne i při posunu po kůži.

jabra-07.jpgjabra-08.jpg

Funkce a ovládání

Shodně, jako u jiných bezdrátových sluchátek i testovaný model Jabra Sport Pulse mají klasické ovládání pomocí tří tlačítek na malém ovládacím panelu (na jeho druhé straně je mikrofon), kdy se jednotlivé funkce vyvolávají krátkým nebo dlouhým stiskem tlačítka, případně jejich kombinací.

Multifunkční tlačítko má v závislosti na situaci následující funkce

  • přehrávání / pauza
  • zapnutí / vypnutí
  • příjem / odmítnutí telefonního hovoru
  • ukončení hovoru / vytočení posledního čísla

Zbývající dvojice tlačítek slouží primárně k ovládání hlasitosti, můžete s jejich pomocí přeskakovat skladby, stiskem obou zcela vypnete zvuk a v případě, že není puštěna hudba ani neprobíhá telefonní hovor, zjistíte stiskem jednoho z nich aktuální stav baterie. Posledním ovládacím prvkem je velké tlačítko v levém sluchátku, které slouží k aktivaci tréninkového režimu případně zapnutí / vypnutí monitoru tepu.

jabra-09.jpgjabra-10.jpg

Párování je rychlé a bezproblémové, stejně tak i připojení ke spárovanému zařízení je prakticky okamžité. Spojení se sluchátky je stabilní a například ve srovnání s LG HBS850, u kterých stabilita spojení občas kolísá, nemají Jabra Sport Pulse žádný problém i ve stejné situaci.

Hlavním tahákem je samozřejmě vedle samotných sluchátek také obslužná aplikace Jabra Sport, ta umožňuje jednak sledování tepové frekvence a pokud si projdete prvotní kalibrací = zapnete sledování tepovky a k tomu budete podávat fyzický výkon, bude aplikace vypočítávat i VO2 Max pro sledování výkonnosti.

App_main.jpg

Aplikace je jedním slovem funkční, i když ke konci testování se již sluchátka zobrazovala jako odpojená, ačkoli k telefonu byla připojená a bez problémů přenášela zvuk.

jabra-06.jpgjabra-13.jpg

Zvukový projev

Jabry mají zvukový projev vyvážený v celém zvukovém spektru – basy jsou dostatečné ale není jich moc, výšky zní čistě, ale naštěstí netahají za uši agresivitou, střední pásmo je zastoupeno v dostatečné míře až na vyšší středy, které u specifických skladeb mohou trochu chybět. Velmi však záleží na správném usazení sluchátek v uchu (a s tím souvisejícím výběrem vhodných špuntů) – jiná než optimální pozice vůči zvukovodu s sebou nese změnu zvukového projevu spíše k zastřenějšímu a snížení množství basů.

Projev je vyrovnaný i v případě mluveného slova a využití sluchátek jako handsfree. Potěší dobře čitelný prostor, při vypnuté reprodukci však sluchátka mírně šumí, což je vlastností této značky, prakticky u všech modelů. Oznámení o aktivitě jsou realizována hlasovým průvodcem. Po stránce výdrže počítejte s tím, že vám vestavěný akumulátor poskytne energii na cca 4–5 hodin provozu maximálně.

Verdikt

Jabra Sport Pulse jsou kvalitně provedená sluchátka, na něž výrobce nabízí dokonce tříletou záruku proti poškození potem, takže si opravdu věří ve smyslu odolnosti materiálů. Po zvukové stránce jsou velmi podobná modelu Roxx Wireless, který jsme testovali před časem a dopadl velmi dobře.

Mírným handicapem může být cena, která se pohybuje kolem 4 000 Kč, což rozhodně není málo, nicméně Sport Pulse to kompenzuje především možností měření tepové frekvence a také obslužnou aplikací, která je na míru dělaná sportovcům a nabídne jim celou řadu možností sledování vlastního výkonu v čase.

Tedy v případě, že nepatříte do velké sportovní rodiny, nemá smysl po tomto modelu sáhnout, jelikož vám z hlediska zvuku a obsluhy nic výjimečného nenabídne. V opačném případě se jedná o velmi zajímavý model, a to pro své rozšiřující funkce, které navíc doplňuje velmi dobrá zvuková kvalita.

AVmania.cz
Jabra Sport Pulse   8

Jabra Sport Pulse

cena: od 4 044 Kč

  • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka
  • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
  • citlivost: 94dB / mW 
  • přenos signálu: Bluetooth 4.0
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů, měření tepu
  • hmotnost: 16 g
  • baterie: 5 hodin používání / cca 2 hodiny nabíjení 
  • barva: černá
  • příslušenství: cestovní pouzdro, USB kabel pro nabíjení sluchátek, USB kabel, sada vyměnitelných špuntů, redukce pro připojení v letadle

Určitě si přečtěte

Články odjinud