DVB-T2 schváleno, ČT bude muset vysílat i v původním znění s titulky

DVB-T2 schváleno, ČT bude muset vysílat i v původním znění s titulky

Poslanecká sněmovna oficiálně schválila novelu zákona o elektronických komunikacích. Součástí bylo i chválení přechodu na DVB-T2 a ČT přibude další povinnost.

Do února roku 2021 by mělo současné zemské digitální televizní vysílání a nahradit modernější a úspornější – ve formátu DVB-T2. Celý přechod pozemního digitálního vysílání ze standardu DVB-T na novější DVB-T2 má několik fází. Loni v srpnu se konečně doladila přesná specifikace, D-Book 4.03, podle které DVB-T2 vysílání bude vůbec pracovat.

Další důležitý krok v tomto procesu představovala vládní novela zákona o elektronických komunikacích, kterou včera ve třetím čtení jednomyslně schválila sněmovna. Novela nyní zamíří do Senátu.

Hlavním důvodem změny je skutečnost, že Evropská unie se dohodla do roku 2022 předat část televizního spektra na kmitočtu 700 MHz mobilním operátorům kvůli rozvoji vysokorychlostního internetu. A protože doba pokročila, spolu s tím se zavede  úspornější a kvalitnější formát, přes které bude možné vysílat s nižším datovým tokem. Což přinese buď více stanic, nebo vyšší kvalitu obrazu s HD, Full HD či dokonce 4K rozlišením.

Nové DVB-T2/HEVC tunery nutné

Změna se tedy týká i televizních diváků využívajících pozemní digitální vysílání – což je zhruba 60 % občanů ČR. Ty při změně (stejně jako při přechodu z  analogového vysílání na digitální) čeká nutnost pořízení zařízení s DVB-T2/HEVC podporou. Takže buď nový televizor, nebo set-top box. V obchodech se dají poznat například podle samolepky "CRA DVB-T2 ověřeno", která znamená, že daný přístroj prošel testy Českých radiokomunikací, jež provozují sítě pro zemské TV vysílání. Odhady ministerstva průmyslu a obchodu říkají, že za nové přístroje by domácnosti mohly v následujících pěti letech vydat až pět miliard korun. Pro zajímavost – uvádí se, že více než 10 % domácností stále využívá CRT televizory v kombinaci s externím set-top boxem.

Když pomineme fakt, že se cyklus výměny televizorů z rychlil a je velmi pravděpodobné, že by si hodně diváků nový televizor stejně pořídilo, k výměně bude muset dojít během následujících 3 let. Stále si ale kdokoliv může pořídit externí set-top box s DVB-T2, což bude částka do jednoho tisíce korun.

Nicméně proti podobě zákona mohutně protestovali satelitní operátoři. Podle České asociace satelitních operátorů přijde stát o 11 miliard korun, pokud bude nové televizní kmitočty dávat zdarma a ne dražit, jako tomu bylo u mobilních operátorů. Kritizují především kompenzace státu současným provozovatelům zemského vysílání, kvůli kterým hrozí státu arbitráží.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu i radiokomunikací jde ale satelitním operátorům o omezení či přímo zrušení bezplatného vysílání a tedy o získání svých nových zákazníků. "Předně je třeba zdůraznit, že platforma satelitního vysílání je přímým konkurentem zemského digitálního vysílání, které je pro občany bezplatné," řekl poslancům ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

"Je tedy jejich obchodním zájmem, narušit současný stav a rovnováhu na trhu televizního vysílání a získat z toho maximum ve svůj obchodní prospěch. Jedná se tedy jednoznačně o konkurenční boj, o snahu připravit české domácnosti o jedinou bezplatnou televizní platformu," dodal. Důsledky nepřijetí návrhu zákona by tak podle něj směřovaly proti českým spotřebitelům a proti českým divákům, kteří přijímají volně šiřitelné televizní vysílání.

Situace lehce připomíná zavádění prvního digitálního vysílání DVB-T, které naopak dlouho sabotovala Nova, protože nechtěla ztratit dominantní postavení na trhu s TV reklamou. Je také zajímavé, že tenkrát poskytovatelé satelitního vysílání mlčeli. Byť investice státu a občanů byly pravděpodobně vyšší, než budou nyní. Satelitní operátoři by například rádi viděli takový stav, kdy by státní dotace šli přímo koncovému divákovi a on si sám mohl při nákupu nového přístroje zvolit, jaký způsob příjmů bude využívat – zda satelitní, či pozemní.     

Vyberte si dabing, nebo původní znění s titulky

Ti, kdo mají rádi původní znění filmů, se mohou radovat z něčeho jiného. Pozměňovací návrh (PDF) novely, který předložila Markéta Adamová (TOP 09), má zajistit vysílání zahraniční produkce s duálním zvukem. Primárně tedy budou pořady šířeny stejně jako doposud s dabingem, nicméně bude nově možné zvolit i druhou zvukovou stopu tj. s původním zněním. Titulky jsou k dispozici již nyní v rámci povinného titulkování pořadů pro neslyšící. Povinnost se týká ČT.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud