4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

Množí se dotazy, co si vlastně lidi mají koupit, zda 4K nebo Full HD televizor. Fyzickému porovnání jsem se už věnoval v článku „Kdy koupit 4K UHD TV a kdy stačí Full HD“. Zde v několika bodech vysvětluji, kdy 4K uvidíte a kdy nikoli. Ve zkratce – smysl začíná mít od úhlopříčky 50“. Článek jsem sice už psal v roce 2016, lidský zrak je však pořád stejný (nebo se s věkem horší), a tak údaje pořád platí.

Upozorňuji, že se nebudu věnovat sporu OLED vs. LCD LED, ani LCD panelům. To jsou jiná témata, tam odkazuji na starší články, či se tomu budu věnovat příště. Předem je potřeba říct, že musíme oddělit přístroje, které obraz zobrazují (tj. televizory), a pak obsah, který zobrazujeme (tj. televizní stanice, filmy na DVD, BD, UHD BD, streamovaný obsah). Platí tedy, že FULL HD rozlišení je zastaralé technicky, nebo jen morálně? 

Pravdou je, že běžně dostupný 4K TV obsah téměř neexistuje. Když pomineme demo snímky, které můžete mít zdarma, tak za skutečný 4K obsah si téměř vždy musíte připlatit. Nicméně když po 4K skutečně toužíte, cestu k němu lze najít.  A poměrně snadno...

Pozemní vysílání

Prakticky každý má digitální fotoaparát nebo mobil, který dělá fotky v rozlišení vyšším, než je 4K. Ale televizor nekupujete primárně na fotografie, takže na tento argument můžeme zapomenout. Pozemní vysílání zde není a minimálně do nástupu DVB-T2 po roce 2021 na 4K nedojde. A na 8K vysílání zatím zapomeňte úplně - datový tok, který u 8K vysílání dostanete, je neúnosný a přínos v TV normálních velikostech nulový.

HG55ED890WB_s.jpg

Dalším faktem je, že ani TV stanice na 4K nejsou vybavené - před pár lety pořídila studia Full HD zařízení a už to mají zase vyměňovat? Stále dost stanic vysílá pouze v SD, přechodové DVB-T2 vysílání toho je živým důkazem. Když přidáme to, že Ultra HD vysílání přináší i další problémy (gamut rec.2020, tj. jiný mastering, HDR, problém s ostřením je ještě větší než u Full HD, nutnost používat 60 s/s kvůli plynulosti, atd.), tak v nejbližší době masový nástup 4K vysílání nám nehrozí.

Satelit a streamování? Netflix je nejdostupnější

Satelit? Zde to má smysl o něco větší, než žádný. Parabola má hezký seznam 4K stanic, napočítáte jich 64. V češtině není žádný, část nich jsou testovací nebo demo kanály, drtivá většina je placená. Zajímavé jsou zejména sportovní kanály Sky vysílající německy a anglicky. Zbytek vysílá módu, dokumenty, filmy. Pokud chcete využívat satelit, kupte si 4K TV se satelitním tunerem, jinak budete platit další 10 tisíc navrch.

Cum-poti-vedea-Franta-Romania-Euro-2016-la-Televizor-cu-rezolutie-4K-Ultra-HD.jpg 
Satelitní 4K stanice se zaměřují především na sport, módu a dokumenty

Větší smysl dávají on-line služby (Netflix, Amazon). Jsou placené, měsíčně zaplatíte zhruba 10 Euro, kvalita technická je dobrá, ale velmi záleží na kvalitě připojení k internetu. Obsahu přibývá, najdete zde dost dobrých seriálů i filmů ve 4K HDR, často však jsou bez českých titulků.

Netflix-4kUHD1_sm.jpg 
Nejdostupnější 4K obsah nabídne Netflix. A má ho v nabídce také nejvíc

Když vám někdo slibuje 4K vysílání, tak je třeba mít na paměti, že je třeba mít i původní zdroj ve 4K. Jak sami dobře víte, tak Full HD vysílání neznamená, že všechny pořady jsou skutečně ve Full HD rozlišení - místo toho se také vysílají upscalované původní SD pořady. A pro 4K to platí také.

4K Ultra Blu-ray

Dalším zdrojem 4K obrazu jsou fyzická média, konkrétně Ultra HD Blu-Ray. Přehrávačů je už na trhu dostatek, vybírat si můžete od špičkových modelů pro nejnáročnější až po cenově dostupnější přístroje - ceny začínají pod 5 000 Kč. Filmy ve 4K na pořídíte také, po kvalitativní stránce jde o to nejlepší, co můžete mít, a to jak po obrazové, tak po zvukové stránce. Nový zvukový formát prostorového 3D zvuku Dolby Atmos začíná být u nových UHD BD filmů už také standardem.

1486326.jpg

Pokud zkrátka chcete 4K, tak tohle je nejlepší, nejkvalitnější cesta. Bohužel i nejdražší. A už klasický Full HD Blu-ray masové rozšíření (na rozdíl od DVD) nepotkalo (a nikdy nepotká).

HDR je laskomina

Technologie HDR (vysoký dynamický jas), kterou se chlubí většina 4K televizorů, nabízí vyšší dynamický rozsah jasu, než využívá u TV vysílání, Blu-ray či DVD disků. Podobně se má využívat vyšší rozsah barev, to ale také potřebuje kompletní produkční řetězec. Zkrátka a dobře, film musí být v HDR vyroben a musíte mít odpovídající zdroj signálu (stream, UHD DB). Navíc na aktuální tvorbě je stále vidět, že se filmaři a studia učí novými možnostmi pracovat.

Většina HDR televizorů nabízí možnost HDR zobrazení i u běžných zdrojů, zde však jde spíše o lepší využití možností nových televizorů (jasu, rozsahu barev, kontrastu), než o radikální vylepšení původního méně kvalitního videa. S příchodem nového formátu HDR10+ se vylepšila kvalita, navíc výrobci televizorů se už lépe naučili s HDR pracovat a nabídnou divákovi lepší a viditelnější zážitek.  

4K HDR počítačové hry

Kde se povedlo rychle nabídnout dostatek obsahu ve 4K a dokonce s HDR, jsou hry. Herní konzole Sony PS4 Pro a Xbox One X nabízejí výstup ve 4K HDR a her pořád přibývá.

39678.1561093504.jpg
Herní konzole Sony PS4 Pro nabízí 4K HDR výstup. Ale pouze pro hry.
Na přehrávání filmů z Ultra HD Blu-ray disků zapomeňte.

Navíc v počítačem generovaném obraze je HDR efekt velmi viditelný, a tak pokud patříte mezi hráče, tak 4K HDR televizor určitě je správnou volbou. Po počátečních problémech se příliš velkým zpožděním obrazu u her ve 4K HDR se výrobci na tento důležitý segment trhu zaměřili a zejména u letošních modelů se už s problémy nesetkáte. Zkrátka tzv. HDR Gaming frčí a je dostupný, zde 4K HDR TV má určitě smysl.

4K TV jako střední a vyšší třída

Chcete-li koupit 4K televizor, tak si ho klidně pořiďte. Ale kvůli obsahu to určitě dělat nemusíte a kvůli TV vysílání ho nepotřebujete. Smutným faktem je, že televizory střední a vyšší třídy zkrátka a dobře 4K rozlišení mají a mít budou, s tím nenaděláte nic. Tento trend se navíc letos vkradl i do té nejlevnější třídy, kdy někteří výrobci už nové Full HD modely nenabízí a spoléhají se na ty loňské. A spoléhají se, že pouhý nápis "4K" jim přitáhne zákazníka. 

Full HD modely s kvalitními 100 Hz panely už prakticky nepořídíte, v drtivé většině jde o cenově orientované modely. U 4K televizorů naopak najdete výkonnější obrazové procesory, lepší zpracování obrazu i přepočet na vyšší rozlišení, neboť výrobci ví, že divák nebude sledovat pouze 4K obsah, ale že ve Full HD a SD je stále většina vysílaného obsahu.

Sen a realita

Faktem je, že 4K HDR demosnímky na prodejnách vám jen ukazují možnosti nových televizorů, nikoliv realitu, na kterou doma budete v drtivé většině koukat. Full HD televizor vám tedy (co se aktuálního TV vysílání) udělá stejnou službu, jako 4K televizor a o nic nepřijdete. A to bude minimálně platit ještě minimálně několik let. Bližším milníkem je přechod na DVB-T2 s HEVC kódováním, přítomnost DVB-T2/HEVC přijímače je z hlediska plánování do budoucnosti daleko důležitější a užitečnější, než 4K. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud