AVmania.e15.cz

CES 2010: Toshiba - o které TV bude zájem?

Toshiba na letošním CESu ukázala nejen novou CELL TV, kterou jsou nadšení všichni, ale také přinesla výsledky prodejů TV.
CES 2010: Toshiba - o které TV bude zájem?

Tiskové konference firem jsou jedním z míst, kde se k nám novinářům dostanou nejen informace o produktech, které jsou možnými hity budoucnosti, ale také se dozvíme, jak se kterému prodejci či oboru daří. Obecně přístupná data totiž nebývají obvykle úplná. Letos takovým místem byla tisková konference Toshiby v Las Vegas dne 6.1.10. Nahlédneme trochu do minulosti a na aktuální čísla, podíváme se, co se dle Toshiby bude prodávat nejvíce příští rok.

Malé překvapení – krize se na prodejích podepsala minimálně, ba dokonce s největší pravděpodobností prodeje LCD televizorů vzrostly o 27 % proti roku 2008. Příští rok se očekává růst také, nicméně již nebude tak dramatický (10 %). Krize se ale projevila jinde. Přestože počet prodaných televizorů je větší, tržby šly dolů o 4,5 %. Plazem se v roce 2009 prodalo o 3,3 % méně (tržby –8,4 %), za propad může slabší prodej menších plazem do 49“ (pokles o 26,6 %), ty přes 50“ se prodávaly více (+ 17,2 %).

Klepněte pro větší obrázek 

Velmi zajímavý je pohled na to, co lidé loni převážně kupovali. Zatímco klasická úhlopříčka 32“ zaznamenala růst o závratných 57,9 % (tržby ale jen + 7,8 %!), je vidět, že o kompromisní 37“ obrazovky zájem není (celkem pokles o 30,4 %, tržby – 45,7%), lidé zkrátka raději koupí rovnou 40“ a více (+ 31 %).

Pokud se podíváme na velikost, dramatický nárůst zaznamenal zájem o malé 22/23“ LCD televizory (téměř 130 %). Je také vidět, že si lidé začínají zvykat na velké obrazovky, neboť nejvýrazněji vzrostl prodej (pro nás v Evropě obrovských) 52 až 56 palcových LCD televizorů, což bylo dříve výhradní království plazmy. Zatímco loni se velkých plazem prodávalo stále více, tento rok už LCD, dle předpovědí, má plazmu dohnat. Pokud se započítají obrazovky 60 palců a více, LCD už dokonce plazmu předstihne. Je však třeba mít na paměti, že zmíněné předpovědi jsou od Toshiby, tj. firmy propagující LCD s LED podsvícením.

Klepněte pro větší obrázek
Posun v trendech je zjevný. Buďto malý 22/23“ televizor, nebo 32“ standard, nebo rovnou 40 palců a více, přičemž 50“ (a větší) obrazovky budou v domácnostech stále častější.

Loňský rok byl díky LED technologii pro LCD zlomový a marketingový tlak výrobců LCD přinesl svůj úspěch. Navzdory krizi byl největší procentuální růst prodejů u největších a nejdražších značkových televizorů – svůj velký podíl na tom má ale fakt, že v roce 2008 se velké LCD obrazovky začaly teprve objevovat na trhu. Domníváte-li se, že za to může pokles cen, jste na velkém omylu. Loni dokonce ceny velkých televizorů (52"/55") vzrostly, navíc módní a oblíbené „LED televizory“ jsou ty nejdražší. Zkrátka se ukazuje, že za velký, luxusní televizor lidé jsou ochotni zaplatit, a pokud je jim nabídnuta nová technologie podsvícení (LED) nehledí na cenu. (Ale jak odpovídá lidské přirozenosti, výhodné koupě jsou vyhledávány; navzdory propadu celkových tržeb v průběhu roku v USA, přes tamní 10 % nezaměstnanost, obraty při výprodejních akcích TV vzrostly).

A jaké jsou dle Toshiby letošní trendy? Že „LED televizory“ budou hitem i letos je jasné. Toshiba předpokládá, že letos prodá o 35 % LCD televizorů s LED podsvícením více. Stejně tak platí, že se lidé přestali starat, zda velké TV nemají vysokou spotřebu. Taktéž dle průzkumů nechtějí velké úhlopříčky jen muži, ale chtějí je i ženy – a díky tomu ale design produktů hraje ještě větší roli, než dříve. Zejména v USA se stává standardem připojení TV k internetu a vzhledem k nabídce tamních služeb, počet prodaných DVD a CD klesá, přímé (placené) streamování filmů roste.

Klepněte pro větší obrázek

Těchto trendů se drží samozřejmě i Toshiba. Z deseti uvedených sérií nových letošních televizorů jich celkem sedm (!) již bude vybaveno LED podsvícením. Nejvyšší TV řada pak bude vybavena CELL procesorem, který má osm jader a výkon 200 GFLOPS, což znamená, že výpočetní výkon televizoru bude 143x větší, než mají dnešní televizory, televizor bude schopen současně zobrazit šest HD kanálů. Počítat můžeme s 400 Hz technologií (v USA 480 Hz), o správný obraz a intenzitu jasu se postará světelný RGB senzor, vestavěné Wi-Fi je samozřejmostí. LCD podsvětlení s „local diming“ v 512 zónách zaručí kontrastní poměr 9 000 000:1, jas bude až 1,000 cd/m2. Takže to určitě není naposledy, kdy se o CELL TV od Toshiby píše.

Další článek
celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Dostupnost na českém trhu Kamil 13. 8. 2010, 15:51
Re: To je fundovaný průzkum potřeby LCD a LE… evajosk 15. 3. 2010, 19:55
To je fundovaný průzkum potřeby LCD a LED (?… xcross 14. 1. 2010, 12:21
Re: 600 Hz technologia SPAWN 10. 1. 2010, 11:25
Re: 600 Hz technologia bubu 10. 1. 2010, 10:24
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Tři nové televizory řady Q900R s rozlišením 8K začne od příštího týdne u nás v ČR prodávat Samsung. Nové modely nabídne ve velikostech 65", 75" a 85".

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

4K Ultra HD nebo Full HD: musíte kupovat TV s 4K rozlišením?

Když se podíváme do obchodů, začíná to vypadat, že kdo nekoupí 4K televizor, tak vyhazuje své peníze oknem. Jaká je realita?

IMDB nabídne filmy legálně zdarma, pouze s reklamou

IMDB nabídne filmy legálně zdarma, pouze s reklamou

DUO: přenosný gramofon s odnímatelným Bluetooth reproduktorem

DUO: přenosný gramofon s odnímatelným Bluetooth reproduktorem

Chcete mít gramofon, který si vezmete sebou k přátelům? A rovnou s reproduktorem, se kterým můžete tancovat? Gramofon DUO má nabídnout obojí.

Sony WF-SP900: s novými skutečně bezdrátovými sluchátky si i zaplavete

Sony WF-SP900: s novými skutečně bezdrátovými sluchátky si i zaplavete

Se sluchátky i přehrávači má Sony značné zkušenosti, nyní je kombinuje a vznikla skutečně odolná sportovní bezdrátová sluchátka s vestavěným MP3 přehrávačem.

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

FiiO M3K: nový kvalitní, malý a dostupný digitální Hi-Res přehrávač

FiiO M3K: nový kvalitní, malý a dostupný digitální Hi-Res přehrávač