CES 2010: Toshiba - o které TV bude zájem?

7. ledna 2010
TWEET SDÍLET
CES 2010: Toshiba - o které TV bude zájem?
Toshiba na letošním CESu ukázala nejen novou CELL TV, kterou jsou nadšení všichni, ale také přinesla výsledky prodejů TV.

Tiskové konference firem jsou jedním z míst, kde se k nám novinářům dostanou nejen informace o produktech, které jsou možnými hity budoucnosti, ale také se dozvíme, jak se kterému prodejci či oboru daří. Obecně přístupná data totiž nebývají obvykle úplná. Letos takovým místem byla tisková konference Toshiby v Las Vegas dne 6.1.10. Nahlédneme trochu do minulosti a na aktuální čísla, podíváme se, co se dle Toshiby bude prodávat nejvíce příští rok.

Malé překvapení – krize se na prodejích podepsala minimálně, ba dokonce s největší pravděpodobností prodeje LCD televizorů vzrostly o 27 % proti roku 2008. Příští rok se očekává růst také, nicméně již nebude tak dramatický (10 %). Krize se ale projevila jinde. Přestože počet prodaných televizorů je větší, tržby šly dolů o 4,5 %. Plazem se v roce 2009 prodalo o 3,3 % méně (tržby –8,4 %), za propad může slabší prodej menších plazem do 49“ (pokles o 26,6 %), ty přes 50“ se prodávaly více (+ 17,2 %).

Klepněte pro větší obrázek 

Velmi zajímavý je pohled na to, co lidé loni převážně kupovali. Zatímco klasická úhlopříčka 32“ zaznamenala růst o závratných 57,9 % (tržby ale jen + 7,8 %!), je vidět, že o kompromisní 37“ obrazovky zájem není (celkem pokles o 30,4 %, tržby – 45,7%), lidé zkrátka raději koupí rovnou 40“ a více (+ 31 %).

Pokud se podíváme na velikost, dramatický nárůst zaznamenal zájem o malé 22/23“ LCD televizory (téměř 130 %). Je také vidět, že si lidé začínají zvykat na velké obrazovky, neboť nejvýrazněji vzrostl prodej (pro nás v Evropě obrovských) 52 až 56 palcových LCD televizorů, což bylo dříve výhradní království plazmy. Zatímco loni se velkých plazem prodávalo stále více, tento rok už LCD, dle předpovědí, má plazmu dohnat. Pokud se započítají obrazovky 60 palců a více, LCD už dokonce plazmu předstihne. Je však třeba mít na paměti, že zmíněné předpovědi jsou od Toshiby, tj. firmy propagující LCD s LED podsvícením.

Klepněte pro větší obrázek
Posun v trendech je zjevný. Buďto malý 22/23“ televizor, nebo 32“ standard, nebo rovnou 40 palců a více, přičemž 50“ (a větší) obrazovky budou v domácnostech stále častější.

Loňský rok byl díky LED technologii pro LCD zlomový a marketingový tlak výrobců LCD přinesl svůj úspěch. Navzdory krizi byl největší procentuální růst prodejů u největších a nejdražších značkových televizorů – svůj velký podíl na tom má ale fakt, že v roce 2008 se velké LCD obrazovky začaly teprve objevovat na trhu. Domníváte-li se, že za to může pokles cen, jste na velkém omylu. Loni dokonce ceny velkých televizorů (52"/55") vzrostly, navíc módní a oblíbené „LED televizory“ jsou ty nejdražší. Zkrátka se ukazuje, že za velký, luxusní televizor lidé jsou ochotni zaplatit, a pokud je jim nabídnuta nová technologie podsvícení (LED) nehledí na cenu. (Ale jak odpovídá lidské přirozenosti, výhodné koupě jsou vyhledávány; navzdory propadu celkových tržeb v průběhu roku v USA, přes tamní 10 % nezaměstnanost, obraty při výprodejních akcích TV vzrostly).

A jaké jsou dle Toshiby letošní trendy? Že „LED televizory“ budou hitem i letos je jasné. Toshiba předpokládá, že letos prodá o 35 % LCD televizorů s LED podsvícením více. Stejně tak platí, že se lidé přestali starat, zda velké TV nemají vysokou spotřebu. Taktéž dle průzkumů nechtějí velké úhlopříčky jen muži, ale chtějí je i ženy – a díky tomu ale design produktů hraje ještě větší roli, než dříve. Zejména v USA se stává standardem připojení TV k internetu a vzhledem k nabídce tamních služeb, počet prodaných DVD a CD klesá, přímé (placené) streamování filmů roste.

Klepněte pro větší obrázek

Těchto trendů se drží samozřejmě i Toshiba. Z deseti uvedených sérií nových letošních televizorů jich celkem sedm (!) již bude vybaveno LED podsvícením. Nejvyšší TV řada pak bude vybavena CELL procesorem, který má osm jader a výkon 200 GFLOPS, což znamená, že výpočetní výkon televizoru bude 143x větší, než mají dnešní televizory, televizor bude schopen současně zobrazit šest HD kanálů. Počítat můžeme s 400 Hz technologií (v USA 480 Hz), o správný obraz a intenzitu jasu se postará světelný RGB senzor, vestavěné Wi-Fi je samozřejmostí. LCD podsvětlení s „local diming“ v 512 zónách zaručí kontrastní poměr 9 000 000:1, jas bude až 1,000 cd/m2. Takže to určitě není naposledy, kdy se o CELL TV od Toshiby píše.

Témata článku: Televizory, Novinky

Určitě si přečtěte

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

Onkyo CS-N575D: výborný síťový hudební Hi-Fi minisystém [test]

Onkyo CS-N575D: výborný síťový hudební Hi-Fi minisystém [test]

Hraje tak, že vás hudba naprosto pohltí. Systém našlapaný technologiemi potěší geeka i náročného posluchače, jeho místo je v obyváku, kde vám bude dělat radost jak u filmů, tak při poslechu hudby.

22 Jakub Michlovský

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Panasonic TX-55FX700E: plujte na klidné vlně [test 4K HDR LED TV]

Sedmistovka od Panasonicu - televizor (skoro) pro každého. Tentokráte na vaše přání přinášíme test LCD televizoru z dostupné kategorie.

22 Alexandr Bray

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

…a Bůh stvořil ženu, Emmanuelle, Buzíci, Betty Blue, Pianistka nebo Chtíč. Galská kinematografie odhaluje svou provokativní erotickou tvář.

10 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

17 Jaromír Puk

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

27 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Připravili jsme výběr nejzajímavějších televizorů s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk

ELAC Debut B6.2: dobré, malé a levné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

ELAC Debut B6.2: dobré, malé a levné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

Tyto reprobedny jsou příkladem toho, jak by měl vypadat dostupný a vyrovnaný zvuk, který je věrný a realistický - realistický nejen ve smyslu respektu k nahrávce, ale i ke svým vlastním schopnostem.

3 Daniel Březina