AVmania.e15.cz

Bluedio Turbine T4: potlačení hluku v čínském provedení [test]

Po sluchátkách s aktivním potlačením hluku od známých výrobců se dostala na řadu sluchátka Bluedio, která mají kořeny přímo v Číně. Mimo potlačení hluku je na nich zajímavá také odvážná velikost měničů.

Bluedio není na našem trhu příliš známým výrobcem, nutno však doplnit, že pro nakupující v zahraničních internetových obchodech nebude značka zcela neznámá, jelikož má v portfoliu hned několik řad sluchátek a reproduktorů – ty mimochodem vypadají velmi zajímavě co se designu týká.

Model T4, který je zařazen do portfolia nejvýše a spadá do řady Turbine Series, je na první pohled velmi podobný některým sluchátkům známých značek. Svůj díl na tom má i barevné sladění černé a stříbrné, to je doplněno v případě zájmu ještě o dvojici barev – bílo-stříbrnou a červeno-stříbrnou – stříbrné jsou vždy koncové části hlavového mostu, k nimž jsou upevněny mušle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V balení najdete vedle sluchátek také transportní sáček, rychlý návod k použití a dvojici kabelů – jeden pro nabíjení vestavěného akumulátoru (USB – USB-C) a druhý pro kabelové připojení ke zdroji zvuku (jack 3,5 mm – USB-C). 

Velké, větší, největší

Právě mušle jsou na prví pohled velmi výrazné ovšem i když výrobce použil měniče s průměrem 57 mm nejsou sluchátka nijak přehnaně velká ve srovnání s konkurencí – v potaz samozřejmě bereme modely s circumaurální konstrukcí uzavřeného typu. Celkově jsou však sluchátka velmi masivní, což je dáno i kombinací hliníku, plastu a umělé kůže

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavový most má u krajů kovovou výztuhu, z níž se vysouvá vnitřní část opatřená měrkou v devíti stupních. Zbytek mostu je v horní a spodní části vyztužen zřejmě plastovými pásky, mezi nimiž je měkké polstrování. Spodní část klenby mostu má dostatečné polstrování pro pohodlné nošení s mírným paměťovým efektem.

Koncové části výsuvu jsou opatřeny otočným kloubem s úhlem otáčení 90°, na něm je pak zavěšeno půlkruhové rameno a v něm samotné mušle, které můžete otáčet v úhlu 180°, díky tomu je zajištěno maximální pohodlí jak při nasazení na hlavě, tak při odložení sluchátek kolem krku.

Zpracování je dobré a na čínské poměry je i velmi dobré slícování jednotlivých částí a chod všech otáčejících se a vysouvajících se částí. Vnější strana mušlí je stříbrná se soustřednými kružnicemi a výrazným nápisem Bluedio.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snad jen popisek pro určení levého a pravého sluchátka není příliš viditelný a mohl být proveden lépe. Pro orientaci je však jednodušší rozmístění ovládacích prvků. Na levé mušli nenajdete vlastně nic než tři otvory mikrofonu. Veškerá tlačítka jsou po obvodu pravé mušle. Ve spodní části je multifunkční USB-C konektor. Směrem vzad je jedno dvoupolohové tlačítko pro změnu hlasitosti a směrem vpřed je pak dvojice samostatných tlačítek – pauza/přehrávání a multifunkční. Na vnější straně mušle je výrazný přepínač pro aktivaci potlačení hluku.

Komfort a ovládání

Při prvním nasazení sluchátek vás překvapí jejich příjemně měkké polstrování hlavového mostu i mušlí, které samo o sobě poskytne pasivní potlačení zvuků z okolí a stejně tak nenechá do okolí proniknout příliš mnoho zvuků z měničů.

Velikost mušlí je snad až příliš velká, což je samozřejmě ovlivněno i průměrem použitých měničů. Pokud máte menší obvod hlavy, počítejte s tím, že mírná změn apozice sluchátek při náklonu hlavy anebo při žvýkání bude znamenat jiný zvukový projev a pod polstrování náušníků začne pronikat více zvuků z okolí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Delší poslech je bezproblémový co se pohodlí týká, snad jen váha sluchátek je na hlavě znát a tak mají tendenci při rychlejším pohybu hlavou sjíždět, naopak přítlak je příkladný a není ho příliš mnoho ani příliš málo.

Ovládání je v podstatě klasické, jako u většiny bezdrátových sluchátek – dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti a posun mezi skladbami je řešena jako kolébka a pro posun je třeba držet tlačítko stisknuté, hlasitost naopak měníte postupným mačkáním.

Multifunkční tlačítko slouží pro zapnutí/vypnutí a přepínání do režimu párování. Poslední tlačítko je pak určeno pro pozastavení a přehrávání skladby. Zapnutí aktivního potlačení hluku je o něco zdlouhavější, po přesunutí ovladače trvá cca 4 vteřiny, než uslyšíte změnu ve zvukovém podání – pokud jsou sluchátka připojena kabelem. Při bezdrátovém připojení změnu zaznamenáte ihned.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co se týká bezdrátového připojení, s mobilním telefonem proběhlo korektně a hned napoprvé bez jakýchkoliv problémů. K počítači se mi však sluchátka pomocí Bluetooth připojit nepodařila. Ačkoli je systém viděl a chtěl se k nim připojit, bylo vyžadováno zadání PIN kódu pro spojení. Žádný z používaných (1234, 0000, 9999) však nefungoval a nikde v manuálu, na webu výrobce ani v diskuzních fórech jsem nenašel řešení tohoto problému.

Zvukový projev

Celkově je zvukový projev sluchátek poměrně vyvážený, basy jsou silné a jejich opravdu hodně, avšak nepřeznívají a jsou pevné v základu, což dodává projevu sluchátek zábavnější charakter. Obecně je možné konstatovat, že je celkový projev sluchátek vyvážený v celém zvukovém spektru. nikde nic zásadního nechybí ani nepřebývá, což je dobře. Dynamika je také na dobré úrovni a zvuk je přirozený jak u hlasů, tak u akustických nástrojů.

Na základě poslechu je jasné, že jsou Bluedio T4 sluchátky, která si poradí prakticky s jakýmkoli hudebním žánrem, při špatné kvalitě nahrávky pak reprodukují pouze to, co je zaznamenáno a „nevymýšlejí“ si, aby se zvukově posluchači zalíbila. Velmi příjemně překvapilo také podání prostoru, které je velmi dobré.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vše výše popsané platí v okamžiku, kdy je vypnuté aktivní potlačení hluku, jakmile však tuto funkci aktivujete, čeká vás velmi nepříjemné překvapení. Zvuk je rázem mnohem plošší a chybí mu jakákoli šťáva, poslech vás zkrátka nebaví, a to je jedno jaký žánr si pustíte. V tomto případě je potlačení hluku pravděpodobně postaveno na tom, že se ořežou nízké kmitočty, které jsou typické pro dlouhodobější zdroje hluku, jako motor auta, letadla či vlaku.

Praxe je však odlišná a použitý způsob odhlučnění není účinný (ve srovnání s dříve testovanými modely) a zvuková charakteristika se s aktivací potlačení hluku značně promění. Druhou značnou vadou na kráse je zpoždění zvuku oproti obrazu, které ze sluchátek dělá nepoužitelný výrobek pro sledování filmů. Zpoždění se pohybuje kolem jedné sekundy a v různých diskuzích se objevují zkušenosti se sluchátky s latencí i bez ní – jako kdyby výrobce občas zapomněl něco doladit...

Verdikt

Bluedio T4 jsou sice bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku, ovšem jejich funkcí si dohromady příliš neužijete. Bluetooth připojení a bezdrátové ovládání oceníte při připojeném mobilním telefonu. Denní používání jako přenosná sluchátka však bude značně ztěžovat velikost a především hmotnost sluchátek.

Při používání v domácích podmínkách nebo v kanceláři, kde byste ocenili aktivní potlačení hluku pro klidnější a pohodlnější poslech zase budete značně zklamání právě touto funkcí, která není příliš funkční a zvukový projev dost zhorší.

V praxi se tak bude jednat pravděpodobně o model, který budete používat především doma nebo v práci, kde můžete T4ky připojit bezdrátově nebo kabelem. Jejich velké náušníky dostatečně utlumí okolní zvuky jako u jiných uzavřených modelů. Při takovémto použití se jedná rozhodně o výhodnou koupi, zvláště v případě černého modelu, který můžete v čínských e-shopech pořídit již za cenu kolem 42 USD, což je méně jak 1000 Kč

AVmania.cz
Bluedio T4   6

Bluedio T4

Cena: 42–69 USD (dle barevného provedení), cca 950 Kč

Výrobce: Bluedio, zapůjčil GearBest

  • konstrukce: circumaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
  • velikost měniče: 57 mm
  • frekvenční rozsah: 15–25 000 Hz
  • impedance: 16 Ohm
  • přenos signálu: kabel (cca 130 cm), Bluetooth 4.2
  • funkce: aktivní potlačení hluku, ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 334 g (bez kabelu)
  • baterie: 16 hodin používání / cca 1,5 hodiny nabíjení
  • barva černá, červená, bílá
  • příslušenství cestovní pouzdro, kabel pro sluchátka, USB kabel,
Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

No zapomělo se na malinkaté náušníky tak na … zog 1. 12. 2017, 14:25
Na youtubu je video s postupem spárování blu… MMM 21. 11. 2017, 07:34
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Hledáte rozumné, pěkně zpracované, pěkně vypadající i pěkně hrající bedýnky, které jsou navíc univerzální, poklidné a příjemně nenáročné, a to vše za velmi přátelskou cenu? Tady jsou.

B&O BeoPlay Earset – designové nepohodlí [test BT sluchátek]

B&O BeoPlay Earset – designové nepohodlí [test BT sluchátek]

Když se podaří vyrobit něco, co jiné firmy neumí, pak se z takového výrobku obvykle stane kultovní záležitost. Avšak snaha o její úpravu podle moderních trendů nemusí vždy dopadnout podle představ.

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Sony HT-XF9000: vynikající soundbar s prostorovým zvukem 7.1.2 [test]

Mezi hezké, nenápadné, menší a tenčí soundbary se řadí i nové Sony a do dostupnější cenové relace přináší nejnovější dekodéry prostorového zvuku Dolby Atmos/DTS X. Výsledek? Jednoznačně skvělý.

Pioneer: dva nové modely Bluetooth špuntů s výborným poměrem cena/kvalita

Pioneer: dva nové modely Bluetooth špuntů s výborným poměrem cena/kvalita

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

14 tipů na bezdrátová sluchátka s nejlepším poměrem cena/výkon

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

Denon AH-D5200: nová prémiová Hi-Fi sluchátka pro domácí poslech

Denon AH-D5200: nová prémiová Hi-Fi sluchátka pro domácí poslech

Denon: nové dostupné AV receivery pro začátečníky a mírně pokročilé

Denon: nové dostupné AV receivery pro začátečníky a mírně pokročilé

Čtyři novinky pro fanoušky domácího kina představil Denon. Nové AV přijímač v základní a nižší třídě míří především na ty, kdo chtějí za málo peněz hodně muziky.

Denon AH-D1200: nová povedená stylová přenosná Hi-Res sluchátka

Denon AH-D1200: nová povedená stylová přenosná Hi-Res sluchátka