Big Bang Theory: Stárnoucí vládce sitcomů

10. března 2015
TWEET SDÍLET
Big Bang Theory: Stárnoucí vládce sitcomů
Pravověrní fanoušci první a druhé série už nad seriálem zlomili hůl, ostatní ho vzali útokem. Dnes jen v USA má seriál průměrnou sledovanost okolo dvaceti miliónů.

Když před osmi lety se začala Teorie velkého třesku, byla to původně zábava především pro geeky, kteří čekali na novou řadu tehdy populárního seriálu Ajťáci. Během let se z něj ale stal obrovský fenomén, který je dnes nejsledovanějším komediálním seriálem současnosti a zřejmě nejlepším následovníkem Přátel. Jak dlouho mu to ještě vydrží?

Klepněte pro větší obrázek

Láska na ...druhý pohled

Někdo si to už dnes nedokáže představit, ale když se do finálového kolečka pilotních dílů dostala první verze Teorie velkého třesku, hlavouni ze studií ohrnuli nos a místo toho vybrali do nadcházející sezóny jiné komediální seriály. Tvůrce seriálu, ostříleného televizního producenta Chucka Lorreho (Dharma a Greg, Dva a půl chlapa), to ale nezlomilo.

Věřil totiž chemii mezi dvěma hlavními představiteli, kteří se v pilotu objevili. Jedním z nich byl od malička malými rolemi vláčený Jim Galecki a druhý prakticky neznámý smrkáč Jim Parsons. Jejich dvojice mladých vědců, kteří spolu bydlí, milují film, comicsy a počítače, přitom jsou ale nepoužitelní pro praktický život, byla od začátku hnacím motorem pro téměř nekonečnou sérii gagů.

Klepněte pro větší obrázek

Jejich potenciál byl v původní verzi pilotu využít jen částečně, a tak se museli oba dva znovu vrátit do studia a natočit pilot znovu. Chuck Lorre a jeho tým vyškrtl většinu vedlejších postav, přidali ještě vedlejší dvojici Howard a Raj a změnili úvodní melodii. A především změnili herečku a styl postavy, které do obyčejného života mladíků zasáhne.

Místo tak nějak obyčejně působí Amandy Walsh vytáhli sexbombu první kategorii, bloňdatou Kaley Cuoco. Její … přednosti… a především její přirozená a jednoduchá povaha je dokonalým protipolém k dvojici pošuků zamilovaných do Hvězdných válek. Dokonalý protipól byl vytvořen. A pilot na podruhé uspěl.

Seriál na ...druhý pokus

Mimochodem, původní pilot se před několika lety objevil na internetu. A můžete si ho porovnat s tím, jak nakonec dopadl ten posléze vybraný. Zajímavě ovšem také probíhá jeho vývoj. Zatímco první sezóny byly ve znamení neustálého špičkování Leonarda a Sheldona, mnoha narážek na spoustu popkulturních fenoménů či vtipy definující konstrast v přístupu k životu čtyř geeků a jedné obyčejné blondýny, s postupujícím časem se seriál začal více a více podobat stylu, který o desetiletí dříve definoval fenomén jménem Přátelé. Vtipy už tak postaveny především na to, jak moc dobře postavy známe a jak se pořád ocítají v těch samých situacích pořád a pořád dokola.

Druhým hnacím motorem jsou jejich vztahy, především ty milostné. Ve třetí sezóně překročili scénáristé pověstný Rubikon a dosud beznadějně zamilovaného Leonarda nechali s Penny po několika oťukávačkách navázat dlouhodobý vztah. Nestačilo to a během dalších sezón si svoji známost našli i další dva vědátoři z partičky. A v osmé aktuální sezóně už mají svůj protějšek všichni.

Zatímco pravověrní fanoušci první a druhé série už nad seriálem díky tomuto vývoji zlomili hůl, ostatní ho naopak vzali útokem. Ještě okolo třetí série to byl pořád seriál pro pár zasvěcených, s každým dalším rokem to ale bylo větší a větší. Dnes má seriál průměrnou sledovanost v USA okolo dvaceti miliónů, což z něj činí nejsledovanější televizní pořad s výjimkou reality show. A je to právě Teorie velkého třesku, která si utrhla “diváky Přátel”, kteří se původně houfně sdružovaly okolo jiného seriálu, i u nás známého Jak jsem poznal vaší matku. Ten své pověsti přímého následovníka Přátel nedostál, s postupujícími sezónami se stále více propadal do hlubin průměrnosti a minulý rok po devíti sezónách zaslouženě skončil.

Vrchol za námi či před námi?

Teorie velkého třesku má zatím naplávané určitě ještě necelé dvě sezóny s výhledem na možnou další, čímž by délkou vyrovnal Přátelům. Alespoň takové číslo sezón mají na svých smlouvách hlavní tři herci poté, co si minulý rok v létě vyhádali nové odměny. Ano, i tady došlo k podobnému vývoji jako u Přátel. Ti za za své poslední sezóny sborově vyjednali 1 milión za díl a stejnou gáži ten pobírají i Galecki, Parsons a Cuoco. Slušný start při uvážení, že za první sezónu dostávali jen 60.000.

Úspěch je to ale zasloužen, protože kromě úctyhodných čísel sledovanosti se může seriál chlubit i slušnou řadou hereckých ocenění. Od roku 2009 už je pravidelně nominovaný na Emmy v hlavních kategoriích, herecky se nejvíce daří Jimu Parsonovi alias Sheldonovi. Ten má na kontě už 3 Emmy a bezpočet dalších cen.

Klepněte pro větší obrázek

Prestiž seriálu lze vyjádřit i zájmem celebrit v seriálu hostovat. Zatímco na začátku mohli Sheldon a Cooper o svých idolech jako Stephen Hawking, Steve Wozniak, James Earl Jones (hlas Dartha Vadera) nebo George Takei (Sulu z původního Star Treku) jen povídat, postupem času je mohli i potkávat a dělat si z nich legraci. Na milost vzala seriál i skupina opravdových vědců, kteří měli dříve nutkání rozebírat každou vědeckou teorii prezentovanou Sheldonem, dneska už má seriál svého odborného poradce, který zodpovídá za každý graf, rovnici či teorém.

Může tedy seriál jako Big Bang Theory zastavit? Zatím to vypadá, že největším nepřítelem pro seriál může být jen seriál sám. Tedy musí včas poznat, že všechny vtipy ohrály, postavy už není kam posouvat a herci jsou okoukaní. A nebo se vzdát silnějšímu a novějšímu soupeři, toho však seriál zatím mezi nováčky nemá. Jestli ho najde, měl by se vší důstojnosti brzy rozloužit, abychom na něj vzpomínali s láskou a nikoli s hořkostí v puse, jako to potkalo mnohé jiné.

Témata článku: Seriály

Určitě si přečtěte

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech.

7 Daniel Březina

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

25 Alexandr Bray

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

26 Tomáš Holčík

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

14 tipů na nejlepší televizory pod stromeček

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

61 Jaromír Puk

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

23 Jaromír Puk

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

…a Bůh stvořil ženu, Emmanuelle, Buzíci, Betty Blue, Pianistka nebo Chtíč. Galská kinematografie odhaluje svou provokativní erotickou tvář.

10 Marek Čech

Nejlepší české filmy roku 2018

Nejlepší české filmy roku 2018

Prezident Blaník, Úsměvy smutných mužů, Miss Hanoi, Hastrman, Jan Palach, Domestik, Toman, Zlatý podraz. Letos se objevilo nebývalé množství povedených domácích titulů a my vám přinášíme jejich přehled.

2 Marek Čech

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

7 Marek Čech