AVmania.e15.cz

Beyerdynamic T50p: test přenosných hi-fi sluchátek

První přenosná sluchátka s technologií Tesla nabídnou kvalitní kovové zpracování, skvělé pohodlí a dobrý zvuk. A nejspíše proto jsou držitelem ceny EISA.

Beyerdynamic v roce 2009 představil nový vrcholový model T1, jenž byl prvními sluchátky výrobce vybavenými technologií zvanou Tesla (jméno vychází z jednotky magnetické indukce), díky které by měly nabízet vynikající podání zvuku. Od té doby na trh přibyly další dva modely vybavené touto technologií, model T5p a levnější model T50p, na který se podíváme v tomto testu.

Klepněte pro větší obrázek 
Beyerdynamic T50p jsou držitelem ocenění EISA v kategorii nejlepší sluchátka za rok 2010-2011

V balení najdete redukci na jack 6,3 mm, redukci pro připojení sluchátek v letadle a velmi užitečné pouzdro na přenášení. Pouzdro by podle mě mělo být standardním příslušenstvím všech sluchátek podobné konstrukce, protože každý se určitě setkal s potřebou sluchátka někdy uložit do tašky či batohu, a to je bez použití pouzdra poněkud riskantní. Tedy zde pochvala výrobci za jeho poskytnutí.

Kovové retro

Po desingové stránce jsou sluchátka určitě povedená. Na mě osobně působí retro nádechem. K tomu přispívají i použití materiály, kovová sluchátka prostě působí klasičtějším dojmem než celoplastová konstrukce například od firmy Monster. Na hlavě sluchátka působí decentní dojmem, hlavový most je tenký, okolí si spíš všimne vyšších mušlí.

 
Klepněte pro větší obrázek
 

T50p jsou sluchátka určená na venkovní použití a konstrukce je tomu plně přizpůsobena. Malé náušníky supraaurální konstrukce, uzavřená ozvučnice, kabely dlouhý 120 cm a nízká váha, to jsou ideální vlastnosti přenosných sluchátek.

Sluchátka se skládají z kovového hlavového mostu, jenž kombinuje dostatečnou pevnost s pružností, ani lidé s větší hlavou by neměli mít problémy. Mušle jsou k mostu připevněné kovovými proužky, jejichž posouváním si sluchátka můžete pohodlně nastavit na vaši hlavu. Samotné ozvučnice jsou vyrobené z plastu, část vzhledem imituje kov. Konstrukce celkově působí možná trochu křehce, svůj podíl na tom nese i velmi nízká váha; domnívám se však, že v praxi určitě něco vydrží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kabel vede do obou mušlí a na první pohled nepůsobí moc odolným dojmem. Je velmi tenký, hůř ohebný a snadno se zamotává, osobně na mě působil jako kabel od sluchátek za 1000 korun, u modelu za šestinásobek bych očekával nějaký kvalitnější. Navíc je poměrně dost náchylný na mikrofonní efekt. Kabel zakončuje zahnutý konektor, který je možná až zbytečně dlouhý.

Pohodlí nad praktičnost?

V oblasti pohodlí jsem se sluchátky neměl žádný problém, polstrování z umělé kůže na hlavovém mostu a náušníky z téhož materiálů se postarají o to, aby vaši hlavu nic netlačilo. Přítlak sluchátek je až překvapivě malý, sluchátka netlačí a na uších jsou pohodlné i na delší dobu. Ale má to i své negativum, sluchátka na uších totiž nepůsobí moc stabilně.

Klepněte pro větší obrázek
Správné usazení sluchátek dle výrobce

Při scházení schodů jsem si je dokonce na hlavě přidržoval, protože jsem se bál, že by mi mohly z hlavy spadnout. Na použití při aktivnějších činnostech (běhání) se sluchátka podle mě nehodí. Měl jsem podezření, zda testovaný pár nebyl roztažený od některého z předchozích recenzentů, ovšem i jiní recenzenti z různých částí světa a uživatelé na diskusních fórech si na nižší přítlak stěžují, zřejmě to asi bude normální vlastnost sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Menším problémem může být se správným nasazením. Mušle jsou opravdu malé a už malá změna usazení způsobí degradaci zvuku. Doporučuji vám si se sluchátky pár minut hrát a hledat ideální pozici. Poté co jí najdete, bude správné nasazení otázkou pár vteřin.

Po stránce izolace jsou na tom Beyerdynamicy docela slušně. Uzavřená ozvučnice poskytuje dostatečný útlum jak před okolním hlukem, tak i před zbytečným únikem zvuku ze sluchátek. Na rušnou ulici nebo do autobusu bude izolace dostatečná, v metru a podobných hlučnějších prostředích už to bude horší, intraaurální sluchátka by byla vhodnější.

Dvojsečnou zbraní jsou použité kožené náušníky, v létě se s nimi dost potí uši, naopak v zimě vám uši zahřejí.

Jakpak hraje Tesla?

Prvním co posluchače upoutá, bude podání výšek. Ve zvuku jich je velké množství a vystupují nad ostatní pásma. Najdeme zde vynikající čistotu, živost přednesu, spoustu detailu.Zároveň ale nejsou agresivní, ani neznějí uměle. Výšky T50p jsou prostě skvělé, i spousta domácích modelů by měla problém podat výšky stejně kvalitně a přitom příjemně. Samozřejmě, najdou se i lidé, kterým zvýrazněné výšky nemusí sedět, ale ostatní budou nadšení, zvlášť na žánrech, kde výšky hrají prim a sluchátka se tedy mohou předvést v plné síle.
 

Klepněte pro větší obrázek

Středy už nejsou tak výjimečné. Jako jiná sluchátka uzavřené konstrukce, i T50 mají menší problém se zabarvením na středech. To je patrné hlavně na hlasech, které znějí, řekněme trochu ,,divně“. Ale musím říci, že i s tímhle neduhem se Beyery poperou mnohem lépe než některé modely konkurence, zabarvení není moc výrazné, po chvíli si na něj zvyknete a nebudete si ho všímat. V ostatních ohledech nemám se středy T50 žádný problém, nevyskytují se zde zvýrazněné sykavky. Detailu také nabídnou dostatek a jejich poslech se dá označit za jednoduše příjemný.

Klepněte pro větší obrázek

A teď bas – v některých ohledech vynikající, v jiných trochu horší. Mezi jeho přednosti určitě patří rychlost a přesnost. Obdobně jako u výšek, spousta domácích modelů si o takovýchto basech může nechat zdát, tedy dokud je nepřipojíte na některý opravdu kvalitní zesilovač, Beyerům stačí obyčejný kapesní přehrávač. Bohužel v podání basu najdeme i pár neduhů. Například na nejnižších tónech sluchátka trochu ztrácí kontrolu. Celé pásmo působí dost suše, bez textury, nástroje nezní jako reálné nástroje, je to prostě jen ,,zvuk“. Bas do celkového přednesu moc nezasahuje, je ho méně a oproti ostatním pásmům působí zastrčeně.

Sluchátka zklamávají v podání dynamiky, naopak jsou vynikající svou rychlostí. Podání prostoru také zamrzí, vytvořený prostor není moc velký, separace a lokalizace nástrojů je spíše průměrná. Tedy, jakpak hraje Tesla? Příjemně, v některých ohledech skvěle, v jiných průměrně.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě ohledně vybuditelnosti – sluchátka dokážou rozehrát bez problémů i průměrně výkonné přehrávače, hlasitost ani nebudete muset nijak extrémně zvyšovat. Pokud chcete ze sluchátek dostat ještě o trochu víc, doporučuji vyzkoušet přenosný zesilovač, zvuku to znatelně prospěje.

Verdikt

Beyerdynamic T50p jsou určitě dobře hrající sluchátka i přes těch pár nedostatků ve zvuku, problémy najdeme spíše v konstrukci. Jsou to sluchátka povedená, používal jsem je s radostí a myslím, že si své spokojené uživatele najdou. Na trh navíc vstupuje ,,profi“ varianta s označením DT 1350, u kterých Beyerdynamic možná těch pár malých nedostatků opravil.

Pokud hledáte přenosná sluchátka kvalitní konstrukce s dobrou izolací, s příjemným zvukem zaměřeným na výšky, jsou T50p i přes svou vyšší cenu dobrou volbou.

Beyerdynamic T50p

Klepněte pro větší obrázek 

Cena 6190 Kč

  • konstrukce supraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10–23 000 Hz
  • impendance 32 Ohm
  • citlivost 107 dB SPL
  • hmotnost 174 g (bez kabelu)
  • kabel 1,2 m
  • konektor 3,5 mm, zahnutý
  • zapůjčil Basys, distributor značky Beyerdynamic v ČR
  • www.basys.cz
AVmania hodnotí
design 9
zvuk 8
provedení 8
komfort 7
izolace 7
Další článek
celkem 53 komentářů

Nejnovější komentáře

hlavne ze mate kazdy stejne usi a vyrobci sl… rtyrty 19. 7. 2012, 02:22
Copak nevidite, ze elektroun a petr je jedna… eee 12. 7. 2011, 17:00
Copak nevidite, ze elektroun a petr je jedna… eee 12. 7. 2011, 17:00
takovy normalini suchatkovy kokoti...:-D wer 7. 5. 2011, 01:57
Pane Petře, pokud si tady toho všimnete a bu… neis 19. 3. 2011, 19:17

Další podobné články

LG SJ7: flexibilní soundbar 2.1 s bezdrátovým subwooferem [test]

LG SJ7: flexibilní soundbar 2.1 s bezdrátovým subwooferem [test]

Soundbar? Dobrá. Ale flexibilní soundbar? Co si pod podobným slovním spojením přeneseným na technicky zažité zařízení představit, snad pochopíte v následujících řádcích.

Sony: troje nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Sony: troje nová Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku

Japonské Sony pokračuje ve frontálním útoku na náročné posluchače, kteří cestují a chtějí chránit svůj sluch před okolním hlukem.

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Elipson Prestige Facet 14F: sloupové Hi-Fi reprobedny z Francie [test]

Chcete efektně až lifestylově laděné reprosoustavy, které ale nepostrádají důležité základní Hi-Fi charakteristiky, jako je čistota, muzikálnost nebo solidní dynamika?

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Sound BlasterX Katana: výborný soundbar pro hráče [test]

Soundbary, neboli zvukové projektory, jsou pro své kompaktní rozměry oblíbené tam, kde chcete upgradovat slabý zvuk televizoru. Soundbar Katana je určen přímo hráčům, a to jak těm počítačovým, tak majitelům konzolí.

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

BML E3 – bezdrátové špunty za babku [test]

Malá sluchátka do kapsy, která můžete kdykoliv snadno připojit k mobilu anebo si je zavěsit na krk jako náhrdelník. To vše za méně jak 600 Kč. Má smysl takový model kupovat?

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Evolveo SupremeSound E7: bezdrátová sluchátka s vyměnitelnou baterií [test]

Společnost Evolveo je známá jako výrobce různorodé elektroniky. V oblasti osobního audia a videa se etablovala jako producent povedených levných přehrávačů a nyní se pouští sluchátkových vod. Jaká je Bluetooth novinka?

Sennheiser: nové bezdrátové špunty Momentum Free [IFA]

Sennheiser: nové bezdrátové špunty Momentum Free [IFA]

Beyerdynamic Aventho wireless se přizpůsobí vašemu sluchu

Beyerdynamic Aventho wireless se přizpůsobí vašemu sluchu

Je normální, že s věkem klesá schopnost poslouchat určité frekvence. Beyerdynamic nyní do sluchátek zabudoval řešení.