AVmania.e15.cz

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Už neslyšíte tak dobře jako dřív? Nebo chcete sluchátka, která hrají přesně podle vašich uší? Sluchátka Beyerdynamic Aventho proměří a upraví jim zvuk na míru, abyste slyšeli vše, co se v hudbě schovává.

Když budete hodnotit sluchátka Beyerdynamic Aventho Wireless jen podle letmého pohledu na parametry, nebudu se divit, že je vyřadíte ze svého výběru. Podobně drahá bezdrátová sluchátka běžně nabídnou aktivní potlačení okolního hluku a i prestižní značky pořídíte levněji.

Přesto jsou Aventho bezpochyby těmi nejzajímavějšími sluchátky roku 2017 a rozhodně aspirují na nejlepší přenosná sluchátka vůbec. Jde totiž o první sluchátka, která se dokáží přizpůsobit vašemu sluchu a vykompenzovat nedostatky způsobené věkem nebo jinými okolnostmi. Nemusíte si zdlouhavě vybírat sluchátka, aby vám zněla dobře, Aventho Wireless se přizpůsobí vám na míru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Vzhled a konstrukce

Aventho drží designový jazyk značky Beyerdynamic a tak nekompromisně staví na odiv kovovou konstrukci, kterou jen na nezbytných místech pokrývá umělá kůže. Chybí jim elegance Bang & Olufsen nebo ergonomie vyšších modelů Sony. Klasická on-ear konstrukce menších mušlí pomáhá při přenášení, ale obavy z horší zvukové izolace se naštěstí nepotvrdily. Měkké náušníky netlačí a přitom dobře utěsní uši a aktivní potlačení hluku tak nebude tolik chybět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

To nejhorší, s čím se u Aventho Wireless budete muset smířit, představuje vypínač na pravé mušli. Příliš tuhý a příliš úzký vzdoruje stisku bříškem prstu, takže se do něj budete muset opřít nehtem. Zbytek ovládání se mi už líbí. Dotyková ploška na pravé mušli nepotřebuje návod. Okamžitě zvládnete měnit hlasitost nebo skákat na další skladbu. Pozastavení vyžaduje poklepání, díky čemuž nehrozí při náhodných dotycích nevyžádaná akce. Citlivost touchpadu navíc lze upravit v nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka můžete připojit bezdrátově přes Bluetooth s podporou AptX HD a AAC, sluchátkovým kabelem nebo přes USB-C k počítači. Přes USB se sluchátka také dobíjejí a vnitřní akumulátor jim zajistí přes 20 hodin provozu.

Zvuk vyladěný na vaše uši

To, kvůli čemu si tato sluchátka koupíte, je uživatelský zvukový profil. Na mobilu v aplikaci projdete šestiminutovým zvukovým testem, který prověří, co slyšíte na levé a pravé ucho, a výsledný osobní profil nahraje do paměti sluchátek. Ty potom můžete připojit k libovolnému zdroji hudby (televizoru, přehrávači a podobně) a vždy se použije váš otisk sluchu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V rámci profilu se zvýší hlasitost konkrétních frekvencí a upraví podání zvuku tak, abyste slyšeli vše rovnoměrně a nemuseli si zvedat celkovou hlasitost. Teoreticky byste to zvládli v rámci nějakého uživatelského ekvalizéru, ale poslechovým testem odpadne metoda pokus/omyl a nastavení přesně odpovídá vašemu sluchu. Současně má zvuk stejné parametry bez ohledu na jeho zdroj, který by třeba úpravy nezvládal.

Osobně nefandím nějakým zvukovým úpravám a nejraději poslouchám profil Flat pro čistý zvuk bez úprav. Zastávám názor, že divoké úpravy ekvalizačních křivek potlačují původní zvukový záměr. Ale v případě sluchátek Aventho tento pocit nemám. Naopak po zapnutí profilu se zvuk otevře, projasní a získá čistý charakter kompenzující nedokonalosti vašeho sluchu. Mé 45 let staré uši už logicky tolik neslyší vysoké frekvence, ale díky profilu slyším rozhodně více a přitom tyto vytažené výšky nepůsobí agresivně drásavě. Sluchátka vrací zvuku jeho neutrálnost a čistotu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání poslechových testů mých uší 1 - Hi-Res sluchátka Audio-Technica ATH-MSR7 kabel, 2 - Aventho Wireless kabel bez korekcí, 3 Aventho Wireless Bluetooth AptX s korekcemi. Korekce na 80% jsou nastavené před týdnem, okamžitě po kalibraci byl graf rovnější. I tak je vidět vytažení dříve neslyšitelných basů a výšek.

Samotné poladění zvuku samozřejmě nestačí. Sluchátka musejí nabídnout dostatečnou rezervu v dynamice a hlasitosti pro případné úpravy. A Aventho to bezezbytku plní. Beyerdynamic ve sluchátkách použil své měniče Tesla, které poskytují sebevědomé podání širokého frekvenčního rozsahu s dostatečnou hlasitostí. S nedbalou elegancí zahrají uklidňující měkké basy stejně jako razantní dynamické rázy. Neuslyšíte bezradné slévání nástrojů ve složitějších pasážích nebo chemicky podané akustické nástroje. Fyzikální zákony nadále platí, takže masivní basy vyžadující energii trochu ustoupí při přidání většího množství dalších frekvencí, ale podobné zvukové jiu-jitsu je u bezdrátových sluchátek pravidlem a nepřekvapí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace funguje spolehlivě na iOS, verze pro Android nemá zcela dokončený zvukový test. Nastavit lze intenzitu korekcí nebo citlivost touchpadu. Sluchátka sama hlídají, kolik toho denně naposloucháte na jakou hlasitost a dokáží varovat

Sluchátka samozřejmě nezvládnou plně překročit stín uzavřené konstrukce, ale kouzelníci z Beyerdynamicu stejně vyčarují na vaší tváři potutelný úsměv z čistě prokresleného otevřeného prostoru s obdivuhodnou dynamikou.

Bezdrátová sluchátka obvykle musím poslouchat na maximální hlasitost, ale Aventho dokáží i pro mne hrát až nepříjemně hlasitě, takže komfortně poslouchám tak na 70 % hlasitosti. S tím souvisí i další daň za zvukové úpravy. Sílu zvukových úprav můžete nastavit v krocích po 20 %. Na 100 procent intenzity a 100 procent hlasitosti už občas uslyšíte ořezávání basů a jiné podobné distorze zvuku. Plná hlasitost je ale až nepříjemná i sama o sobě, takže se s tím často nesetkáte. Pro příjemný pocit z poslechu mi stačí intenzita úprav 60 nebo 80 procent a podobně nastavená hlasitost. Plná hlasitost bez úprav zvuku žádnými distorzemi netrpí, ale nepůsobí tak živým dojmem.

Spolehlivě je nastavíte jen na iOS

Sluchátka Aventho bez zapnutého uživatelského profilu zní nudně obyčejně, je opravdu nezbytné, abyste prošli zvukovým testem a vše si naladili na vaše uši. Bohužel aktuálně vše spolehlivě funguje jen na platformě iOS verze 10 a vyšší. Pouze na iPhone nebo iPadu můžete nyní spustit zvukový test a nastavit intenzitu zvukové korekce. Aplikace pro Android v současné době test nezvládá a i když sluchátka bez problémů používáte pro poslech na telefonu, není pravidlem, že je aplikace Beyerdynamicu korektně rozpozná a pustí vás k nastavení.

Pokud prostě máte jen telefon s Androidem a nemáte přístup k Apple zařízení abyste prošli zvukovým nastavením, nemá nyní smysl do sluchátek Aventho Wireless investovat. Beyerdynamic slibuje, že nejpozději do konce ledna by to mělo jet i na Androidu, ale radím zatím počkat, než se vše vychytá. Pokud ale máte iPhone nebo alespoň kamaráda, který vám na chvíli půjčí telefon ve zcela tiché místnosti pro korektní test sluchu, měli byste si Aventho vyzkoušet.

Bude houšť

Letošní rok by měl podobných sluchátek přinést více. Na CESu se představí prototyp upravených sluchátek Parrot Zik s úpravou podle poslechových testů. Na Kickstarteru zabodovala sluchátka Nura, která dokáží sama proměřit váš sluch. V první vlně produktů zatím nelze počítat s aktivním potlačením hluku. Aktivní potlačení také upravuje zvuk a tyto dvě úpravy by se mohly mezi sebou prát. Určitě se časem nějaké kombinace dočkáme, zatím je ale potlačení hluku jen pasivní.

+ kovová konstrukce
+ zvuk vyladěný na míru uším
+ bohaté, ale rychlé basy
+ detailní středy a výšky
+ dlouhá výdrž

- aplikace pro úpravy zvuku spolehlivá jen pro iOS
- tuhý vypínač
- chybí aktivní potlačení hluku
- vyšší cena

AVmania.cz
Beyerdynamic Aventho Wireless   9

Beyerdynamic Aventho Wireless

Cena: 11 500 Kč

Zapůjčil: Beyerdynamic
Web produktu: www.beyerdynamic.de

  • Frekvenční rozsah: 10 Hz–40 000 Hz
  • Bluetooh SBC, AptX, AptX HD, AAC, handsfree pro volání (vestavěné mikrofony)
  • Měniče: průměr se neuvádí, Tesla
  • kapacita akumulátoru 1050 mAh, cca 30 hodin výdrž
  • Hmotnost: 238 gramů
  • Typ: uzavřená, supraaurální
  • v balení klasický 3,5mm audio kabel 1,2m, USB - USB-C kabel pro nabíjení, látkový pytlík
Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Po update 16.2. je to O.K. kasko 18. 2. 2018, 12:15
Mam tato sluchatka a bohuzel, MIY APP nenajd… kasko 13. 2. 2018, 13:10
Mam tato sluchatka a bohuzel, MIY APP nenajd… kasko 13. 2. 2018, 13:07
No jo, ty seš hotovej Mirek Dušín:-D Nula 6. 1. 2018, 17:07
Zrovna Ty se staras o lidi? Zatim to vypada,… gekko 6. 1. 2018, 07:08
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 19 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

12 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

JBL 305P a 306P Mark II: kvalitní aktivní monitory i pro domácí poslech [test]

Aktivní reproduktory obvykle najdeme v nabídce výrobců počítačového příslušenství, kde je jejich kvalita velmi různorodá anebo v nabídce monitorů pro studiový poslech, kde se hledí i na velmi jemné rozdíly. Jak jsou na tom monitory JBL druhé generace?

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

KEF Q550: povedené kompaktní sloupové reprobedny [test]

Malé a kompaktní sloupečky KEF Q550 jsou velmi realistickými, velmi spořádanými a velmi kultivovanými hráči a ve své cenové třídě nabízí překvapivě delikátní hodnoty. Ocení je vyznavači starého dobrého anglického zvuku.

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony WH-1000XM3: nejlepší bezdrátová sluchátka s potlačením hluku [test]

Už první generace sluchátek s aktivním potlačením hluku Sony se řadila mezi naprostou špičku. Po vylepšené druhé Sony přišla letos s třetí. Ta přináší nový analogový zesilovač a ukazuje konkurenci definitivně záda.

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Jays a-six: miniaturní bezdrátové špunty s dlouhou výdrží ze Švédska [test]

Skandinávská značka Jays není na trhu sluchátek žádným nováčkem, její tažení započalo již v roce 2006 malým špuntovým modelem d-Jays. Letos se vrhli v Jays také na výrobu bezdrátových modelů.

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.