Barry Seal: Nebeský gauner – recenze filmu

26. srpna 2017
TWEET SDÍLET
CIA, povstalečtí Contras, kolumbijská narkomafie, DEA. Barry Seal stihne pracovat pro všechny v živelné biografické jízdě, které Tom Cruise dodává zábavnou rozjívenost.

Adler Berriman "Barry" Seal (1939 - 1986) se stal jedním z nejmladších pilotů v letecké společnosti Trans World Airlines (TWA). S létáním začal už jako teenager, v šestnácti se stal pilotem civilních leteckých hlídek. Po službě v Louisianské armádě Národní gardy nastoupil v TWA jako letecký inženýr, od roku 1966 pak jako dopravní pilot na vnitrostátních linkách.

Práce pro CIA

Prestižní práce, krásná manželka, dvě děti, hezký dům. Ale také rutina vnitrostátních letů, která Barryho Seala (Tom Cruise) pomalu ubíjí. Chce zažít dobrodružství, které mu poskytne nabídka poněkud záhadného agenta CIA Montyho Schafera (Domhnall Gleeson). Pod záštitou této zpravodajské služby má létat do mnohem exotičtějších destinací než dosud a pořizovat z nich dokumentaci. Finanční ohodnocení této práce je více než slušné nebo spíš přímo úměrné riziku, které přitom podstupuje.

Barry s malým rychlým špionážním letadlem létá nad Nikaraguí, Panamou a dalšími státy Jižní a Střední Ameriky, kde probíhají protirežimní revoluce, a tyto teritoria mapuje. Postupně se jeho záběr rozšiřuje. Pro CIA dokumentuje základny kolumbijských narkobaronů, k nimž se úřady jen tak nedostanou. Dělá to pod záštitou letecké společnosti IAC (Independent Airways Consultant), již mu CIA zřídila na míru.

Časem se přidá i dodávání zbraní povstalcům v Nikaragui nebo pašovaní vojáků ze Střední Ameriky do amerických výcvikových táborů. Doručování tajných zásilek i jejich přejímání. Manželka Lucy (Sarah Wright) přitom nic netuší. Třeba o tom, že začal pracovat i pro ty, které měl monitorovat.

Ve službách Medellínského kartelu

Čilé styky a osobní kšefty s panamským generálem Manuelem Noriegou nebo nikaragujskými Contras po vyostření situace v Nikaragui přenese do malého městečka Mena v Arkansasu, kde si zřídí svou vlastní operační základnu s několika letadly.

Rozjeté kšefty už nejde zastavit a Barryho začne na počátku osmdesátých let zaměstnávat nechvalně proslulý Medellínský kartel k pašování kokainu z Kolumbie a Panamy na území Spojených států amerických. Za jeden takový let si vydělá až půl milionu dolarů a peníze po čase nemá po domě i zahradě kde schovávat.

Dunkerk – recenze filmu

Dunkerk – recenze filmu

Evakuace spojeneckých vojáků jako šílenství války v přímém přenosu. Práce s obrazem a nervním zvukem se stává součástí konceptu, jak nově nahlédnout na žánr válečného filmu. Britský režisér Christopher Nolan poprvé natočil příběh podle skutečných událostí.

11 Marek Čech

Medellínský kartel kontroloval většinu drog, mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky. Kokain povětšinou pocházel z Peru a Bolívie, koka z Kolumbie. Escobarův produkt se rychle rozšířil do obou Amerik. Na svém vrcholu Medellínský kartel kontroloval zhruba 80 procent obchodu s kokainem.

Disponoval přitom rozsáhlou flotilou lodí, letadel a drahých aut. Díky ohromnému množství drog, které se Escobarovi dařilo úspěšně pašovat přes Bahamy do USA, se z něj stal nepřítel Spojených států a Kolumbie, naproti tomu v Medellínu jej oslavovali jako národního hrdinu alá Robin Hood.

Informátor DEA

Barry Seal se na této vlně vezl. Jeho spojení s drogovými bossy Jorge Ochoou, Carlosem Lehderem a Pablo Escobarem ale nemohlo zůstat bez následků. Následovalo zatčení a odsouzení k deseti letům vězení. Po vyřčení rozsudku však Barryho kontaktoval agent amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami DEA, který mu nabídnul snížení trestu výměnou za donášení informací americkým výzvědným službám.

Ty se rozhodly rozjet jednu z největších operací, vedoucích k rozbití drogového kartelu v USA a Barry v ní měl posloužit jako informátor. Hrát to na více stran byl zvyklý, ale jeho víra, že ze všeho vybruslí, ho zradila v momentu, kdy ho v jeho rodném městě Baton Rouge v Louisianě zastřelili najatí zabijáci.

Spider-Man: Homecoming – recenze filmu

Spider-Man: Homecoming – recenze filmu

Za patnáct let již třetí verze Spider-Mana, která sází na kombinaci superhrdinské akce a teenagerské komedie, přičemž zajímavěji působí právě ona středoškolská linie.

5 Marek Čech

Milovníci konspiračních teorií si myslí, že za jeho smrtí mohla stát americká vláda, soudy to ale vyhodnotily tak, že trojici zabijáků si objednal Jorge Luis Ochoa Vásquez, kolumbijský narkobaron a jeden z ústředních členů Medellínského kartelu. Ke spekulacím o zadavatelích vraždy přispělo i to, že důležitý svědek proti špičkám narkomafie nebyl pod policejní ochranou.

Scorseseho styl

Všechny tyto okolnosti Sealova života i jeho smrti přispěly ke vzniku živé legendy, která už na filmovém plátně nebo v televizi našla svůj otisk. V roce 1991 Barryho Seala v televizním filmu Podveden ztvárnil Dennis Hopper. Jako vedlejší postava se objevil v první řadě seriálu Narcos a loni také v biografickém filmu Infiltrátor, kde si ho zahrál Michael Paré.

Nejnověji jeho biografický příběh zpracovává nepříliš zkušený scenárista Gary Spinelli, který má na svém kontě jen podprůměrný hororový thriller s Dolphem Lundgrenem Dokonalá skrýš (2012). Jistí ho ale zkušený režisér Doug Liman (Agent bez minulosti, Mr. & Mrs. Smith), který s Tomem Cruisem už před třemi lety spolupracoval na akční sci-fi Na hraně zítřka.

V ní prokázal cit pro nadsázku, která nechybí ani Nebeskému gaunerovi, kterého Tom Cruise modeluje trochu ve stylu hédonistického Vlka z Wall Street či cynického Obchodníka se smrtí v podání Nicolase Cage. U Scorseseho Vlka z Wall Street se Doug Liman inspiruje i ve stylu vyprávění.

Vetřelec: Covenant – recenze filmu

Vetřelec: Covenant – recenze filmu

Frankensteinovské téma stvořitele a jeho výtvoru slouží nejen k poznání vetřelčího rodokmenu, ale i úskalí režijního přístupu Ridleyho Scotta k této látce.

18 Marek Čech

Podobně jako on klade důraz na rodinnou linii a vypráví příběh amerického snu, po jehož bláznivých peripetiích musí následovat pád. Morální ponaučení zde nechybí, ale podobně jako u Scorseseho jím diváky režisér nijak nemlátí přes nos.

Tom Cruise jako vypravěč vstupuje po prolomení čtvrté stěny do děje a určuje, kdy a co uvidíme. Současně retrospektivně glosuje dění na plátně, což díky jeho ironickému přednesu působí velmi vtipně. Našlapaný soundtrack, rychlá střihová skladba filmu, vizuální vychytávky, živelná energie, která z filmu jde. To vše rovněž známe ze Scorseseho epických gangsterek.

Kameraman César Charlone, který často spolupracuje s Fernandem Meirellesem (Město bohů, Nepohodlný), dostává prostor vyžít se v atraktivních leteckých záběrech ze Střední a Jižní Ameriky nebo těch na americké půdě, kde dojde k nouzovému přistání.

Rozpustilá přitažlivost amorálního grázla

Retro sedmdesátých a osmdesátých let je uvěřitelné i díky využití archivních dokumentárních záběrů, kostýmů a rekvizit, ale na biografickou přesnost se tu až tolik nehraje. Tvůrci jsou si vědomi, že nadsazené vyprávění se spoustou šílených zvratů bude vždy zábavnější než realita a Tom Cruise jde tomuto jejich pojetí svým výkonem naproti.

Barry si ví skoro v každé situaci rady, nešetří přitom sarkastickými glosami, a když je zatlačen do kouta, nahodí odzbrojující úsměv, který vám dá na chvíli zapomenout, že jde o nezodpovědného hazardéra s životem svým i těch druhých a amorálního grázla, který dělá bez skrupulí pro ty, co mu zaplatí.

Masaryk: recenze filmu, který získal rekordních 12 Českých lvů

Masaryk: recenze filmu, který získal rekordních 12 Českých lvů

Mnichovská dohoda, psychiatrická léčebna a kokainové večírky. Velká historie se zrcadlí v subjektivním prožívání bonvivánského diplomata, který cítí, že v ní neobstál.

3 Marek Čech

Rozpustilá přitažlivost jeho figury tkví v tom, že pracuje pro vládu, středoamerické povstalce, tajné služby i narkomafii a doma přitom před manželkou své aktivity skrývá jak školák, nachytaný při opisování. Užívá si na jedné straně s rodinou luxusu ve svém přepychovém sídle, ale zároveň rád riskuje. Když už na něj dopadne ruka zákona, vždy z toho nějak vybruslí nebo se přidá na stranu těch, kteří mu z oné šlamastyky pomohou.

Tom Cruise přitom sází ony známé široké „top gun“ úsměvy věčného kluka, který se při letech na vnitrostátních dopravních linkách natolik nudí, že začne vyvolávat umělé turbulence a nedopřeje tím cestujícím poklidný spánek.

Ironický komentář k americké politice

Mefistofelovskou a zase jinak amorální postavou je agent CIA Monty Schafer. Skrze ni tvůrci přicházejí s ironickým komentářem k politice reaganovské administrativy, jež vedla k aféře Írán-Contras. Díky špionážním akcím a podpoře povstalců ve stylu účel světí prostředky, docházelo ve Střední Americe k politickým změnám, jež měly za následek jen vzestup drogových kartelů, proti nimž pak Amerika plakátově bojovala.

Ironické popíchnutí směrem k práci špionážních služeb se stává součástí této akční komedie, kombinované s dramatičtějšími momenty. Vypráví o sympatickém gaunerovi, který to hraje na všechny stany a s rozjíveným úsměvem mu to prochází. Jakoby film podprahově říkal, že s drzostí nejdál dojdeš, ale Barryho konec ukazuje něco jiného.

Dokud to ale jde, je třeba si tu jízdu užít. V podání Toma Cruise má velmi zábavný a živelný charakter, který je daný tím, že si tvůrci z biografie Baaryho Seala vybírají ty nejšťavnatější momenty, které pak s velkou nadsázkou prezentují. U Nebeského gaunera se budete dobře bavit.

Barry Seal: Nebeský gauner

  • Žánr: biografická komedie
  • Původní název: American Made
  • www.americanmademovie.net/
  • USA, 2017
  • Scénář: Gary Spinelli
  • Režie: Doug Liman
  • Hrají: Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Sarah Wright, Jayma Mays, Jesse Plemons, Connor Trinneer, Alejandro Edda, Mauricio Mejía, E. Roger Mitchell, Caleb Landry Jones
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 24. 08. 2017
Barry Seal: Nebeský gauner
film   7

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

1 Daniel Březina

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

11 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

34 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

11 Marek Čech

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Bowers&Wilkins 603: povedené sloupové Hi-Fi reprobedny od anglické legendy [test]

Jeden z největších světových producentů hi-fi je znám nejen právě pro objemy produkce, ale i pro její kvalitu. Nová generace šestistovek v některých ohledech nasazuje vysoké standardy v poměry k cenovce. Možná, že totiž nemají sloupky 603 hřmotný a obří bas, ale to je tak jediné, co na nich někdo mohl najít. Tohle je vyvážený, precizní moderní zvuk ve vyváženém, moderním obalu.

8 Daniel Březina

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

20 Jaromír Puk

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

Samsung QE55Q7FN: prémiový 4K HDR QLED televizor [test]

QLED řada Q7 od Samsungu má být prémiový televizorem s maximální výbavu, výborným obrazem a pohodovým ovládáním. Míří zejména a ty, kdo chtějí televizor vybalit z krabice a v pohodě si užívat.

26 Alexandr Bray

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech.

8 Daniel Březina