AVmania.e15.cz

AURIS – individuální tvarovky: část 2.

Seznam kapitol
Dostaňte ze svých IEM sluchátek maximum! Popis vlastností tvarovek a rozhovor s výrobkyní uvnitř.

V předchozí části dvoudílné minisérie jste se mohli dočíst něco málo o výhodách i nevýhodách používání IEM sluchátek, ale především omožné individualizaci špuntových sluchátek v podobě speciálních tvarovek (nástavců odlitých podle uší uživatele) od AURIS. V části této již uvidíte finální produkty, přečtete si rozhovor s Naďou Hošťálkovou, která tvarovky vyrábí a samozřejmě dostanete odpovědi na otázku, jaké mají tvarovky vlastnosti.

Rozhovor s Naďou Hošťálkovou (AURIS)

Jakým způsobem se individuální tvarovky vyrábí a jaký materiál je na ně použit? Existují nějaké zásady při vytváření otisků pro účely výroby formy na tvarovky?

K výrobě individuálních ušních tvarovek se používají speciální zahraniční materiály- otiskovací hmoty, akrylové pryskyřice na tvrdé tvarovky, silikony na tvarovky měkké, laky na povrchovou úpravu atd.

Výrobní postup začíná zhotovením otisků uší. Za tímto účelem doporučuji obrátit se na jakékoliv z foniatrických pracovišť nebo některou z ORL ambulancí. V Praze mohou zájemci po předchozím objednání využít přímo našich služeb a navštívit nás na poliklinice Medicon.

Otiskovacích hmot existuje více typů, jedná se o různé druhy silikonů. Pro výrobu tvarovek k in-ear sluchátkům je důležité dodržet při otiskování uší několik zásad. 1. k ucpání zvukovodů by měla být použita obyčejná vata, nikoliv molitanové ucpávky, které mohou konec zvukovodu roztáhnout a tím pádem ovlivnit výsledný tvar otisků, 2. otisky musí sahat až za druhý ohyb zvukovodu a musí být otisknuto i okolí konchy, 3. na povrchu otisků nesmí být praskliny nebo nedotisknuté dutiny; z chlupatých uší je nutné před otiskováním vystříhat chloupky. Pro úplnost ještě dodám, že uši samozřejmě nelze otiskovat, pokud trpíte ušním zánětem, máte podrážděný zvukovod atp.

Názory na to, zda otiskovat se zavřenými či otevřenými ústy, se různí. Někdo upřednostňuje otisk zhotovený s otevřenými ústy, někdo naopak, a jinde se pro změnu doporučuje během tuhnutí otiskovací hmoty žvýkat. Obecně vzato by měl otisk odebraný s otevřenými ústy zaručit lepší utěsnění a usazení tvarovky v uchu. Tento postup může být také vhodný u lidí s velmi pohyblivými čelistními klouby, které mohou způsobovat vytlačování tvarovek z uší při kousání a mluvení. Naše zkušenost je, že konkrétně u ušních tvarovek k in-ear sluchátkům nehraje fakt, zda byly otisky zhotoveny s otevřenými nebo zavřenými ústy, podstatnou roli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na levé fotografii je sympatická paní Hošťálková. Na prostřední otisky a pravé jsou vyznačené oblasti zevního ucha, které musí být dobře otisknuty (concha, crus helicis, tragus, antitragus).

Otisky uší se dále zpracovávají v laboratoři. Zároveň s otisky potřebujeme obvykle zapůjčit i sluchátka, ke kterým mají být tvarovky vyrobeny. Podle otisků uší a sluchátek vyrobíme formy pro odlití tvarovek. Výsledné odlitky zvnějšku přesně kopírují tvar uší a zevnitřku tvar sluchátek. Následuje závěrečné jemné opracování a úprava povrchu odlitků. Záleží na zkušenostech, představivosti a šikovnosti technika, který otisky zpracovává, jak budou výsledné tvarovky vypadat – zda budou v uších dobře „sedět“, jak moc budou z uší vyčnívat, jaký budou mít design a jak budou vypracované. Osobně považuji tuto práci za umělecké řemeslo a troufám si tvrdit, že naše tvarovky jsou nejen dokonale funkční, ale také skvěle vypadají.

Je možné vyrobit tvarovky AURIS na jakýkoli typ IEM (špuntových) sluchátek nebo jsou známá nějaká omezení?

Ještě jsem se nesetkala se sluchátky, ke kterým bychom neuměli tvarovky vyrobit. Existuje omezení materiálové - k naprosté většině sluchátek je vzhledem k jejich tvaru možné vyrobit pouze měkké, pružné tvarovky ze silikonu. Technologie zpracování silikonu je však materiálově a zejména časově podstatně náročnější než výroba z akrylu. To poté také ovlivňuje cenu tvarovek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Je důležité zmínit, že sluchátka za použití „custom-made“ tvarovek poněkud více vyčnívají z uší. Při výrobě tvarovek není možné sluchátko natlačit až „na doraz“ do boltce - je třeba nechat kolem sluchátka alespoň minimální vrstvu hmoty, aby bylo vůbec možné sluchátko ve tvarovce usadit. Vždy se však snažíme, aby sluchátka z uší vyčnívala co nejméně.

Určitá omezení jsou při výběru typu tvarovek. V zásadě je možné vybrat si mezi krátkými tvarovkami kanálovými (zvukovodovými) nebo tvarovkami polokonchálními či konchálními. Kanálové tvarovky drží pouze na stopkách sluchátek, na které se jinak nasazují pěnové nebo plastové náušníky. Tyto tvarovky neposkytují žádnou oporu sluchátkům, na druhou stranu umožňují jejich hlubší usazení než tvarovky konchální. Polokonchální a konchální tvarovky méně či více „obklopují“ sluchátka a naprosto spolehlivě je drží ve fixní poloze.

Při volbě typu tvarovky je však třeba zohlednit několik faktorů, hlavně tvar ucha. Zejména pro kónické zvukovody nebo malé boltce není tento typ tvarovek vůbec vhodný. Dále je důležitý tvar sluchátek a to, jak hluboko do zvukovodu se zavádí. K posouzení možností v konkrétním případě je vhodné zaslat fotografii uší s nasazenými sluchátky a fotografii sluchátek se sejmutým konfekčním „špuntem“.

Mohl by materiál, který používáte pro výrobu, vyvolat nějakou alergickou reakci?

Používáme výhradně materiály renomovaných německých firem Dreve a Egger. Tyto materiály jsou certifikované pro výrobu zdravotnických prostředků. Tím je zabezpečena biokompatibilita (snášenlivost) výrobku ve styku s pokožkou. Důležitou roli v prevenci podráždění uší hraje také pravidelné čištění tvarovek od ušního mazu a potu, případně též jejich dezinfekce.

Pokud budu o výrobek řádně pečovat a užívat ho doporučeným způsobem, jak dlouho mi vydrží? Má omezenou životnost?

Pokud budete o tvarovky pečovat podle návodu k použití, budou sloužit několik let. Nečekejte však delší životnost než 5 roků, i když i po této době mohou být tvarovky stále funkční. Je třeba počítat s tím, že zejména u průhledných tvarovek se časem může jejich zabarvení zakalit nebo - u kuřáků - zežloutnout. To však nemá vliv na funkci tvarovek. Problémem může být změna tvaru ucha, ke které běžně s věkem dochází. Po několika letech tak mohou tvarovky přestat těsnit. Toto se nechá v řadě případů vyřešit zesílením další vrstvou laku, někdy je však nutná výroba nových tvarovek podle nových otisků.

Na svých internetových stránkách deklarujete vrácení peněz v případě nespokojenosti. To platí pro celou dobu užívání nebo jen pro případ, že mi tvarovka nesedí už od začátku?

Vrácení kupní ceny v případě nespokojenosti s tvarovkami garantujeme po dobu 1 měsíce. Je to dostatečně dlouhá doba na přivyknutí si novým tvarovkám a posouzení, zda splňují očekávání majitele. Záruka trvá 2 roky. Zvyknout si na custom-made tvarovky může pár dní trvat, je to zkušenost naprosto odlišná od konfekčních špuntů. Je také třeba najít si vlastní styl nasazování a vyndávání tvarovek. Při nasazování doporučuji např. otevřít ústa, zatáhnout za ušní lalůček atp. Pomáhá i použití vhodného lubrikantu.

Více fotografií a popis vlastností najdete v další kapitole.

Další kapitola
Seznam kapitol

Související články


celkem 28 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: držte mě Bedas 19. 4. 2010, 10:40
Re: Otazka Naděžda Hošťálková 14. 4. 2010, 12:01
Re: Otazka František Bína 13. 4. 2010, 22:56
Re: Otazka Jiří Rokoský 13. 4. 2010, 14:51
Otazka Kane 13. 4. 2010, 00:17
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Pioneer A-50DA: integrovaný Hi-Fi zesilovač prakticky pro každého [test]

Pioneer A-50DA: integrovaný Hi-Fi zesilovač prakticky pro každého [test]

Hledáte kultivovaný, na moderní poměry a nároky slušně vybavený stroj, který zastane prakticky jakoukoliv práci, jakou na něj naložíte? Tento můžete bez starostí spárovat prakticky s jakýmikoliv reprosoustavami a on bude hrát, hrát a hrát.

JBL Boombox: nejvýkonnější BT repro na rameno, na zem i pod vodu [test]

JBL Boombox: nejvýkonnější BT repro na rameno, na zem i pod vodu [test]

Nejvýkonnější přenosný reproduktor z nabídky JBL se inspiroval jednak u svých menších kolegů, a to především tvarem. Také jeho zaměřen je podobné, nicméně přídomek Boombox hovoří sám za sebe...

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Klipsch R5 Neckband: nová komfortní bezdrátová špuntová sluchátka

Panasonic HD605N: Nová bezdrátová Hi-Res sluchátka s potlačením hluku

Panasonic HD605N: Nová bezdrátová Hi-Res sluchátka s potlačením hluku

Do kategorie bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením okolního kluku zamířil s novým modelem i Panasonic. Nabízí Hi-Res zvuk a nechybí ani kodeky aptX HD či LDAC.

Pirelli P Zero Sound – bezdrátový reproduktor ve tvaru pneumatiky

Pirelli P Zero Sound – bezdrátový reproduktor ve tvaru pneumatiky

Kozmophone – klasika v moderním provedení

Kozmophone – klasika v moderním provedení

Návrat gramofonů na výsluní audiotechniky je již téměř za námi – většina nových přístrojů zůstává u původního konceptu. Ovšem najdou se i návrhy, které stojí za povšimnutí pro svoji specifičnost – například Kozmophone

Indiana Line Nota 550 X: dostupné italské sloupové Hi-Fi reprobedny [test]

Indiana Line Nota 550 X: dostupné italské sloupové Hi-Fi reprobedny [test]

Sloupky Indiana Lina Nota 550 X jsou zhmotněním toho, jak by asi mělo vypadat finančně nenáročné Hi-Fi. Jsou skladné, vzhledem žádnou ostudu neudělají a nabízí přímočarý zvuk. Zkrátka je to rozumný sloupek za rozumnou cenu.

Grado láká na svá první bezdrátová sluchátka

Grado láká na svá první bezdrátová sluchátka