Audio-video okénko do roku 2012

Audio-video okénko do roku 2012

Co nám přinese rok 2012? Budou to konečně OLED televizory? Nebo 4K2K obrazovky? Budeme hudbu nakupovat pouze přes internet?

Tak tu máme nový rok 2012. Letos se konečně dočkáme OLED televizorů, výrobu však ovlivní i krize, ohlédneme se za i on-line novinkami. Nejdříve ale čistě můj netechnický výhled do nastávajícího roku.

Fungující zákony

Nedávno se mi dostala do ruky Kritika zdravého rozumu od Kanta. Hned na začátku poznamenává, že svoboda je ratio essendi (důvodem jsoucnosti) morálního zákona, avšak morální zákon je ratio cog-noscendi (důvodem poznání) svobody. Okamžitě jsem si vzpomněl na slova Jana Wericha, který říkal, že „každý morální předpoklad musí být vyfutrován klackem“.

Zkrátka nestačí, když se budeme ohánět pojmy, jako „pravda, láska“, přitom se řídit pouze podivnými zákony tržní ekonomiky. Nedávno mi jeden ekonom řekl, že z čistě ekonomického hlediska je krádež v pořádku, protože se peníze zase dostávají do oběhu. Naštěstí ale přiznal, že ze společenského hlediska to v pořádku není, neboť pak pravidla, na kterých moderní společnost funguje, pozbývají platnost. Zkrátka bychom tu měli opět právo silnějšího, právo džungle. Toto podivné „ekonomické pravidlo“ totiž platí, když existuje někdo, kdo krade a někdo, kdo nekrade. Protože pak je koho okrádat.

Ovšem slyším zástupy těch, kterých jsem se právě dotkl, že zde přece máme zákony. Ale zde se vracím opět na začátek, k nutnosti existence morálního zákona a vymahatelnosti práva. Protože s jeho zánikem zaniká i svoboda. A právě stupňující se tlak na posun chování lidí v této oblasti byl loňský rok velmi citelný. Ten posun bude nutný, neboť to, že zastupitelská demokracie dává příliš mnoho práv, ale málo zodpovědnosti, je v posledních letech zjevné. A tím bych asi skončil a věnoval se AV technice.

LG OLED.bmp 

Rok 2012, rok OLEDu?

Za pár dní začíná CES. Jihokorejské společnosti LG a Samsung už oznámily, že tam představí své první sériové vyráběné OLED televizory. Měly by mít úhlopříčku 55“ (140 cm). Jejich předběžnou cenu se dozvíme asi během CESu, alespoň doufám. Přestože se to nějaký čas vypadalo, že spuštění výroby OLED televizorů zase bude odložen, ale zjevně tomu tak není. Osobně jsem zvědav, zda se objeví i televizory s OLED podsvícením.

Krize a pokles výroby

Důvodem, proč výrobce se znovu v době krize a špatných prodejních výsledků přechází se zatím nerentabilní výrobou (dle jejich slov) OLED televizorů, bude snaha najít další prodejní „hit“. Ukazuje se, že 3D tolik netáhne, stejně tak on-line aplikace a multimediální nadstavby nepředstavují dostatečný důvod k výměně poměrně nedávno zakoupeného plochého televizoru. Přestože už třetím rokem zde máme tyto „počítačové“ nadstavby, dá se říci, že se spíše postupně vyvíjejí do použitelné a smysluplnější podoby, ale nepřetváří se v podobnou nezbytnou samozřejmost, jako například DVD přehrávač. Nicméně firmy oznámily, že se budou letos orientovat na modely, které jim přinášejí zisk. A to ty levné nejsou.

Smart TV popisky.JPG 

On-line videopůjčovny a aplikace

S tím úzce souvisí rozšiřování on-line služeb. Panasonic a Samsung přidaly do své nabídky „chytrých“ televizorů on-line videopůjčovnu, kdy přímo z televizoru si můžete prakticky okamžitě půjčit film, zkrátka po zaplacení asi 50 Kč se můžete 24 až 48 hodin dívat na vybraný film. Podobně v televizorech od minulého roku máte si možnost instalovat vybrané aplikace (podobně jako u smartpohonu), Panasonic má už i placenou nabídku. V těchto službách je zjevně budoucnost a i letos budou se dále rozšiřovat.

Začátek legálního on-line prodeje hudby

Možnost nakupovat hudbu on-line po internetu dorazila loni i k nám. Apple spustil svoje iTunes a iCloud, Supraphon přidal nabídku koupit si legálně hudbu přímo v nekomprimovaném formátu FLAC, spuštěna byla také služba MusicJet. Najednou tu tedy máme několik možností legálního pořízení hudby, mám ale obavu, že za dobu, kdy tato možnost chyběla, si velmi mnoho lidí našlo vlastní cestu, jak si hudbu opatřit zdarma. A domnívám se, že pokud člověk nepodlehne lákavé uživatelské přívětivosti Applu, lidé se neradi budou vracet k placení za hudbu.

ti_file_267806776_480_299_100.jpg 

Boom sluchátek

Trendem, který mne loni překvapil, je snaha lidí pořizovat kvalitnější sluchátka. I když v posledních letech zájem o sluchátka roste, a to jak mezi výrobci, tak mezi posluchači hudby. Objevují se mraky nových značek, o kterých jsme před pár roky neslyšeli. Ale nejen těch levných, ale také lepších za vyšší cenu, kdy se snaží zaujmout i kvalitním zvukem, lepším zpracováním. Je velmi příjemné vidět na ulicích stále větší množství lidi, kteří se zjevně nespokojili se základními sluchátky k telefonu/MP3 přehrávači.

Začátek konce?

Velmi konkurenční prostředí, které mezi výrobci spotřební elektroniky panuje, vede k tomu, že v posledních letech audio a video technika poskočila mílovými kroky. Digitalizace nahrávek i vysílání, nárůst rozlišení příchod 3D, rozvoj mobilního audia i videa – to všechno je velmi příjemné. Nicméně takto rychlý rozvoj není trvale udržitelný, je mimo jiné zaplacen dluhy. Doufám tedy, že rok 2012 bude rokem, kdy se společnost najde cestu, která by k oné udržitelnosti vedla.

Určitě si přečtěte

Články odjinud