17
Fotogalerie

Asus Xonar U3: hodně muziky za málo peněz

Kapitoly článku:


Po zobrazení pokročilého režimu prostřednictvím šipky v pravém spodním rohu se před vámi otevřou další možnosti úprav zvuku. Celkem je k dispozici pět záložek. V hlavním nastavení můžete v levé části zvolit, jakou soustavu reproduktorů máte připojenou a také volit, co je připojeno k analogovému výstupu (sluchátka nebo reproduktory). V případě sluchátek je pak možné ještě zvolit jedno ze tří nastavení impedance sluchátek (méně jak 32 ohm, 32 až 64 ohm a více jak 64 ohm).

05.png

V závislosti na tom, jaký zvolíte efekt vpravo pod ovladačem hlasitosti, tak se zobrazí nákres rozmístění reproduktorů v ploše. U vybraných efektů s prostorovým efektem je možné jednotlivé reproduktory natáčet, přibližovat či oddalovat a tím i měnit charakter celkového zvukového projevu. Tuto možnost oceníte například při simulaci prostorového zvuku u filmů – při vhodném nastavení si můžete vychutnat nečekaný zážitek.

03.png 06.png 07.png
08.png 09.png
10.png11.png

Záložka mixer je určena pro nastavení hlasitosti přehrávání a nahrávání prostřednictvím zvukové karty. Další záložka Effect umožňuje detailně nastavit desetipásmový ekvalizér, a to buď ručně, nebo výběrem jedné z deseti předvoleb. Jejich počet můžete sami rozšířit uložením vlastního nastavení. V levé části okna můžete ještě vybrat další z efektů, simulujících různé prostředí (místnost, jeskyně, les apod.) krom výběru prostředí můžete nastavit také jeho velikost.

12.png

Předposlední záložka je určena pro nastavení karaoke efektu, poslední záložka Vocal FX slouží k tomu, abyste svému hlasu dodali zvukové efekty nebo jej zcela změnili k nepoznání. Pro praktické účely zcela zbytná věc, chcete-li však někoho vyděsit jako ve filmu Vřískot, užijete si dosyta.

Vyplatí se?

Asus Xonar U3 je vcelku zajímavým výrobkem, nejen že v sobě integruje zvukovou kartu a sluchátkový zesilovač, ale navíc je velmi skladným a pohotovým výrobkem. Z hlediska zpracování není zvukové kartě co vytknout, vše velmi dobře lícuje a nikde není znatelná vůle. Krytka USB konektoru také drží dobře, takže nehrozí její padání ani s ní nebudete muset nijak zvlášť bojovat při sundávání. Napadá mne snad jen, že by možná stálo za úvahu zabudovat do zařízení akumulátor, který by se přes USB nabíjel a poté by se dal zesilovač využívat i k přenosnému audiozařízení.

Po stránce zvukové je rozdíl slyšitelný hned v několika rovinách, jednak velmi snadno zesílíte signál z počítače, takže vaše reprosoustava bude krmena plnohodnotnějším zvukem, který bude distribuovat ve zvukovém řetězci dál.

13.png 14.png
 

Při zapojení sluchátek se zvuk částečně pročistí, basy jsou pevnější bez dunivého přeznívání a výšky mají také čistější zvuk. Celkové je zvuk průhlednější a plnější a i při vypnutých efektech je celková lokalizace nástrojů v nahrávce lepší (čím lepší máte sluchátka, tím to bude slyšitelnější). Majitelé větších sluchátek s vysokou impedancí uvítají možnost optimálního nastavení zesílení. Zvuk můžete poslouchat bez úprav, nebo s různými úpravami, takže můžete změnit charakteru zvuku, zvolit simulaci prostoru, či přidat efekty – možností jsou doslova mraky.

Vzhledem k ceně zvukové karty, která se pohybuje kolem 700 Kč, považuji tento kup za velmi dobrý. Zesilovač a převodník sice není nic pro zvukové fajnšmekry, ale zvukový přínos proti běžnému sluchátkovému výstupu z počítače zde určitě je.

V porovnání s konkurencí nabídne za stejnou částku mnohem více funkcí a umožní uživateli lépe ovlivnit výsledný zvukový projev. Potřebujete-li tedy zvýšit celkovou hlasitost vaší soustavy počítač-reproduktory, můžete směle sáhnout po Asusu Xonar U3, který vyřeší nejen problémy s hlasitostí, ale navíc dodá vašim nahrávkám (především pak filmům a hrám) opravdový prostorový filmový zvuk – i když ve skutečnosti jde pouze o jeho simulaci.

Asus Xonar U3

  • Audio chip: ASUS UA100 USB Audio Chip
  • Odstup signál-šum: 100 dB
  • rozhraní: 1x 3,5mm RCA analogový jack výstup, 1x 3,5mm RCA analogový jack vstup,1x digitální S/PDIF výstup
  • připojení: USB 2.0
  • rozměry (š × v): 79,5 × 30,6 mm
  • hmotnost: 25g

Zapůjčil

AVmania hodnotí
design 6
zvuk 6
funkce 10
ovládání 8

Určitě si přečtěte

Články odjinud