AVmania.e15.cz

AQ Labrador 24: test reprosoustav

Inovace audiofilských reprosoustav řady Labrador od tuzemského výrobce nemohla zůstat bez povšimnutí.

Předznamenávají změny v designu a především v konstrukci a osazení zvukový posun k lepšímu? Otestovali jsme velmi zajímavý třípásmový model pro univerzální použití.

Kvalita a široký výběr

Jeden metr vysoké třípásmovky se klasické produkci AQ maličko vymykají, zatímco většinu ostatních modelů tvoří poměrně robustní kabinet s basovými měniči o větším průměru, tyhle jsou viditelně štíhlejší. Vzhledem k proporcím jsou zde dva 140 mm basové reproduktory TVM, dále je osazen vynikající 25 mm nový model výškového měniče dánské firmy Vifa a ze stejných končin pocházející 100 mm středotónový Peerless. V přední části výrobce umístil také výstup basreflexu, takže by neměly nastat problémy s podáním basového pásma při umístění sestavy v blízkosti stěn místnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První, co mne při bližším zkoumání zaujalo, jsou velmi precizně provedené masívní stěny skříně tvořené kombinací desek z dřevotřísky a MDF potažené přírodní dýhou, jejihž výběr by se dal bez nadsázky označit za luxusní. Zcela nadšeni jistě budou ti, kteří si potrpí na sladění interiéru s AV sestavou a že je z čeho vybírat! Buk, dub, jasan, mahagon, ořech, třešeň a nesmrtelná černá - ani si nevybavuji dalšího výrobce s tak širokou paletou nabízených povrchů.

V technické specifikaci Labradorů je zmiňováno použití sendvičové konstrukce ozvučnice mající zásadní vliv na celkovou tuhost a pro zpevnění již tak bytelných stěn výrobce dále aplikoval plošné a křížové výztuhy. Na výhybkách jsou používány výhradně zakázkové svitkové polyesterové kondenzátory a vylepšení doznalo také rozmístění součástek na výhybce. Jsou osazeny na velké ploše a co nejdále od sebe, čímž se ještě více eliminuje vzájemné rušení, krom toho je vše pájeno přímo, bez použití plošných spojů.

Klepněte pro větší obrázek

Masivní zlacené a kompletně kovové bi-wiringové terminály jsou z těch lepších, co mi prošly pod rukama. Připojení kvalitních kabelů o vyšších přůřezech je samozřejmostí a možno použít také reprobanánků. Ocenil jsem výrazný vroubkovaný povrch pro lepší utažení, jen mi vadila poměrně malá „vanička“ v níž jsou svorky zapuštěny, jinak by bylo vše na jedničku. Ještě není od věci poznamenat (a v tomhle jsou u AQ pověstní), že na rozdíl od většiny výrobců nekončí vaše kvalitní propojovací reprokabely ze zesilovače na svorkovnici, ale de-facto pokračují dále v kvalitní vnitřní kabeláži o velkém průřezu i útrobami reprosoustavy, což jistě hraje svou roli při přenosu výkonu.   

Audiofilský zvuk

Výrobce již v popisu uvádí, že jde o model s velmi neutrálním zvukem, přesto by mohl nezasvěcený posluchač vyhodnotit méně výrazné basy jako nedostatek. Avšak kouzlo těchto beden se skrývá jinde, ono nevtíravé basové pásmo a vynikající podání středů a výšek spolu dohromady tvoří poměrně vzácnou zvukovou kombinaci vhodnou pro dlouhodobý poslech bez známého unavujícího pocitu v uších. Koneckonců tyhle bedny byly mimo jiné konstruovány také pro zvukové nadšence „rovného zvuku“, kteří „běžnou“ produkcí opovrhují.
Klepněte pro větší obrázek 

Dle mého názoru jsou v dané cenové kategorii dokonce maximálně neutrální, na první poslech perfektní, velmi decentní podání všech hudebních žánrů, žádná tendence ke zvýhodnění určitého pásma a minimum zabarvení, prostě okamžitě po zapojení nastane jakýsi pocit, že vše je správně a tak nějak to má být. Víc, jak prvotní nedostatek basů vnímáte čistotu zvukového pole a to vás dostane. Jako testující dodávám, že pro vyznavače hudby postavené převážně na basovém základu či jedince „odkojené“ zvukem sestav k PC a nyní mířících výše, má i AQ v nabídce klasické „basovější“ modely. 

Na čem jsme testovali

Při testu byly použity střídavě dva zesilovače, jednak vzhledem k cenové relaci integrovaný stereofonní zesilovač Denon PMA 700AE (cca. 9 000 Kč) a pro zachování kontinuity s předchozími testy též osvědčený PMA 1500AE (cca. 22 000 Kč). Zdrojem pro poslech CD a SACD byl klasicky Denon DCD 1500AE (cca. 19 000 Kč). Pro provoz v domácím kině byly reprosoustavy pro kontrolně ještě připojeny na AV receiver Marantz SR 5002 (cca. 20 000 Kč). Testovací disky pro stereo poslech tvořily CD se skladbami od Luciana Pavarottiho, Lucie Bílé, Yello a SACD Dire Straits – Brothers in Arms.

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Podtrženo sečteno

Pro posluchače akustické, jazzové a vážné hudby jsou tyto reprosoustavy vynikající volbou, ovšem to v žádném případě neznamená, že by posluchači heavy metalu nebo taneční hudby přišli zkrátka. Zde už prostě musí přijít ke slovu korekce na zesilovači (k čemu by jinak byly že?), přičemž zvuková neutralita Labradorů 24 dovoluje oproti běžným třípásmovkám mnohem větší manévrovací prostor při používání korekcí a ekvalizací v neširším rozsahu a to bez výraznějšího „znečištění“ různými pazvuky.

Klepněte pro větší obrázek

Za necelých 18 000 Kč (v případě provedení ořech a třešeň s 10% příplatkem) dostanete reprosoustavy, které nejen že mají vynikající zvuk, ale budou i vkusným designovým doplňkem v interiéru. Jejich komplexní zvukové kvality a zejména neutrální přednes je předurčují pro samostatný stereofonní poslech pro náročnější posluchače a stejnou měrou je doporučuji i jako základ pro vybudování domácího kina. Vřele je také doporučuji všem zvukovým experimentátorům, kteří za své peníze hledají nadprůměrnou zvukovou kvalitu a k tomu velmi pěkně vypadající bedny.

AQ Labrador 24

Cena 17 960 Kč/pár (provedení dýh ořech a třešeň je s 10% příplatkem)
 
 • Konstrukce: podlahová 3-pásmová reprosoustava s basreflexem
 • Provedení dýhy: buk, dub, mahagon, ořech, třešeň, jasan, stříbrná, černá,
 • Impedance: 8 ohmů
 • Výkon: 100 W
 • Max. zatížitelnost: 200 W
 • Citlivost (dB/1W/1m): 89 dB
 • Kmitočtový rozsah: 40 Hz – 40 000 Hz
 • Výhybka (dB/oct): 12, 6, 12
 • Rozměry (v x š x h): 1000 x 210 x 330 mm
 • Hmotnost: 19 kg
 • Objem: 45 l
 

Zapůjčil  

 • AQ (Acoustique Quality), s.r.o. - Litovel - Červenka
 • kontakt  www.aq.cz
 • záruka   24 měsíců (možnost registrace prodloužené záruky v délce 60 měsíců na internetu)
 
AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výkon/cenaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
Další článek
celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Proč by měla být sestava s něčím porovná… tvm 11. 2. 2014, 19:48
Mam AQ Labrador 4 hraji 50%hudbu 50%filmy na… palos32 19. 2. 2013, 20:50
Proč by měla být sestava s něčím porovnávaná… Pavel K 14. 9. 2012, 12:56
Tyto reprosoustavy jsem koupil asi po půl ro… Pavel K. 29. 8. 2012, 10:57
Re: test??? barka 11. 8. 2009, 18:15
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Samsung spouští prodej televizorů QLED s 8K rozlišením

Tři nové televizory řady Q900R s rozlišením 8K začne od příštího týdne u nás v ČR prodávat Samsung. Nové modely nabídne ve velikostech 65", 75" a 85".

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

Bose: dva nové chytré soundbary a chytrý bezdrátový reproduktor

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

KZ ZSA: skvělé levné dvouměničové hybridní špunty v kovu [test]

Asijská společnost KZ chrlí v poslední době na trh jeden model sluchátek za druhým a pomalu se již v její nabídce ztrácíme. Poslední levná novinka se však výrazně odlišuje především svojí velikostí, má vliv na zvuk?

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Vifa Reykjavik – dánský minimalismus se skvělým zvukem (test)

Technika ze severských zemí se obvykle vyznačuje minimalistickým designem, velmi dobrým zpracováním a také skvělým zvukovým podáním, jak jej známe například od Bang & Olufsen, jak je na tom méně známá Vifa?

IMDB nabídne filmy legálně zdarma, pouze s reklamou

IMDB nabídne filmy legálně zdarma, pouze s reklamou

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Monitor Audio Silver 300: výborné podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Sloupky Monitor Audio Silver 300 jsou velmi povedenými reprosoustavami, které vás nechají ochutnat opravdový High-End. Umí naplnit prakticky jakoukoliv místnost a to pěkně odspodu.

DUO: přenosný gramofon s odnímatelným Bluetooth reproduktorem

DUO: přenosný gramofon s odnímatelným Bluetooth reproduktorem

Chcete mít gramofon, který si vezmete sebou k přátelům? A rovnou s reproduktorem, se kterým můžete tancovat? Gramofon DUO má nabídnout obojí.

Sony WF-SP900: s novými skutečně bezdrátovými sluchátky si i zaplavete

Sony WF-SP900: s novými skutečně bezdrátovými sluchátky si i zaplavete

Se sluchátky i přehrávači má Sony značné zkušenosti, nyní je kombinuje a vznikla skutečně odolná sportovní bezdrátová sluchátka s vestavěným MP3 přehrávačem.