Američtí rockoví písničkáři

Američtí rockoví písničkáři

Máte-li rádi klasickou rockovou hudbu, určitě se vám budou líbit tři nová CD trojice známých písničkářů. Boba Dylana, Neila Younga, Bruce Springsteena.

Bob Dylan, Neil Young, Bruce Springsteen. Tři písničkáři, kteří se narodili ve 40. letech minulého století na severoamerickém kontinentě. Společné mají i to, že střídají alba akustická, folková s tvrdšími rockovými nahrávkami. Letos jako by se všichni tři domluvili. Jejich novinky jsou energické a hutné.

dylan_toghether.jpg 

Nejstarší z trojice, nejslavnější písničkář všech dob Bob Dylan (* 1941), natočil novou řadovou desku Together Through Life tak trochu neplánovaně. Loni mu vyšlo dvojalbum raritních snímků z posledních let Tell Tale Signs, které – i když obsahovalo jen to, co se nevešlo na předchozí alba – aspirovalo na jeden z nejúchvatnějších hudebních počinů roku. Dylan má totiž nápadů na rozdávání, a tak i sbírka „odpadu“ v jeho případě nadchne.

I nové CD přináší kvalitní repertoár, i když zřejmě nevstoupí do dějin jako jedno z jeho nejsilnějších. Na to je totiž příliš jednotvárné a předvídatelné. Dylan sice nabízí jakýsi žánrový rozptyl od náznaků country blues až po hutný bluesrock, ale jinak je tu všechno tak, jak čekáme. Nezaměnitelný chraplavý hlas (blízký snad jen nezpěvu dalšího klasika, Toma Waitse), vypravěčský styl, repetice hudebních motivů, naprosto pravidelné bicí, valivá bluesová nálada. Sice nesporná kvalita, ale žádné překvapení.

young_fork.jpg

Podobně i Kanaďan Neil Young (* 1945) nabízí na ploše téměř celého alba poctivě zahranou ráznou muziku. V jeho případě nejde o bluesrock, ale rovnou o hardrock, opírající se o industriální rytmus bubnů a výpomoc ženských sborů. Young, který se na minulých deskách věnoval politickým tématům, se tentokrát rozhodl vzdát hold svým čtyřkolým miláčkům, a celá deska je tedy věnovaná řidičům a jejich starostem a radostem. Vedle oslavných ód na krásu aut a jízd zde najdeme i epiku a vedle převažujících tvrdých vypalovaček se výjimečně dostane i na klidnější momenty. Baladická Light A Candle zní jako něco mezi Dylanem a Chrisem Reou, avšak v kontextu alba jde spíše o výjimku. Typičtější je skladba Johnny Magic, v jejímž textu se objeví i slovní spojení „heavy metal“.

springsteen_working.jpg

A konečně Bruce Springsteen… I on má za sebou desky s politickými (či přesněji vlasteneckými) tématy. I on se tentokrát rozhodl pro rockovou polohu, i když v jeho případě nechybí ani nasládlé popové aranže (bonus The Wrestler s typicky americkou stylizací v textu). K popu inklinuje i stadionově valivá This Life (s textem o vztahu a hledání domova), zatímco hutně rocková Surprise, Surprise opakuje témata, která jsou s americkým rockem dávno srostlá, a sklouzává tak ke klišé (po hudební i textové stránce).

Všichni tři pánové natočili kvalitní desky. Máte-li rádi klasickou rockovou hudbu, určitě se vám budou líbit. Na druhou stranu jsem přesvědčený, že ani jeden z nich se novým albem nepřiblížil svým nejlepším nahrávkám.

  • Bob Dylan: Together Through Life. Sony 2009, celkový čas 45:31
  • Neil Young: Fork In The Road. Reprise 2009, celkový čas: 38:44
  • Bruce Springsteen: Working On A Dream. Sony 2009, celkový čas: 51:38

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud