AVmania.e15.cz

Americký zabiják: recenze filmu

Příběh zrození agenta Mitche Rappa ze špionážních románů Vince Flynna je pokusem o nastartování série, jež pošilhává po té bourneovské i ryanovské. Pomsta je silná motivace, ale na dobrý film někdy nestačí.

To co znamenal Tom Clancy, autor knižní série s agentem Jackem Ryanem, pro špionážní thrillery osmdesátých let ze zákulisí amerických špionážních operací v období studené války, to znamená Vince Flynn (1966 - 2013) pro nové tisíciletí.

Teroristické hrozby nového tisíciletí

Flynn zachytil proměnu světa po 11. září 2001 s obrovským nárůstem hrozeb, které je téměř nemožné předvídat. Brzy poznal, že celosvětový nárůst terorismu proti civilnímu obyvatelstvu znamená, že CIA bude potřebovat nový typ rekrutů. S tím, jak se teroristé vynořují z různých sociálních prostředí a oblastí, musí zpravodajské služby klást zcela nové nároky na špióny, kteří budou schopni proniknout do černého smyšlení těch, kteří jsou spíše než politickými záměry motivováni touhou sežehnout svět svou zběsilou nenávistí.

Proto napsal poutavou sérii knih o Mitchi Rappovi, zaměřenou na nepolevující schopnosti jedince, který, hnán svým hněvem, idealismem, hrdostí a ryze osobní zlobou, reaguje na pomstychtivé, morálně nepodložené hrozby, které se čím dál více stávají běžnou součástí naší každodennosti.

Flynn poprvé představil Rappa v románu Transfer of Power (1999), kde již byl ceněným agentem CIA, pověřovaným těmi nejriskantnějšími misemi. V tomto případě šlo o záchranu osazenstva Bílého domu, jež vezmou teroristé jako rukojmí.

Z knihy se okamžitě stal bestseller, následovaný dalšími dvanácti romány s Mitchem Rappem, které v průběhu třinácti let napsal Vince Flynn. Každá z knih se dostala na žebříček bestsellerů deníku New York Times a jen v USA se prodalo více než 12,5 miliónů výtisků románů s Rappem. Štafetu pak po něm převzal Kyle Mills, kterého vydavatel po Flynnově předčasné smrti požádal, aby v psaní série pokračoval. Dosud se dočkala dalších tří dílů.

Cesta pomsty

V roce 2010, tři roky před svým skonem, Flynn vyslyšel naléhavé volání fanoušků po návratu v čase a v knize Americký zabiják nabídl čtenářům příběh Rappových začátků. Popisuje v něm, jak se z osamoceného, emočně rozervaného mladíka po absolutoriu vysoké školy stala noční můra všech teroristů. A adaptace toho originu nyní přichází do kin s ambicí nastartovat sérii, ne nepodobnou agentským příběhům s Jackem Ryanem, Ethanem Huntem nebo Jasonem Bournem.

10 nejlepších erotických thrillerů

10 nejlepších erotických thrillerů

Pošťák vždy zvoní dvakrát, V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt nebo Tělo jako důkaz. Exkurze do historie žánru, v němž se napětí mísí se vzrušením, začíná.

Vypráví příběh mladého muže Mitche Rappa (Dylan O'Brien), kterému ve čtrnácti letech tragická autonehoda vzala oba rodiče. O devět let později tento nadaný sportovec přichází při teroristickém útoku na pláži o milovanou přítelkyni Katrinu (Charlotte Vega), kterou si chtěl vzít.

Tehdy se v něm něco zlomí. Zaslepen pomstou se rozhodne, že najde a zničí její vrahy. Začne proto zlepšovat svou kondičku a trénovat bojová umění při soustavné snaze infiltrovat džihádistickou teroristickou buňku, stojící za oním útokem na pláži ve Španělsku.

V momentu, kdy má po roce a půl jeho osobní cesta pomsty dojít ke strůjci onoho teroristického útoku, se do celé akce vloží americké tajné služby, které se rozhodnou využít Mitchovi naštvanosti a odhodlanosti k boji proti terorismu.

Boj o moc v íránských nejvyšších kruzích

Veterán studené války a ředitel operací CIA Thomas Stansfield (David Suchet) si uvědomuje, že s islámským terorismem je třeba vypořádat se v zahraničí, dřív než dospěje k americkým břehům. Pověří proto svou chráněnku a zástupkyni ředitele CIA Irene Kennedy (Sanaa Lathan) a bývalého mariňáka Stana Hurleyho (Michael Keaton) sestavením skupiny tajných agentů pro práci mimo obvyklou strukturu velení.

Říká si Orion a po intenzivním výcviku pod vedením dalšího veterána studené války Hurleyho před ní stojí první vážný úkol. Zpravodajské kanály zachytí, že o plutonium z vyřazeného ruského jaderného zařízení mají v Íránu zájem armádní kruhy, které nejsou spokojené s nedávnou jadernou dohodou tamní vlády se Spojenými státy.

15 kontroverzních filmových plakátů

15 kontroverzních filmových plakátů

Kontroverzní filmy se sexuální nebo násilnou tématikou se snaží zpravidla vzbudit zájem i diváků svými plakáty. Podívejte se na výběr těch nejlepších.

Chtějí plutonium použít pro výrobu atomové zbraně, jež by útokem na Izrael zahájila válku na Blízkém východě. Mitch a další z týmu Orion pod vedením Hurleyho mají za úkol zabránit tomu, aby se plutonium nedostalo do nepovolaných rukou.

Zprostředkovatelem obchodu se ale ukáže být někdo, koho Hurley a CIA dobře zná a jenž s ní má nevyřízené účty. Říká si Ghost (Taylor Kitsch) a pátrání po něm v tureckém Instanbulu svede Mitche dohromady s íránskou agentkou Annikou (Shiva Negar), která má ke spiknutí v nejvyšších iránských kruzích personálně blízko.

Akčňák z devadesátek

Děj knižní předlohy, v níž její autor vylíčil Rappovu trýznivou minulost (ztracenou lásku, zármutek, který ho přiměl ke vstupu do tajného programu na výcvik agentů pro práci mimo rámec konvenčních pravidel), posunuli scenáristé víc do současnosti. Změnili okolnosti smrti Mitchovy snoubenky a vypíchli postavu záporáka Ghosta (Taylor Kitsch). Ten reprezentuje nejasný zdroj současného globálního teroru a zároveň slouží jako jakési temné zrcadlo formování Rappovy osobnosti.

Na scénáři se podílela čtveřice tvůrců pod vedením Stephena Schiffa (Lolita, Wall Street: Peníze nikdy nespí), který má za sebou seriál o sovětských špiónech v utajení Takoví normální Američané. Špionážní námět ale zpracovávají značně béčkovým způsobem, který spíše než k moderním špionážním thrillerům s Jasonem Bournem míří někam k jednoduchým akčňákům devadesátých let s Jean-Claudem Van Dammem nebo Stevenem Seagalem.

Naštvaný hrdina, hnaný touhou po pomstě, se postupně probíjí k hlavnímu záporákovi, též motivovanému pomstou organizaci, z níž oba pocházejí. Pozice lovce a kořisti se přitom proměňují a vše vrcholí útokem na námořní flotilu USA, který jakoby sem zabloudil z detonačních podívaných Rolanda Emmericha. Jen v horším CGI provedení.

Kontaktní bourneovská akce

Pokusy o psychologickou profilaci jednotlivých aktérů vyprávění tvůrcům také moc nevycházejí. U Mitche sledujeme očekávatelnou proměnu ze žalem zdrceného snoubence v nebezpečného zabijáka, kterého jeho instruktor a mentor Hurley učí, že práce špiona nesmí být osobní záležitostí. Platnost této poučky pocítí na vlastní kůži ze strany Ghosta.

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

Dylan O'Brien ale Mitchovi neumí dát potřebné charisma, které by nás vábilo k tomu chtít další pokračování série s tímto hercem. Díky nepříliš vysokému rozpočtu 33 milionů navíc film vypadá jako dražší pilotní díl k seriálu, který nebude realizován.

Akce, zvlášť v kontaktních soubojích, si bere hodně z bourneovek. Dobře je to vidět na bitce v hotelu. Její tempo ale značně kolísá mezi vrcholy na začátku filmu při masakru na pláži a na jeho konci při snaze o výbuch lodi. Mezitím se rozehrává klasická špionská sledovačka se zastávkami v Istanbulu a Římě.

Na start nové série to vzhledem k průměrnému výsledku vstupního filmu moc nevypadá. Režisér Michael Cuesta (seriály Odpočívej v pokoji, Dexter a Ve jménu vlasti) sice reflektuje aktuální témata šířícího se fanatického terorismu nebo politických dohod se zeměmi jako je Írán, ale činí tak způsobem, který pro příznivce mnohem sofistikovanějších bourneovek bude působit jako návrat do časů jednoduchých akčních filmů z devadesátých let. Pomsta je silná motivace, ale na dobrý film někdy nestačí.

Americký zabiják
Film   5

Americký zabiják

  • Žánr: akční špionážní thriller
  • Původní název: American Assassin
  • www.american-assassin.com/
  • USA, 2017
  • Scénář: Stephen Schiff, Michael Finch, Edward Zwick, Marshall Herskovitz
  • Režie: Michael Cuesta
  • Hrají: Dylan O'Brien, Michael Keaton, Taylor Kitsch, Scott Adkins, Shiva Negar, Sanaa Lathan, Mohammad Bakri, Joseph Long, Trevor White, Richard Price
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 09. 2017
Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

V knihách až tak moc hromotluk není 185 cm /… mota 18. 9. 2017, 18:17
Tak s tím souhlasím: Ještě jsem zvědav, jak … Jaromír Puk 17. 9. 2017, 20:54
Knihy jsem četl všechny a jsou skvělé. Film … Martin 17. 9. 2017, 11:01
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

První člověk: recenze filmu

První člověk: recenze filmu

Vesmírný let Apolla 11 na Měsíc jako způsob, jak se vyrovnat s pozemským rodinným traumatem. Režisér Damien Chazelle si komorním podáním velkolepé události znovu říká o Oscara.

Jack staví dům: recenze filmu

Jack staví dům: recenze filmu

Vražda je dokonalé umělecké dílo a sériový vrah Jack jako jeho zdokonalující se tvůrce. Dánský režisér Lars von Trier provokuje sadistickými scénami i metaforickými přesahy k vlastní tvorbě i osobě.

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Aquaman: nový rozšířený pětiminutový trailer na očekávaný film

Venom – recenze filmu

Venom – recenze filmu

Tom Hardy v komiksové variaci na Dr. Jekylla a pana Hydea, jež má ambici rozjet sérii ze spider-manovského světa. Rozpolceně zde nepůsobí jen hlavní hrdina, ale i celkové vyznění filmu.

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Internetová televize Mall.TV odstartovala a chce zatopit Streamu

Už na jaře prosákly překvapivé informace, že pod značkou jednoho z největších českých e-shopů vznikne internetová televize – Mall.TV. Uběhlo půl roku a nová služba je od dnešního dne, neděle 7. října, na českém internetu.

Toman: recenze filmu

Toman: recenze filmu

Muž mnoha jmen, šéf zahraniční rozvědky, komunistický šmelinář a šedá eminence v pozadí politického dění tzv. Třetí republiky. Režisér Ondřej Trojan odkrývá osud muže, o němž se dosud příliš nemluvilo.

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Bluedio TN: Bluetooth a aktivní potlačení hluku za 300 korun

Mohou levná sluchátka nabídnout dlouhý bezdrátový provoz a aktivní potlačení hluku dopravních prostředků? Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí to tato splňují.

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo R-N855: povedený síťový mini Hi-Fi receiver [test]

Onkyo svoji nabídku rozšířilo o malý síťový Hi-Fi přijímač a zároveň s ním nabízí také designově shodný CD přehrávač. Výsledkem je zajímavý minisystém, ale pořízení samostatného Hi-Fi receiveru může dávat větší mysl.