AVmania.e15.cz

Altec Lansing VS2421: test reproduktorů

Levná, zajímavá a dobře vybavená sestava aktivních reproduktorů 2.1 pro použití s PC či MP3 přehrávačem.

Aktivní reproduktory k počítači si kupuje čas od času každý. Při hledání těch „správných“ reproduktorů se člověk často rozhoduje mezi několika kategoriemi. Mimo těch nejlevnějších téměř jakýchkoliv reproduktorů mezi tu nejoblíbenější kategorii patří aktivní sestavy 2.1 v cenové relaci kolem jednoho tisíce korun.

Největším důvodem, proč jsou oblíbeny, je mimo ceny rozdělení na dva malé efektové reproduktory a subwoofer (reproduktor hrající pouze hluboké tóny). To poskytuje značnou variabilitu při umístění na často stísněný pracovní stůl.

Klepněte pro větší obrázek

Jednou ze zajímavých sestav reproduktorů 2.1 je Altec Lansing VS2421. Za své peníze toho v sestavě totiž naleznete celkem dost.

Praktická výbava

Hlavní (efektové) reproduktory jsou jednopásmové osazené širokopásmovým měničem o průměru 6 cm. Nad měničem je umístěn malý otvor basreflexu. Samotné bedýnky jsou poměrně rozměrné (22 cm na výšku a 9 cm na šířku) a jsou zhotoveny s tenčího plastu, tudíž jsou lehčí, než by člověk dle rozměru očekával. Měniče jsou kryty průzvučnou tkaninou, která se nedá sejmout. Na zadní straně jsou otvory pro případné zavěšení reproduktorů na zeď. Při postavení na stůl stačí do reproduktorků zasunout dodávané plastové nožičky. K reproduktorům jsou napevno připojeny kabely (délka 140 cm) zakončené klasickým konektorem CINCH (případné jednoduché prodloužení bez nutnosti stříhat kabel je tedy možné).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stabilita reproduktorů je dobrá

Plochý a nepříliš rozměrný subwoofer (29 x 14 x 24 cm) je zhotoven z tenké dřevotřísky (0,8 cm). Basový měnič o průměru 13 cm je umístěn nalevo od vpředu umístěného basreflexového otvoru menšího průměru (jen 4 cm). Měnič není nikterak chráněn, takže při umístění subwooferu pod stůl hrozí riziko prokopnutí či jiného poškození.

Na zadní straně subwooferu je volič pro nastavení hlasitosti basů. Síťový kabel je k subwooferu připevněn napevno. Nad kabelem naleznete tři konektory – dva jsou pro připojení předních reproduktorů a poslední slouží pro připojení drátového ovládání hlasitosti, jenž je sdružený s konektory.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přestože má basreflexový otvor zaoblené hrany, pazvukům vznikajícím prouděním vzduchu se někdy nevyhne

Dodávaná krabička ovládání je pro funkci systému zcela nezbytná. Je na ní umístěn hlavní spínač, nastavíte s ní celkovou úroveň hlasitosti i úroveň výšek a napevno připevněný kabel o délce 180 cm s konektorem jack 3,5, jež slouží pro zapojení do zdroje audiosignálu (PC, MP3 přehrávač). Mimo to je umístěn v krabičce umístěn mikrofon a tři konektory – výstup pro sluchátka (po zapojení se odpojí reproduktory a hlasitost se dá regulovat), výstup mikrofonu (pro připojení k PC) a vstup AUX. Posledně jmenovaný může sloužit pro připojení dalšího audiozařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměry krabičky nejsou příliš velké 7 × 9 × 3,5 cm, nicméně je dostatečně rozměrná (zejména hlavní volič) aby se vše pohodlně ovládalo. Regulace úrovně výšek má uprostřed bílou značku, po připojení sluchátek můžete řídit i jejich hlasitost (reproduktory se odpojí)

Příjemný zvuk

Jednou z často problematických vlastností systému 2.1 je špatné sladění subwooferu a satelitů. Na testovaném systému je ovšem poznat, že výrobce má s výrobou podobných systémů bohaté a dlouholeté zkušenosti.

Před samotným poslechem jsme bedýnky trochu potrápili testovacími signály. Basy začínají být slyšitelné na 50 Hz, na 80 Hz začíná subwoofer konečně hrát a je schopen reprodukovat nízké tóny bez pazvuků a zkreslení. Pod 50 Hz se ozývá jen hvízdání vzduchu a i když se basový měnič snaží a pokouší se něco vyloudit, při malém průměru a dané konstrukci prostě nemá šanci.

Klepněte pro větší obrázek

Milé překvapení skýtají přechodové kmitočty, které jsou velmi dobré a tak mezi basovým reproduktorem a hlavními reproduktorky není slyšitelná „díra“; střední kmitočty jsou poměrně čisté. Při nastavení regulace výšek na střed reprodukce vysokých kmitočtů není příliš korektní a velmi brzo začínají výšky ubývat. Už na 12 kHz je pokles vysokých kmitočtů znatelný.

Tím se dostávám k regulaci výšek; teprve při zesílení vyšších kmitočtů na označený střed se stává zvuk vyrovnaným – z toho usuzuji, že nejde o klasickou regulaci výšek, ale spíše o tónovou clonu, která výšky pouze potlačí. Přesto jde o výbavu více než užitečnou.

Všechny žánry hrají vyrovnaně a zvuk nemá obvyklý agresivní nádech, tolik obvyklý u levných reproduktorků. Populární a filmová hudba (Braveheart) byla reprodukována velmi příjemně, čitelně a v rámci možností i čistě. U filmové hudby se potvrdila rozumná konstrukce subwooferu, takže v levné třídě PC reproduktorů oblíbené neidentifikovatelné nečitelné dunění se nekonalo. Náročnější žánry (klasika a jazz) už samozřejmě Altecy nezvládají, přesto se domnívám, že například při poslechu k práci ani zde neurazí. Trochu potlačené výšky mají však na svědomí horší identifikaci v prostoru a užší stereofonní bázi. Přes poměrně nízký výkon i při větší hlasitosti je díky dobré konstrukci reprodukce vyrovnaná – párty s tím ovšem neozvučíte. Hry jsou samozřejmě zcela bez problémů.

U Altecu musím ocenit několik věcí. Především bohatou a praktickou výbavu, solidně provedený subwoofer a také zajímavý vzhled. Ve srovnání s všeobecně oblíbenou sestavou Logitech X-230 má Altec Lansing čistější (ale slabší) basy (neduní tolik) a má vyrovnanější přechodové kmitočty. Logitech má pro změnu přece jen o něco čistější vyšší středy a výšky.

Altec Lansing také boduje podstatně větší výbavou a možností přímého připojení MP3 či CD přehrávače do dalšího vstupu. Zápory? Především slabší výšky (dají se ovšem doladit). Z konstrukčních věcí bych vytkl větší rozměry předních reproduktorů (což může to vadit na menším stole) a nechráněný basový měnič subwooferu.

Pokud hledáte pěkně hrající, především výborně vybavené, variabilní aktivní reproduktory k počítači s dobrým poměrem cena/výkon, Altec Lansing VS2421 mohu doporučit.

Altec Lansing VS2421

Cena (internet) 1050 Kč

  • Celkový výkon 28 W RSM
  • Přední reproduktory 2 × 7W/ 8 Ω; 10% THD
  • Kmitočtový rozsah reproduktory 180 Hz – 20 000 Hz
  • Subwoofer 14W/ 8 Ω;10% THD
  • Kmitočtový rozsah subwoofer 35 Hz – 180 Hz
  • Kmitočtový rozsah celkový 35 Hz – 20 000 Hz (-10 dB)
  • Odstup S/Š 1 kHz > 80 dB
  • Rozměry přední repro (v × š × h) 222 × 89 x 92
  • Rozměry subwoofer (v × š × h) 237 × 298 × 243
  • Váha 5 Kg

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Hiss Jaromír Puk 24. 1. 2008, 10:09
Hiss Ron.Jeremy 23. 1. 2008, 20:47
Re: žádný zázrak Jaromír Puk 23. 1. 2008, 12:39
Re: Nebrat... levné subwoofery jsou nanic, r… Jaromír Puk 23. 1. 2008, 12:34
žádný zázrak progmaster 23. 1. 2008, 12:01
Zobrazit diskuzi Přidat příspěvek

Další podobné články

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

Hledáte rozumné, pěkně zpracované, pěkně vypadající i pěkně hrající bedýnky, které jsou navíc univerzální, poklidné a příjemně nenáročné, a to vše za velmi přátelskou cenu? Tady jsou.

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350: velmi povedené regálové reprobedny za parádní cenu [test]

KEF Q350 jsou moderně, čistě a aktuálně vypadající, finančně nenáročné malé reprobedny, které navíc hrají férově, kultivovaně, snadno a téměř s čímkoliv.

Xiaomi Soundbar: elegantní vzhled s hutným zvukem [test]

Xiaomi Soundbar: elegantní vzhled s hutným zvukem [test]

Otestovali jsme nový přírůstek do rodiny Xiaomi. Ze zástupu černé konkurence vybočuje elegantním bílošedým provedením. Zvukově vám dá najevo, že i bez subwooferu o výrazný filmový zvuk nepřijdete.

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Sony SRS-XB10: skvělý, levný BT reproduktor - malý tělem, velký zvukem

Přenosné reproduktory Sony prošly za poslední roky vývojem, který přidal některé nové funkce a zároveň vylepšil celkové zvukové podání. Vyzkoušeli jsme, jak je na tom nejmenší zástupce XB10.

Technics Ottawa S SC-C50: nový špičkový bezdrátový audiosystém

Technics Ottawa S SC-C50: nový špičkový bezdrátový audiosystém

Nový bezdrátový audiosystém nabídne sedm měničů a zvuk 3.1, přehrávání Hi-Res Audia a integrovaný Google Chromecast. Nebude chybět ani automatická úprava zvuku dle poslechového prostoru pomocí mikrofonu.

ELAC Concentro: podlahové High-End reproduktory [test]

ELAC Concentro: podlahové High-End reproduktory [test]

Vizuálně elegantní a atypické reprobedny ELAC Concentro stojí více než 1,5 milionu korun a svůj styl přenáší i do svého zvukového charakteru. Nabízí důstojný přednes, který funguje bez ohledu na preferovanou hlasitost.

Beoplay P6: monolit hrající všemi směry [test BT reproduktoru]

Beoplay P6: monolit hrající všemi směry [test BT reproduktoru]

Je to jen pár týdnů, co představil dánský Bang & Olufsen nový model bezdrátového reproduktoru s označením P6. Reproduktor drží nastavenou laťku minimalistického designu, jak si ale vede po stránce hudební?

Ultimate Ears MEGABOOM McLaren: nová limitovaná edice skvělých BT reproduktorů

Ultimate Ears MEGABOOM McLaren: nová limitovaná edice skvělých BT reproduktorů