AKG K240 Studio MK II – polootevřená sluchátka s dobrým zvukem [test]

23. dubna 2018
TWEET SDÍLET
Nedávno testovaná otevřená sluchátka K612 Pro jsme při poslechu doplnili také inovovaným polootevřeným modelem K240 Studio MK II, který je určen především pro studiové použití.

Podobně jako ostatní circumaurální modely od AKG i v případě studiového modelu K240 MK II mají sluchátka nezaměnitelný design, který je charakteristický výrazným hlavovým mostem a mušlemi s kulatým tvarem a bohatým polstrováním.

Konstrukce

Z pohledu konstrukčního nás u K240 nečeká nic převratného a ačkoli někteří výrobci studiová sluchátka konstruují jako skládací modely, u AKG se setkáme s klasickou konstrukcí. Dvě velké mušle jsou spojeny hlavovým obloukem v podobě dvojice plastových trubiček, které zároveň slouží jako vodící lišta pro kožený pásek, upravující pozici sluchátek na hlavě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kabel je u sluchátek odpojitelný a je připojen prostřednictvím proprietárního konektoru do levé mušle. V balení pak najdete kabely hned dva – jeden klasický o délce 3 m a jeden kratší, který je kroucený. Samozřejmostí je také redukce z 3,5mm na 6,3 mm jack.

Posuvný kožený pásek je u tohoto modelu uchycen jinak, než u dříve testovaných K612 Pro, což má za následek situaci, kdy se spodní úchyt koženého pásku zasekne o vnější část mušle a není možné s ním lehce pohnout – je třeba použít větší síly pro uvolnění – na jednu stranu tento fakt nemá na funkčnost sluchátek vliv, na druhou stranu bych čekal u takto zaměřeného modelu zpracování bez kompromisů a podobných „failů“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Náušníky jsou vyměnitelné a v balení najdete hned dvoje – jedny s koženým povrchem a druhé se semišovým – subjektivně jsou druhé jmenované o něco tlustší, což přispívá k většímu pohodlí a pravděpodobně také k lepšímu odvětrávání vlhkosti. Klasicky opocené ušní boltce vás v případě tohoto polootevřeného modelu nečekají.

Samotné mušle s náušníky nabídnou dostatek prostoru pro uši, je však třeba počítat s tím, že jejich hloubka není tak velká jako u konkurence, takže jedinci s většíma ušima se mohou dotýkat boltcem vnitřní části mušle (měniče), což nemusí být zrovna příjemné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Frekvenční rozsah AKG K240 Studio MK II je 15–25 000 Hz při citlivosti 104 dB, impedance je u sluchátek o něco vyšší, než je běžní pro cestovní modely – v tomto případě 55 Ohm – ale zároveň není vysoká, jako u profesionálních high-end sluchátek.

Uzavřená vs. otevřená sluchátka Sennheiser – která jsou lepší?

Uzavřená vs. otevřená sluchátka Sennheiser – která jsou lepší?

Možná vás napadne, že chceme porovnávat prakticky neporovnatelné. Na jednu stranu máte pravdu, ovšem na druhou stranu úplně – ve finále nám jde přeci především o zvuk a pohodlí. Nikoli o konstrukci a technické parametry.

11 Petr Březina

Komfort používání

Vzhledem k mému menšímu obvodu hlavy jsem se u sluchátek opět setkal s problémem nepřesného padnutí kolem ucha, kdy mne spodní část náušníku tlačí pod uchem na žvýkací sval, což je při dlouhodobém poslechu nepříjemné – ovšem je nutno brát v potaz, že uživatelé s větším obvodem hlavy tento problém zcela míjí.

Pozici na hlavě si najdete velmi rychle, a to především díky konstrukci hlavového mostu, u tohoto modelu použitý kožený pásek je příjemně měkký a ani při dlouhém poslechu vás nebude nikde tlačit nebo omezovat – ve srovnání s K612 Pro je v tomto směru pohodlí ještě o řád lepší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka jsou circumaurální konstrukce a přinášejí hybridní typ mušlí – ty totiž nejsou čistě uzavřené ani čistě otevřené – podle výrobce se jedná o polootevřený typ (semi-open), který by měl spojovat hluboké basy se vzdušnými výškami. O kvalitě zvuku viz dále, nicméně v tomto směru musím konstatovat, že přenos okolních zvuků do sluchátek je výraznější než u čistě uzavřených modelů, takže při používání ve studiu se může jednat o optimální výběr, jelikož bez problémů uslyšíte i spoluhráče a zároveň budete mít dostatečně hlasitý a srozumitelný projev i sami pro sebe.

AKG K612 Pro – skvělá referenční sluchátka za dobrou cenu [test]

AKG K612 Pro – skvělá referenční sluchátka za dobrou cenu [test]

Velká circumaurální sluchátka jsou doménou značky AKG již dlouhou dobu. Po velmi úspěšném modelu K-701 a K-702 přišel rakouský výrobce s levnějším modelem K612, který je na trhu už nějaký ten rok. Jak sluchátka obstála?

5 Petr Březina

Obdobně tomu bude v případě, kdy potřebujete „monitorovat“ okolní zvuky v kanceláři nebo domácnosti. Na druhou stranu směrem ven ze sluchátek není slyšet při běžném provozu prakticky nic (podobně, jako u uzavřené konstrukce), takže své okolí nebudete rušit.

Zvukový projev

Na první poslech mají sluchátka spíše temnější přednes s výrazně zábavnější charakteristikou, než je tomu u sourozence K612 Pro. Přestože, některé čtenáře tento fakt opět pobaví, je i u tohoto modelu slyšitelný mírný kelímkový efekt, ačkoli se jedná o polootevřenou konstrukci.

Basy jsou u AKG K240 Studio MK II výraznější, avšak mají tendenci částečně halit celé pásmo, středy mají dostatek prostoru, pouze vyšší středy jsou krapet zastřené. Naopak výšek najdete ve zvuku dostatek a místy působí až agresivně, zejména v oblasti sykavek.

Zajímavé je, že se charakteristika zvuku mírně promění při výměně dodávaných náušníků – molitanový pár má o něco příjemnější podání než kožený. Tento fakt přisuzuji lepšímu tlumení /pohlcení některých frekvencí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z pohledu hudebních žánrů zvládají K240 prakticky vše a rozhodně si neutrhnou ostudu ani při instrumentálně náročnějších skladbách. Je však třeba počítat s tím, že mají tendenci reprodukovat zvuk temnější a ve srovnání s vyššími modely je mírně zastřený – to však poznáte pouze při přímém srovnání.

Verdikt

Pokud hledáte uzavřená sluchátka a zároveň nechcete být plně izolovaní od okolních zvuků, pak by se měl model AKG K240 Studio MK II určitě objevit mezi vašimi favority. Sluchátka jsou poměrně lehá a velmi pohodlná, k čemuž přispívá jednak dvojice vyměnitelných náušníků a jednak také hlavový most v podobě pásku z měkké a poddajné kůže.

Vzhledem k impedanci 55 Ohm nebude problém sluchátka vybudit ani slabším zdrojem signálu, jako je počítač nebo mobilní telefon. Pohodlnost používání podpoří jistě i vyměnitelný kabel, který je k dispozici taktéž v dvojím provedení – a to kroucený nebo klasicky rovný.

AKG K92: skvělá, pohodlná sluchátka v uzavřeném provedení [test]

AKG K92: skvělá, pohodlná sluchátka v uzavřeném provedení [test]

Před necelými dvěma lety představilo AKG hned tři nové modely uzavřených sluchátek circumaurální konstrukce. Jejich zvukové podání si většina uživatelů velmi chválí, a proto jsme podrobili testu nejvyšší model K92.

5 Petr Březina

Srovnáme-li sluchátka s vyšším modelem K612 Pro, mají zvuk více zábavnější s „véčkovou“ charakteristikou a temnějším přednesem, bez takového množství analytických detailů. Při srovnání s cenově bližším modelem K92, hrají testovaná K240 MK II minimálně o řád lépe a rozhodně mají čistší projev, který není tak zastřený, jako u levnějšího sourozence.

Z konstrukčního hlediska může být jediným problémem způsob nastavení velikosti hlavového mostu, kde je opět použito gumiček, které napínají kožený pásek mostu – po čase předpokládám jejich vytahání a s ním spojené horší nalezení správné polohy na hlavě.

AVmania.cz

AKG K240 Studio MK II

  8

AKG K240 Studio MK II

Cena: od 1 900 Kč

zapůjčil: Audiomaster (www.audiomaster.cz)

  • konstrukce: circumaurální náhlavní sluchátka polootevřené konstrukce
  • frekvenční rozsah: 15–25 000 Hz
  • impedance: 55 Ohm
  • citlivost: 102 dB
  • přenos signálu: kabel délky 3 m, zakončený 3,5mm jackem + redukce na 6,3 mm jack
  • hmotnost: 240 g

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Test, AKG

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Nejen pod stromeček

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

19 Jaromír Puk

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Jak dobře rozmístit reprosoustavy

Pokud máte sestavu reproduktorů, vyhněte se obvyklým chybám a nekažte zbytečně její zvuk špatným umístěním.

Jaromír Puk

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

16 vánočních tipů na levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

DLNA: snadné přehrávání filmů z PC v TV

Ve světle reflektorů je dnes sice Chromecast, ale každý internetový televizor podporuje i protokol UPnP a DLNA, na které se občas zapomíná. Dělají podobnou věc trošku jinak.

25 Jakub Čížek

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

25 Tomáš Holčík

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

Jak funguje HDR a co dnes v televizorech dokáže

HDR není jen nový pokus výrobců prodat vám dražší televizor. Po dlouhé době tu je něco, co opravdu dává smysl.

66 Tomáš Holčík

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

46 Jaromír Puk

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

47 Tomáš Holčík