AVmania.e15.cz

Accolade Drum: stylový bezdrátový reproduktor [test]

Pokud hledáte stylový a solitérní reproduktory, který zvládne ozvučit větší místnost, mohl by být Drum od Accolade Sound tím pravým pro vás. Netypický tvar i osazení však přinášejí kvalitní zvukový projev.

Bezdrátové reproduktory, které nám prošly rukama, a které jsou dostupné na českém trhu, se z pohledu konstrukce či designu v zásadě dělí na dvě skupiny. v jedné jsou modely, které mají víceméně tvar kvádru a obvykle jsou osazeny trojicí měničů na jedné straně a pasivním zářičem na straně druhé.

Druhou skupinou jdou pak reproduktory s všesměrovým zvukem, které mají obvykle tvar válce nebo jiný tvar válci podobný, např. kapka apod. U těchto reproduktorů je pak basový reproduktor namířen směrem dolů, kde je mu do cesty předřazena „zvuková čočka“ rozptylující zvuk všemi směry. v horní části válce pak bývá jeden či více výškových měničů.

Testovaný reproduktor Accolade Sound Drum má na první pohled naprosto odlišné tvary a ačkoli je materiál použitý pro stavbu reproduktoru plastový, připomíná na první pohled dřevo, což evokuje kvalitní zpracování a tím pádem i kvalitní zvuk.

Konstrukce

Z pohledu designu se jedná o solitérní kus, který rozhodně zaujme prakticky v jakémkoli interiéru, nejvíce se však bude hodit do minimalistických prostor, kde vyniknou zaoblené a netypické tvary. Spodní část reproduktoru tvoří hliníková základna se čtveřicí tlačítek vepředu a dvěma konektory vzadu. Ze základny je vyvedena jednoduchá noha a na ní pak samotný reproduktor který má tvar horní části homole či poloviny elipsoidu se zkosenou jednou stranou – zkrátka tvar velmi špatně popsatelný nicméně účelový.

Reproduktor je plastový v barvě dřeva, přední část je kryta dírkovanou mřížkou, která je taktéž plastová, podstavec pak má protiskluzovou úpravu v podobě nalepeného pěnového materiálu. V zadní části je odkrytý pasivní basový zářič. Reproduktor překvapí svými rozměry – na výšku je to 28,8 cm i s podstavcem, šířka pak činí 18,7 cm a do hloubky si vezme 18,8 cm prostoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Slícování je na poměrně dobré úrovni a nikde nenajdete žádnou výraznou vůli, jediným negativem byla špatně přilepená protiskluzová vrstva a hrana plastového výlisku je na jednom místě špatně začištěná, takže zůstaly stopy po řezu. Osazen je reproduktor jedním basovým měničem o velikosti 4" dvojicí 1,5" měničů v přední části a pasivním zářičem na zadní horní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání

V balení najdete vedle reproduktoru také napájecí adaptér, dálkové ovládání, signálový kabel jack–jack a stručný návod v čínštině, avšak se srozumitelnými obrázky. Ovládání je realizováno buďto čtveřicí tlačítek přím ona reproduktoru anebo prostřednictvím dálkového ovládání. Na těle najdete ovládání hlasitosti, hlavní vypínač a volič vstupu signálu. Zadní strana pak ukrývá zásuvku pro 3,5mm jack a napájecí konektor pro připojení adaptéru, Vestavěná baterie bohužel chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oproti jiným bezdrátovým reproduktorům nenajdete u tohoto modelu prakticky žádné „vychytávky“ stačí pouze zapnout, vybrat si zdroj zvuku – zvolit můžete bezdrátový přenos prostřednictvím Bluetooth nebo klasický drátový přenos – a začít přehrávat hudbu. Pro snadnější spárování je k dispozici NFC rozhraní, štítek je označen na boční straně univerzální ikonou. V případě vlastnictví dvojice reproduktorů je možné je spárovat a přehrávat zvuk z obou.

Klepněte pro větší obrázek

Snad jediným nedostatkem z pohledu používání je absence vestavěné baterie – ta by mohla být umístěna v základně, která by sice nabyla na objemu, nicméně by se jednalo o plně bezdrátový reproduktor. Další mírnou vadou na kráse je pak absence detailního návodu k použití, kde by byl popsán způsob spárování s druhým reproduktorem, na druhou stranu popisky tlačítek na dálkovém ovládání jsou natolik výmluvné, že i párování bude zřejmě jednoduché.

Zvukový projev

Ihned po zapnutí reproduktoru se ozve signalizační tón, který vás upozorní na zapnutí (malá LED mezi tlačítky se rozsvítí) a reproduktor se přepne do režimu přehrávání přes Bluetooth (LED je modrá), pokud chcete přehrávat prostřednictvím kabelu, je třeba změnit vstup zdroje zvuku – tlačítko Mode na ovladači nebo M na reproduktoru – poté se LED rozsvítí zeleně. Párování s mobilem je velmi rychlé a bezproblémové.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk je překvapivě mohutný a stabilní, basů najdete v celém zvukovém spektru dostatek a jsou velmi dobře nadávkované, takže nehalí celé pásmo, nýbrž se drží svojí pozice vespod. Pouze u některých skladeb je se mírně projevuje pomalost pasivu, takže se tóny slévají.

Střední pásmo je také velmi dobře čitelné, pouze nižší středy mají menší propad. Reprodukce vokálů je nadmíru dobrá. Výšky jsou jemné a neagresivní, sykavek se naštěstí nedočkáte, a i přes omezenější kmitočtový rozsah zní reproduktor velmi dobře. Z pohledu žánrů si poradí prakticky s jakoukoli hudbou.

Klepněte pro větší obrázek

Projev je spíše zábavný, než že by byl analytický, nicméně zábavnosti není příliš na to, aby odradila toho, kdo si nepřeje mít reprodukci plnou silných a dunících basů, toho se naštěstí nedočkáte a zvuk je velmi dobře vyvážený. To platí napříč celou škálou hlasitosti – budete-li poslouchat hudbu potichu, uslyšíte vše, střední až vyšší hlasitost nechá reproduktor pěkně rozehrát, při vyšší úrovni hlasitosti (cca nad 85 % výkonu) nedochází sice ke zkreslení, ale zvuk se začíná slévat a jednotlivá pásma již nejsou tak dobře čitelná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V rámci testu jsme porovnávali kvalitu zvuku přenášenou kabelem a bezdrátově a na první poslech je prakticky totožná, po delším poslechu a výběru kritických skladeb je však slyšet rozdíl, a to ve prospěch kabelového propojení. Zvuk je v takovém případě o něco plnější a čistší, především ve středech a výškách.

Verdikt

Koupit či nekoupit? Aktuální cena reproduktoru je 111 USD a doprava činí dalších 14 dolarů, což je při započtení případných celních poplatků necelých 3000 Kč. Není to sice málo, ale v pravidelných akcích je možné Accolade Sound Drum pořídit za cenu poloviční (cca 48 USD), která je velmi příjemná. Pokud však toužíte po neobvyklém reproduktoru, do kterého můžete signál posílat kabelem i bezdrátově, není na trhu příliš konkurenčních modelů.

Zvukově není Accoalde Drum co vytknout, a to ani při srovnání s reproduktory ve stejné cenové hladině, rozdílem však v tomto případě bude spíše opravdová bezdrátovost konkurence, kde bude vestavěná baterie (např. řada Sony XB) anebo odlišná konstrukce zajišťující všesměrový zvuk (Samsung R1).

AVmania.cz
Accolade Sound Drum (AS360T)   8

Accolade Sound Drum (AS360T)

Cena: 111 USD

  • frekvenční rozsah: 80 Hz až 18 000 Hz
  • výkon: 10 W + 2× 5 W
  • měniče: 2× 1,5" středobasový, 1× 4" basový, 1× pasivní zářič
  • odstup signál/šum: >75 dB
  • konektivita: Bluetooth 2.1 + EDR, A2DP
  • rozhraní: napájecí konektor, jack 3,5 mm (AUX IN), NFC, Bluetooth
  • rozměry: 288 × 188 × 187 mm
  • hmotnost: 2,1 kg
Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku Přidat příspěvek

Další podobné články

Samsung R1: všesměrové bezdrátové reproduktory pro multiroom [test]

Samsung R1: všesměrové bezdrátové reproduktory pro multiroom [test]

Funkce multiroom je jedním z výdobytků bezdrátových zařízení a umožňuje nerušený poslech hudby i v okamžiku, kdy procházíte místnostmi bytu nebo domu. Nad návrhem řešení je však vhodné popřemýšlet...

Yamaha A-S701: poctivý, kvalitní integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Yamaha A-S701: poctivý, kvalitní integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Zesilovač Yamaha A-S701 je to, čemu by se dalo říct "klasické hi-fi". Základem všeho je až nečekaně pečlivá konstrukce. Takhle má vypadat solidní, bez chyb, problémů a omezení navržený dostupný zesilovač, který dělá slovu "Hi-Fi" čest.

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

Víceměničová sluchátka už nejsou drahou a exkluzivní záležitostí pro audiofily, ale může si je za pár stovek pořídit každý. Jaké jsou tříměničové špunty od čínské firmy KZ?

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

Špuntová sluchátka na míru s cenou 40 000 Kč boří zažité předsudky o levných čínských sluchátkách. Svým referenčním laděním míří především na zvukové profesionály, ale nepochybně je ocení i velká skupina audiophilů.

Rotel RA-1592: integrovaný Hi-Fi zesilovač s mohutným zvukem [test]

Rotel RA-1592: integrovaný Hi-Fi zesilovač s mohutným zvukem [test]

Rotel RA-1592 si na nic nehraje a je skvělým průvodcem na cestě napříč žánry, hlasitostmi nebo sestavami, v nichž bude vždy dominovat, neboť je plnokrevně muzikální. Bažíte-li po "zvuku s koulemi", tak tady je.

Trobla: Designový akustický reproduktor, aneb jde to i bez nabíjení

Trobla: Designový akustický reproduktor, aneb jde to i bez nabíjení

Trobla je unikátní. Je krásná, je celodřevěná, je ekologická, je to kus nábytku. Ale určitě není levná. Hlavně jde o nezničitelný reproduktor, kterému nikdy mu nedojdou baterky.

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Jak správně koupit bezdrátová sluchátka: Bluetooth kodeky

Kvalitní poslech na Bluetooth sluchátkách není samozřejmost, hlavní roli hrají kodeky, které musíte hlídat na straně sluchátek i na straně telefonu. Jak se v nich vyznat?

Bose S1 Pro System: přenosný reproduktor pro profesionální akustické hraní

Bose S1 Pro System: přenosný reproduktor pro profesionální akustické hraní