48
Fotogalerie

LG OLED55E6V: opravdu skvělý 4K UHD OLED televizor [test]

Plazmofilové ucítili záchvěv svěžího vánku. OLED se totiž vnímá jako pokračovatel stylu zobrazení, které poskytovaly plazmové televizory. Do určité míry pravdivé tvrzení. Opravdu pravdivé?

Kapitoly článku:


LG letos prodává několik řad OLED televizorů, v dnešním testu se podíváme na cenově nejzajímavější řadu E, na velikostně přijatelnější 55" úhlopříčku. Tento 4K OLED samozřejmě umí HDR a především je plochý, nikoliv zahnutý. Cena? 99 990 Kč.

u_10144784.jpg

Kompletní tunerová „mono“ výbava (DVB –T/T2, DVB-C, DVB-S/S2) zahrnuje vše potřebné, včetně certifikovaného DVB-T2 tuneru s podporou kodeku H.265 (HEVC). Překvapivě se do vlastností dostalo stereoskopické zobrazení (3D), ke kterému obdržíte v balení dvojici pasivních brýlí.

PC120036.JPG

V žilách testovaného borce pulzuje operační systém WebOS 3.0, který řídíte přes „magický“ ovladač. Reklamština na krabici a webu hlásá příslušnost k OLED HDR (Dolby Vision/UltraHD Premium), podporu Self-lightning-Pixel (řízení podsvícení na úrovni pixelu), Infinite Contrast (nekonečný kontrast), Perfect Color. V neposlední řadě se chlubí integrovaným soundbarem laděným od Harman-Kardon (40W – 2.2 systém).

Design, základní popis

Pohled z boku vzruší všechny, kteří nacházejí zálibu ve štíhlosti a tenkosti. Horní část testovaného OLEDu LG OLED55E6V – jeho vysoce lesklý panel, má tloušťku pouhých 2,57 mm. Pravda, toto číslo se o něco navýší, neboť panel byl nalepen na skleněnou desku. Celá tloušťka se tak dostává někam k sedmi milimetrům. Kdo nevěří, ať měří. Dolní partie je přeci jen objemnější, aby bylo kam nasoukat elektroniku a reproduktory. Vzhledem k anorexii (a nejen ní) se vyplatí televizor instalovat ve dvou lidech, v klidu a dle instrukcí v návodu, či na obalu.

PC120025.JPG PC120038.JPG

Ultimativní high-end design podtrhuje spodní integrovaný, titanovo-stříbrný soundbar s vodorovným žebrováním. Vše podpírá plochý, nenápadní stojan stejného barevného provedení, který neumožňuje natočení horní části. Na dolním ukončení panelu sedí nápis značky výrobce – LG. Uprostřed žebrování soundbaru si při stand-by vypnutí všimnete červené stavové diody. „Šmátrající“ levá ruka ještě objeví ovládací joystick pro základní řízení televizoru.

 PC120029.JPG PC120031.JPG

Konektorová výbava

Konektorová porce se dělí do dvou shluků – zadního a bočního. Oba sedí při levém boku (čelní pohled). Bočně míří trojice USB (1x 3.0, 2x 2.0) a čtveřice HDMI s přívlastkem 6G – verze 2.0 (1xARC – zpětný audio kanál na HDMI č. 2). Směrem přímo vzad zasunete sluchátka (ne, nepotěší) a přes redukce zapojíte zařízení do kompozitního a komponentního AV vstupu. Nechybí optický digitální výstup, LAN konektor pro připojení k počítačové síti, anténní vstup a šroubovací „F“ konektor pro připojení k parabole. SCART výrobce neosadil.

PC120042.JPGPC120049.JPG PC120047.JPG

Napájecí kabel byl připevněn překvapivě napevno, a to v pravé spodní části zad (čelní pohled). CI+ slot pro modul a kartu placeného televizního vysílání se nachází na horní levé části zad – v rozšíření, které přímo sousedí s pokračujícím panelem. Pozitivní dojem z výborně přístupné šachty, kazí nejisté usazení modulu. Modul má tendenci se kývat a tak jeho vložení působí nejistě.

Dálkový ovladač

My v balení televizoru nalezli dva různé ovladače. Menší a tenčí – základní, bez multimediálních funkcí. Má pouze středový kříž s potvrzovacím tlačítkem OK, kolébková tlačítka pro skokové přepnutí programů a regulaci hlasitosti. Do zbytku spadá klávesa pro vypnutí /zapnutí televizoru, aktivaci set-top-boxu, skokového omezení hlasitosti v kombinaci s audio doprovodem pro zrakově postižené, tlačítko Exit/Back, Home a Vstupy. Ovladač se dobře drží, má zaoblenou spodní i horní stranu. Patří k mimořádně lehkým, k čemuž přispívá napájení dvojicí knoflíkových baterií typu CR2032. Horní partie má matnější stříbrný povrch, klaviatura jest černá – gumová. Spodek byl vyveden znovu v kombinaci stříbrné a černé. Černou část zde obsáhl pogumovaný, rýhovaný kus plastu.

PC120018.JPG

Ve stejném barevném (stříbrno-černém) provedení dostáváme velký ovladač s gyroskopem a mikrofonem. Patří k vzhledově zdařilým. Zaoblený horní a spodní kus přispívají k lepšímu uchopení, znovu se na spodním díle objevuje černý plastový a lehce pogumovaný kus. Ten zde překrývá dvě tužkové baterie, které „controler“ napájejí.

Tvarově a částečně hmatově odlišené klávesy jsou příjemné z černé tvrdší gumy s povětšinou bílým a výrazným popiskem. Hlavní prvek byl obrysově zvýrazněn stříbrnou barvou. Jedná se o rolovací a potvrzovací kolečko u středového kříže. K tomu mám jednu výtku. Buď by kolečko mělo být krapet více vysunuto ven z krytu, nebo mít méně klouzavý povrch. Rolování občas vázne (pro mě hlavně směrem od sebe – nahoru) a obsluha při chuti vyvinout více síly omylem kombinovaný prvek stiskne.

PC120017.JPG

Ovladač nenabídne podsvícení, které by se zrovna u OLED televizoru v této kategorii hodilo. Z druhé strany máme zmíněný gyroskop, jenž ovládá kurzor na televizoru (kupříkladu v podobě ptáka Fazoláka) a také mikrofon pro hlasové vyhledávání. Číselná klaviatura, klávesy pro skokové přepnutí programů, regulace hlasitosti, hlasové vyhledávání a další, nahmatáváme směrem nahoru od středového kříže. Dolní prostranství obsadily „buttony“ pro aktivaci 3D, vstupů, vyvolání menu s úpravami (setting), tlačítka přehrávače a čtyři barevné teletextové klávesy, které se dnes spíše využívají společně s HbbTV. Netradičně nacházíme funkci FOCUS – zvětšení části obrazu. V této části byla utopena volba vyvolání informací o právě sledovaném pořadu – INFO

Kolem středového kříže vyvoláme doporučené položky v kombinaci s „Home“ nabídkou, vyskočíme zpět (Back/Exit), překontrolujeme programového průvodce (Guide) a zavoláme menu alternativně připojeného set-top-boxu. Poslední pouze v případě, že si takovouto činnost nastavíme.

OLED uřídíte taktéž přes příslušný program ve vašem mobilním telefonu, anebo tabletu.

Počáteční nastavení a ladění

Kdo zná naše články dobře ví - operační systém WebOS patří takříkajíc k dětsky hravým. Průběh mnoha voleb a procesů doprovází animace ptáka Fazoláka, jehož si také můžete zvolit, jakožto formu kurzoru/výběrového terče na obrazovce. Odlišně se v tomto směru nechová ani WebOS ve 3. verzi. Mnoho věcí máme shodných s předchozím systémem.

Primární proces nastavení OLED televizoru LG OLED55E6V probíhá v českém jazyce a právě s průvodcem – ptákem Fazolákem. Půjdete cestou standardní linie Jazyk -> Země určení (zde se po zvolení provádí lokalizace TV připojeného k internetu…pokud je již připojení dostupné) -> Doma/Obchod (základní režim u kterého se nevyplatí experimentovat… volte DOMA) -> Připojení k internetu (Wi-Fi/Kabelové připojení) -> Právní upozornění -> Uživatelské smlouvy (zde zrušíte personalizovanou reklamu, informace o sledování činnosti uživatele atp.) -> Volba tunerů (Pouze STB/Pouze TV/TV a STB) -> Aktivace rodičovského zámku.

Posuneme se na ladění kanálů. Nabídka sestává z Anténa/Kabel/Satelit. My volíme Anténu a Satelit. Zatrháváme Pouze digitální, aby se zbytečně ladící proces neprotahoval na již neexistující analogovou část. Dalším krokem určíme poskytovatele signálu – Skylink/CSLink, nebo Další poskytovatelé. Opět, jako již v minulosti vás upozorňujeme, že kdo dává přednost volbě Skylink/CSLink, nebude moci tyto stanice volně setřídit. Jak si ověříte po naladění, v tomto případě se nejedná o klasický FastScan, ale o proladění, které využívá seřazení z FastScan tabulky. Ladící proces netrvá pár vteřin, jak by tomu bylo v případě skutečného FastScanu, ale zabere zhruba 30 minut (dvě družice Astra - 23,5°E a 19,2°E pro příjem programů Skylink).

Nastavení satelitu.JPG Nastavení satelitu - DiSEqC_UNICABLE_Motor.JPG

Nastavení satelitního tuneru, zvláště DiSEqC přepínače, se vyplatí věnovat pozornost. Předejdete zbytečnému hledání odpovědi na otázku - proč programy nejdou.

Taktéž v tomto kroku důrazně doporučujeme překontrolovat nastavení DiSEqC přepínače, neboť evidentně neumí automaticky přiřadit příslušnou družici na adekvátní pozici. My tak pro Astru 23,5°E opravili chybně přednastavené „Béčko“ na „A“. Přesný opak byl učiněn u Astry 19,2°E. Jakmile máme zmíněný základ hotov, alternativně zařadíme filtraci na jednotlivé družice (Přeskočit zakódované/Vyhledávání sítě/Vyhledávání naslepo.). Některé volby jsou aktivní pouze při určitém typu ladění. Když konečně spustíte ladící proces, vše bude vykonáno korektně. Prvně se ladí pozemní digitál, z něhož se stanice dosazená na první pozici zobrazí po ukončení ladění.

Přehled stanic.JPG

LG při výše popsaném postupu nedoplní transpondér, na kterém se nachází UHD/4K HDR demo stanice. Ručním přidáním transpondéru a jeho proladěním vše napravíte. Naprázdno nevyjdou satelitní lovci s motorově natáčenou parabolou, nebo UNICABLE systémem. K testům byly využívány dva moduly. Modul Technisat TechniCrypt IR CI+ a modul SMIT Irdeto CI+ (tzv. fialový typ). Oba dva fungovaly korektně, nicméně méně zbytečných hlášek a trochu více uživatelské jistoty přináší Technisat TechniCrypt IR CI+ (hlášky u něj jsou vypínatelné).

TechniSat_karta v modulu.JPG SMIT_karta v modulu.JPG

Pro úplnost - oba dva zkoušené moduly, včetně orientace vložené karty.

Naladěné stanice zařadíme do osmi (!) skupin oblíbených, které navíc individuálně pojmenujeme. Zvlášť se skupiny využívají pro jednotlivé tunery, stanice z jednotlivých nejde kombinovat. Kdo zvolí pro ladění Skylink/CSLink nebude moct programy seřadit individuálně. U dalších variant ano – v základním prostředí se pořadí mění přesunutím na určenou pozici, kdy se tam usazená původní stanice posune o číslo výš. U nabídky favoritních skupin toto ale nelze – nepochopitelně. Seřazení tu akceptuje jen variantu prosté záměny kanálů (výměna dvou vzájemně). K dispozici jest teoretický export naladěného na flešku, seřazení v k tomu určeném programu a následný import zpět do prostředí televizoru.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud