8
Fotogalerie

Asus Memo Pad: dva zcela odlišné tablety s Androidem

Asus Memo Pad a Memo Pad Smart 10“ jsou dva cenově zajímavé tablety, které nesou podobné jméno, do jedné rodiny ale určitě nepatří.

Po úspěchu Transformerů a hlavně Nexusu 7 útočí na trh jeden sedmipalcový a jeden desetipalcový tablet od známého výrobce. Větší láká hlavně na zajímavý poměr cena výkon, menší se vyzbrojil nižší cenou a lákavými barvami zadního krytu.

Konkurence je u obou úhlopříček obrovská, ale vzhledem k tomu, jak se Asus staví k aktualizacím a podpoře, získává konkurenční výhodu.

 ilustrák.jpg
 

Sedmička s kompromisy

Menší sedmička vypadá na první pohled velmi povedeně a u takto levného tabletu příjemně překvapí precizní slícování. Skřípání a vrzání se dočkáte jen ve spodní části, a to pouze když vyvinete dostatečný tlak. Testovaný kus měl záda v růžového plastu, který asi příliš nepotěší pánskou část potenciálních zákazníků.

detail_01.jpg
Menší tablet o je trošku baculatější, větší zase nabízí video výstup přes HDMI
 

Pokud hledáte střízlivější barvu, pak vám Asus nabídne i bílou nebo černou. Základní orientace tabletu je na výšku, o čemž svědčí umístění čočky uprostřed kratší strany nad obrazovkou a nápis Asus na protější straně. Pod krycím sklem najdete bohužel jen TN panel s nízkým rozlišením 1 024 × 800 px. Kvalita zobrazovače je jednou z největších slabin jinak povedeného stroje.

Na horní straně najdete mikrofon a 3,5mm výstup na sluchátka, který produkuje obstojný zvuk, i když připojíte dražší sluchátka. Na straně pravé najdete malý otvor, který slouží jako resetovací tlačítko, takže budete muset použít špendlík nebo kancelářskou sponku. Na pravé straně hledejte zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti. Nabíjecí a synchronizační microUSB konektor a rozšiřující slot na microSD kartu umístil výrobce úplně dolů.

detail_03.jpg 

Reproduktor menšího modelu kryje elegantní kovová mřížka

Plastová záda mají příjemný, ale nepříliš hluboký vzorek, který vyklouznutí z ruky nejspíše nezabrání. Posledním prvkem je hlasitý reproduktor, který kryje jemná kovová mřížka, a najdete ho ve spodní časti zad.

Desítka s IPS

Větší model si polepšil hlavně v displeji, IPS panel s rozlišením 1 280 × 800 px září věrnými barvami a pozorovací úhly jsou standardně výborné. Výchozí poloha tabletu je pro změnu na šířku, protože čočku přední kamery najdete lehce mimo střed delší strany, hned vedle umístil výrobce čidlo pro snímaní okolního jasu.

P_10.jpg P_500.jpg

Jak už to u tabletu bývá, i zde tvoří krycí sklo podstatnou část přední strany. Tloušťka těla je o něco menší než u sedmičky, takže se přes své rozměry velmi dobře drží. Jediná výtka bude směřovat k hladké úpravě zad, na které navíc zůstávají viditelné nečistoty a otisky prstů.

Na horní hraně vlevo najdete tlačítko, kterým tablet zapnete. Výstup na sluchátka a regulaci hlasitosti umístil výrobce na pravou stranu. Spodek tabletu je zcela prázdný, takže nabíjecí a synchronizační microUSB najdete vlevo společně se slotem na microSD kartu, mikrofonem, microHDMI výstupem a škvírou pro reset.

detail_02.jpg
Čočka fotoaparátu je obehnaná kovovým rámečkem, ten ale přesně lícuje se zády

Na zádech uprostřed vykukuje čočka 5Mpx fotoaparátu. Velkou pochvalu zaslouží hlasité stereo reproduktory, ty jsou na levé a pravé straně zad umístěny tak šikovně, že když tablet chytnete oběma rukama, nepoložíte na ně prsty. Protože jsou reproduktory umístěny až v místě, kde se záda zaoblují, nevadí ani položení na stul. Tady někdo přemýšlel hlavou.

Tegra vs. jednojádro

I když není Tegra 3 žádnou novinkou, pořád se jedná o výkonné, spolehlivé a osvědčené řešení. Čtyři jádra s taktem 1,2 GHz a 1GB RAM zaručují velmi plynulý chod většího z bratrů. I zbytek výbavy je povedený, 16 GB vnitřní paměti a možnosti rozšíření přes microSD kartu, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 3.0, plnohodnotná GPS a microHDMI výstup. Za cenu lehce přes 8 000 Kč je tato výbava velmi povedená. Tablet je příjemně rychlý a bez problémů zvládne i náročnější hry.

záda.jpg
Záda většího tabletu zamažete hned a otisků prstů se pouhým utřením nezbavíte,
zato ten malý se vám zašpinit jen tak nepodaří

Jednojádrový procesor VIA s taktem 1 GHz v menším modelu je naopak spíše zklamáním, které trochu mírní 1 GB RAM a až 16 GB vnitřního prostoru. Slot na microSD kartu sice potěší, ale absence Bluetooth a GPS už tolik ne. Systém se sice podařilo vyladit, takže vše běží více méně plynule, ale výkonový zázrak nečekejte. Z druhé strany si ale v rozumné kvalitě zahrajete třeba Shadowgun: DeadZone, což určitě není k zahození, podobně grafický čip umí i hardwarovou akceleraci 1080p videa.

Větší přesvědčil

Zadní kamera u desítky pořizuje 5Mpx snímky, ale kvůli absenci blesku budete odkázaní jen na fotografování při dobrých světelných podmínkách, jinak se projeví šum. Celkově ale dosahují snímky relativně dobré kvality. Natočit můžete i 1080p video, které je na tom s kvalitou trochu hůř, protože software dost často bojuje s vyvážením bílé, ale točení videa na tabletu asi není úplnou prioritou.

Co mě hodně potěšilo, je kvalita reproduktorů, kterou jsou hlasité a nechybí jim podání prostoru a basy, pochopitelně v rámci možností takto malých měničů. I sluchátkový výstup umí podat dobrý výkon, a když připojíte náročnější sluchátka, rozhodně nebudete zklamaní. Větší zkreslení čekejte až u vyšších hlasitostí, tam si začne zesilovač vymýšlet.

detail_03.jpg 
Reproduktor menšího modelu kryje elegantní kovová mřížka

Přehrávání videa je naprosto bezproblémové, při maximálním jasu a zapnuté Wi-Fi vydržel tablet přehrávat 1080p video tři a půl hodiny. Výrobce použil systém Android ve verzi 4.1.1, systém je příjemně svižný a netrpí na žádné zasekávání nebo dlouhé „přemýšlení“. Úpravy jsou spíše decentní a běžnému používání nebudou vadit. Za zmínku stojí třeba doživotní Asus WebStorage s kapacitou 5 GB a zamykání určitých aplikací heslem. Asi nejvíce se mi libí povedená klávesnice s trvale zobrazenou řadou číslic, tím se opravdu rapidně zrychlí psaní.

Sedmička má jen přední kameru, kterou spíše než pro focení použijete na videohovory. Video 1080p vydržel tablet přehrávat s maximálním jasem a zapnutou Wi-Fi rovné čtyři hodiny. Reproduktor je dostatečně hlasitý, ale protože je jen jeden, chybí mu podání prostoru. Systém Android 4.1.1 je i na takto slabém procesoru dostatečně rychlý, ale občas se nevyhnete krátkému „přemýšlení“. Softwarová výbava dodaná výrobcem je v podstatě stejná jako u desítky. Jediné, co je zde navíc, je stahovací roletka s přepínači bezdrátových sítí, jako to znáte z telefonů.

Osobně bych se rozhodl spíše pro větší tablet, i když se mi rozměry sedmičky líbí více. Důvody jsou jasné: větší výkon, lepší výbava a o hodně lepší displej. U sedmičky je snaha ušetřit až příliš viditelná a budoucí majitelé se budou muset smířit s několika omezeními, která jsou dle mého až příliš velká na to, aby si výrobce za tablet mohl říct 4 290 Kč. Když si vzpomenu na dvoujádrový Acer IconiaTab B1-A71 za 3 333 Kč, utvrzuji se v tom, že tady je něco špatně.

Asus MeMo Pad
výbava 6
ergonomie 7
výkon 6
výdrž 8


+ Výdrž
+ Více barevných variant
+ Aktuální Android

- Chybí výkon
- Kvalita displeje


Asus MeMo Pad Smart 10''
výbava 8
ergonomie 8
výdrž 9
ovládání 8

 

+ Výdrž
+ Cena
+ Umístění reproduktorů

- Umatlaná záda
+ Chybí přisvětlovací LED


Asus MeMO Pad

  • tablet s Androidem,
  • Asus, www.asus.cz
  • Cena:
  • displej: 7'', TFT LCD, 1 024 × 600 px
  • konektivita: microUSB,Wi-Fi 802.11 b/g/n na 2,4 GHz
  • paměť: 8/16 GB + microSD, 1 024 MB RAM
  • baterie: 4 270 mAh
  • procesor: VIA VM8950 (1× 1 GHz)
  • fotoaparát: přední 1 Mpx
  • operační systém: Google Android 4.1.1 (Jelly Bean)
  • rozměry a hmotnost: 196 × 119 × 11,2 mm, 358 g

Asus MeMO Pad Smart 10''

  • tablet s Androidem, Asus, www.asus.cz
  • cena:
  • displej: 10'', IPS LCD, 1 280 × 800 px
  • konektivita: microUSB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0 + EDR + A2DP, GPS
  • paměť: 16 GB + microSD, 1 024 MB RAM
  • baterie: 5 070 mAh
  • procesor: Nvidia Tegra 3 (4× 1,2 GHz)
  • fotoaparát: zadní 5 Mpx, přední 1,2 Mpx
  • operační systém: Google Android 4.1.1 (Jelly Bean)
  • rozměry a hmotnost: 263 × 181 × 9,9 mm, 580 g

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud